Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, GeoKots είπε

Καλημέρα παιδιά ,

έχω διαγνωσθεί με μικτη αγχώδη/καταθλιπτική διαταραχή με συνοδο ιδεοψυχαναγκαστικο σύνδρομο εδώ και 5 χρόνια και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή. Μετα από συνεννόηση και με τον ψυχίατρο που με παρακολουθεί ολα αυτά τα χρόνια αποφάσισα να υπηρετήσω την θητεία μου, δεν θέλω αναβολή , θέλω να το παλέψω και εφόσον κ ο ίδιος ο γιατρός μου το επιτρέπει , αφού είμαι σε ύφεση.

Το ερώτημα μου είναι το εξής λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μου απορρίψουν την θητεία και να δώσουν αναβολή ενώ θέλω να υπηρετήσω ; Ειμαι 27 χρ κ δεν θέλω αναβολή γιατί δεν θα μπορώ να δουλέψω πουθενά χωρίς στρατιωτικό αλλά ούτε θέλω κ απαλλαγή μιας και ξέρω από το Φεκ ότι μπορώ να έχω.

Επίσης είδα χθες το σημείωμα κατάταξης με έχουν κατατάξει πυροβολικό (ΥΕΑ) για παρουσίαση 22/09 στη Σάμο και αφού επικοινώνησα με τα κεντρικά στο Ρουφ για να ρωτήσω αν μπορώ να με εξετάσουν τώρα ιατρικά, μου απάντησαν ότι μόνο 5 μέρες πριν την παρουσίαση και αν είναι επείγον. Εντωμεταξυ θέλω να αγοράσω ρουχισμό κλπ για την θητεία, να κλείσω εισιτήρια , αλλά αν δεν με πάρουν θα πάνε χαμένα.

Γνωρίζει μήπως κάποιος περισσότερα για αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα φιλε,

εχω και εγω αγχωδη διαταραχη χωρις φαρμακευτικη αγωγη αλλα πιστευω οτι αν πας εκει και πεις εγω θελω να υπηρετησω απλα να ξερετε αυτο κ αυτο δν θα βγεις Ι5. Καλο ειναι να λεμε οτι εχουμε για να ειμαστε και εμεις πιο ησυχοι γνωμξ μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blackhill66 είπε

O γιοκας μου παρουσιαζεται στις 20/9  στη Χιο στο 297 Μ/Κ ΤΠ  ,ξερει κανενας τι παιζει εκει? να τον στειλω ή να παω εγω στη θεση του?😀

Μπήκε ο αδερφός μου εκεί τώρα τον Ιούλιο. Μέτρια πράματα μου λέει.

Στην αρχική εκπαίδευση ήταν ένας που τους το έπαιζε ιστορία και τους τα έπρηζε  και τώρα στα ΣΠΕΝ είναι πάλι ένας που τους ψιλοέπρηζε στην αρχή αλλά μαζεύτηκε. 1-2 φορές την εβδομάδα έχει έξοδο και γενικά έχει πολλές υπηρεσίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitrios2021 είπε

Καλησπερα φιλε,

εχω και εγω αγχωδη διαταραχη χωρις φαρμακευτικη αγωγη αλλα πιστευω οτι αν πας εκει και πεις εγω θελω να υπηρετησω απλα να ξερετε αυτο κ αυτο δν θα βγεις Ι5. Καλο ειναι να λεμε οτι εχουμε για να ειμαστε και εμεις πιο ησυχοι γνωμξ μου.

Και εγω αυτό θελω να πιστευω φιλε μου γιατί αν όντως ταξιδέψω ως εκεί για να μου δώσουν αναβολή εκτός του ότι θα είναι ταλαιπωρία, θα είναι και πραγματικά ψυχοφθόρο για μένα να διαιωνίζεται μια κατάσταση που δεν θα με βοηθά και να συνεχίσω την ζωή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχετε μαζί σας βεβαίωση ή οποιοδήποτε άλλο αποδεικτικό από το οποίο να προκύπτει ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ) και η ΔΟΥ, στην οποία ανήκετε, καθώς επίσης και ο ΑΜΚΑ σας. Αυτό αναγράφεται πίσω από το σημείωμα κατάταξης. Μπορούμε να έχουμε και το Ε1 από την ΔΟΥ μας στη κατάταξη; Υποθέτω κάνει. Αναγράφονται πάνω και το ΑΦΜ και ο ΑΜΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeoKots είπε

Και εγω αυτό θελω να πιστευω φιλε μου γιατί αν όντως ταξιδέψω ως εκεί για να μου δώσουν αναβολή εκτός του ότι θα είναι ταλαιπωρία, θα είναι και πραγματικά ψυχοφθόρο για μένα να διαιωνίζεται μια κατάσταση που δεν θα με βοηθά και να συνεχίσω την ζωή μου.

Ναι ναι δεν το πιστευω εφοσομ η κατασταση ειναι σε υφεση και ελεγχομενη σε καταλαβαινω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Gkou07 είπε

Πιστεύετε αξίζει κάποιος ενώ σπουδάζει να μπει στρατό Ιανουάριο; 

Θα έλεγα όχι, εκτός αν είσαι καποια χρόνια ήδη φοιτητής και ας πούμε δεν σε ενδιαφέρει πολύ να χάσεις μαθήματα εαρινού εξαμήνου επειδή τα έχεις περάσει τα περισσότερα. Καλύτερο πάντα είναι, ειδικά αν είσαι νέος φοιτητής να παίρνεις από την αρχή τα εξάμηνα γιατί πολλές φορές χρειάζονται γνώσεις για τα επόμενα μαθήματα και όσο ναναι με τον στρατό μετά από ένα χρόνο λίγα θα θυμάσαι και όσοι είπαν θα διαβάζουν όσο είναι μέσα λίγοι το έκαναν πράξη γιατί δεν βνγαίνει στην ουσία. Για αυτό συνήθως βολεύει αν κάποιος θέλει να πάει στρατό όσο σπουδάζει να μπαίνει Ιούλιο Σεπτέμβρη Νοέμβρη και όταν βγει παίρνει τα εξάμηνα από την αρχή για να τα συνεχίσει. Εγώ έτσι έκανα πριν 3 χρόνια και βόλευε αρκετά.

Επίσης καλό θα ήταν να το δηλώσεις στην σχολή σου για διακοπή φοίτησης, ειδικά άμα είσαι στα πρώτα έτη για να μην χαθεί ένας χρόνος από το πάσο και ότι παροχές σου δίνει.

Επεξ/σία από 1boom1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BlinderGt είπε

Γεια σας παιδιά,με εβαλαν στ Στρδο ΑΝΘΛΓΟΥ(ΠΖ) ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ).Τεχνικο.Ξέρει κανείς να μου πει δυο πράγματα για το στρατόπεδο αλλά και για το τεχνικό, τι παίζει πάνω κάτω.

Επίσης εμείς που μπήκαμε παραμεθόριο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να υπηρετήσουμε εκεί και μετά το περας των πρωτων μηνών;

Ακόμα έχω αλλά δυο αδέρφια,και αν έχω καταλάβει καλά,όποιος κάνει παραμεθόριο+τριτεκνος κάνει 8κταμηνο;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,καλή θητεία σε όλους μας

Κατα 99.9% δε θα μεινεις εκει οποτε μη σκας. Ειχα γνωρισει στη Ροδο κατι παλικαρια του τεχνικου και απο οτι καταλαβα ηταν πολυ λελα το στρατοπεδο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BlinderGt είπε

Γεια σας παιδιά,με εβαλαν στ Στρδο ΑΝΘΛΓΟΥ(ΠΖ) ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ).Τεχνικο.Ξέρει κανείς να μου πει δυο πράγματα για το στρατόπεδο αλλά και για το τεχνικό, τι παίζει πάνω κάτω.

Επίσης εμείς που μπήκαμε παραμεθόριο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να υπηρετήσουμε εκεί και μετά το περας των πρωτων μηνών;

Ακόμα έχω αλλά δυο αδέρφια,και αν έχω καταλάβει καλά,όποιος κάνει παραμεθόριο+τριτεκνος κάνει 8κταμηνο;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,καλή θητεία σε όλους μας

Για την μείωση θητείας τη δικαιούται μόνο ο μεγαλύτερος, τουλάχιστον έτσι είπαν στον αδελφό μου πριν 5-6 χρόνια στο ρουφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dimitrios2021 είπε

Ναι ναι δεν το πιστευω εφοσομ η κατασταση ειναι σε υφεση και ελεγχομενη σε καταλαβαινω 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω φίλε είναι για ποιο λόγο δεν μπορώ να εξεταστώ από τώρα, να ξερω τι μου γινεται!

Παρα να περιμενω 5 μερες πριν την καταταξη κ αν ει αι επειγον να με δεχτούν στο Φρουραρχείο. Αντε μετα να προλαβω να κλεισω εισιτηρια και να αγορασω ρουχα με την ψυχή στο στόμα.

Δεν ξέρω τι να κανω πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Κατα 99.9% δε θα μεινεις εκει οποτε μη σκας. Ειχα γνωρισει στη Ροδο κατι παλικαρια του τεχνικου και απο οτι καταλαβα ηταν πολυ λελα το στρατοπεδο τους.

Όντως?,που στέλνουν αυτούς του τεχνικού ξέρουμε?ή δεν είναι στανταρ?Κρατάνε και κάποιους εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlinderGt είπε

Όντως?,που στέλνουν αυτούς του τεχνικού ξέρουμε?ή δεν είναι στανταρ?Κρατάνε και κάποιους εκεί?

Υπαρχει αλλο στρατοπεδο που ειναι του τεχνικου αλλα δε θυμαμαι το ονομα. Παιδια της σειρας μου που ηταν στο τεχνικο τους φεραν στο στρατοπεδο που ημουν εγω για να κανουν ΣΠΕΝ μαζι μας και μου ελεγαν οτι ειναι γενικα λελα. Τωρα και στο 541 λελα ειναι αλλα κρατανε λιγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeoKots είπε

Και εγω αυτό θελω να πιστευω φιλε μου γιατί αν όντως ταξιδέψω ως εκεί για να μου δώσουν αναβολή εκτός του ότι θα είναι ταλαιπωρία, θα είναι και πραγματικά ψυχοφθόρο για μένα να διαιωνίζεται μια κατάσταση που δεν θα με βοηθά και να συνεχίσω την ζωή μου.

νομίζω μπορείς να απευθυνσεις στο φρουραρχείο της περιοχής σου αν θες να πας για απαλαγη και θα σου πουνε να πας να κανεις καποιες εξετασεις κλπ αν δεν θες να παρουσιαστης στην μοναδα σου και θες να πας γιαα απαλαγη.

 

πχ στον αδερφο μου ειχε απευθυνθει στο φρουαρχιο της περιοχής μου του εδωσαν κατι χαρτια και πηγε να τον εξετασουν στο στρατιωτικο νοσοκομειο και πηρε απαλαγη χωρις να παρουσιαστει στην μοναδα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

221 ΤΕ Μυτιλήνη Στρδο ΥΠΛΓΟΥ(ΠΖ) ΜΑΚΡΗ Τεχνικό. Ξέρει κανείς πως είναι εκεί; Απ΄ ότι διαβάζω με υπηρεσίες και εξόδους έχει θέμα.

20/9 παρουσιάζομαι, απο Πειραιά με πλοίο λέω να πάω, είναι κανείς άλλος να πάμε παρέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gba είπε

Παιδιά στρατόπεδο ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΥ  Γιάννενα ,Πεζικό πως είναι ;Είναι καλά ;Γνωρίζει κάποιος να μου πει;Πλιζ χελπ

Το 2008 που παρουσιαστηκα δεν ειδα κατι περιεργο περα απο τα κλασσικα πραγματα ενος στρατοπεδου. Τι περιμενεις να δεις οταν πας ? Μην περιμενεις σε κανενα στρατοπεδο να ειναι καλα γιατι θα απογοητευτεις. Το τι ειναι "καλο" θα το αναγνωρισεις μερικες βδομαδες εως 2 μηνες αργοτερα. Να εισαι ψυχραιμος γενικα και θα δεις οτι θα περασεις καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...