Προς το περιεχόμενο

Υβριδικό ή Diesel?


Jake07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ROG-X είπε

...κατι ξερω απο αμαξια. Μαντραδες και λοιπα...

Σε οσους μαντραδες εχουν χαρτια εκτελωνισμού τα 3,5 ετιας αμαξια ειχαν πανω απο 170.000 χλμ.

Μαντεψε χαρτια εκτελωνισμού, βιβλιο service σε εισαγωμενο μονο το 5% των μαντραδων θα στα δειξει. Το 95% των μαντραδων αλλαζουν κουβεντα.  Σου λενε το κλασικό, οτι λεει το κοντερ!!! 

Για την κατανάλωση λέω, πως ξέρεις ότι Πέφτει μέσα ? Για μαντρες προφανώς έτσι όπως τα λες είναι.. Ότι φέρνουν πι μαντρες είναι τα χειρότερα από έξω, υπάρχουν και καλά έξω με λίγα χλμ σε καλή τιμή αλλά αν έρθουν εδώ βγαίνουν πιο ακριβά, προσωπικά από Γερμανία παίρνω αλλά πάω ο ίδιος... Και αξίζει να φέρεις αμάξι 3-4 ετών..  Ειδικά αν θες με πολλά έξτρα και τα έχεις καλά με το τελωνείο.... Από εκεί και πέρα οι μαντρες φέρνουν το ίδιο μοντέλο πιο γυμνό πολύ πιο φθηνά γιατί έχει πολλά χλμ κλπ 

 

Για κατανάλωση πες όμως, πως ξέρεις ότι γράφει το σωστό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Για την κατανάλωση λέω, πως ξέρεις ότι Πέφτει μέσα ? Για μαντρες προφανώς έτσι όπως τα λες είναι.. Ότι φέρνουν πι μαντρες είναι τα χειρότερα από έξω, υπάρχουν και καλά έξω με λίγα χλμ σε καλή τιμή αλλά αν έρθουν εδώ βγαίνουν πιο ακριβά, προσωπικά από Γερμανία παίρνω αλλά πάω ο ίδιος... Και αξίζει να φέρεις αμάξι 3-4 ετών..  Ειδικά αν θες με πολλά έξτρα και τα έχεις καλά με το τελωνείο.... Από εκεί και πέρα οι μαντρες φέρνουν το ίδιο μοντέλο πιο γυμνό πολύ πιο φθηνά γιατί έχει πολλά χλμ κλπ 

Για κατανάλωση πες όμως, πως ξέρεις ότι γράφει το σωστό ? 

Παντα φουλαρω το ντεποζιτο. Μηδενιζω το trip computer. Στο τελος της εβδομαδας θα εχω κανει 620 χλμ. και βλεπω καταναλωση 4.5 λιτρα. 

Παω στο βενζιναδικο και του λεω 6,2 x 4,5 λιτρα = 27,9 λιτρα. Bαλε μου 28 λιτρα του λεω και ο δεικτης παει ξανα στο τερμα τερμα. 

 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή οδηγάς πάντα σε ίδιες συνθήκες (κίνηση καιρό) με πάντα το ίδιο στυλ οδήγησης και ίδιο βάρος (επιβάτες) 

για να είναι αξιόπιστη η μέτρηση σου ?

με τα 27 λίτρα κλοτσάει πάντα η αντλία οτι γέμισε ?

ελέγχεις κάθε φορά οτι βενζίνας δεν στο γέμισε παραπάνω απο το ΄΄κλακ'' (υπερπλήρωση) 

ελέγχεις κάθε φορά ότι σου βάζει βενζίνη με αργή ταχύτητα ώστε να μην έχεις μπουρμπουλήθρες και μπερδέψει το δείκτη ? 

 

θεωρούμε ως δεδομένο οτι οι βενζιναδες έχουν πάντα την ίδια θερμοκρασία καύσιμου 

και τέλος είσαι πάντα σίγουρος για τον βενζινά σου και την ποιότητα που σου βάζει η ακόμα και τον αέρα που δεν βαζει ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Παντα φουλαρω το ντεποζιτο. Μηδενιζω το trip computer. Στο τελος της εβδομαδας θα εχω κανει 620 χλμ. και βλεπω καταναλωση 4.5 λιτρα. 

Παω στο βενζιναδικο και του λεω 6,2 x 4,5 λιτρα = 27,9 λιτρα. Bαλε μου 28 λιτρα του λεω και ο δεικτης παει ξανα στο τερμα τερμα. 

Καλά αυτό και αν είναι τελείως μπακαλικο... Οκ,  σορυ φίλε μου αλλά αυτό δεν είναι μέθοδος, ειδικά με το ότι λες να σου βάλει 28 λιτρα. Αν του πεις να στο γεμίσει μπορεί να πάρει 30 λίτρα και πάλι να δείχνει γεμάτο, απλά να βγάλει πιο πολλά χλμ. 

Ο μόνος τρόπος να τσεκάρεις αν σε κλέβει το πρατήριο και ταυτόχρονα να βγάλεις μέση κατανάλωση είναι γέμισμα, μηδενισμο στα χλμ, ξανά γέμισμα μετά που 300-400 τουλάχιστον  και διαίρεση τα λίτρα που έβαλες με τα χλμ που έχεις κάνει..το κάνεις μερικές φορές στο ίδιο πρατήριο με γέμισμα πάντα μέχρι πάνω και βλέπεις πόσο καις και αν κλέβει, αν πχ σου βγάζει υπερβολικά μεγάλες καταναλωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Καλά αυτό και αν είναι τελείως μπακαλικο... Οκ,  σορυ φίλε μου αλλά αυτό δεν είναι μέθοδος, ειδικά με το ότι λες να σου βάλει 28 λιτρα. Αν του πεις να στο γεμίσει μπορεί να πάρει 30 λίτρα και πάλι να δείχνει γεμάτο, απλά να βγάλει πιο πολλά χλμ. 

Ο μόνος τρόπος να τσεκάρεις αν σε κλέβει το πρατήριο και ταυτόχρονα να βγάλεις μέση κατανάλωση είναι γέμισμα, μηδενισμο στα χλμ, ξανά γέμισμα μετά που 300-400 τουλάχιστον  και διαίρεση τα λίτρα που έβαλες με τα χλμ που έχεις κάνει..το κάνεις μερικές φορές στο ίδιο πρατήριο με γέμισμα πάντα μέχρι πάνω και βλέπεις πόσο καις και αν κλέβει, αν πχ σου βγάζει υπερβολικά μεγάλες καταναλωσεις 

Το κανω που και που για να δω εαν με κλεβει αλλα δεν εχει παρει παραπανω. 

Φιλε μου παω σε ενα συγκεκριμενο 5 χρονια τωρα.... Αυτο το κανω καθε εβδομαδα.

Αλλα εσυ ξερεις καλυτερα... 😂

 

Θα παω να φουλαρω το μεσημερι γιατι ξεκιναει η νεα εβδομαδα, θες να ερθεις ? 😁

650 χλμ x 4,7 λιτρα = λογικα με 31 λιτρα θα ειμαι μεχρι ταπα.

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Το κανω που και που για να δω εαν με κλεβει αλλα δεν εχει παρει παραπανω. 

Φιλε μου παω σε ενα συγκεκριμενο 5 χρονια τωρα.... Αυτο το κανω καθε εβδομαδα.

Αλλα εσυ ξερεις καλυτερα... 😂

Θα παω να φουλαρω το μεσημερι γιατι ξεκιναει η νεα εβδομαδα, θες να ερθεις ? 😁

650 χλμ x 4,7 λιτρα = λογικα με 31 λιτρα θα ειμαι μεχρι ταπα.

Οκ βάλε τάπα, κάνε 600 χλμ και ξανα βάλε τάπα, κάνε διαίρεση και θα βγάλεις μέση.  Προσωπικά είπα ότι βλέπω διαφορές όταν κάνω οδήγηση με αποκλίσεις, πχ να κάνω 100χλμ τάπα και 300 πολύ χαλαρά, θα μου βγάλει μια μέση πιο μεγάλη από αυτή που θα βγάλει το πρατήριο, ενώ αντίθετα αν κάνω διαδρομή όλο τάπα και λίγο χαλαρά μου βγάζει μέση πιο χαμηλή από πρατήριο. Αυτό σημαίνει ότι χάνει ο μετρητής γιατί το πρατήριο γεμίζει μέχρι πάνω, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές εκεί άρα δε χάνω στη μέτρηση μου.  Επίσης καλό είναι να μην το αφήνεις λαμπάκι το diesel.. Εγώ μόλις περάσει τη μέση γεμίζω συνήθως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις diesel πέφτουν συνεχώς στην Ευρώπη, καθώς θεωρείται και είναι πεπαλαιωμένη τεχνολογία. Το μόνο θετικό που έχει ένα diesel είναι ότι ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ έρχεται μία η άλλη στο κόστος καυσίμων με ένα υβριδικό. Συν το περιβαλλοντικό κόστος κλπ. που όμως είναι αδιάφορο σε πολλούς.

Επειδή βρίσκομαι και εγώ σε αντίστοιχο δίλλημμα, θα περιμένω κάνα χρόνο και θα πάω σε ηλεκτρικό. Με 20KWh τα 100Km (περίπου 3 ευρώ) στον αυτοκινητόδρομο και 10-12KWh τα 100Km στην πόλη, είναι μια χαρά.  

Περιμένουμε αυτό το ρημάδι το incentive....

Επίσης μην ξεχνάς και το leasing...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, hyperspaced είπε

Οι πωλήσεις diesel πέφτουν συνεχώς στην Ευρώπη, καθώς θεωρείται και είναι πεπαλαιωμένη τεχνολογία. Το μόνο θετικό που έχει ένα diesel είναι ότι ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ έρχεται μία η άλλη στο κόστος καυσίμων με ένα υβριδικό. Συν το περιβαλλοντικό κόστος κλπ. που όμως είναι αδιάφορο σε πολλούς.

Επειδή βρίσκομαι και εγώ σε αντίστοιχο δίλλημμα, θα περιμένω κάνα χρόνο και θα πάω σε ηλεκτρικό. Με 20KWh τα 100Km (περίπου 3 ευρώ) στον αυτοκινητόδρομο και 10-12KWh τα 100Km στην πόλη, είναι μια χαρά.  

Περιμένουμε αυτό το ρημάδι το incentive....

Επίσης μην ξεχνάς και το leasing...

Πριν το κάνεις δοκίμασε στην πράξη πως θα σου έρθει. Οσο για το περιβάλλον, όσο υπάρχει λιγνιτης, εδώ στην Ελλάδα,  το πετρέλαιο θα είναι πιο καθαρό. Προσωπικά σκέφτομαι αμιγώς ηλεκτρικό αμάξι μαζί με ηλιακά πάνελ στην ταράτσα και αντλία θερμότητας για μηδενική εξάρτηση σχεδόν από καύσιμα.  Για όλο αυτό χρειάζεται αρκετό κεφάλαιο και φυσικά μερικά χρόνια να κάνεις αποσβεση. Διαφορετικά δεν υπάρχει κέρδος..

 

Οσο για τις πωλήσεις diesel πέφτουν γιατί μέρα νύχτα μας κάνουν  πλύση εγκεφάλου ότι είναι κακό και θα απαγορευτεί.  Έχω βαρεθεί να έχω φίλους που παίρνουν βενζίνη επειδή φοβούνται το μέλλον του diesel και κάθε μέρα να πονάει η τσέπη τους όταν βλέπουν ότι τα θαύματα για χαμηλές καταναλωσεις ήταν μύθοι και σε συνδυασμό με τιμή βενζίνης απλά κλαίνε.. 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

Οκ βάλε τάπα, κάνε 600 χλμ και ξανα βάλε τάπα, κάνε διαίρεση και θα βγάλεις μέση.  Προσωπικά είπα ότι βλέπω διαφορές όταν κάνω οδήγηση με αποκλίσεις, πχ να κάνω 100χλμ τάπα και 300 πολύ χαλαρά, θα μου βγάλει μια μέση πιο μεγάλη από αυτή που θα βγάλει το πρατήριο, ενώ αντίθετα αν κάνω διαδρομή όλο τάπα και λίγο χαλαρά μου βγάζει μέση πιο χαμηλή από πρατήριο. Αυτό σημαίνει ότι χάνει ο μετρητής γιατί το πρατήριο γεμίζει μέχρι πάνω, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές εκεί άρα δε χάνω στη μέτρηση μου.  Επίσης καλό είναι να μην το αφήνεις λαμπάκι το diesel.. Εγώ μόλις περάσει τη μέση γεμίζω συνήθως 

Λαμπακι ? Δεν καταλαβες με full ντεποζιτο κανω πανω απο 1000 χλμ. (50 λιτρα) 

Μολις περάσει την μεση παω για fullαρισμα.

 

@Nikolas7_7 Τα βενζινοκινητα ειναι μεγαλη απατη στις καταναλωσεις. 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Λαμπακι ? Δεν καταλαβες με full ντεποζιτο κανω πανω απο 1000 χλμ. (50 λιτρα) 

Μολις περάσει την μεση παω για fullαρισμα.

@Nikolas7_7 Τα βενζινοκινητα ειναι μεγαλη απατη στις καταναλωσεις. 

Έχεις μεγάλο ντεποζιτο. Εμένα βγάζει κάνα 750αρι χλμ το yaris.  Το Polo φτάνει 1000 αλλά έχει 10 λίτρα μεγαλύτερο.. 

Τέλος πάντων, δεν είναι απάτη, απλά η βενζίνη έχει μεγάλη απόκλιση στην κατανάλωση λόγω φύσης του καυσίμου. Το πετρέλαιο είναι βραδυκαυστο και πιο αποδοτικό άρα λογικό οι αποκλίσεις από τις τυπικες τιμές να είναι μικρότερες. Έχω yaris βενζίνη εκτός από πετρέλαιο και μπορεί να βγάλει μέση κατανάλωση 4.5 λίτρα μπορεί και 8 αν το λιώσω. Το πετρέλαιο παίζει από 4 μέχρι 6 με μεγάλη δυσκολία. Οι εταιρείες προφανώς στα τεστ δεν τα λιώνουν, γιαυτό και βγάζουν τόσο χαμηλές καταναλωσεις αλλά η καθημερινότητα μας δεν είναι όπως τα τεστ γιαυτό και πέφτουν τόσο έξω, τους βολεύει βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Έχεις μεγάλο ντεποζιτο. Εμένα βγάζει κάνα 750αρι χλμ το yaris.  Το Polo φτάνει 1000 αλλά έχει 10 λίτρα μεγαλύτερο.. 

Τέλος πάντων, δεν είναι απάτη, απλά η βενζίνη έχει μεγάλη απόκλιση στην κατανάλωση λόγω φύσης του καυσίμου. Το πετρέλαιο είναι βραδυκαυστο και πιο αποδοτικό άρα λογικό οι αποκλίσεις από τις τυπικες τιμές να είναι μικρότερες. Έχω yaris βενζίνη εκτός από πετρέλαιο και μπορεί να βγάλει μέση κατανάλωση 4.5 λίτρα μπορεί και 8 αν το λιώσω. Το πετρέλαιο παίζει από 4 μέχρι 6 με μεγάλη δυσκολία. Οι εταιρείες προφανώς στα τεστ δεν τα λιώνουν, γιαυτό και βγάζουν τόσο χαμηλές καταναλωσεις αλλά η καθημερινότητα μας δεν είναι όπως τα τεστ γιαυτό και πέφτουν τόσο έξω, τους βολεύει βέβαια 

Για να εχεις μια ταξη μεγεθους,

BMW 116D Efficient Dynamics με γεματο 50αρι ντεποζιτο ξεκιναω το ταξιδι. 

ΑΘΗΝΑ ΨΥΧΙΚΟ -> ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ - 2 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΒΑΛΙΤΣΕΣ + ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ -> 313 χλμ

69752480_1132044787001803_6620252973622624256_n.jpg.b86a9e094cbacf056398b22298655f93.jpg84307716_755055838317933_8487982642602442752_n.jpg.554a643800672c7e7db9dc10a3ec464d.jpg

 

 

ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ -> ΑΘΗΝΑ ΨΥΧΙΚΟ + 2 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΒΑΛΙΤΣΕΣ + ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ -> 319 χλμ  (επιστροφη στο σπιτι)

66390718_2870848909654092_7968011499199266816_n.jpg.f88d2cad0556c7d1fe12bb843ae33303.jpg

 

Συνολικά 650 χλμ και εκαψα 6,5 x 4.1 λιτρα = 26,7  λίτρα πετρέλαιο αξιας 35 ευρω

Με το 50αρι ντεποζιτο αξιας 65 ευρω βγαζω 1250+ χλμ σε ταξιδι.

 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς απλά να γεμίσεις να πας να έρθεις να ξανά γεμίσεις και να δεις σωστά την κατανάλωση...Αυτό που κάνεις έχει απόκλιση και βασικά δεν είναι σωστή μέθοδος. 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giantzeron είπε

Φαινόμενο το αμάξι σου φίλε ROG-X! Παίζει να είναι κ το μοναδικό με τέτοιες καταναλώσεις! 

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

To diesel απλα δεν πιανεται... 

Kαι εχω στην οικογενεια αλλα τεσσερα με βενζινα.... φαινομενο η dieselαρα! 

4 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Μπορείς απλά να γεμίσεις να πας να έρθεις να ξανά γεμίσεις και να δεις σωστά την κατανάλωση...Αυτό που κάνεις έχει απόκλιση και βασικά δεν είναι σωστή μέθοδος. 

Στον πετρελαια γεμισα με 27 λιτρα... καπου εχεις κολλήσει.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ROG-X είπε

To diesel απλα δεν πιανεται... 

Kαι εχω στην οικογενεια αλλα τεσσερα με βενζινα.... φαινομενο η dieselαρα! 

Στον πετρελαια γεμισα με 27 λιτρα... καπου εχεις κολλήσει.... 

Ρε φιλαράκι, αν δεν γεμίσεις πριν και μετά δεν είναι σωστή μέτρηση. Εσύ αυτό έκανες ή με βάση τη μέση που σου λέει το αμάξι έβαλες 27 λίτρα, πήγε ψηλά ο δεικτης και λες οκ τόσο έκαψε ? Κάνε αυτό που σου λέω και θα καταλάβεις.  Αν το έκανες έτσι οκ. 

 

Κατά τα άλλα ένα diesel τέτοιου τύπου αν δεν πας πάνω από 120 μπορεί να κάψει 4 λίτρα μέση  χαλαρά 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...