Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Κοντά 30 χιλιάρικα είναι πάρα πολλά λεφτά δεν ξέρω...και δεν ξέρω και πόσο απαραίτητος είναι όλος αυτός ο εξοπλισμός και οι αισθητήρες κτλ πέρα από τον αρχικό εντυπωσιασμό.

Μήπως μετά από λίγα χρόνια χτυπάς το κεφάλι σου σε πιθανές βλάβες με αυξημένο κόστος όπως γράφτηκε.

Δεν έχεις άδικο , και αυτά σκέφτομαι δεν μας έφταναν όλα τα αλλά θα σκέφτομαι κιόλας 

1) Την μπαταρία 48v

2) Τον ηλεκτροκινητήρα 

3) Το ψηφιακό καντράν

4) Την αλλαγή λωρίδας , αυτόματο φρενάρισμα , κάμερα οπισθοπορείας , αναγνώριση σημάτων 

Αντιο ζωή , πάω να πάρω ένα fiat panda θα έχω και ρέστα 

48 λεπτά πριν, dankannn είπε

Παρε ενα hyundai kona  να κανεις μια χαρα την δουλεια σου και με ελαχιστα προβληματα. 

Εχετε φαγωθει ολοι σας με τα vag και τα ford καθως και με τα γαλλικά και ολα τα συνεργεια ειναι γεματα απο αυτα. 

https://www.car.gr/26496058-hyundai-kona-1-6-hybrid-premium

Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές απλά με χαλάνε τα πλαστικά του ( κακώς το ξέρω )

 

41 λεπτά πριν, xgol είπε

Παρε το παλιο λεον ή φτασε σε βαθος χρονου ενα μεγαλυτερο ποσο και παρε κατι χωρις συμβιβασμούς. 

Το παλιό όπως το ήθελα μας τελείωσε , σε βάθος χρόνου με αυτό που ζούμε όλοι μαζί τώρα εξαιτίας μου θα ήθελα τουλάχιστον για μια δεκαετία να μην ασχοληθώ . Όποτε ότι πάρω τώρα για να μείνει 

 

13 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Μέχρι κ η Toyota έβγαλε suv για τον tsofra.. Corolla.. Ρίξε μια ματιά 

Ποτέ έρχεται είναι το θέμα γιατί αρχίζω και έχω θέμα που είμαι χωρίς αμάξι τόσο καιρό.  Μπορεί να μην πηγαίνω δουλεια αλλά έχω λιώσει τα παπούτσια στον ποδαρόδρομο και δεν μπορώ να πάω πουθενά . Νιώθω λες και είμαι 17 χρόνων πάλι 

 

50 λεπτά πριν, The_Dunedain είπε

Συγνώμη αλλά πιο  πιθανό είναι να πάρεις το 2008 (στη gt line έκδοση) παρά το Leon. Παρότι δε μου αρέσουν οι bmw νομίζω πως η νέα σειρά ένα είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που θέλεις από οτιδήποτε άλλο. 

2008? Έχεις διαβάσει το ποστ, η τις τελευταίες σελίδες ? ( αλήθεια ρωτάω χωρίς παρεξήγηση ) Το τελευταίο αμάξι στον κόσμο να ήταν , μόνο τότε θα το ξαναεπαιρνα 

1 ώρα πριν, SR20DET είπε

Αν θυμαμαι καλα, κανεις λιγα χιλιομετρα το χρόνο.. γιατι έχει κολλήσει με το αυτοματο κιβώτιο;;  Το χρειάζεσαι ουσιαστικά; 
Γενικά θα σου έλεγα οτι δεν αξίζει να πάρεις και καινούργιο για τόσο μικρή χρήση που του κάνεις, θα χάσει πολύ γρήγορα τη τιμή του λόγω παλαιότητας.
Για μένα πάρε το παλιό μοντέλο του leon που στα 19k ειναι πολύ vfm και τα ρέστα κράτα τα για το επόμενο..

Εχεις δίκιο αυτό με έχει μπερδέψει και εμένα , από την μια δεν κάνω πολλά για να δώσω τόσα λεφτά, από την άλλη θέλω να γουστάρω το αμάξι μου και να μην ξενέρωτω όταν μπαίνω μέσα. Απόσβεση δεν θα το κάνω, μεταχειρισμένο όμως δεν παίρνω , χίλιες φορές καινούριο και ας είναι panda όπως είπα 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Και κάποιοι έχουν φαγωθεί με τα ασιατικά που τα έχει απορρίψει ο σύντροφος Τσοφρας...

Αφού είναι σύντροφος πρέπει να του προτείνεις Lada. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Καλά μην το λες, έχει ακόμη ψωμί η υπόθεση :P

Σωστοςςςς

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Αφού είναι σύντροφος πρέπει να του προτείνεις Lada. 

Δεν σπάει δεν χαλάει, αλλά διάβασα σταμάτησαν την παραγωγή 

1 ώρα πριν, St3liosGr είπε

Πήρα τηλέφωνο πριν 3 εβδομάδες , το έχουν πάει άλλου το αμάξι , ακόμη περιμένω τηλέφωνο να πάω να το δω . Δεν έμεινα ευχαριστημένος όμως από το test drive του νέου focus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dankannn είπε

Παρε ενα hyundai kona  να κανεις μια χαρα την δουλεια σου και με ελαχιστα προβληματα. 

Εχετε φαγωθει ολοι σας με τα vag και τα ford καθως και με τα γαλλικά και ολα τα συνεργεια ειναι γεματα απο αυτα. 

https://www.car.gr/26496058-hyundai-kona-1-6-hybrid-premium

Φιλε μου το ειχα δει κι εγω που θελω το xceed με χαλασε η ποιότητα της hyundai και οι πιο μικροί χωροι του σε σχέση με την kia 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες 🙂. Έγραψα πως είναι πιο πιθανό από το νέο λεον όχι πως είναι πιθανό. Υπερέβαλα to make a point δλδ .. εξάλλου μετά είπα τι θα σου πρότεινα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, The_Dunedain είπε

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες 🙂. Έγραψα πως είναι πιο πιθανό από το νέο λεον όχι πως είναι πιθανό. Υπερέβαλα to make a point δλδ .. εξάλλου μετά είπα τι θα σου πρότεινα 

Sorry man τα διαβάζω και όλα μαζί και κάτι μπορεί να χάσω 

Λοιπόν επειδή έγινε και σύγκριση με την τιμή του golf μπηκα τώρα στον διαμορφωτή 

η έκδοση style που πλησιάζει σε εξοπλισμό το fr μαζί με μεταλλικό χρώμα κάμερα keyless entry και ηλιοροφή χωρίς να ψάξω αν λείπει κάτι άλλο είναι στα 31000 , το Leon βγαίνει 24700 πάντα για μηχανικό όποτε μιλάμε για 6300€ διαφορά , δεν το λες και λίγο 

Αντίστοιχα το Leon dsg 28700 και το golf 31500 εκει είναι μικρότερη η διαφορά και μάλλον παίζουν ρόλο τα τέλη ταξινόμησης 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αντιο ζωή , πάω να πάρω ένα fiat panda θα έχω και ρέστα 

CNG φυσικά , 12500 με το κλειδί στο χέρι , 3€/100χλμ , ζω όνειρο !
Παρε 2 , πιο φθηνά θα σου βγουνε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

CNG φυσικά , 12500 με το κλειδί στο χέρι , 3€/100χλμ , ζω όνειρο !
Παρε 2 , πιο φθηνά θα σου βγουνε 😛

Καλά ποσό μικρό είναι το πορτ μπαγκαζ στο cng είναι που είναι μικρό 

 Μάλλον θα κάνω μια υποχώρηση στο κιβώτιο να το πάρω όπως θέλω , μπορεί να είναι και σημάδι θεού για το dsg 😇

Περιμένω Δευτέρα να μου πει τιμές και εξοπλισμούς με πακέτα από Δευτέρα 

Αλλο αμάξι δεν θέλω , άσε τώρα που το βρήκα και μου αρέσει , στην τελική δείχνει περισσότερο σε ταξίδια θα το έχω και για βραδινές βόλτες , ε στο ταξίδι cruise control και εδώ μέσα cruising με 2α 😂

Θα δείξει τι τιμή θα έχει με led, ηλιοροφή , αισθητήρες φωτός βροχής , την μεγάλη οθόνη και gps 

αυτά τα λίγα θέλω μόνο 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά ποσό μικρό είναι το πορτ μπαγκαζ στο cng είναι που είναι μικρό 

Ακόμα πιο μικρό! Απλά σηκώθηκε πιο ψηλά . 3 άτομα πάντως με την μια πίσω θέση γεμάτη πράγματα μια χαρά πήγε σήμερα μη το ματιάσω ...

Στο θέμα μας , (αν και το C3 θα πάρεις! ) , μιας και φεύγει η τιμή στο Leon , αλλά το γουσταρεις ,γιατί το βιάζεσαι και δεν παίρνεις προσφορές από άλλες αντιπροσωπίες ? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Φίλε tsofras αφού ανεβαίνεις τόσο δεν πας να δεις πάλι και το captur?

Δεν μου άρεσε όταν πήγα να το ξανάδω και δεν νομίζω Ότι θέλω SUv

 

27 λεπτά πριν, korakios είπε

Ακόμα πιο μικρό! Απλά σηκώθηκε πιο ψηλά . 3 άτομα πάντως με την μια πίσω θέση γεμάτη πράγματα μια χαρά πήγε σήμερα μη το ματιάσω ...

Στο θέμα μας , (αν και το C3 θα πάρεις! ) , μιας και φεύγει η τιμή στο Leon , αλλά το γουσταρεις ,γιατί το βιάζεσαι και δεν παίρνεις προσφορές από άλλες αντιπροσωπίες ? 
 

Δεν παίρνω c3 είπαμε ειδικά μετά το συνεργείο , πρόβλημα στον 1.5 χρόνο είναι δυνατόν ?
 

Απο την μια προβληματίζομαι αρκετά με την αξιοπιστία του Seat και ειδικά με όλα τα μπλιμπλικια από την άλλη μόνο αυτό μου αρέσει .

Τεσπα περιμένω τιμές από Δευτέρα και θα δείξει , καλή η ομορφιά αλλά και ο φόβος του συνεργείου δεν μου αρέσει ιδιαίτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κοιτάς και τις προσφορές στα Mini Countryman, στα 26Κ με 1.5/136, auto, CarPlay (οχι Android), led κτλ. ; Και πολλά φυσικά κουμπιά να τα πατάς και να τα χαίρεσαι...

δεν το λες και τέρας αξιοπιστίας, αλλά είναι κάτω από 4.3, είναι crossover, βγάζεις γούστα και το πουλάς χθες (έχεις και πλούσιο ιστορικό...). Α! Και πολύ καλή θέση οδήγησης 

 

Επεξ/σία από koeltzakoatl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

ο φόβος του συνεργείου δεν μου αρέσει ιδιαίτερα 

Πάρε ΚΙΑ με 7 χρόνια αν αγχώνεσαι ! 

Κοίτα , καινούριο αμάξι δε σημαίνει ότι δε θα βγάλει χαζοπροβληματάκια ,ειδικά τα σημερινά που έχουν ένα κάρο (για μένα) μλκς.... 
Νομίζω ανέφερα ότι σε 8 ώρες από την αγορά στο Tucson του αδερφού μου άναψε check engine !.... (2ος αισθητήρας λάμδα , ελαττωματική παρτίδα) , τυχαίνουν αυτά .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Golf 8 , σύμφωνα με το site τους, 1.5 και 1.5 mild hybrid έχουν ίδια ροπή στο ίδιο εύρος, ίδια τελική, δεν ανακοινώνουν 0-100 στο (μάλλον βαρύτερο λόγω μπαταριών) mild hubrid (και δεν είδα βάρη στο vw.gr στον διαμορφωτή...)

Αφού δεν δίνει ροπή παραπάνω, διαθέσιμη από το μηδέν, πως ακριβώς είναι αυτή η διάταξη και τι εξυπηρετεί? Μόνο για coasting και λίγη οικονομία και ρύπους; Και βάρος; Και αυξημένη πολυπλοκότητα ; Αν κάτι παραβλέπω διορθώστε με (χαζοχαζευω και εγώ για αμάξι, περιμένω βέβαια να δω νέα Octavia , αλλά σιγά μην έχουν το VRS κάτω από 35k ,  με μεσαίο εξοπλισμό....Παιζει και το Cupra βέβαια στο μυαλό μου, περιμένω μέχρι Σεπτ να δω μπας και στρετσαρω τα 25–>30k, ξυρίσω και τις γάμπες και....)

Οποτε, για το Leon, προσωπικά θα έκανα skip το hybrid (εκτός αν είναι θέμα το αυτ.κιβώτιο που παντρεύεται με αυτό μόνο). 

Επισης, κάπου πήρε το μάτι μου σε review νομίζω, ότι Golf 150 χόρσα έχει πολλαπλών συνδέσμων πίσω. Θα βρω το link

Σίγουρα ο Λέοντας δεν έχει ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν μου άρεσε όταν πήγα να το ξανάδω και δεν νομίζω Ότι θέλω SUv

Δεν παίρνω c3 είπαμε ειδικά μετά το συνεργείο , πρόβλημα στον 1.5 χρόνο είναι δυνατόν ?
 

Απο την μια προβληματίζομαι αρκετά με την αξιοπιστία του Seat και ειδικά με όλα τα μπλιμπλικια από την άλλη μόνο αυτό μου αρέσει .

Τεσπα περιμένω τιμές από Δευτέρα και θα δείξει , καλή η ομορφιά αλλά και ο φόβος του συνεργείου δεν μου αρέσει ιδιαίτερα 

Μεγάλο το δίλημμα πάντως, όντας σε παρόμοιο σκεπτικό και γω και σε καταλαβαίνω απόλυτα....
Το Leon μου άρεσε από την παρουσίαση και ομολογώ ότι από τις φώτο που βγάλατε παιδιά, μου άρεσε ακόμα περισσότερο! Θυμάμαι ότι από τα 15-16 μου άρεσε σαν αμάξι και έλεγα ότι όταν μεγαλώσω αυτό θα πάρω. Ωστόσο μετά μεγαλώνεις και βάζεις στη μέση και άλλους παράγοντες που δεν τους λογάριαζες τότε...
Ένα χρόνο κοντά ψάχνω και είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα μεταξύ συναισθήματος (πάρε αυτό που γουστάρεις γτ μια ζωή την έχουμε και νταξ δεν θέλω απλά ένα μέσο για με πηγαίνει, αλλά θέλω να μου βγάζει και ένα συναίσθημα) και μεταξύ λογικής, γτ νταξ δεν μας τρέχουν και από την τσέπη να τα δίνουμε όλα στα συνεργεία και τα πράγματα οικονομικά δεν πάνε και πολύ καλά και ακόμα και τώρα δεν μπορώ να αποφασίσω, αλλά ούτε θέλω και να συμβιβαστώ και να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που θα το κοιτάω και θα λέω απλά, μμμμ οκ...
Από την μία βλέπω τον εαυτό μου ότι τα αυτοκίνητα που πραγματικά γουστάρω και ξέρω ότι θα μου βγάζουν χαμόγελο στα χείλη είναι αυτοκίνητα όπως το Leon, A180, Q3 ή A3 κλπ., αλλά όταν βλέπω τα θέματα του Vag και τα κόστη στα σέρβις/ανταλλακτικά, λέω που πας ρε καραμήτρο...
Σταμάτησαν και οι Ιταλοί να βγάζουν ωραία και σε λογικές τιμές αυτοκίνητα...
Από την άλλη όταν πας στη λογική και στο κομμάτι αξιοπιστία βλέπεις αυτοκίνητα με πλαστικά που θυμίζουν λες και βγήκαν το 2000 π.χ Toyota, Hyundai & Ford, καμία πρωτοτυπία στον σχεδιασμό, λες και όλα αυτά τα χρόνια έχουν μπει στον αυτόματο και το μόνο που αλλάζει είναι η τιμή προς τα πάνω (μόνο μια KIA θεωρώ έχει αναβαθμίσει την ποιότητά της, αλλά το δίκτυο τουλάχιστον στην Ελλάδα το θεωρώ τραγικό)...
Βλέποντας πάντως τον πατέρα μου ο οποίος άλλαξε 3 αυτοκίνητα (Οpel και τα 3 btw), και με το σκεπτικό ότι πάντα αγόραζε αυτό που του άρεσε και χωρίς να πάρει και να τον νοιάζει η γνώμη του καθενός ή η αξιοπιστία κλπ, απλά έθετε ένα όριο ως μπάτζετ και τι μου αρέσει και καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μου, παρατηρώ ότι όλες αυτές οι υπεραναλύσεις και οι "ειδικοί τύποι" με τα άρθρα του τι αξίζει τι όχι, τι να πάρεις τι όχι κλπ., ίσως να μας έκαναν περισσότερο κακό παρά καλό... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...