Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Ναι το είδα το τεστ εδώ και κάτι ημέρες , δεν ξέρω τα νέα γιατί πάνε έτσι και το golf αντίστοιχα νομίζω. Βέβαια παίζει ρόλο και τι λάστιχα φοράνε , δεν είναι ότι είναι επικίνδυνο σαν το Arona ας πούμε

73 το νέο Leon

75 το Ibiza

Και αν δεν κάνω λάθος είναι και με την ηλεκτρονική ανάρτηση , οπότε με την απλή δεν ξέρουμε αν είναι χειρότερο

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, tsofras said:

Ναι το είδα το τεστ εδώ και κάτι ημέρες , δεν ξέρω τα νέα γιατί πάνε έτσι και το golf αντίστοιχα νομίζω. Βέβαια παίζει ρόλο και τι λάστιχα φοράνε , δεν είναι ότι είναι επικίνδυνο σαν το Arona ας πούμε

73 το νέο Leon

75 το Ibiza

Και αν δεν κάνω λάθος είναι και με την ηλεκτρονική ανάρτηση , οπότε με την απλή δεν ξέρουμε αν είναι χειρότερο

στα 75 λένε ότι τα κατάφεραν με το νέο Leon 1.5 130 Xcellence (όσο και με τη Mercedes-AMG A45)

69 λένε με το νέο Golf

σε αυτά τα ρεπορτάζ μη δίνετε περισσότερη σημασία από όση αξίζει,
περιορίζεστε στο ότι βλέπετε «φωτογραφία μιας στιγμής» με ένα αυτοκίνητο συγκεκριμένης έκδοσης και κατάστασης, σε συγκεκριμένες συνθήκες, με συγκεκριμένο οδηγό πώς κινείται σε κάποιες μανούβρες

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, theoilia said:

ευχαριστώ, οπότε μακριά από test drive...

Ρίχνοντας μια ματιά στη σελίδα τους βλέπω πως ήδη σε καινούριο κάνουν 1.5 χιλιάρικο έκπτωση. 

Άρα πρακτικά 1.5 χιλιάρικο ακόμα είναι η έκπτωση που σου κάνει. 

Δεν θα έλεγα πως αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

στα 75 λένε ότι τα κατάφεραν με το νέο Leon 1.5 130 Xcellence (όσο και με τη Mercedes-AMG A45)

69 λένε με το νέο Golf

σε αυτά τα ρεπορτάζ μη δίνετε περισσότερη σημασία από όση αξίζει,
περιορίζεστε στο ότι βλέπετε φωτογραφία μιας στιγμής με ένα αυτοκίνητο συγκεκριμένης έκδοσης και κατάστασης, σε συγκεκριμένες συνθήκες, με συγκεκριμένο οδηγό

Αντίστοιχα χειρότερα εννοούσα για το golf

Επίσης ναι με 75 πέρασε στο sport με την ηλεκτρονική ανάρτηση , 73 σε normal

Οπότε θεωρώ ότι χωρίς την ηλεκτρονική ότι το 73 είναι πιο κοντά στο πραγματικό νούμερο

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε όλα να γίνονται με τα ίδια ελαστικά τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, tsofras said:

Αντίστοιχα χειρότερα εννοούσα για το golf

Επίσης ναι με 75 πέρασε στο sport με την ηλεκτρονική ανάρτηση , 73 σε normal

Οπότε θεωρώ ότι χωρίς την ηλεκτρονική ότι το 73 είναι πιο κοντά στο πραγματικό νούμερο

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε όλα να γίνονται με τα ίδια ελαστικά τουλάχιστον

καλά και το προηγούμενο Leon το δοκίμασαν σε έκδοση FR (σπορ)
και όχι Xcellence που δοκίμασαν αυτό

ξαναλέω
τις συνθήκες των δοκιμών, το αντικείμενο, την αξιοπιστία μιας δυναμικής δυαδικασίας
δε μπορείς να τα ελέγξεις όταν αφήνεις ελεύθερες τόσες πολλές μεταβλητές (ανάμεσα στις οποίες και ο οδηγός)

το μόνο που αξιολογείς αν θες ως θεατης
είναι μια αδρή παρατήρηση της συμπεριφοράς σε ένα αυτοκίνητο συγκεκριμένης χρονολογίας-κυβισμού-κατάστασης, σε συγκεκριμένες συνθήκες
σε βιντεοσκοπημένες μανούβρες που εκτελούσε ένας δημοσιογράφος

αυτό και μόνο με την αίρεση πως το ρεπορτάζ ελέγχεται για την αξιοπιστία του

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tutuyo είπε

Σιγουρα τα test drive καταπονουνται περισσοτερο. Εκανα td το Sportage και το ντουλαπακι του συνοδηγου κοπανουσε σε καθε λακουβιτσα, τοσο ειχαν χαλαρωσει οι μεντεσεδες.

Και επειδη του ζητησα να παμε σε δρομο λακουβιαρικο, με πηγε ο πωλητης σε ενα δρομο που ηταν σεληνιακο τοπιο. Αμα ημουν με δικο μου αυτοκινητο θα το λυπομουν και θα πηγαινα με 2α max, εδω απλα περνουσα γκαπ γκουπ, πραγματικα το λυπηθηκε η ψυχη μου. Και να μου λεει και αυτος, βλεπεις αναρτηση?Το ντουλαπακι να ανοιγει εντωμεταξυ, τα συμπραγκαλα στο χωρο αποσκευων να κοπανανε😀

Πως ήταν το Sportage στις λακούβες (και γενικά στο δρόμο) σε σχέση με το δικό σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sargus είπε

Πως ήταν το Sportage στις λακούβες (και γενικά στο δρόμο) σε σχέση με το δικό σου; 

Not bad. Ήταν πολύ σταθερό, καλό πατήμα. Αλλά ήταν τόσο χαλαρό το αμάξωμα λόγω των td που νομίζω ότι τα πλαστικά ετριζαν λίγο παραπάνω.

Τίμιο αυτοκίνητο γενικά αλλά δεν είναι φτηνό σε καμία περίπτωση, θεωρώ λίγο υπερτιμολογημενο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κλείσει το kia pro ceed σε race blue 1.4 140ps αλλά δεν άρεσε στη γυναίκα ενώ εγώ το ερωτεύτηκα. Τελικά άλλαξα και έκλεισα το Xceed σε λευκό 1.4 140 για να είμαστε κ οι 2 χαρούμενοι :D

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sargus είπε

Πως ήταν το Sportage στις λακούβες (και γενικά στο δρόμο) σε σχέση με το δικό σου; 

Σταθερό ναι, εμένα μου φάνηκε λίγο πιο σκληρό απ' ότι θα το ήθελα. Αν το συγκρίνω με το C5 μαι το Q3. Ίσως όμοιο με το CHR. Το Proceed περνάει πιο αρχοντικά. Το Ceed είναι κοντά στο Pro. To XCEED είναι νομίζω πιο κοντά στο Pro. Αν δεν υπήρχε το Pro θα επαιρνα το Χ - πολυ όμορφο επίσης και το άσπρο του πάει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xx1100 είπε

Σταθερό ναι, εμένα μου φάνηκε λίγο πιο σκληρό απ' ότι θα το ήθελα. Αν το συγκρίνω με το C5 μαι το Q3. Ίσως όμοιο με το CHR. Το Proceed περνάει πιο αρχοντικά. Το Ceed είναι κοντά στο Pro. To XCEED είναι νομίζω πιο κοντά στο Pro. Αν δεν υπήρχε το Pro θα επαιρνα το Χ - πολυ όμορφο επίσης και το άσπρο του πάει. 

Το xceed ειναι πιο μαλακο και αρχοντικο απο ceed αν και είναι σχεδον ιδια εμενα μου φανηκε πιο καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Γνώμη για κορολα την απλή έκδοση ή κάτι άλλο με ταβάνι 17κ ?!

Την ειδα κι εγω πολυ στενα πισω και χωρος αποσκευών εξισουν μικρος στυλ yaris αντε λιγο μεγαλυτερος. Ειδα την εκδοση την πρωτη με τασια και φρικαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, poihths είπε

το sedan δεν είναι

Για ποιον λογο να παρει καποιος σενταν εν ετη 2020?

Λογω σχηματος πορτμπαγκαζ δεν χωραει τιποτα. Και ειναι πολυ πιο ασχημα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...