Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, petasis είπε

Συγνώμη, μιας και δεν είμαι χρήστης του "οικοσυστήματος", αλλά αυτό το "δουλεύει απροβλημάτιστα" είναι καθαρή προπαγάνδα, και κοστίζει χρήμα σε αδαείς που θα πάνε να αγοράσουν. Χθες σε κλήση είπαμε να δοκιμάσουμε το Webex. Μετά από λίγα λεπτά, ΚΑΙ ΟΙ 2 συμμετέχοντες που είχαν υπολογιστή της apple εξαφανίστηκαν για 15 λεπτά. Από το skype μάθαμε ότι και στους 2 το λειτουργικό κράσαρε, και έκαναν επανεκκίνηση.

Το έχω ξαναγράψει, το macOS είναι κακογραμμένο και τρύπιο. Φυσικά και σε κάποιους αρέσει, αλλά μην μας φλομώνετε στο ψέμα ότι "δουλεύει". "Δουλεύει" σαφώς χειρότερα από τα άλλα 2.

Ενώ το ότι το macOS είναι τρύπιο επειδή κράσαρε μια third party εφαρμογή δεν είναι προπαγάνδα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε. Τα τρυπια windows και τα απροσπελαστα mac. Το τρυπιο android και το απροσπελαστο ios. Ποσο θολη οπτικη εχουν αρκετοι γιατι ετσι τους ειπε καποτε καποιος. 

Καποιος μας το ειπε, όχι ότι τα δουλευουμε τοσα χρονια και εχουμε σχηματισει αποψη.. Οτι να'ναι πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paolo.catti είπε

Μόνο που το να βάλεις Linux σε συμβατό λαπτοπ δεν σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς τα τρέξεις προγράμματα όπως Xcode μιας και αναφερθήκαμε σε προγραμματιστές που σου δίνουν τη δυνατότητα να προγραμματίσεις για συσκευές iOS γιατί αν αυτή είναι η δουλειά σου τότε αναγκαστικά θα το πάρεις! Δεν συμφωνώ με την τιμολογιακή πολιτική της Apple σχεδόν ποτέ αλλά δεν είναι και πανάκεια το Linux καθώς επίσης δεν είναι και επιχείρημα αυτό. 

Κάπου έχασα το νόημα μεταξύ των παραπάνω προτάσεων που εμπεριέχουν άλλες τόσες μέσα, χωρίς σημεία στίξης κλπ.

Επί της ουσίας (και χωρίς να προσπαθώ να αναλύσω μια συντακτική σούπα ανάκατων προτάσεων), εξακολουθώ να έχω απορία σε ΤΙ ακριβώς δε τον καλύπτει ένα λάπτοπ με linux αν:

1) Δεν προγραμματίζει σε iOS,

2) Προγραμματίζει σε iOS και στήσει το αντίστοιχο VM

3) Δε θέλει μηχάνημα με Windows.

 

Περιμένω λοιπόν τη δική σου "σωστή" επιχειρηματολογία, οπότε αν μου διαφεύγει κάτι, να  μπορέσω έτσι να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, aromeo είπε

Ενώ το ότι το macOS είναι τρύπιο επειδή κράσαρε μια third party εφαρμογή δεν είναι προπαγάνδα; 

Η πλακα ποια ειναι? Οταν καποιος θα πει πχ για το butterfly keyboard εμενα δεν μου ετυχε, θα τον κραξουν να μην κρινει επειδη δεν ετυχε σε αυτον! Επειδη κρασαρε μια φορα ομως κατι ειναι ασφαλες συμπερασμα οτι ειναι για πεταμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, aromeo said:

Ενώ το ότι το macOS είναι τρύπιο επειδή κράσαρε μια third party εφαρμογή δεν είναι προπαγάνδα; 

Σαφώς και είναι, αλλά το ότι δεν "χρειάζεται" antivirus και δεν αντιμετωπίζει θέματα malware δεν είναι ακριβώς το ίδιο από την άλλη μεριά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε. Τα τρυπια windows και τα απροσπελαστα mac. Το τρυπιο android και το απροσπελαστο ios. Ποσο θολη οπτικη εχουν αρκετοι γιατι ετσι τους ειπε καποτε καποιος. 

 

5 λεπτά πριν, aromeo είπε

Ενώ το ότι το macOS είναι τρύπιο επειδή κράσαρε μια third party εφαρμογή δεν είναι προπαγάνδα; 

 

3 λεπτά πριν, ektorme είπε

Καποιος μας το ειπε, όχι ότι τα δουλευουμε τοσα χρονια και εχουμε σχηματισει αποψη.. Οτι να'ναι πραγματικα.

 

Κύριοι, είμαι της γνώμης ότι ένα λειτουργικό είναι τόσο τρύπιο, όσο "τρύπιος" είναι ο χρήστης του.

Λίγο πολύ, αν το πειράζεις χωρίς να ξέρεις τί κάνεις, ή εγκαθιστάς, ή επισκέπτεσαι οποιαδήποτε χαζομάρα χωρίς μέτρο, κάποια στιγμή θα την πάθεις.

Κάθε ένα έχει και τα καλά του και τα κακά του.

Το πρόβλημα εδώ είναι η έλειψη ελευθερίας και οι μονοπωλειακές τακτικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε, όποιος σκοπεύει να πάρει ταμπλετ και να το αναβαθμίσει μελλοντικά, θα πάει σε άλλη εταιρεία. Βέβαια όσοι σκέφτονται ότι θα παρουν κάτι και μέλλοντικα θα το αναβαθμίσουν είναι πολύ λόγοι. H Apple ζύγισε κέρδος σε σχέση με χασούρα πελατών και είδε ότι την συμφερει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, panoulix είπε

Κύριοι, είμαι της γνώμης ότι ένα λειτουργικό είναι τόσο τρύπιο, όσο "τρύπιος" είναι ο χρήστης του.

Λίγο πολύ, αν το πειράζεις χωρίς να ξέρεις τί κάνεις, ή εγκαθιστάς, ή επισκέπτεσαι οποιαδήποτε χαζομάρα χωρίς μέτρο, κάποια στιγμή θα την πάθεις.

Κάθε ένα έχει και τα καλά του και τα κακά του.

Το πρόβλημα εδώ είναι η έλειψη ελευθερίας και οι μονοπωλειακές τακτικές.

Κρατάω το "καθε ενα εχει τα καλά του και τα κακά του" που λες. Οτι πιο σωστό.

Δουλεύω και τα δυο και τα μεταχειρίζομαι το ίδιο. Κρίνω προσωπικά ότι με βολεύει το Mac καλύτερα. Γιατί να απολογούμαστε σε κάθε ποστ εδω μέσα στον καθένα που θέλει να βγάλει τα θέματα του? Κάθε φορά ακούμε πόσο άχρηστα προϊόντα και πόσο πρόβατα και μπλα μπλα μπλα. Και όταν επιχειρηματολογούμε ακούμε μπαρούφες που, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δείχνουν άτομα που ζήτημα να έπιασαν 2 φορές Mac στα χέρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 minutes ago, Arkin said:

Δεν ισχυει αυτο για τις DDR4 μεχρι να βγουν οι DDR5. Τελος 2017 οι 16GB ram 3200 ειχαν πανω απο 200 ευρω. Σημερα εχουν 75 ευρω. 

H είδηση λέει ότι είναι LPDDR3, άρα όχι DDR4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aromeo είπε

Αλλά ρε άνθρωποι, μπαίνουν άτομα που σας λένε ότι ζουν από το μηχάνημα που κουβαλάνε καθημερινά και δουλεύουν σε αυτό και λέτε ότι βρίσκουν αφορμές να δικαιολογήσουν ότι πήραν Mac; Μάθετε να φιλτράρετε αυτά που διαβάζετε. 

Μα γιατί το λες αυτό. Αφού και με ένα linux "την κάνεις τη δουλειά σου". hahah!

Αυτοί φίλε είναι ικανοί σε φόρουμ εφοπλιστών να τρολάρουν όσους φοράνε rolex επειδή το casio κάνει περισσότερα και κοστίζει 200€. 

Δεν τους πιάνεις πουθενά, άστους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Arkin said:

Προφανως αλλα απο τον αγοραστη δεν πρεπει να μπει καποιο οριο στο μεχρι τι τιμες πρεπει να πληρωνει για καποιο προιον ειδικα οταν υπαρχει αλλου 600% φθηνοτερα? Αν πανε 10000 ατομα και δωσουν 200 ευρω τσαμπα για 8GB ram το 2020 το 2021 θα της παει στα 300 ευρω και δεν θα εχει αδικο. Το ιδιο δεν γινεται και με τα κινητα? Μια τεραστια αγορα που οι τιμες θα επρεπε να ειναι πολυ χαμηλα λογου ανταγωνισμου και ομως βλεπουμε καθε χρονο να ανεβαινουν κατακορυφα χωρις κανενα απολυτως λογο. Δεν πρεπει καποια στιγμη ο καταναλωτης να αποκτησει συνειδηση για αυτα που αγοραζει? Δεν μιλαω για αυτους που τα βρηκαν ετοιμα και δεν ξερουν πως βγαινει το χρημα και αγοραζουν οτι να ναι αλλα για αυτους που βαζουν 100 δοσεις η περνουν δανεια οι οποιοι πραγματικα ειναι παρα πολλοι. Οι εταιριες καλα κανουν ο κοσμος ειναι το θεμα τι κανει για την τσεπη του? Εχει ξεφτιλιστει λιγο το χρημα τα τελευταια χρονια σε καθε segment η οχι?

Σωστή φίλε μου η άποψη σου, όμως μια μικρή παρατήρηση, οι τιμές ανεβαίνουν γιατί δημιουργούνται νέα segments επειδή η τεχνολογία είναι διαθέσιμη πια σε περισσότερο κόσμο παγκοσμίως και με διαφορετικές ανάγκες.

 

Μεταξύ μας, η αγορά mobile/notebook κτλ δεν είναι εδώ και χρόνια ανταγωνιστική, ουσιαστικά οι hardware και software προμυθευτές είναι ελάχιστοι αλλά πουλάνε σε όλους τους retail. Αποτέλεσμα να έχεις αμετρητα παρόμοια προιόντα στις ίδιες τιμές, οπότε ο retail προσπαθεί να διαφοροποιηθεί σε service, glamour, design κτλ. Η Αpple έχει περιφράξει την πρόταση της και την συναγωνίζεται κανείς απευθείας. Για ένα apple χρήστη πχ ο "ανταγωνιστής" του macbook air δεν είναι ένα dell αλλά ένα macbook pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Bakxos είπε

Ε ναι εννοείται με άλλο λογισμικό και άλλες συσκευές δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά. 

Βγείτε από τις σπηλιές. 

Αν έχει κανένας απάντηση στο παρακάτω , αλλάζω σε Android σήμερα και σταματάω να σκέφτομαι και αγορά MacBook.

 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panoulix είπε

Κάπου έχασα το νόημα μεταξύ των παραπάνω προτάσεων που εμπεριέχουν άλλες τόσες μέσα, χωρίς σημεία στίξης κλπ.

Επί της ουσίας (και χωρίς να προσπαθώ να αναλύσω μια συντακτική σούπα ανάκατων προτάσεων), εξακολουθώ να έχω απορία σε ΤΙ ακριβώς δε τον καλύπτει ένα λάπτοπ με linux αν:

1) Δεν προγραμματίζει σε iOS,

2) Προγραμματίζει σε iOS και στήσει το αντίστοιχο VM

3) Δε θέλει μηχάνημα με Windows.

Περιμένω λοιπόν τη δική σου "σωστή" επιχειρηματολογία, οπότε αν μου διαφεύγει κάτι, να  μπορέσω έτσι να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

Επειδή διακρίνω μια ειρωνία δεν θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου θα το τελειώσω εδώ και στην τελική δεν θα κάτσω να σχολιάζω και να ειρωνεύομαι ανθρώπους με βάση την επιλογή που κάνουν όσο αναφορά ηλεκτρονικούς υπολογιστές γιατί καταντάει γελοίο. Τώρα όσο αναφορά το νόημα λυπάμαι που στο λέω αλλά μια χαρά ξεκάθαρο είναι το μήνυμα μου και ευανάγνωστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Συγνώμη, μιας και δεν είμαι χρήστης του "οικοσυστήματος", αλλά αυτό το "δουλεύει απροβλημάτιστα" είναι καθαρή προπαγάνδα, και κοστίζει χρήμα σε αδαείς που θα πάνε να αγοράσουν. Χθες σε κλήση είπαμε να δοκιμάσουμε το Webex. Μετά από λίγα λεπτά, ΚΑΙ ΟΙ 2 συμμετέχοντες που είχαν υπολογιστή της apple εξαφανίστηκαν για 15 λεπτά. Από το skype μάθαμε ότι και στους 2 το λειτουργικό κράσαρε, και έκαναν επανεκκίνηση.

Το έχω ξαναγράψει, το macOS είναι κακογραμμένο και τρύπιο. Φυσικά και σε κάποιους αρέσει, αλλά μην μας φλομώνετε στο ψέμα ότι "δουλεύει". "Δουλεύει" σαφώς χειρότερα από τα άλλα 2.

Τρύπιο το Mac OS και κακογραμμένο επίσης σε σχέση ειδικά με τα Windows. ΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...