Προς το περιεχόμενο

ΚΤΕΟ κάθε χρόνο


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΙΧ μου είναι 15ετίας και πέρασα ΚΤΕΟ τον Ιανουάριο. Ένα μήνα πριν να περάσω είχα πέσει σε μία μεγάλη λακούβα που δεν φαινόταν την νύχτα και από εκεί και πέρα το δεξί αμορτισέρ έκανε θόρυβο. Πηγαίνοντας στο ΚΤΕΟ πίστευα ότι μπορεί και να μην περάσω για αυτό τον λόγο. Ο τύπος μου είπε, το έτρεξα τρεις φορές το διαγνωστικο για να περάσεις και πέρασε με απόδοση 54 αν δεν κάνω λάθος. Μου είπε φυσικά ότι θα πρέπει να το αλλάξω άμεσα. Που θέλω να καταλήξω, αν εγώ δεν ήμουν κάπως σοβαρός για να τα αλλάξω τον επόμενο μήνα θα μπορούσα να κυκλοφορώ για τα επόμενα δύο χρόνια με χαλασμένο στην ουσία αμορτισέρ και σε μια δύσκολη στιγμή να πάρω στον λαιμό μου και κανέναν. Νομίζω λοιπόν ότι αυτό που έγινε με μένα, το ότι δηλαδή με περάσε ο τύπος στο ΚΤΕΟ αν και δεν θα έπρεπε, γίνετε σε πολλές περιπτώσεις και ειδικά με τα ελαστικά. Δεν συμφωνώ με το να περνάω ΚΤΕΟ κάθε χρόνο αλλά το προτιμώ από το να πέσει πάνω μου κανένα ΙΧ "που έχει περάσει ΚΤΕΟ" αλλά έχει φθαρμένα ελαστικά. Τώρα θα μου πεις με τον ένα χρόνο λιγότερο σώζεται η κατάσταση; Σώζεται κάπως γιατί στην περίπτωση μου τουλάχιστον τον επόμενο Ιανουάριο δεν θα περνούσα με τίποτα ΚΤΕΟ όσες φορές και να το έτρεχε το διαγνωστικό.

Το πιο σωστό αφού νοιάζονται για την ασφάλεια μας θα ήταν να μειώσουν το κόστος από 50€ σε 30€ αλλά προφανώς αυτό το μέτρο δεν έχει ώς σκοπό την ασφάλεια μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ε ναι αυτές είναι τα λεγόμενα "Teilegutachten",ή"ABE",ειναι γραπτή εγκριση οτι τηρει τις προδιαγραφες ασφαλειας, και τις ζηταει το εκει ΚΤΕΟ  αν βαλεις κατι aftermarket πανω που εχει σχεση με την ασφαλεια,τους ρυπους και τα φώτα.

Θύμαμαι σε δεκάδες φόρουμ να ψάχνουν αυτές τις εγκρίσεις ώστε να περάσουν ΚΤΕΟ aftermarket εξατμίσεις,φώτα,ζάντες κλπ.Συνεχως ερωτήσεις,σε κάθε φόρουμ.

Δεν είδα κανένα ελληνικό ΚΤΕΟ να τα ζητάει,ούτε σε κανένα ελληνικό φορουμ.

Προσωπικη εμπειρία στο αμάξι που εκτελωνισα και πέρασε πρώτη φορά ελληνικό ΚΤΕΟ το 2017,ενώ μέχρι τότε περνούσε γερμανικο.Ασε,ούτε καν ασχολήθηκαν με την εξάτμιση,τις ζάντες,τους αποστάτες και τα ελατήρια,ενώ έξω έπρεπε να έχω για το καθένα το αντίστοιχο χαρτί αλλιώς ΚΤΕΟ γιοκ.

Προσωπικά ας περνάνε τα αμάξια εδώ κάθε χρόνο ΚΤΕΟ.

Δεν το κοιτώ απλά,το οδηγώ και πολλές φορές την εβδομάδα,αλλά κυρίως το νεότερο του 2016 πλέον.

Οσο για τον καρκίνο που λες,δεν είναι πετρελαιο,ειναι βενζινη ευρω 3 και εχει λίγο παραπάνω ρυπους από ένα σύγχρονο αμάξι ανάλογου κυβισμού,231g/km,και σιγουρα λιγότερους από πάρα πολλά πετρελαιοκίνητα του 2010 και μετά ανάλογου κυβισμού πάντα.Αν πας στα σύγχρονα V6 και V8 3λιτρα και 4λιτρα,αστο.Να καταργηθούν και αυτά;

Θελεις να ανεβασεις τι λεει η καρτα καυσαεριων σου και να ανεβασω τι λεει ενος αυτοκινητου του 2010 πχ; Εισαι σιγουρος πως η διαφορα ειναι αμελητεα; Αν ναι παω πασο.

ΥΓ: Δεν ειχα ποτε πετρελαιο και δεν θα εχω και ποτε.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, argimeg said:

 

Το πιο σωστό αφού νοιάζονται για την ασφάλεια μας θα ήταν να μειώσουν το κόστος από 50€ σε 30€ αλλά προφανώς αυτό το μέτρο δεν έχει ώς σκοπό την ασφάλεια μας.

Καμια κυβερνηση δεν απασχολει η ασφαλεια σου σαν "μοναδα",καθε μετρο επιβαλλεται με σκοπο τη χρηματοδοτηση του κρατους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Θελεις να ανεβασεις τι λεει η καρτα καυσαεριων σου και να ανεβασω τι λεει ενος αυτοκινητου του 2010 πχ; Εισαι σιγουρος πως η διαφορα ειναι αμελητεα; Αν ναι παω πασο.

ΥΓ: Δεν ειχα ποτε πετρελαιο και δεν θα εχω και ποτε.

Θα σου πω αύριο,τώρα βαριέμαι να κατέβω στο αμάξι,απλά αν κάνεις μια έρευνα στο google,δες τι ρύπους εκπέμπουν 2λιτρα,3λιτρα βενζινοκινητα και πετρελαιοκίνητα του 2010-2015.Μην μου συγκρίνεις με ένα χιλιαρι βενζίνη.Θα δεις τι διάφορες υπάρχουν. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Καμια κυβερνηση δεν απασχολει η ασφαλεια σου σαν "μοναδα",καθε μετρο επιβαλλεται με σκοπο τη χρηματοδοτηση του κρατους.

Βρε λες να μην το γνωρίζω αυτό; Το σωστό βέβαια θα ήταν το αντίθετο γιατί σε περίπτωση τροχαίων και νοσηλείας επιβαρύνεται το σύστημα υγείας, αλλά ψιλά γράματα...ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmmys είπε

Θα σου πω αύριο,τώρα βαριέμαι να κατέβω στο αμάξι,απλά αν κάνεις μια έρευνα στο google,δες τι ρύπους εκπέμπουν 2λιτρα,3λιτρα βενζινοκινητα και πετρελαιοκίνητα του 2010-2015.Μην μου συγκρίνεις με ένα χιλιαρι βενζίνη.

Ανεβασε την καρτα σου και τον τυπο αυτοκινητου - λιτρα και θα βρω κατι στα ιδια λιτρα. Θεωρω πως θα υπαρχει αρκετη διαφορα ομως αναμεσα σε αυτοκινητα 12ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, argimeg said:

Βρε λες να μην το γνωρίζω αυτό; Το σωστό βέβαια θα ήταν το αντίθετο γιατί σε περίπτωση τροχαίων και νοσηλείας επιβαρύνεται το σύστημα υγείας, αλλά ψιλά γράματα...ε

Εκει παιζουν με τις πιθανοτητες,οπως φετος με τον τουρισμο! 🤣 Αν δεν υπηρχε το κοστος νοσηλειας μπορει αυτοι να μας αφηναν να κυκλοφορουμε λιωμα ! 🤣

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ανεβασε την καρτα σου και τον τυπο αυτοκινητου - λιτρα και θα βρω κατι στα ιδια λιτρα. Θεωρω πως θα υπαρχει αρκετη διαφορα ομως αναμεσα σε αυτοκινητα 12ετιας.

Χαρακτηριστικά ένα Mercedes ML280cdi του 2011 έχει 241g.Εκπεμπει παραπάνω καρκίνο από ένα που είναι 13 χρόνια πιο παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δεχόμουν αν όλοι οι ταξιτζήδες κάνανε στην ώρα τα service τους, αλλάζανε ελαστικά και δεν καίγανε παστές σαρδέλες αντί για πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε λογικά και φέτος θα έχουμε πολλά περισσότερα θύματα σε τροχαία παρά από την πανδημία. Είπαμε όμως, θα πρέπει να πετάξουμε τα ΙΧ μας γιατί ρυπαίνουμε το περιβάλλον και είναι κακό για τον πλανήτη, τι δεν καταλαβαίνεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmmys είπε

Χαρακτηριστικά ένα Mercedes ML280cdi του 2011 έχει 241g.Εκπεμπει παραπάνω καρκίνο από ένα που είναι 13 χρόνια πιο παλιό.

Ενταξει, στο τελος θα μου πεις και για το Hummer......

Βαλε το αμαξι σου απεναντι σε ενα ιδιων κυβικων (και οχι πχ το ενα να εχει τουρμπο και το αλλο οχι), ετσι βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ενταξει, στο τελος θα μου πεις και για το Hummer......

Βαλε το αμαξι σου απεναντι σε ενα ιδιων κυβικων (και οχι πχ το ενα να εχει τουρμπο και το αλλο οχι), ετσι βλεπεις.

2300 κυβικά είναι,όσο καρκίνο εκπέμπει αυτό που είπες να καταργηθεί,άλλο τόσο εκπέμπουν ένα σωρό σύγχρονα παρόμοιων κυβικών ή περισσότερο.Ειδικα τα πετρέλαια,μην τα βγάζεις από τη λίστα,.

Huyndai Tucson 1.6 του 2020 με 180g.Δες το λες και τρελλή διαφορά.

Ψάξε για ρύπους παρόμοιων κυβικών από 1800 έως 2800 κυβικά,και βενζίνη και πετρέλαιο,της τελευταίας 10αετιας.

Το αν έχει τούρμπο ή όχι ή δεν παίζει ρόλο,ο αριθμός ρύπων μετράει.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

2300 κυβικά είναι,όσο καρκίνο εκπέμπει αυτό που είπες να καταργηθεί,άλλο τόσο εκπέμπουν ένα σωρό σύγχρονα παρόμοιων κυβικών ή περισσότερο.Ειδικα τα πετρέλαια,μην τα βγάζεις από τη λίστα,.

Huyndai Tucson 1.6 του 2020 με 180g.Δες το λες και τρελλή διαφορά.

Ψάξε για ρύπους παρόμοιων κυβικών από 1800 έως 2800 κυβικά,και βενζίνη και πετρέλαιο,της τελευταίας 10αετιας.

Δεν ειχα ποτε πετρελαιο και ποτε δεν θεωρησα πως κανουν καλο. Κατεμε θα επρεπε να καταργηθουν, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και φυσικα δεν θα γινει.

Τελικα δεν καταλαβα ποσα κυβικα εχεις εσυ βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν ειχα ποτε πετρελαιο και ποτε δεν θεωρησα πως κανουν καλο. Κατεμε θα επρεπε να καταργηθουν, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και φυσικα δεν θα γινει.

Τελικα δεν καταλαβα ποσα κυβικα εχεις εσυ βεβαια.

Ξαναδιάβασε,πρώτη λέξη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ξαναδιάβασε,πρώτη λέξη είναι.

Εχουμε και λεμε:

BMW Z4 Cabrio 2.5 λιτρα 2010 μοντελο: 199 g/km
BMW Z4 Coupe 2.5 λιτρα 2010 μοντελο: 192 g/km
Suzuki Grand Vitara 2.4 λιτρα 2010 μοντελο: 212 g/km

Βενζινη και 2.3 του 2010 δεν βρηκα παντως στα γρηγορα που κοιταξα, δες ομως στα 2.4 και 2.5 λιτρα και ακομα βγαζουν λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...