Προς το περιεχόμενο

ΚΤΕΟ κάθε χρόνο


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εχουμε και λεμε:

BMW Z4 Cabrio 2.5 λιτρα 2010 μοντελο: 199 g/km
BMW Z4 Coupe 2.5 λιτρα 2010 μοντελο: 192 g/km
Suzuki Grand Vitara 2.4 λιτρα 2010 μοντελο: 212 g/km

Βενζινη και 2.3 του 2010 δεν βρηκα παντως στα γρηγορα που κοιταξα, δες ομως στα 2.4 και 2.5 λιτρα και ακομα βγαζουν λιγοτερα.

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ε;12 χρόνια πιο καινούρια.

Και πιο καινούρια αμάξια να δεις,οι διαφορές ρύπων δεν είναι και τρομερες,πάνω κάτω 30-50g είναι.

Και δεν έβαλες καν πετρέλαια 2λιτρα-2,5λιτρα,και πιο νέα από το 2010.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, jmmys είπε

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ε;12 χρόνια πιο καινούρια.

Και πιο καινούρια αμάξια να δεις,οι διαφορές ρύπων δεν είναι και τρομερες,πάνω κάτω 30-50g είναι.

Και δεν έβαλες καν πετρέλαια 2λιτρα-2,5λιτρα,και πιο νέα από το 2010.

Θα με τρελανεις, πετρελαιο εχεις η βενζινη; Ειπαμε, το πετρελαιο ειναι για πεταμα αλλα δεν συγκρινεις πετρελαιο με βενζινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ξέρω ότι Ρουμανία τα άνω των 10ετων περνάνε ΚΤΕΟ κάθε χρόνο.Για εμένα είναι ένα παραπάνω έξοδο και αναποδιά γιατί θα πρέπει να είμαι Ελλάδα για να το περάσω,ήδη φέτος θα πληρώσω πρόστιμο καθως θα κατέβω Ελλάδα ένα μήνα αφότου λήξει,αλλιώς τα είχα κανονίσει αλλιώς ήρθαν τα πράγματα.

ναι αλλα στην Ρουμανια τα τελη κυκλοφοριας ειναι αστεία!
για 2.000 κε πληρωνεις 40 με 80€ ετσι δεν ειναι;;;
επισης 15ετιας το αμαξι μου, 36.000€ περιπου αγορα
εχει περισσοτερα ηλεκτρικα βοηθηματα και καλυτερη πεδηση κλπ κλπ απο αμαξια 5ετιας

Επεξ/σία από koulouri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koulouri είπε

ναι αλλα στην Ρουμανια τα τελη κυκλοφοριας ειναι αστεία!
για 2.000 κε πληρωνεις 40 με 80€ ετσι δεν ειναι;;;
επισης 15ετιας το αμαξι μου, 36.000€ περιπου αγορα
εχει περισσοτερα ηλεκτρικα βοηθηματα και καλυτερη πεδηση κλπ κλπ απο αμαξια 5ετιας

Και στην Αγγλία περνάνε ΜΟΤ κάθε χρόνο.Τι ρόλο παίζει το πόσο έχουν τα τελη κυκλοφορίας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, koulouri είπε

εχει τοσο μεγαλο ρολο γιατι εντασσονται στο κοστος συντηρησης ενος οχηματος!

πες οτι εφαγεσ 20 πιτογυρα παραπανω στον χρονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koulouri είπε

πες τότε και ότι η δόση του νέου αυτοκινήτου που σε αναγκάζουν να πάρεις είναι 15 πίτσες τον μήνα

;)

δεν αγοραζω με δοσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jmmys said:

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ε;12 χρόνια πιο καινούρια.

Και πιο καινούρια αμάξια να δεις,οι διαφορές ρύπων δεν είναι και τρομερες,πάνω κάτω 30-50g είναι.

Και δεν έβαλες καν πετρέλαια 2λιτρα-2,5λιτρα,και πιο νέα από το 2010.

Εδώ απλά να αναφέρουμε πως τα αυτοκίνητα βγάζουν και άλλα πράγματα εκτός από διοξείδιο του άνθρακα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βλέπω σε αρκετές ιστοσελίδες και πάλι ότι σκέφτονται να επιβάλλουν ΚΤΕΟ κάθε χρόνο σε οχήματα 10ετίας ή 15ετίας.Λέτε να ισχύει ή είναι μία συνηθισμένη φωτοβολίδα τρόμου από αυτές που αρέσκονται να αμολάνε κάθε τόσο οι κυβερνώντας  ώστε να μας έχουν συνεχώς στην πρίζα και ποτέ να μην μπορούμε να ησυχάσουμε.Τέλη κυκλοφορίας στο Θεό , ασφάλειες πανάκριβες , φορολογία στα καύσιμα φωτιά. 

Το δικό μου είναι 15ετίας , πολύ καλά συντηρημένο και φοβάμαι μην τυχόν μου βάλουν ένα νέο χαράτσι.Καλά δεν σκέφτονται τίποτε άλλο από το πως θα πάρουν χρήματα από τον κάθε κακομοίρη που δεν έχει να αγοράσει καινούργιο αυτοκίνητο ;;;;;;;  Δηλαδή ποιο είναι το νόημα τη διετία  να την κάνουν ένα χρόνο πέραν του εισπρακτικού μέτρου.

https://www.google.com/search?q=κτεο+κάθε+χρόνο%3B%3B%3B&oq=κτεο+κάθε+χρόνο%3B%3B%3B&aqs=chrome..69i57j0.8127j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Έάν είναι να γίνεται αντικειμενικός έλεγχος τόσο στα ιδιωτικά αλλά και δημόσια . Δημόσια δέν ξέρω εάν υπάρχουν ακόμη. Τελευταία φορά που είχα πάει σε δημόσιο ήταν το 2015 στο Χολαργό .

Σαφώς είναι περιττό έξοδο κάθε χρόνο. Σίγουρα το κάνουν για προώθηση τών ηλεκτρικών οχημάτων . 

Αλλά και ο Έλληνας είναι πρώτος στίς παραβάσεις, πόσοι άραγε έχουν πειράξει " πετρέλαια εισαγωγής με τάπωμα και πείραγμα του φίλτρου μικροσωματιδίων επειδή ήταν εισαγωγής .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tsipakis είπε

δεν αγοραζω με δοσεις 

οπότε για να κανεις αποταμίευση θα επρεπε να τρως 15 πιτσες λιγοτερες τον μηνα..
( όταν απαντάς με "εξυπνάδες", να περιμένεις να σου απαντανε με "εξυπνάδες" ;) )

Επεξ/σία από koulouri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Υπάρχει αυτό που λες κατά κάποιο τρόπο με τον ειδικό φόρο κατανάλωσης καυσίμων.

Όποιος κάνει περισσότερα χιλιόμετρα, καίει περισσότερο καύσιμο (λογικά) και πληρώνει ανάλογα!

Είναι πολύ πιο ξεκάθαρο από το να κοιτάνε τα χιλιόμετρα (αν είναι τα πραγματικά).

Τα ετήσια τέλη από την άλλη συμπληρώνουν για όσους προτιμούν να το κινούν κάθε πάσχα και χριστούγεννα και το έχουν να πιάνει χώρο δίπλα στο πεζοδρόμιο...

Αυξηση των φορων στα καυσιμα με την αφομειωση των τελων κυκλοφοριας σημαινει αυξηση σε οποιο προιον μεταφερεται απο την παραγωγη σε αποθηκες και μετα σε καταστηματα, τουτεστην η γιαγια που δεν οδηγει θα πληρωσει τα δικα σου τελη στην τιμη των προιοντων στα supermarket και λαικες κλπ κλπ. Ας βουταμε την γλωσα μας λιγο στο μυαλο μας!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανασφάλιστα θα τα βρούνε ποτέ;

Αλλά δείχνουμε κατανόηση διότι ως γνωστόν είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να ματσάρουν τις ΒΔ των ασφαλιστικών εταιρειών με την ΒΔ του Υπουργείου Μεταφορών.

Αυτό είναι πρότζεκτ, προτζεκτάρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Αυξηση των φορων στα καυσιμα με την αφομειωση των τελων κυκλοφοριας σημαινει αυξηση σε οποιο προιον μεταφερεται απο την παραγωγη σε αποθηκες και μετα σε καταστηματα, τουτεστην η γιαγια που δεν οδηγει θα πληρωσει τα δικα σου τελη στην τιμη των προιοντων στα supermarket και λαικες κλπ κλπ. Ας βουταμε την γλωσα μας λιγο στο μυαλο μας!!!!!!

Αυτό που είχες υποστηρίξει από την αρχή ήταν κάθε όχημα να πληρώνει ότι του αναλογεί με βάση τα απόλυτα νούμερα καυσαερίων που βγάζει, ε από τη στιγμή που το μέσο που μεταφέρει τα προϊόντα από την παραγωγή σε αποθήκες και λιανοπωλητές βγάζει καυσαέρια γιατί να μην πληρώσει και αυτό με βάση τα απόλυτα νούμερα που εκπέμπει?

Τι σκτά λογική είναι αυτή βάση της οποίας εγώ που οδηγώ το ΙΧ μου πρέπει να πληρώσω τη βρώμα που βγάζει το φορτηγό που εξυπηρετεί τις ανάγκες της γιαγιάς?

Μάλλον εσύ είσαι αυτός που γράφεις χωρίς πρώτα να σκεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...