Προς το περιεχόμενο

ΚΤΕΟ κάθε χρόνο


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsipakis είπε

ουτε αποταμιευση κανω

αυτες ειναι συνηθειες τον φτωχων .

εχω το χρημα και δουλευει για μενα 

Μαν μου αν ειχες χρημα δε θα εγραφες στο ινσομνια στις 11:30 το πρωι :)
οποτε κοψε τις Πιτσες και μαζεψε κανα φραγκο να πληρωσεις τα τελη...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σε όρους διοξειδίου του άνθρακα (CO2) έχουμε:

Για ένα μεγάλο luxury μοντέλο:

μοντέλο έτος έκδοση hp co2 g/km
Mercedes Benz ML 1998-2001 πετρέλαιο 2.7 (270 CDI) 163 250
Mercedes Benz ML 2001-2005 πετρέλαιο 2.7 (270 CDI) 163 250
Mercedes Benz ML 2005-2008 πετρέλαιο 3.0 (280 CDI) 190 249
Mercedes Benz ML 2008-2011 πετρέλαιο 3.0 (280 CDI) 190 241
Mercedes Benz ML 2011-2015 πετρέλαιο 3.0 (350 BT) 258 179
Mercedes Benz GLS 2015-2019 πετρέλαιο 3.0 (350d) 258 199
Mercedes Benz GLS 2019+ πετρέλαιο 3.0 (350d) 286 187
Mercedes Benz ML 1998-2001 βενζίνη 3.2 (320) 218 330
Mercedes Benz ML 2001-2005 βενζίνη 3.2 (320) 218 324
Mercedes Benz ML 2005-2008 βενζίνη 3.5 (350) 272 275
Mercedes Benz ML 2008-2011 βενζίνη 3.5 (350) 272 266
Mercedes Benz ML 2011-2015 βενζίνη 3.5 (350) 306 199
Mercedes Benz GLS 2015-2019 βενζίνη 3.0 (400) 333 218
Mercedes Benz GLS 2019+ βενζίνη 3.0 (450) 367 245

και για ένα μικρό καθημερινό μοντέλο:

Toyota Yaris 1999-2003 πετρέλαιο 1.4 D4-D 75 113
Toyota Yaris 2003-2005 πετρέλαιο 1.4 D4-D 75 113
Toyota Yaris 2005-2009 πετρέλαιο 1.4 D4-D 90 119
Toyota Yaris 2009-2011 πετρέλαιο 1.4 D4-D 90 111
Toyota Yaris 2011-2014 πετρέλαιο 1.4 (D-4D-F) 90 104
Toyota Yaris 2014-2017 πετρέλαιο 1.4 (D-4D-F) 90 99
Toyota Yaris 1999-2003 βενζίνη 1.3 (16v VVT-i) 86 160
Toyota Yaris 2003-2005 βενζίνη 1.3 (16v VVT-i) 86 160
Toyota Yaris 2005-2009 βενζίνη 1.3 (16v VVT-i) 87 136
Toyota Yaris 2009-2011 βενζίνη 1.33 (Dual VVT-i) 99 119
Toyota Yaris 2011-2014 βενζίνη 1.33 (Dual VVT-i) 99 114
Toyota Yaris 2014-2017 βενζίνη 1.33 (Dual VVT-i) 99 114
Toyota Yaris 2017+ βενζίνη 1.5 (Dual-VVT-iE) 111 109

Όπως θα παρατηρήσουμε το θηρίο Mercedes Benz GLS πετρελαίου 3000cc του 2020 (μετρημένο με wltp) ρυπαίνει περίπου 20% περισσότερο από ένα απλό Yaris βενζίνης 1300cc του 2003 (μετρημένο με nedc) και υποθέτοντας φυσικά οτι το Yaris δεν έχει καθόλου φθορές με την πάροδο του χρόνου που έχουν ως αποτέλεσμα να αυξηθούν τα πραγματικά καυσαέρια (στην πραγματικότητα μάλλον απίθανο)!

Οπότε η υπόθεση οτι ένα παλιό μικρό ρυπαίνει λιγότερο από ένα νέο μεγάλο ή ένα βενζίνης ρυπαίνει λιγότερο από ένα πετρελαίου είναι μάλλον αυθαίρετη.

Φυσικά υπάρχει και το NOx αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα μιας και στα παλαιά οχήματα δεν είχε προβλεφθεί καν μέτρηση. 

Καταλαβαίνω τι λες αλλά για σκέψου καλύτερα...τα προϊόντα που παράχθηκαν στην άλλη άκρη της Ελλάδας (ή του κόσμου) για λογαριασμό της γιαγιάς δεν μεταφέρονται, ωστέ να μπορεί να τα βρει στο ράφι του supermarket της γειτονιάς της;

Ποιός θα έπρεπε κατ' εσένα να επωμίζεται δηλαδή το κόστος...ο οδηγός του φορτηγού;

Αν θεωρήσουμε οτι τα τέλη ή/και οι φόροι στα καύσιμα δεν πρέπει να αφορούν τα επαγγελματικά οχήματα παρά μόνο τα ΙΧ αυτό είναι μια άλλη κουβέντα...

Αυτο που καποιοι συγκρινετε Βενζινη με Πετρελαιο και 1.3 πχ με 3 λιτρα με στελνει αδιαβαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά η βάση δεδομένων του υπουργείου μεταφορών δεν βοηθάει σε κάτι, γιατί δεν ενημερώνεται για το ποια οχήματα βρίσκονται σε ακινησία.

Πάντως αυτή η διασταύρωση - σε αντίθεση με αυτό που πιστεύεις - έχει γίνει ήδη τουλάχιστον 3 φορές μέχρι τώρα, η πρώτη φορά ήταν στις 06/06/2017, μόνο που πήραν πίσω τα πρόστιμα επειδή εκ παραδρομής χρεώθηκαν και σε πάρα πολλά οχήματα που δεν έπρεπε.

Α, δηλαδή τους έχει πάρει 3 χρόνια να κάνουν και μία άλλη διασταύρωση, δηλαδή τα ανασφάλιστα με όσα έχουν καταθέσει πινακίδες;

Και ακόμη άκρη δεν έχουν βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, argonaut είπε

Α, δηλαδή τους έχει πάρει 3 χρόνια να κάνουν και μία άλλη διασταύρωση, δηλαδή τα ανασφάλιστα με όσα έχουν καταθέσει πινακίδες;

Και ακόμη άκρη δεν έχουν βγάλει.

Λάθος το κατάλαβες, και την πρώτη φορά η διασταύρωση έγινε ανάμεσα στη βάση δεδομένων του taxis (το οποίο υποτίθεται πως γνωρίζει ποια είναι σε ακινησία) και στη βάση δεδομένων των ασφαλιστικών.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι η βάση δεδομένων ποτέ δεν είναι ενημερωμένη όπως πρέπει, είτε γιατί σε κάποιες εφορίες δεν ενημερώνουν το σύστημα, είτε γιατί κάποιες κατηγορίες οχημάτων η διαδικασία ακινησίας είναι διαφορετική, είτε για άλλους λόγους που δεν γνωρίζω.

Το ουσιώδες κομμάτι του post μου πάντως δεν το σχολίασες, δλδ το ότι οι διασταυρώσεις που έχουν ήδη γίνει δεν έχουν καταφέρει να μειώσουν τα ανασφάλιστα που κυκλοφορούν στους δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, lightsout είπε

Να συμπληρώσω σε αυτά που γράφεις, με τα οποία παρεμπιπτόντως συμφωνώ απολύτως, ότι υπάρχει μια μεγάλη ηλικιακή ομάδα η οποία είναι αποκλεισμένη από τον τραπεζικό δανεισμό αυτή των συνταξιούχων.

Ο συνταξιούχος, ο 65αρης, που ακόμα είναι μια χαρά ακμαίος, ενεργός και συνεχίζει να μετακινείται με το αυτοκίνητο του, που όμως δεν τον δανείζει κανένας, πώς ακριβώς θα αλλάξει το όχημα του χωρίς χρηματοδότηση? Αναφέρομαι φυσικά στην πλειοψηφία των συνταξιούχων που παίρνει μια λογική σύνταξη, όχι σε ρετιρέ των ΔΕΚΟ. 

Το διάβασα κι εγώ κάπου αυτό για το ΚΤΕΟ, βέβαια ακόμα πρόκειται για φήμη, αλλά νομίζω έχει κάνει ξεκάθαρο η κυβέρνηση ότι η ανανέωση του στόλου είναι μέσα στις προθέσεις της συνεπώς δεν θα μου έκανε εντύπωση ένα τέτοιο μέτρο. 

θα σε διορθωσω... λογική σύνταξη... ο πατερας μου με 40 00 εισοδημα το χρονο δεν μπορουσε να παρει 10 000Ε δανειο για να παρει αμαξι.. η δικαιολογια οτι ειναι 70 χρονων.. 

φυσικα 100% υγειης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Έχεις βρει κάπου μετρήσεις ή στη θεωρία εννοείς;

Γιατί τα νούμερα που δίνεις τι είναι; Από τις ίδιες μετρήσεις με αυτές που βγάζουν και τα άλλα καυσαέρια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, NT1G είπε

Γιατί τα νούμερα που δίνεις τι είναι; Από τις ίδιες μετρήσεις με αυτές που βγάζουν και τα άλλα καυσαέρια είναι.

Στα υπόλοιπα νούμερα από τις μετρήσεις αναφέρομαι προφανώς (εφόσον έχουν γίνει και για αυτά μετρήσεις όπως λες)...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, emperor4her είπε

θα σε διορθωσω... λογική σύνταξη... ο πατερας μου με 40 00 εισοδημα το χρονο δεν μπορουσε να παρει 10 000Ε δανειο για να παρει αμαξι.. η δικαιολογια οτι ειναι 70 χρονων.. 

φυσικα 100% υγειης.. 

Θεωρητικά ένας συνταξιούχος με 40.000 μπορεί να βάλει κάτι στην άκρη και να πάρει ένα αυτοκίνητο. Τώρα το τι ανάγκες έχει ένα σπίτι και πώς συμμετέχει ο συνταξιούχος και τι μένει στην άκρη είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Για φαντάσου έναν συνταξιούχο με 15.000-20.000 ετήσιο.

Μα, η ηλικία είναι που τους αποτρέπει και όχι το εισόδημα, γιατί η τράπεζα στον υπολογισμό του ρίσκου λαμβάνει υπόψιν ότι ο ηλικιωμένος έχει αρκετές πιθανότητες να αποβιώσει και να μην αποπληρώσει το δάνειο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή η αντίδραση του τύπου στο βίντεο οφειλόταν σε υπερβολική ποσότητα CO2?

Ρε φίλε πλάκα είναι το βιντεάκi,κατάλαβες τι θέλω να πω, η μάλλον όχι ;

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

Ρε φίλε πλάκα είναι το βιντεάκi,κατάλαβες τι θέλω να πω, η μάλλον όχι ;

Ρε φίλε δεν είμαι μέσα στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ρε φίλε δεν είμαι μέσα στο μυαλό σου.

Η παρατεταμένη έκθεση σε μέτριες συγκεντρώσεις μπορεί να προκαλέσει οξέωση και να έχει αρνητικές συνέπειες για το μεταβολισμό του ασβεστίου και του φωσφόρου. Το διοξείδιο του άνθρακα είναι τοξικό για την καρδιά και προκαλεί αρρυθμίες.

Σε περιεκτικότητα 1% v/v[6] (γεμάτη αίθουσα με κακό εξαερισμό), το CO2 μπορεί σε παρατεταμένη έκθεση να προκαλέσει υπνηλία.

Σε περιεκτικότητα 2% v/v το CO2 συμπεριφέρεται ως ήπιο ναρκωτικό. Προκαλεί αυξημένη αρτηριακή πίεση και καρδιακό ρυθμό, και μειώνει την ακοή.

Σε περιεκτικότητα περίπου 5% v/v προκαλεί διέγερση του αναπνευστικού κέντρου, ζάλη, σύγχυση και δυσκολία στην αναπνοή συνοδευόμενη από κεφαλαλγία και δύσπνοια.

Σε περιεκτικότητα 8% v/v προκαλεί κεφαλαλγία, εφίδρωση, παραισθήσεις, τρόμο και απώλεια συνείδησης μετά την έκθεση για πέντε έως δέκα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Η παρατεταμένη έκθεση σε μέτριες συγκεντρώσεις μπορεί να προκαλέσει οξέωση και να έχει αρνητικές συνέπειες για το μεταβολισμό του ασβεστίου και του φωσφόρου. Το διοξείδιο του άνθρακα είναι τοξικό για την καρδιά και προκαλεί αρρυθμίες.

Σε περιεκτικότητα 1% v/v[6] (γεμάτη αίθουσα με κακό εξαερισμό), το CO2 μπορεί σε παρατεταμένη έκθεση να προκαλέσει υπνηλία.

Σε περιεκτικότητα 2% v/v το CO2 συμπεριφέρεται ως ήπιο ναρκωτικό. Προκαλεί αυξημένη αρτηριακή πίεση και καρδιακό ρυθμό, και μειώνει την ακοή.

Σε περιεκτικότητα περίπου 5% v/v προκαλεί διέγερση του αναπνευστικού κέντρου, ζάλη, σύγχυση και δυσκολία στην αναπνοή συνοδευόμενη από κεφαλαλγία και δύσπνοια.

Σε περιεκτικότητα 8% v/v προκαλεί κεφαλαλγία, εφίδρωση, παραισθήσεις, τρόμο και απώλεια συνείδησης μετά την έκθεση για πέντε έως δέκα λεπτά.

Αυτή την στιγμή αν πας στην μέση του πουθενά, αναπνέεις αέρα με 0,04 % CO2. Για να φτάσεις το 1 % θέλει πολύ δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ας φτιάξουν τους δρόμους πρώτα και βλέπουμε, να πάρεις 50κ αυτοκίνητο για τους κατσικόδρομους; Είναι σοβαροί;

Το οχημα του Μελλοντος για την Ελλαδα ειναι 1...Τι Τεσλα και βλακειες...

Leisure-Pursuits-American-Monster-Truck1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koulouri είπε

Μαν μου αν ειχες χρημα δε θα εγραφες στο ινσομνια στις 11:30 το πρωι :)
οποτε κοψε τις Πιτσες και μαζεψε κανα φραγκο να πληρωσεις τα τελη...
 

μαν μου μακαρι να με εφτανες αλλα εισαι πολυ μικρος

και γραφω οτι ωρα θελω και μπαινω να γελαω με το χαμηλο επιπεδο αρκετων εδω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...