Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Μπερδεύεις τη φωτογραφία τοπίου με τα snapshots του πρωτάρη. Και λογικό είναι. Ο αρχάριος  που κάνει τα  πρώτα του βήματα θα στραφεί αρχικά στη γλάστρα του, στο κατοικίδιο του και μετά θα βγεί στο τοπικό αλσύλλιο να τραβήξει τοπίο. Μέχρι εδώ καλά. 

Από εκεί και πέρα αρχίζει να διαμορφώνεται το προσωπικό ύφος (μαζί με την τεχνική) και, ανάλογα με την προσωπικότητα και τα βιώματα του καθενός, άλλοι θα στραφούν στο still life, άλλοι στη φωτογραφία πορτρέτου, άλλοι στη macro, άλλοι στη street κ.ο.κ.

Ομοίως, αυτοί που θα υπηρετήσουν τη φωτογραφία τοπίου θα το κάνουν επειδή τους συγκινεί, όχι επειδή...ντρέπονται να φωτογραφίσουν περαστικούς. Και (surprise!) κάποιοι θα γίνουν και πολύ καλοί σε αυτό το είδος φωτογραφίας.

Και στο ταξίδι για μια πραγματικά καλή φωτογραφία τοπίου δεν υπάρχει η λογική "πήρα την τσάντα και κατέβηκα στην παραλία πριν το ηλιοβασίλεμα".

Δεν υπάρχει τίποτα το point-and-shoot, το κοινότυπο στο πραγματικό landscape.

Υπάρχει μόνο πολλή παγωνιά το χειμώνα, περιμένοντας να "σκάσει" μια ηλιαχτίδα ανάμεσα στα σύννεφα για να φωτίσει την πλαγιά και να δώσει ανάγλυφο στο κάδρο.

Υπάρχει αγκομαχητό κουβαλώντας 15 κιλά εξοπλισμού σε κακοτράχαλο μονοπάτι, επειδή είχες ξανανέβει δοκιμαστικά καιρό πριν προς αναζήτησή του ιδανικού  σημείου λήψης - και δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα λιγότερο.

Υπάρχουν φωτογραφίες που τις επεξεργάστηκες στο μυαλό σου μήνες πριν (και τις υλοποίησες όταν όλα ευθυγραμμίστηκαν όπως τα είχες φανταστεί).

Για κάποιον τρίτο, ένα τοπίο μπορεί να δείχνει κοινότυπο (όπως ίσως για εμένα αντίστοιχα μια φλου, ημίγυμνη γυναικεία μορφή δίπλα στο παράθυρο στο ημίφως τραβηγμένη σε ασπρόμαυρο...). Πάντως, για αρκετό κόσμο μία φωτογραφία τοπίου μπορεί να ξυπνήσει συναισθήματα και μνήμες, ακόμα και να οδηγήσει σε προβληματισμό.

Στην τελική, ο Ansel Adams ραχούλες και λιβάδια φωτογράφιζε...

('Ολα τα παραπάνω εντελώς φιλικά. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές  post).

- και επειδή ο @babisskg ζητάει συνεχώς φωτο, ας βάλω άλλη μία τύπου "crowd pleaser" -

26867267331_7e12fafa32_k.jpg.6be218f13fd857513df93b9fb4c95eca.jpg

Θα μου δημιουργήσετε ψυχολογικά με τους ριμαδο-γαλάζιους ουρανούς σας ρε. Ντροπή σας ρε. :-) Νομίζω ότι η φωτογραφία αυτή καθαυτή είναι πολύ όμορφη και δεν χρειάζεται πείραγμα στα χρώματα. Κάνω λάθος;

 

Βλέποντας το κινητό και αναπολώντας άραγε; Ταξιδεύοντας σε άλλους ουρανούς; Σε άλλες θάλασσες;

DSCF1775-test (Custom).jpg

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

 Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. 🙂

Εσένα δεν θεωρείς ότι υπάρχει προσωπικό ύφος στο τοπίο. Εγώ πάλι σε κάποιες street φωτογραφίες, αντί για δράμα και καλλιτεχνική ματιά, βλέπω ένα τυχαίο περαστικό που ένα δευτερόλεπτο μετά το κλικ πιθανότατα έκανε  κίνηση να ξυσει τη μύτη του...

Μέσα από κάτι τέτοιες διαφωνίες βγαίνει κάτι καλό. :) Φαντάσου να συμφωνούσαμε όλοι σε όλα χωρίς να μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά από την άλλη πλευρά. Επίσης πολλοί είναι αυτοί που νομίζουν πως κάθε κλικ τους είναι καλλιτεχνικό. Έχω δει για παράδειγμα φωτογραφίες κάποιον που έβαλε τη κοπελιά του σ' ένα παγκάκι και την βάφτισε street και άκρως καλλιτεχνική! Έχω δει άλλον πάλι να παίρνει σβάρνα τη Ηφαίστου κάνοντας κλικς από την αρχή μέχρι το τέρμα και να τις ποστάρει σαν street καλλιτεχνική αλληλουχία. Συμβαίνει και αυτό. Άλλοι προσπαθούν πολύ και δεν τους βγαίνει, άλλοι το έχουν και το βγάζουν εύκολα, άλλοι το παίρνουν εγωιστικά και αρνούνται κάθε κριτική που δεν τους αρέσει και χίλια δυο.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Θα μου δημιουργήσετε ψυχολογικά με τους ριμαδο-γαλάζιους ουρανούς σας ρε. Ντροπή σας ρε. Νομίζω ότι η φωτογραφία αυτή καθαυτή είναι πολύ όμορφη και δεν χρειάζεται πείραγμα στα χρώματα. Κάνω λάθος;

Όπως έγραψα και στη λεζάντα είναι "crowd pleaser", φωτογραφία ειδικού σκοπού 😉

Ό,τι σου αρέσει θα κάνεις. Βρες το ύφος σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Τέτοιες μέρες και με τον Λίβανο νωπό μην λες για βόμβες και εκρήξεις θα μας μπουζουριάσουν!

Πιο πιθανό είναι να μας μπουζουριάσουν αν μας δουν να διασκεδάζουμε όρθιοι σε κάποιο club παρά αν ανατινάξουμε εκκλησία.

Και, πιο πιθανό είναι να σε συλλάβουν αν οι απόψεις σου είναι, ας πούμε, "μη συμβατές με την προσπάθεια της κυβέρνησης να προασπίσει τη δημόσια υγεία", παρά αν μιλάς για βόμβες και εκρήξεις.

Το πιο επικίνδυνο πράγμα που μπορείς να κάνεις σήμερα είναι να περισσεύει το κεφάλι σου περισσότερο από ότι "κάθε στάχυς στο χωράφι" γιατί τότε σε περιμένει η λύση του Θρασύβουλου, του τυρράνου της Μιλήτου: θέρισμα.

Βγάλτε όσο προλαβαίνετε φωτογραφίες δρόμου και εξωτερικών πορτραίτων γιατί σε λίγο το μόνο που θα μπορούμε να βγάλουμε είναι αυτό:

 

ezgif-4-4eb15a9214b9.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

 Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. 🙂

Εσένα δεν θεωρείς ότι υπάρχει προσωπικό ύφος στο τοπίο. Εγώ πάλι σε κάποιες street φωτογραφίες, αντί για δράμα και καλλιτεχνική ματιά, βλέπω ένα τυχαίο περαστικό που ένα δευτερόλεπτο μετά το κλικ πιθανότατα έκανε  κίνηση να ξυσει τη μύτη του...

    Λες ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Θα μου δημιουργήσετε ψυχολογικά με τους ριμαδο-γαλάζιους ουρανούς σας ρε. Ντροπή σας ρε. :-) Νομίζω ότι η φωτογραφία αυτή καθαυτή είναι πολύ όμορφη και δεν χρειάζεται πείραγμα στα χρώματα. Κάνω λάθος;

Βλέποντας το κινητό και αναπολώντας άραγε; Ταξιδεύοντας σε άλλους ουρανούς; Σε άλλες θάλασσες;

DSCF1775-test (Custom).jpg

   Εύγε !

2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Μέσα από κάτι τέτοιες διαφωνίες βγαίνει κάτι καλό. :) Φαντάσου να συμφωνούσαμε όλοι σε όλα χωρίς να μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά από την άλλη πλευρά. Επίσης πολλοί είναι αυτοί που νομίζουν πως κάθε κλικ τους είναι καλλιτεχνικό. Έχω δει για παράδειγμα φωτογραφίες κάποιον που έβαλε τη κοπελιά του σ' ένα παγκάκι και την βάφτισε street και άκρως καλλιτεχνική! Έχω δει άλλον πάλι να παίρνει σβάρνα τη Ηφαίστου κάνοντας κλικς από την αρχή μέχρι το τέρμα και να τις ποστάρει σαν street καλλιτεχνική αλληλουχία. Συμβαίνει και αυτό. Άλλοι προσπαθούν πολύ και δεν τους βγαίνει, άλλοι το έχουν και το βγάζουν εύκολα, άλλοι το παίρνουν εγωιστικά και αρνούνται κάθε κριτική που δεν τους αρέσει και χίλια δυο.

    Αυτό το παγκάκι κάπου το είδα , να αλλάζει τοποθεσίες συνέχεια ...... μαζί με την κοπέλα ........ 

2 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Όπως έγραψα και στη λεζάντα είναι "crowd pleaser", φωτογραφία ειδικού σκοπού 😉

Ό,τι σου αρέσει θα κάνεις. Βρες το ύφος σου.

   Αυτό με το ύφος είναι πολύ καλό ......... ένα προσωπικό ύφος κι' όχι αναμασηματα !

    Αυτό το προσωπικό ύφος και η συνεχής αναζήτηση του και πόσο θα βοηθήσει ο κανόνας των δύο τρίτων η ο κανόνας του παράδοξου η το γέμισμα του κάδρου .

   Πάσα σκέψη δεκτή !

_DSC4122.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνοώντας ότι έχει γραφεί στο νήμα έως τώρα θέλω να σας πω ότι δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος παγιωμένος κανόνας όσον αφορά την θεωρία φωτογραφίας. Από την στιγμή που αποτυπώνεις εικόνα και έχεις τα εργαλεία να την διαμορφώσεις όπως θες, ουσιαστικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλων των ειδών τις εικαστικές γλώσσες που έχουν αναπτυχθεί για την τέχνη της εικονογράφησης από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Κάτι που είναι σωστό για μια εικαστική γλώσσα είναι λάθος για μια άλλη. Π.χ. εάν θες να παραμορφώσεις την φόρμα των μορφών και του περιβάλλοντος προκειμένου να δώσεις ένα ποιο παράδοξο αποτέλεσμα τότε οι κανόνες και η γεωμετρία του νατουραλισμού είναι λάθος. Εάν θες να παρουσιάσεις ένα ιμπρεσιονιστικό αποτέλεσμα τότε τα λαμπερά χρώματα δεν σε βοηθούν. Για να παραγάγεις υψηλής ποιότητος φωτογραφία πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τις εικαστικές γλώσσες οι οποίες σου αρέσουν και ταιριάζουν περισσότερο στον χαρακτήρα σου και να γνωρίζεις πολύ καλά και τα τεχνικά εργαλεία που έχεις στην διάθεσή σου προκειμένου να επιτύχεις το αποτέλεσμα που θες. Όλα τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά σε μεγάλο βαθμό. Φιλικά προς όλους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anax111 είπε

Αγνοώντας ότι έχει γραφεί στο νήμα έως τώρα θέλω να σας πω ότι δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος παγιωμένος κανόνας όσον αφορά την θεωρία φωτογραφίας. Από την στιγμή που αποτυπώνεις εικόνα και έχεις τα εργαλεία να την διαμορφώσεις όπως θες, ουσιαστικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλων των ειδών τις εικαστικές γλώσσες που έχουν αναπτυχθεί για την τέχνη της εικονογράφησης από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Κάτι που είναι σωστό για μια εικαστική γλώσσα είναι λάθος για μια άλλη. Π.χ. εάν θες να παραμορφώσεις την φόρμα των μορφών και του περιβάλλοντος προκειμένου να δώσεις ένα ποιο παράδοξο αποτέλεσμα τότε οι κανόνες και η γεωμετρία του νατουραλισμού είναι λάθος. Εάν θες να παρουσιάσεις ένα ιμπρεσιονιστικό αποτέλεσμα τότε τα λαμπερά χρώματα δεν σε βοηθούν. Για να παραγάγεις υψηλής ποιότητος φωτογραφία πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τις εικαστικές γλώσσες οι οποίες σου αρέσουν και ταιριάζουν περισσότερο στον χαρακτήρα σου και να γνωρίζεις πολύ καλά και τα τεχνικά εργαλεία που έχεις στην διάθεσή σου προκειμένου να επιτύχεις το αποτέλεσμα που θες. Όλα τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά σε μεγάλο βαθμό. Φιλικά προς όλους. 

   Πολύ καλή η τοποθέτηση , ένα κάποιο παράδειγμα με την μορφή εικόνας θα βοηθούσε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spectaculator είπε

Πάντως ρε παιδιά, να τονίσουμε και δυο σημαντικά πράγματα  για τη φωτογραφία. Ένα, την υπερβατικότητα που αποτελεί το κυρίαρχο στοιχείο στην καλλιτεχνική φωτογραφία και δύο, την παρουσία του ανθρώπινου στοιχείου στη φωτογραφία. Ένα τοπίο, όσο καλά τραβηγμένο κι αν είναι, αποτελεί λίγο πολύ προϊόν ενός καλού καδραρίσματος κι ενός καλού εξοπλισμού. Αυτό, μαζί με την οποιαδήποτε επεξεργασία αποτελεί απλά το τεχνικό κομμάτι της φωτογραφίας. Άλλα στοιχεία, όπως μια ανορθόδοξη σύνθεση, η παρουσία ανθρώπων, ο αρνητικός χώρος και κάποια άλλα είναι αυτά που θα μπορούσαν να περάσουν τη φωτογραφία από το τεχνικό κομμάτι στο κατώφλι του καλλιτεχνικού. Δοκιμάστε και πειραματιστείτε να βγείτε πέρα από τα τυποποιημένα πρότυπα και  όρια της απλοποιημένης και κοινότυπης δημιουργίας.

Άγρια άλογα αντί ανθρώπου σε τοπίο. Κορινθία.

Wild horses.png

Άνθρωποι στο τοπίο. Ακρωτήρι Χανίων.

Seitan Limani.png

Παγκάκια στο τοπίο. Δυστυχώς όταν βγήκε αυτή, από φωτογραφία είχα εντελώς μεσάνυχτα. Η φωτογραφία είναι κάπως υπερεκτεθειμένη, ενώ δεν είχε κρατηθεί κάποιο RAW για διόρθωση έκθεσης / dehaze κλπ. Κρίμα γιατί μου πήρε τέσσερις ώρες ποδαρόδρομο στα κατσάβραχα μέχρι να φτάσω εκεί. Ήμερη Γραμβούσα.

 

Imeri Gramvousa.png

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Θα μου δημιουργήσετε ψυχολογικά με τους ριμαδο-γαλάζιους ουρανούς σας ρε. Ντροπή σας ρε. :-) Νομίζω ότι η φωτογραφία αυτή καθαυτή είναι πολύ όμορφη και δεν χρειάζεται πείραγμα στα χρώματα. Κάνω λάθος;

Βλέποντας το κινητό και αναπολώντας άραγε; Ταξιδεύοντας σε άλλους ουρανούς; Σε άλλες θάλασσες;

DSCF1775-test (Custom).jpg

Ρόδος τραμπολίνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ρόδος τραμπολίνο;

Ρόδος ναι, νομίζω 2017, ο αδερφός αναπληρωτής εκεί και είπαμε να κάνουμε λίγες διακοπές. Τώρα το μαγαζί πως λέγεται θα σε γελάσω...

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   Εύγε !

    Αυτό το παγκάκι κάπου το είδα , να αλλάζει τοποθεσίες συνέχεια ...... μαζί με την κοπέλα ........ 

   Αυτό με το ύφος είναι πολύ καλό ......... ένα προσωπικό ύφος κι' όχι αναμασηματα !

    Αυτό το προσωπικό ύφος και η συνεχής αναζήτηση του και πόσο θα βοηθήσει ο κανόνας των δύο τρίτων η ο κανόνας του παράδοξου η το γέμισμα του κάδρου .

   Πάσα σκέψη δεκτή !

_DSC4122.jpg

Μου αρέσει πάρα πολύ το πόσο αντισυμβατική είναι η ματιά σου στις φωτογραφίες σου! Ότι έχεις ανεβάσει εδώ το χαζεύω αρκετή ώρα. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

καμιά παρεξήγηση αλλά να ομολογήσω ότι μου κόπηκαν τα φτερά λιγάκι. Χαχα ισχύουν στο ακέραιο αυτά που λες όμως για να μπορέσει κάποιος να φτάσει σε καλλιτεχνική φωτογραφία πρέπει να έχει φάει πολλά ψωμιά, πάντως περισσότερα από εμένα τον άσχετο.

Στην φώτο με την εκκλησία πάντως το επιβλητικό του δέντρου να το εξηγήσω λιγάκι παραπάνω πως το είχα στο μυαλό μου...ρίχνει βαριά την σκιά του στο χώρο, αν παρατηρήσετε και ο ουρανός από εκείνη τη μεριά είναι συννεφιασμένος/λιγάκι βαρύς, από την άλλη το εκκλησάκι φωτεινό, η πίστη σε κάτι (όχι απαραίτητα θεϊκής προέλευσης μην παρεξηγηθώ), η ελπίδα, δείτε και τον ουρανό από εκείνη την πλευρά μου φάνηκε σαν να ανοίγει. Μπορεί τελικά να μην το πέρασα όλο αυτό στην φωτογραφία (μάλλον αυτό έγινε και εκεί είναι η αποτυχία της), όμως έτσι το σκέφτηκα τότε και παρότι είναι από το 2016 μου έχει μείνει το συναίσθημα εκείνο.

Ίσως αν χρησιμοποιούσες υπερευρυγώνια λήψη και πλησίαζες περισσότερο το δέντρο (αν μπορούσες βέβαια), να πετύχαινες το νόημα που ήθελες. Το δέντρο τότε θα φαινόταν μεγαλύτερο και η εκκλησία μικρότερη, οπότε θα υπήρχε περισσότερη δραματικότητα. Τώρα υπάρχει σχετική ισορροπία και εμένα προσωπικά μου αφήνει μια έλλειψη νοήματος η φωτογραφία.

24 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ρόδος ναι, νομίζω 2017, ο αδερφός αναπληρωτής εκεί και είπαμε να κάνουμε λίγες διακοπές. Τώρα το μαγαζί πως λέγεται θα σε γελάσω...

Μου αρέσει πάρα πολύ το πόσο αντισυμβατική είναι η ματιά σου στις φωτογραφίες σου! Ότι έχεις ανεβάσει εδώ το χαζεύω αρκετή ώρα. Ευχαριστώ!

Τραμπολίνο λέγεται ο βατήρας που υπάρχει μέσα στη θάλασσα! Είναι σημείο αναφοράς...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας διαβάζω από την αρχή του νήματος, η αλήθεια είναι ότι με κάνατε να ξέθαψω μια d3200 που είχα και να ξεκινήσω ξανά τα κλικ...

Μαζί με την d3200 ξέθαψα και 3 φωτογραφίες που μου άρεσαν.

Η πρώτη από την Πρέβεζα.

2020-08-05_02-05-52-1.jpg

Αυτή εδώ από Χίο.

2020-08-05_02-06-16.jpg

Και η τρίτη 

2020-08-05_02-06-45.jpg

Επεξ/σία από dafnoula13
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Σας διαβάζω από την αρχή του νήματος, η αλήθεια είναι ότι με κάνατε να ξέθαψω μια d3200 που είχα και να ξεκινήσω ξανά τα κλικ...

Μαζί με την d3200 ξέθαψα και 3 φωτογραφίες που μου άρεσαν.

Η πρώτη από την Πρέβεζα.

2020-08-05_02-05-52-1.jpg

Αυτή εδώ από Χίο.

2020-08-05_02-06-16.jpg

Και η τρίτη 

2020-08-05_02-06-45.jpg

    Πολύ καλή παρουσίαση , ακόμη περισσότερο αφού προέρχεται από ένα παλιό μοντέλο , κάτι που για μένα δείχνει ότι μπορεί να γίνει η δουλειά με πολλούς τρόπους .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...