Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το Daikin atxc25b με τη νέα πλακέτα είναι τέλειο. Σπάει στο onoff

Βάλτο στο quiet και θα τα κόψει τα on off , σε μένα με την ίδια ζήτηση με το auto τον ανεμιστήρα η σε οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση κάνει πολλά on off με το quiet κανένα , τυχαίο ? Μπορεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις μετρητή κατανάλωσης; 

Ανεξάρτητα αν έχεις ή όχι, μπορείς να κάνεις το εξής όταν με το καλό μπει : να το βάλεις 4C ρύθμιση θερμοκρασίας πάνω απ'τον χώρο και να δεις αν θα παίρνει μπροστά κάθε 3 λεπτά ( χωρίς βατόμετρο δεν είναι εύκολο, θα πρέπει να βλέπεις την εξωτερική μονάδα). Αν δεν το κάνει, ριχνεις έναν βαθύ, δλδ 3 βαθμούς πάνω απ'τον χώρο και επαναλαμβάνεις . Και ξανά μέχρι να βρεις σε πόσους βαθμούς πάνω από τον χώρο το κάνει.

 

Δεν έχω μετρητή κατανάλωσης δυστυχώς (τουλάχιστον όχι όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα αν και με έχετε ψήσει).

Είδα ένα πολύμετρο στο βίντεο σου, εκτός αν είδα λάθος.

Στο βίντεο γράφεις ότι η θερμοκρασία που θες να πιάσει είναι 18 βαθμούς ενώ στο δωμάτιο δείχνει 20-21. Οπότε τι ακριβώς να κάνω; Πάνω ή κάτω από την θερμοκρασία δωματίου;

2 λεπτά πριν, Specs είπε

λογικα ειναι νεο μοντελο μιας και το Β καταργηθηκε. Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα μηπως εχεις δικαιωμα να το επιστρεψεις,αν δεν σου λειψει τοσο πολυ μεχρι να αντικατασταθει απο αλλο? Συνηθως οι Κωτσοβολαιοι τα παιρνουν πισω.Αλλα λογω εκθεσιακου δεν ξερω...μηπως εχει περιορισμους

Το atxc25C έχω, όχι το B οπότε υποθέτω είναι το τελευταίο. Το atxc25b που έχει ο άλλος συμφορουμίτης δεν νομίζω ότι υπάρχει για αγορά online στις αλυσίδες, μόνο στο stock house του πλαισίου το βρήκα στη Μεταμόρφωση αλλά δεν με έψησε είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Βάλτο στο quiet και θα τα κόψει τα on off , σε μένα με την ίδια ζήτηση με το auto τον ανεμιστήρα η σε οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση κάνει πολλά on off με το quiet κανένα , τυχαίο ? Μπορεί 

Στο quiet το έχω σχεδόν πάντα και κάνει onoff . Μη ξεχνάς πως το σπίτι μου είναι δροσερό το καλοκαίρι και κρύο τον χειμώνα. Εσύ είσαι ανάποδα. Δεν έχει καθόλου φορτίο σε εμένα ενώ σε εσένα έχει, εξού και η έλλειψη onoff.

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Δεν έχω μετρητή κατανάλωσης δυστυχώς (τουλάχιστον όχι όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα αν και με έχετε ψήσει).

Είδα ένα πολύμετρο στο βίντεο σου, εκτός αν είδα λάθος.

Στο βίντεο γράφεις ότι η θερμοκρασία που θες να πιάσει είναι 18 βαθμούς ενώ στο δωμάτιο δείχνει 20-21. Οπότε τι ακριβώς να κάνω; Πάνω ή κάτω από την θερμοκρασία δωματίου;

 

Το πολύμετρο το έχω για να μετράω και θερμοκρασία χώρου εκεί που είναι ο αισθητήρας.

Η δοκιμή είναι σε θέρμανση.

Τώρα που θα βάλεις ψύξη πάμε το αντίθετο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Στο quiet το έχω σχεδόν πάντα και κάνει onoff . Μη ξεχνάς πως το σπίτι μου είναι δροσερό το καλοκαίρι και κρύο τον χειμώνα. Εσύ είσαι ανάποδα. Δεν έχει καθόλου φορτίο σε εμένα ενώ σε εσένα έχει, εξού και η έλλειψη onoff.

Έχει φορτίο σε μένα ειδικά από το μεσημέρι και μετά γιατί το δωματιο είναι δυτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το atxc25C έχω

Ποσο το πηρες? αστο το βρηκα 499.(το πολυ) . @liakjim εχουμε προσβαση σε daikin σε spare parts list να δω αν εχουν ιδιο κωδικο οι πλακετες?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Ποσο το πηρες? αστο το βρηκα 499.(το πολυ) . @liakjim εχουμε προσβαση σε daikin σε spare parts list να δω αν εχουν ιδιο κωδικο οι πλακετες?

Δεν ξέρω. Πάντως η αλλαγή έγινε σε προγραμματισμό. Η νέα πλακέτα που μου έβαλαν ήταν ίδια με την προηγούμενη.

Αν βοηθάει, την τράβηξα φωτογραφία πριν τη βάλουν

https://i.postimg.cc/mk1RX3Xn/1615472335989.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atrias είπε

ποιος μπορεί να μου εξηγήσει ανθρώπινα τι κάνει αυτή η λειτουργία

Screenshot-2021-07-15-at-12-12-21-PM.png

είναι από TCL Miracle II

Προφανώς θα ρίχνει την απόδοση στα αντίστοιχα ποσοστά για να μην έχουν μεγάλη ζήτηση σε ρεύμα ο κομπρεσορας και τα τροφοδοτικά από τις πλακέτες , με αποτέλεσμα να μην επηρεάζεται σημαντικά από τις διακυμάνσεις του δικτύου . 
 

Το αναφέρει σαν λειτουργία γεννήτριας διότι σε κτήρια με γεννήτρια όταν αυτή λειτουργεί υπάρχει και σημαντική διακύμανση και προγραμματίζονται πολλές συσκευές να δουλεύουν σε μειωμένη κατανάλωση για να μην την φορτώνουν με ζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7973.89Watt

 

6857.55KCal/h

 

265.80Watt/m2

 

228.58KCal/h/m2


Αυτά είναι τα δικά μου αποτελέσματα... θέλω να αγοράσω μάλλον ένα καινούργιο κλιματιστικό για να κρυώσω / ζεστάνω 2 δωμάτια

Έχω ένα GREE Change 9.000btu και ίσως να χρειάζεται κάτι καλύτερο? Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο και ξέρει κανείς τι κατανάλωση έχει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, μαλλον για 18/24αρι ψαχνω. ποιο λετε?

  1. Ποσό που διαθέτω : 700-900€ αλλα οσο πιο κατω καλυτερα
  2. Νέα αγορά   Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτιμω μεγαλη αλυσιδα για δοσεις *μηπως μου κατσει και καμια επιστροφη που παιζει που και με eurobank. Επισης δοσεις και εγκατασταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : χώρος 35τμ σαλόνι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Μαρουσι με 38C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi +ιονιστής θα ηταν καλα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης,  κρύο τον χειμώνα αφου ειναι βορινό.
  10. απώλειες για 23c

 

7344.87Watt

6316.59KCal/h

209.85Watt/m2

180.47KCal/h/m2

Επεξ/σία από navger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

7973.89Watt

 

6857.55KCal/h

 

265.80Watt/m2

 

228.58KCal/h/m2


Αυτά είναι τα δικά μου αποτελέσματα... θέλω να αγοράσω μάλλον ένα καινούργιο κλιματιστικό για να κρυώσω / ζεστάνω 2 δωμάτια

Έχω ένα GREE Change 9.000btu και ίσως να χρειάζεται κάτι καλύτερο? Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο και ξέρει κανείς τι κατανάλωση έχει ??

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#7973

Όπως θα δεις από το λινκ οι απαιτήσεις είναι για 27000 btu και εσύ έχεις 9000btu οπότε και τα άντερα του καίει και δουλειά δε κάνεις ,θες αλλά 18000 btu για να καλύψεις το χώρο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atrias είπε

ποιος μπορεί να μου εξηγήσει ανθρώπινα τι κάνει αυτή η λειτουργία

Screenshot-2021-07-15-at-12-12-21-PM.png

είναι από TCL Miracle II

Πρέπει να είναι σαν το power select των toshiba. Άνω κόφτης ρευμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να είναι σαν το power select των toshiba. Άνω κόφτης ρευμάτων.

Η toshiba το έβαλε πρώτη η τα midea ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Θέλω να κάνω αγορά κλιματιστικου κυρίως για θέρμανση. Ανεβάζω φωτογραφία με δύο που έχω δει και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει σας παρακαλώ. 

Θα ήθελα να βγάζει καλή ζέστη, να κρατάει όσο γίνεται σταθερή θερμοκρασία και να είναι οικονομικό. 

Σύγκριση Fujitsu - Toshiba.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο περιπου καίει το συγκεκριμένο γνωρίζει κανείς?
Επίσης θέλω να ρωτησω αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια....

Αν υποθετικα αγοράσω ένα 24.000 και το βάλω στο δωματιο μου... θα μπορεί να καλύψει και τα υπόλοιπα κοντινά δωμάτια επαρκώς ή για να γίνει αυτό αναγκαστικά εγώ πρέπει να κυκλοφορώ με μπουφάν? (μιλάω κυρίως για καλοκαιρινή χρήση....

Έχει την δυνατότητα η ψύξη να μεταφερθεί απο μικρές πόρτες ικανοποιητικά απο ότι να ήταν ένας ενιαίος χώρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...