Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσύ θα μείνεις για 5 χρόνια (και καλά!!!!) με το ίδιο αυτοκίνητο και εμένα επειδή είμαι Αθήνα και είδα διάφορα, με έπιασε να πάω να πάρω το BYD το ηλεκτρικό!!!!!!!!!!!!!!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εσύ θα μείνεις για 5 χρόνια (και καλά!!!!) με το ίδιο αυτοκίνητο και εμένα επειδή είμαι Αθήνα και είδα διάφορα, με έπιασε να πάω να πάρω το BYD το ηλεκτρικό!!!!!!!!!!!!!!

Σε διάβασα στο άλλο αλλά σταμάτησα να συμμετέχω , περιμένω να μας πεις τις ανησυχίες σου και την συμβίωση με το Jeep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

[....] και εμένα επειδή είμαι Αθήνα και είδα διάφορα, με έπιασε να πάω να πάρω το BYD το ηλεκτρικό!!!!!!!!!!!!!!

dog-seriously.gif

 

 

ru-serious-seriously.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλημέρες και καλή εβδομάδα

Μετά απο σοβαρή και ώριμη (λέμε τώρα ) σκέψη αποφάσισα να μείνω με το Formentor για να σταματήσει και αυτός ο κύκλος (τουλάχιστον για μία 5ετία) αγοράς -πώλησης - χασούρας και λάθος επιλογών αυτοκινήτων .

Έτσι και αλλιώς μου είναι άνετο , αυτόματο , χώρους έχει και μου αρέσει.

Οπότε προχωράω για φιμέ , έκλεισα ραντεβού την Πέμπτη σε tint town , XPEL XR Plus νανοκεραμικές σε όλο το αμάξι για 500ε

Θα πάω να πάρω και τα πεταλάκια και το κάλυμμα που ήρθαν να χαρώ το αμάξι και να σταματήσω να προβληματίζομαι γιατί αντί να κάτσω να το ευχαριστηθώ κάθομαι και τυραννιέμαι με το αν έκανα λάθος επιλογή  . Αφού το πληρώνω ας το ευχαριστηθώ τουλάχιστον

Αυτά

Υ.Γ. εντάξει μία ηλιοροφή θα την ήθελα αλλά τι να κάνουμε τώρα :)

Αυτόματο ε; Γενικά θα ήθελα να μάθω εντυπώσεις. Όχι οτι θα έκανα αγορά τέτοιου αυτοκινήτου αλλά έχει εμφανισιακά ένα ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Σε διάβασα στο άλλο αλλά σταμάτησα να συμμετέχω , περιμένω να μας πεις τις ανησυχίες σου και την συμβίωση με το Jeep

Δεν έχω κάτι να πώ για το Jeep. Το αυτοκίνητο είναι άψογο.

Τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει Ιωάννινα-Αθήνα αυθημερόν πάνω απο 25 φορές. Ξεκούραστα και οικονομικά.

Εχω 77.000 χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά απο το καλοκαίρι και μετά λήγει η εγγύηση.

Να σας πώ πως ξεκίνησε όλα αυτό:

Πριν 1 μήνα αποφασίσαμε με την σύζυγο να κοιτάξουμε για 1ο μικρό για την πόλη, διότι εγώ έχω scooter ενώ αυτή χρησιμοποιεί το πετρέλαιο. Αποφασίσαμε να πάμε για το 500αρι το 1000αρι. 

Μόλις ήρθαμε Αθήνα, είδα από κοντά κατά τύχη (επειδή μένω σχεδόν δίπλα από την αντιπροσωπία) το BYD και μπήκα τυχαία.

Είδα το αυτοκίνητο το οποίο μου άρεσε.

Εχω κάνει και αίτηση για τα 8.000 τα οποία είναι προς έγκριση.

 

Το σκεπτικό είναι το εξής:

Σαν έξοδα  το ηλεκτρικό είναι πιο οικονομικό απο τα 2 μαζι. Τέλη service κλπ.

Σαν χρήματα θα  δώσω 17.000 (+ το Jeep εαν καταλήξω για το BYD, το οποίο ο Σφακιανάκης το κρατάει 15.000,00 αλλά θα προσπαθήσω για +2000) αλλά στην μία περίπτωση θα πάρω πίσω τα 8.000 στην άλλη όχι.

Επίσης το BYD είναι πραγματικά ωραίο υπερ-αυτοκίνητο, με την μόνη ανησυχία την αυτονομία που με 130χιλ/ω σε αυτοκινητόδρομο είναι πραγματικά 250 με 280 χιλ. Με 120 πάει περίπου 320. Βέβαια δεν πρόκειται να γίνουν ταξίδια προς Αθήνα τόσο συχνά απο δω και στο εξής. Η διαδρομή που θα κινούμαι σαν ταξίδι είναι απο Ιωάννινα προς Λευκάδα και πίσω.

Αυτή θα γίνεται σχεδόν καθε εβδομάδα.

Μέσα στην πόλη εγώ δεν χρησιμοποιώ αυτοκίνητο αλλά μόνο η γυναίκα. Το 2ο το θέλαμε για να μην καταπονώ το Diesel.

 

Θα κοίταζα και το Avenger......

 

 

 

 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μια λογική το σκεπτικό σου απλά θεωρώ ότι γίνεσαι beta tester ειδικά σε μία κινέζικη μάρκα.

αν έπαιρνα ηλεκτρικό μόνο tesla θα κοίταζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Αυτόματο ε; Γενικά θα ήθελα να μάθω εντυπώσεις. Όχι οτι θα έκανα αγορά τέτοιου αυτοκινήτου αλλά έχει εμφανισιακά ένα ενδιαφέρον.

Αυτόματο ναι

Σε εμένα ταιριάζει στα περισσότερα σαν φιλοσοφία αφού είμαι και της μάρκας,

Θετικά (για εμένα)

Χώροι

Άνεση (καθίσματα και ανάρτηση)

Εμφάνιση

Εξοπλισμός

Ποιότητα κύλισης

Καλύτερη ποιότητα εσωτερικού απο το Seat Leon

Αρνητικά (για εμένα)

Αν και δεν έχει κλίσεις όπως τα περισσότερα SUV που έχω οδηγήσει , ως Crossover τις διακρίνεις. Όχι σε επίπεδο να φοβάσαι ή να μην νιώθεις σταθερό το αμάξι ή να ζαλίζεσαι , αλλά υπάρχουν

Θόρυβος στη καμπίνα στην εθνική μάλλον απο τις μπάρες οροφής αλλά μπορεί και λόγω σχεδίασης

Μεγάλο καπό , εντυπωσιακό όταν το βλέπεις στην αρχή απο μέσα αλλά δυσκολεύει στην πόλη

Κατανάλωση , οκ δεν με απασχολεί αλλά μέσα σε κίνηση είμαι ανάμεσα στο 12-13 l/100

Βασικά το μόνο ουσιαστικό αρνητικό για εμένα ως αίσθηση οδήγησης είναι ότι δεν είναι hatchback , κατα τα άλλα είναι ραμμένο στα θέλω μου. Σε παράγοντα άνεσης - χώρων είναι ότι πρέπει, σε παράγοντα απόλαυσης οδήγησης προτιμώ το Leon.

Αυτά

18 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

έχει μια λογική το σκεπτικό σου απλά θεωρώ ότι γίνεσαι beta tester ειδικά σε μία κινέζικη μάρκα.

αν έπαιρνα ηλεκτρικό μόνο tesla θα κοίταζα.

@@pnea1973 θα συμφωνήσω για το σκεπτικό σου , αλλά και εγώ θα άφηνα να τσουλήσει η BYD κάποια χρόνια στην Ελλάδα πριν πάω για αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

έχει μια λογική το σκεπτικό σου απλά θεωρώ ότι γίνεσαι beta tester ειδικά σε μία κινέζικη μάρκα.

αν έπαιρνα ηλεκτρικό μόνο tesla θα κοίταζα.

Δεν μου αρέσουν τα tesla... 

Δεν ξερω. Τις τελευταίες ημέρες το έχω κάψει και εγώ και η γυναίκα μου!!!! 

 

@tsofras

Το κινέζικο δείχνει πολύ καλό αυτοκίνητο. 

Οσον αφορά το σκεπτικό μου δεν ξέρω έχω μπερδευτεί. Κοιτάω και το avenger και το ex30 αλλά χαρακτηριστικά στα του byd δεν έχω βρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Tesla τα αναφερω όχι για το αισθητικό του θέματος αλλά για το ότι είναι μία έμπειρη καθιερωμένη EV φίρμα που οι κινέζοι αντιγράφουν ασύστολα αλλά το πρωτότυπο είναι πάντα καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι η BYD έρχεται τώρα στην Ελλάδα δε σημαίνει ότι είναι και καινούρια εταιρία και με νέο αυτοκίνητο που δεν ξέρουμε τι να περιμένουμε. Είναι δοκιμασμένη εταιρία στον υπόλοιπο κόσμο.

In the fourth quarter of 2023, BYD was the top-selling battery electric vehicle manufacturer in the world ahead of Tesla. BYD was also the best-selling car brand in China in 2023

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...