Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αδιαμαρτυρητα οχι μπορεις να βαζεις βισμα καθε χρονο και να την τρωει καποιος αλλος την μεταθεση για σενα...

τωρα αν θες να εξελιχθεις παραπανω στο στρατο απο αποψη ευθυνων ισως θα πρεπει να φαινεται οτι μπορεις να αναλαβεις κατι παραπανω απο αυτο που κανεις τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimis98 είπε

ποια μόρια? χωρίς πίνακες έβγαιναν

Οι προκηρύξεις έχουν κανονική διαδικασία. Δεν ανακοινώνονται σε πίνακες τα αποτελέσματα, ελέγχονται μέσω ψηφιακής πλατφόρμας (έτσι ήταν και τότε) όπως τα αποτελέσματα των πανελληνίων. Οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει προσφυγή και να ελεγχθούν τα αποτελέσματα. Είμαστε offtopic όμως, θέλεις να καταλήξεις κάπου με αυτό το σκεπτικό;

11 λεπτά πριν, geoliol είπε

αδιαμαρτυρητα οχι μπορεις να βαζεις βισμα καθε χρονο και να την τρωει καποιος αλλος την μεταθεση για σενα...

τωρα αν θες να εξελιχθεις παραπανω στο στρατο απο αποψη ευθυνων ισως θα πρεπει να φαινεται οτι μπορεις να αναλαβεις κατι παραπανω απο αυτο που κανεις τωρα...

Η να αναζητήσεις λύσεις εκτός στρατού τώρα ή εναλλακτικά να το κανείς αφού βγει μια μετάθεση (που μπορεί να είναι σε μερικά χρόνια ή αύριο). Δεν είναι το βύσμα η λύση σε όλα (άσε που πρακτικά δε θα δούλευε, ειμαι εκ των έσω και ξέρω…)

Τώρα το να αναλάβεις παραπάνω, σύμφωνοι, αλλά αυτή η δυνατότητα δεν δίνεται (αφενός λόγω της προέλευσης μου - ΕΠΟΠ - αφετέρου λόγω της φύσης του σώματος που είναι γραφειοκρατική στα λειτουργικά θέματα της).

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τις λαμβάνω όλες υπόψιν μου. Παρακαλώ ο υπεύθυνος mod ας κλειδώσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, riskus είπε

Sorry, αλλά αν διάβαζες παραπάνω θα έβλεπες ότι και κάποιος άλλος με έθετε προ των ευθυνών μου πιο πάνω. Η απάντηση είναι η ίδια κι εδώ: δεν αλλάζουν αυτά που κάναμε στο παρελθόν. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε τώρα δεδομένων των δυνατοτήτων μας και των συνθηκών.

Αν η απάντηση σου στο συγκεκριμένο είναι να υποστώ τις συνέπειες της επιλογής αυτής αδιαμαρτύρητα κι εν πάση περιπτώσει να μην πράξω κάτι παραπάνω, την κρατάω και πάμε παρακάτω.

Πήγαινες κανονικά αν είχες τα μόρια. Οι προκηρύξεις ήταν καθαρές. Δεν έχει σχέση όμως με το θέμα μας.

Ας μην ασχολούμαστε με τους αστυνομικούς, έχουν τα συν και τα πλην στη δουλειά τους - αλλά δεν είμαι, ούτε πρόκειται  (ή ενδιαφέρομαι) να γίνω, οπότε...

Καλημέρα. 

Απο τα γραφόμενα σου αντιλαμβάνομαι ότι έχεις αλλάξει μόνο υπηρεσίες, όχι πόλεις . Υπηρεσίες που εκτελείς είναι ένοπλες ή άοπλες, δηλαδή στο γραφείο σηκώνοντας τα τηλέφωνα; 

Κακώς κέκτησαι των δικαιωμάτων των ΕΠΟΠ όχι μόνο εσύ αλλά και όλοι που υπηρετούν στις παραφυάδες. Να υποθέσω ότι είσαι και άριστος χειριστής στα όπλα ή τα γνωρίζεις από φωτογραφίες και από επισκέψεις στη γιορτή του Αγίου Γεωργίου και Αγίας Βαρβάρας; 

Έχεις υπηρετήσει τη θητεία σου ως κληρωτός και που για να εκφράσω την άποψη μου για το μέγεθος του μέσου που χρησιμοποίησες. 

Θα στο πω λαϊκά. 

Κλαις άδαρτος 

Ημι ανάπαυση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειαζεται να χαλιεσαι με αυτα που ακους,αλλα δε νομιζω οτι μπηκες εδω για να σου πουμε τι να κανεις ,απλα εισαι σε

σταυροδρομι δυσκολο.....ισως αργησες να αποφασισεις

ωραιο το δημοσιο και αυστηρο αλλα με μονιμοτητα εκει που εισαι , ο ιδιωτικος τομεας ποιο χαλαρος αλλα και με κινδυνο  να μεινεις απο δουλεια ανα πασα στιγμη και το να ψαχνεις για δουλεια   πιστεψε με ειναι   δυσκολο και ψυχοφθορο......

ευχομαι να σου πανε ολα καλα και μετα απο 5 χρονια τα λεμε παλι αν ειμαστε καλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kawavn800 είπε

Καλημέρα. 

Απο τα γραφόμενα σου αντιλαμβάνομαι ότι έχεις αλλάξει μόνο υπηρεσίες, όχι πόλεις . Υπηρεσίες που εκτελείς είναι ένοπλες ή άοπλες, δηλαδή στο γραφείο σηκώνοντας τα τηλέφωνα; 

Κακώς κέκτησαι των δικαιωμάτων των ΕΠΟΠ όχι μόνο εσύ αλλά και όλοι που υπηρετούν στις παραφυάδες. Να υποθέσω ότι είσαι και άριστος χειριστής στα όπλα ή τα γνωρίζεις από φωτογραφίες και από επισκέψεις στη γιορτή του Αγίου Γεωργίου και Αγίας Βαρβάρας; 

Έχεις υπηρετήσει τη θητεία σου ως κληρωτός και που για να εκφράσω την άποψη μου για το μέγεθος του μέσου που χρησιμοποίησες. 

Θα στο πω λαϊκά. 

Κλαις άδαρτος 

Ημι ανάπαυση 

Εξήγαγες βιογραφικό χωρίς να έχεις ιδέα. Και δυστυχώς είσαι απολύτως εκτός θέματος, καθόσον εδώ η συζήτηση ήταν για τη δική μου ειδικότητα, στο δικό μου σώμα με τις δεδομένες συνθήκες - έναντι της πιθανής επιλογής μου να μεταβώ στον ιδιωτικό τομέα κι όχι αν οι ΕΠΟΠ του ΣΞ περνάνε ζόρικα στα σύνορα και στις ασκήσεις.

Τώρα για τα βύσματα δεν θα σου απαντήσω κάτι άλλο, πέραν του ότι για να επιμένεις τόσο, μάλλον έχεις μια έφεση στο να κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν ασχολούνται όλοι με βυσματομαχίες, να το προσέξεις αυτό.

Τώρα, την κακόπιστη κριτική την περιμένω κι ευτυχώς αυτή ξεχωρίζει αμέσως από τις ουσιώδεις τοποθετήσεις.

7 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δε χρειαζεται να χαλιεσαι με αυτα που ακους,αλλα δε νομιζω οτι μπηκες εδω για να σου πουμε τι να κανεις ,απλα εισαι σε

σταυροδρομι δυσκολο.....ισως αργησες να αποφασισεις

ωραιο το δημοσιο και αυστηρο αλλα με μονιμοτητα εκει που εισαι , ο ιδιωτικος τομεας ποιο χαλαρος αλλα και με κινδυνο  να μεινεις απο δουλεια ανα πασα στιγμη και το να ψαχνεις για δουλεια   πιστεψε με ειναι   δυσκολο και ψυχοφθορο......

ευχομαι να σου πανε ολα καλα και μετα απο 5 χρονια τα λεμε παλι αν ειμαστε καλα

 

Πολλά μέλη τοποθετήθηκαν στη μία ή την αλλη πλευρά, αξιοπρεπώς και καλοπροαίρετα και σέβομαι τις απόψεις τους απόλυτα. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι η κακόπιστη κριτική εκ του ασφαλούς. Ευτυχώς οι πρώτοι με τις ουσιώδεις οπτικές τους ήταν πολύ περισσότεροι από τους δεύτερους που ήρθαν για trolling και γι' αυτούς άξιζε με το παραπάνω το άνοιγμα του θέματος. Κι όμως όλες αυτές οι διαφορετικές απόψεις με βοηθούν να δω το θέμα πιο σφαιρικά, όσο κι αν δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά στο forum 🙃

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, riskus είπε

Εξήγαγες βιογραφικό χωρίς να έχεις ιδέα. Και δυστυχώς είσαι απολύτως εκτός θέματος, καθόσον εδώ η συζήτηση ήταν για τη δική μου ειδικότητα, στο δικό μου σώμα με τις δεδομένες συνθήκες - έναντι της πιθανής επιλογής μου να μεταβώ στον ιδιωτικό τομέα κι όχι αν οι ΕΠΟΠ του ΣΞ περνάνε ζόρικα στα σύνορα και στις ασκήσεις.

Τώρα για τα βύσματα δεν θα σου απαντήσω κάτι άλλο, πέραν του ότι για να επιμένεις τόσο, μάλλον έχεις μια έφεση στο να κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν ασχολούνται όλοι με βυσματομαχίες, να το προσέξεις αυτό.

Τώρα, την κακόπιστη κριτική την περιμένω κι ευτυχώς αυτή ξεχωρίζει αμέσως από τις ουσιώδεις τοποθετήσεις.

Ότι πεις εσύ αφεντικό. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. 

Σου έγραψα πολλά. Αλλά μόλις αντελήφθη  την πραγματικότητα έπρεπε να αλλάξω όχθη. 

Δεν είναι κακίες η πραγματικότητα είναι. 

Άλλοι για να πληρωθούν με τις απολαβές σου τρέχουν σαν τον 'Βέγγο'. Γραμματέας έξω με τρεις γλώσσες δια της βίας  πληρώνεται με 750€ . Γιατί γραμματειακή υποστήριξη παρέχεις. 

Δεν παρέχεις νομικές συμβουλές. 

Θα πρέπει να διαβάσεις όλα τα σχόλια μου και όποιο σε βολεύει κράτησε το. Τα υπόλοιπα στον κάδο. 

Καλή συνέχεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Ότι πεις εσύ αφεντικό. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. 

Σου έγραψα πολλά. Αλλά μόλις αντελήφθη  την πραγματικότητα έπρεπε να αλλάξω όχθη. 

Δεν είναι κακίες η πραγματικότητα είναι. 

Άλλοι για να πληρωθούν με τις απολαβές σου τρέχουν σαν τον 'Βέγγο'. Γραμματέας έξω με τρεις γλώσσες δια της βίας  πληρώνεται με 750€ . Γιατί γραμματειακή υποστήριξη παρέχεις. 

Δεν παρέχεις νομικές συμβουλές. 

Θα πρέπει να διαβάσεις όλα τα σχόλια μου και όποιο σε βολεύει κράτησε το. Τα υπόλοιπα στον κάδο. 

Καλή συνέχεια. 

Βρηκε μια θεση και την εκμεταλλευεται. Το οτι υπαρχει αυτη η θεση, δεν ειναι δικη του ευθυνη. Και καλα κανει και κοιταει την παρτυ του. 
 

Δηλαδη αν μπορεσει να βρει θεωρητικα μια θεση στο στρατευμα με διπλασιες αποδοχες και μισο κοπο, θα φταει αυτος; Ή η διοικηση του στρατου που το επιτρεπει να υπαρχουν βυσματικες υπηρεσιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες..................Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

Καταρχήν να ξεκινήσουμε πως το μισθολογικό σου μέλλον στον στρατό είναι ανύπαρκτο.
Από εκεί και πέρα αν ψάξεις σωστά θα βρεις κάτι καλό σίγουρα ειδικά στην τεχνολογία.
Πριν μερικές εβδομάδες πέρασα από μία συνέντευξη, ενώ είχα δουλειά, όπου πραγματικά ήταν λες και μιλούσα σε φίλο σε σχετικά σοβαρό τόνο. Πραγματικά η καλύτερη εμπειρία συνέντευξης που είχα ποτέ. Πλέον είμαι στην εταιρεία, αμείβομαι πολύ καλύτερα από την προηγούμενη μου θέση και κατά δήλωση τους από τις συνεντεύξεις κι'όλας οι προοπτικές είναι πολύ θετικές και για εξέλιξη επαγγελματική και οικονομική από το πρώτο κι'όλας έτος.
Δεν θα πω πολλά για το περιβάλλον στο γραφείο...Ότι καλύτερο έχω ζήσει και εκεί.
Τι σημαίνει αυτό...Σημαίνει πως υπάρχουν εταιρείες εκεί έξω που ασχολούνται με τις νέες τεχνολογίες κυρίως και θέλουν οι εργαζόμενοί τους να αποδίδουν στο μέγιστο οπότε ΔΕΝ τους σπάνε τα @@ και τους αμοίβουν καλά. Προφανώς θα πρέπει να δουν ανάλογο πνεύμα εργατικότητας, ομαδικότητας και ενθουσιασμού και από τον υποψήφιο.
Ας μην γελιόμαστε λίγοι δουλεύουν από χομπι και ενθουσιάζονται με τον εργασιακό τους χώρο όμως αν ψάξεις ανάμεσα σε εταιρείες που άκουσες κάτι καλό, και που ξέρεις πως σου ταιριάζει το αντικείμενό τους κτλ τότε θα αναπτυχθεί αυτός ο ενθουσιασμός και σε συνδιασμό με τα προσόντα σου θα σου δώσει πολλές πιθανότητες να βρεις μια καλή θέση με μεγάλες πιθανότητες εξέλιξης. 
Θα έλεγα να μην φοβηθείς να κινηθείς έξω από το δημόσιο αλλά σίγουρα θα πρέπει να προετοιμαστείς σωστά, να φτιάξεις ένα καλό βιογραφικό και να το δώσεις με σειρά προτίμησης στις εταιρείες που θα ήθελες να εργαστείς.
Δώστο σε όσες περισότερες μπορείς και αν έχεις κονέ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ!!!
Το reference πλέον δουλεύει πολύ οχι στην λογική του "να χώσουμε τους δικούς μας" αλλά στο "αφού τον προτείνει ο τάδε θα ταιριάξει καλύτερα στην ομάδα μας".


Οπότε προετοιμάσου σωστά και καλή επιτυχία!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, riskus είπε

Εξήγαγες βιογραφικό χωρίς να έχεις ιδέα. Και δυστυχώς είσαι απολύτως εκτός θέματος, καθόσον εδώ η συζήτηση ήταν για τη δική μου ειδικότητα, στο δικό μου σώμα με τις δεδομένες συνθήκες - έναντι της πιθανής επιλογής μου να μεταβώ στον ιδιωτικό τομέα κι όχι αν οι ΕΠΟΠ του ΣΞ περνάνε ζόρικα στα σύνορα και στις ασκήσεις.

Τώρα για τα βύσματα δεν θα σου απαντήσω κάτι άλλο, πέραν του ότι για να επιμένεις τόσο, μάλλον έχεις μια έφεση στο να κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν ασχολούνται όλοι με βυσματομαχίες, να το προσέξεις αυτό.

Τώρα, την κακόπιστη κριτική την περιμένω κι ευτυχώς αυτή ξεχωρίζει αμέσως από τις ουσιώδεις τοποθετήσεις.

Πολλά μέλη τοποθετήθηκαν στη μία ή την αλλη πλευρά, αξιοπρεπώς και καλοπροαίρετα και σέβομαι τις απόψεις τους απόλυτα. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι η κακόπιστη κριτική εκ του ασφαλούς. Ευτυχώς οι πρώτοι με τις ουσιώδεις οπτικές τους ήταν πολύ περισσότεροι από τους δεύτερους που ήρθαν για trolling και γι' αυτούς άξιζε με το παραπάνω το άνοιγμα του θέματος. Κι όμως όλες αυτές οι διαφορετικές απόψεις με βοηθούν να δω το θέμα πιο σφαιρικά, όσο κι αν δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά στο forum 🙃

Απ' ότι βλέπεις φίλε μου, πολλοί εδώ μέσα θα έκαναν τα πάντα για μια θεσούλα στο δημόσιο. Τι και αν έχουν βγάλει παραπάνω στη ζωή τους στον ιδιωτικό τομέα, "ξύσιμο" και ασφάλεια ονειρεύονται. Είναι οι ίδιοι που θεωρούν ότι τα εργασιακά είναι ελληνικό πρόβλημα, και πως αν ήταν στο εξωτερικό θα διέπρεπαν. Μιζέρια καμουφλαρισμένη με προσωπείο "ρεαλισμού" και "έτσι είναι η ζωή πιτσιρικάδες, θα το δείτε". 

Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση, όποια και αν καταλήξεις ότι είναι αυτή. Σε κάθε περίπτωση μην επαναπαυτείς, "το έχεις", τουλάχιστον απ' όσο μπορώ να κρίνω απρόσωπα μέσω 5-6 απαντήσεων σε ένα forum.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasos30 είπε

Απ' ότι βλέπεις φίλε μου, πολλοί εδώ μέσα θα έκαναν τα πάντα για μια θεσούλα στο δημόσιο. Τι και αν έχουν βγάλει παραπάνω στη ζωή τους στον ιδιωτικό τομέα, "ξύσιμο" και ασφάλεια ονειρεύονται. Είναι οι ίδιοι που θεωρούν ότι τα εργασιακά είναι ελληνικό πρόβλημα, και πως αν ήταν στο εξωτερικό θα διέπρεπαν. Μιζέρια καμουφλαρισμένη με προσωπείο "ρεαλισμού" και "έτσι είναι η ζωή πιτσιρικάδες, θα το δείτε". 

Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση, όποια και αν καταλήξεις ότι είναι αυτή. Σε κάθε περίπτωση μην επαναπαυτείς, "το έχεις", τουλάχιστον απ' όσο μπορώ να κρίνω απρόσωπα μέσω 5-6 απαντήσεων σε ένα forum.

 

Δηλαδη ολο το δημοσιο προσφερει ξυσιμο και ασφαλεια;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Δηλαδη ολο το δημοσιο προσφερει ξυσιμο και ασφαλεια;!

Σε καμία περίπτωση, έτσι πιστεύουν όμως αυτοί που το χουν end goal στη ζωή τους. Άτομα που προτιμούν τα 1.000€ μια ζωή από τα "προσωρινά" ενδεχομένως 1.700-1.800, γιατί "τι θα γίνει αν με διώξουν".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasos30 είπε

Σε καμία περίπτωση, έτσι πιστεύουν όμως αυτοί που το χουν end goal στη ζωή τους. Άτομα που προτιμούν τα 1.000€ μια ζωή από τα "προσωρινά" ενδεχομένως 1.700-1.800, γιατί "τι θα γίνει αν με διώξουν".

Ωστοσο υπαρχουν και αλλες παραμετροι. Εχουν τα προσοντα να βγαλουν παραπανω λεφτα στον ιδιωτικο τομεα; Εχουν την πολυτελεια να ζησουν χωρις μισθο, αν δε βρισκουν δουλεια για καποιο διαστημα;

Αυτο που εγω θεωρω βαση μιας συζητησης που θα βοηθησει την αποφαση του ts, ειναι πως με 1000€ μισθο, δεν ζεις. Απλα επιβιωνεις μετρωντας το € για να βγαλεις τον μηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...