Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ξέρει κάποιος 100%..τις κενές με δική μας εκτίμηση, όπου δεν ξέρω τίποτα, απλά έχω διεύθυνση και βάζω όσα άτομα νομίζω (εννοώ δεν συμπληρώνω ούτε στοιχεία κατοικίας, ούτε ατόμων) θα τις πληρωθούμε ή αβαβά?? Για να ξέρω, να τις γράψω και χειρόγραφα στο μονοφυλλο το μπλε ή κάπου αλλού... 👀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να τις πληρωθούμε πρέπει να είναι μέχριτην ερώτηση 14 συμπληρωμένα.

Αν βάλεις άτομα χωρίς στοιχεία τότε μένει προσωρινά αποθηκευμένη - δε ξέρω αν την πληρωνόμαστε τότε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και με την αυτοαπογραφη. Απεγραψα εμένα και την μητέρα μου. Όσοι προλάβουν μέχρι αύριο λογικά εκτός αν πάρει κι άλλη παράταση. Μετά θα έχει πηξιμο με τις τηλεφωνικές απογραφες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Αν ξέρει κάποιος 100%..τις κενές με δική μας εκτίμηση, όπου δεν ξέρω τίποτα, απλά έχω διεύθυνση και βάζω όσα άτομα νομίζω (εννοώ δεν συμπληρώνω ούτε στοιχεία κατοικίας, ούτε ατόμων) θα τις πληρωθούμε ή αβαβά?? Για να ξέρω, να τις γράψω και χειρόγραφα στο μονοφυλλο το μπλε ή κάπου αλλού... 👀

πως θα απογράψεις  κενη κατοικία μέσα με άτομα και με δική σου εκτίμηση κιόλας ? εφοσον ειναι κενη ειναι αυτονόητο οτι δεν εχει ατομα μέσα και απογραφεις κατ'εκτιμησην εμβαδο , δωμάτια και γενικά εως την  ερώτηση 14 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν πατήσουμε ολοκλήρωση τμήματος εξαφανίζεται μετά αυτή η επιλογή σωστά; 

Πάτησα ολοκλήρωση, έκανε refresh η σελίδα αλλά το εμφανίζει ακόμα

 

Κανείς;;;😅 Ο τομεάρχης μου μας πιστόλιασε, ο επόπτης δεν απαντά & δεν ξέρω τι διάολο να κάνω για να κλείσω το τμήμα.

 

Επεξ/σία από funkopop
edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, funkopop είπε

Όταν πατήσουμε ολοκλήρωση τμήματος εξαφανίζεται μετά αυτή η επιλογή σωστά; 

Πάτησα ολοκλήρωση, έκανε refresh η σελίδα αλλά το εμφανίζει ακόμα

 

Κανείς;;;😅 Ο τομεάρχης μου μας πιστόλιασε, ο επόπτης δεν απαντά & δεν ξέρω τι διάολο να κάνω για να κλείσω το τμήμα.

 

ξαναπάτα το. κολλαει ισως. σε μενα τους απογραφεις 2φορες το πατησαμε για να ολοκληρωθει. ελπιζω να μην μπηκες απο κινητο. γιατι πεταει παραθυερο οκ-cancel.αν δεν το πατησεις εκει δεν κλεινει το τμημα.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xxatziva είπε

ξαναπάτα το. κολλαει ισως. σε μενα τους απογραφεις 2φορες το πατησαμε για να ολοκληρωθει. ελπιζω να μην μπηκες απο κινητο. γιατι πεταει παραθυερο οκ-cancel.αν δεν το πατησεις εκει δεν κλεινει το τμημα.

Από υπολογιστή, δοκίμασα 3 φορές και τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, θα ξαναδοκιμάσω. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά 
Θέλω να κάνω μία ερώτηση μήπως και ξέρετε να μου την απαντήσετε ή τέλος πάντως εσείς τι βάλατε ως απογραφείς: 
Πολλές κατοικίες ΔΕΝ μπόρεσα να τις απογράψω χωρίς όμως να έχω εικόνα εάν μέσα μένουν ή δεν μένουν άνθρωποι (εκεί ακριβώς ήταν το πρόβλημα μου). Όσο και αν ρώτησα τριγύρω να πάρω πληροφορίες εντούτοις δεν μπόρεσα να βρώ κάποια πληροφορία. Αυτές περίπου ήταν γύρω στις 20. 
Στο έντυπο Π1-1 επέλεξα Κενή για άλλο λόγο. Στον άλλο λόγο έβαλα ότι δεν είχα απάντηση από το νοικοκυριό. Κατά την γνώμη σας έκανα λάθος ή σωστά; 
Στο δε Ο3 ηλεκτρονική μορφή επειδή έπρεπε να συμπληρωθεί το Π1-1 μέχρι το 14 ερώτημα έβαλα "Πληροφορίες από τρίτους". Βέβαια καταλαβαίνω ότι ακούγεται λίγο αντιφατικό ΑΛΛΑ αιώνια να περίμενα έξω από τα διαμερίσματα δεν έπαιρνα κάποια πληροφορία. Και το κακό της υπόθεσης είναι ότι όταν λέμε πληροφορίες από τρίτους κοίταγα αν έχουν νερό κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σε κενή κατοικία (με πληροφορίες από τρίτους ((δηλαδή αποκηύματα της φαντασίας μου))), τι βάζουμε στο "Β' Φάση - τύπος απογραφής"? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι ποτε εχει παρει παραταση; Δεν μας εχει ενημερωσει κανενας!! Ουτε εποπτης, ουτε τομεαρχης ουτε ΚΑΝΕΝΑΣ!!! ΕΛΕΟΣ!!Αντε να τελειωνει ολο αυτο και να παραδωσω τα εντυπα γιατι θα μου σφυριξει καμια μερα να τα παρατησω και να πεταξω ολα τα εντυπα στα σκουπιδια και ας μην παρω κανενα ευρω! (Ο μονος λογος που κρατιεμαι ειναι γιατι μετα θα τρεχει και δεν θα φτανει ο τομεαρχης μου και δεν μου αρεσει να χωνω ατομα παρα το γεγονος πως ο συγκεκριμενος τομεαρχης δεν μας ενημερωνει για τιποτα! )

Δηλαδη για να παρουμε αυτα τα 500-700 ευρω θα μας βγαλουν την πιστη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanikolas είπε

Μεχρι ποτε εχει παρει παραταση; Δεν μας εχει ενημερωσει κανενας!! Ουτε εποπτης, ουτε τομεαρχης ουτε ΚΑΝΕΝΑΣ!!! ΕΛΕΟΣ!!Αντε να τελειωνει ολο αυτο και να παραδωσω τα εντυπα γιατι θα μου σφυριξει καμια μερα να τα παρατησω και να πεταξω ολα τα εντυπα στα σκουπιδια και ας μην παρω κανενα ευρω! (Ο μονος λογος που κρατιεμαι ειναι γιατι μετα θα τρεχει και δεν θα φτανει ο τομεαρχης μου και δεν μου αρεσει να χωνω ατομα παρα το γεγονος πως ο συγκεκριμενος τομεαρχης δεν μας ενημερωνει για τιποτα! )

Δηλαδη για να παρουμε αυτα τα 500-700 ευρω θα μας βγαλουν την πιστη!!!

Ακριβώς τα ίδια και σε εμας, τους ψάχνω και τομεάρχη & επόπτη για να κλείσω το τμήμα και να παραδώσω τα έντυπα. Ενημέρωςη καμιά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, σε κενή κατοικία (με πληροφορίες από τρίτους ((δηλαδή αποκηύματα της φαντασίας μου))), τι βάζουμε στο "Β' Φάση - τύπος απογραφής"? 

δια ζωσης=εντυπο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε κατοικία που υπάρχουν ένοικοι, αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να τους βρω,πέρασα 5 φορές, έχω θυροκόλληση ειδοποίηση δύο φορές και δεν έχουν επικοινωνήσει, μήπως γνωρίζει κάποιος πως  καταχωρείται; γιατί σαφείς οδηγίες δεν μου έδωσε ο τομεάρχης και δεν ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, vali said:

 Σε κατοικία που υπάρχουν ένοικοι, αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να τους βρω,πέρασα 5 φορές, έχω θυροκόλληση ειδοποίηση δύο φορές και δεν έχουν επικοινωνήσει, μήπως γνωρίζει κάποιος πως  καταχωρείται; γιατί σαφείς οδηγίες δεν μου έδωσε ο τομεάρχης και δεν ξέρει.

απο μεηλ ελστατ προς τομεαρχες για προωθηση στους απογραφεις. και νο1 δια ζωσης=εντυπο - β φαση επιλεγεις. ενημερωση Ο3 απο εντυπο βαζεις νο1 πληροφοριες απο τριτους

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ Π1.1 ΜΗ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕΝΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ (Εξοχικών, δευτερευουσών και κενών για οποιοδήποτε άλλο λόγο)

 

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 3, για τις μη κατοικούμενες κατοικίες (εξοχικές, δευτερεύουσες και κενές για οποιοδήποτε άλλο λόγο) συμπληρώνεται το Α’ και το Β’ μέρος του μονόφυλλου εντύπου Π1.1, έως και το ερώτημα 14 που αφορά στο είδος θέρμανσης.

Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου Π1.1 μη κατοικούμενης κατοικίας μπορεί να γίνει με τους εξής τρόπους:

1.            Μέσω αυτοαπογραφής, όταν ο ιδιοκτήτης της κατοικίας έχει λάβει τον μοναδικό κωδικό.

2.            Μέσω Απογραφέα:

(α) συλλογή των στοιχείων από τον ιδιοκτήτη, εφόσον είναι εφικτή η επικοινωνία (π.χ. βρέθηκε στην εξοχική κατοικία του κατά την επίσκεψη του Απογραφέα ή διαμένει σε άλλη κατοικία που βρίσκεται στο ίδιο κτίριο).

(β) συλλογή των στοιχείων από το διαχειριστή ή κάποιο γείτονα (π.χ. που διαμένει σε διπλανή οικία ή άλλο διαμέρισμα πολυκατοικίας), όπως αναφέρεται στην Εγκύκλιο 3 (σελ. 10) και για τα ερωτήματα 3-14.

(γ) συμπλήρωση των στοιχείων από προσωπική εκτίμηση του Απογραφέα, όταν δεν έχει καταστεί δυνατή η λήψη των πληροφοριών από άλλο άτομο. Εάν πρόκειται για διαμέρισμα πολυκατοικίας, μπορεί να γίνει αντιγραφή των στοιχείων ενός αντίστοιχου διαμερίσματος άλλου ορόφου. Εάν πρόκειται για μονοκατοικία, ο Απογραφέας μπορεί να βασιστεί στα ακόλουθα «εργαλεία» για κάθε ερώτημα:

- ερωτήματα 4, 5 (τύπος κτιρίου και όροφος): εφόσον υπάρχει οπτική/φυσική πρόσβαση στην κατοικία, η απάντηση είναι προφανής.

- ερώτημα 6 (περίοδος κατασκευής): η απάντηση μπορεί να προκύψει οπτικά, λαμβάνοντας υπόψη και τις σχετικές απαντήσεις για τις γειτονικές κατοικίες.

- ερώτημα 7 (αριθμός κανονικών δωματίων): κατ’ εκτίμηση, με βάση το εκτιμώμενο εμβαδό της κατοικίας και τις σχετικές απαντήσεις για τις γειτονικές κατοικίες.

- ερώτημα 8 (τ.μ. κατοικίας): με οπτική εκτίμηση ή/και με χρήση Google Maps.

- ερωτήματα 9, 10, 11 (δίκτυο υδροδότησης, ύπαρξη μπανιέρας/ντουζιέρας, τουαλέτα/ WC με ή χωρίς υδραυλική εγκατάσταση): μπορεί να δοθεί απάντηση λαμβάνοντας υπόψη τις σχετικές απαντήσεις για τις γειτονικές κατοικίες.

- ερωτήματα 12, 13, 14: τα ερωτήματα αυτά μπορούν να μείνουν αναπάντητα εκτός και αν υπάρχει καλή οπτική πρόσβαση και διακρίνεται, π.χ., καμινάδα τζακιού ή κεντρικής θέρμανσης, ή εξωτερική μονάδα κλιματιστικού κ.λπ.

 

Τονίζεται ότι σε περιπτώσεις που η κατοικία είναι κατοικούμενη αλλά το νοικοκυριό απουσιάζει προσωρινά ή δεν είναι δυνατή η επικοινωνία, οι Απογραφείς θα πρέπει να εξαντλήσουν κάθε πρόσφορο τρόπο στο πλαίσιο των οδηγιών που έχουν λάβει από τους Επόπτες τους ώστε να συλλέξουν τα απαιτούμενα στοιχεία, πραγματοποιώντας όσες επισκέψεις κριθεί απαραίτητο στα εν λόγω νοικοκυριά. Σε κάθε περίπτωση, για τις κατοικούμενες κατοικίες όπου δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με τα νοικοκυριά, συμπληρώνεται δελτίο κατοικούμενης κατοικίας, δηλαδή ερώτημα 2 κωδ. 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...