Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Ουσιαστικά ρωτάω αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο ποσοστό απογραφής αυτών που έχει αναλάβει ο καθένας. Αν δλδ το 50% έκανε αυτο-απογραφή και δεν κάνεις καν προσπάθεια για old school απογραφή στο άλλο 50%, πληρώνεσαι έστω για τους μισούς?

να το ξαναπω. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΡΑΓΚΟ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΣΑΙ για οποιαδηποτε εργασια έκανες ή δεν εκανες. αυτοαπογραφη ή εντυπη απογραφη πρεπει να ολοκληρωσεις για να πληρωθεις. αν φυγεις λεφτά 00000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
7 minutes ago, xxatziva said:

Να το ξαναπω. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΡΑΓΚΟ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΣΑΙ για οποιαδηποτε εργασια έκανες ή δεν εκανες. αυτοαπογραφη ή εντυπη απογραφη πρεπει να ολοκληρωσεις για να πληρωθεις. αν φυγεις λεφτά 00000

Δεν φεύγει, απλά μπορεί να δηλώσει (ψευδώς) πχ ότι "δεν μου άνοιγαν, τι να κάνω?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν φεύγει, απλά μπορεί να δηλώσει (ψευδώς) πχ ότι "δεν μου άνοιγαν, τι να κάνω?"

τωρα μου τα γυρνάς και λες αν δεν ανοιγουν. εισαι στις απογραφες κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, xxatziva said:

τωρα μου τα γυρνάς και λες αν δεν ανοιγουν. εισαι στις απογραφες κατι ?

Ε τι θα πει "βαριόμουν και δεν πάω?" Προφανώς θα το κρύψει κάπως με ψέματα, μπας και εισπράξει. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται, τον πιστεύουν? Υπάρχει κάποιο ελάχιστο ποσοστό για είναι πιστευτή αυτή η δικαιολογία?

Όχι, απλά αναρωτιέμαι τι γίνεται και δεν έχει περάσει κάποιος ούτε εδώ Πεντέλη στην οδό μου, ούτε στο Σχοινιά (σύμφωνα με μόνιμο κάτοικο γείτονα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ε τι θα πει "βαριόμουν και δεν πάω?" Προφανώς θα το κρύψει κάπως με ψέματα, μπας και εισπράξει. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται, τον πιστεύουν? Υπάρχει κάποιο ελάχιστο ποσοστό για είναι πιστευτή αυτή η δικαιολογία?

Όχι, απλά αναρωτιέμαι τι γίνεται και δεν έχει περάσει κάποιος ούτε εδώ Πεντέλη στην οδό μου, ούτε στο Σχοινιά (σύμφωνα με μόνιμο κάτοικο γείτονα).

προφανως παραιτηθηκαν. φαινεται απο την καθημερινη ενημερωση αν δεν πηγαινεις. αν οι ονλαην καταγραφες εχουν κολλήσει προφανως και φευγεις. εφοσον ζητησαν ατομα, ζητησαν και εργο να παράξουν. αν δεν το κανεις αναλαμβανει αλλος να το τρεξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Georgeal είπε

Δεν νομίζω ότι θα πληρωθεί ο νέος για σπίτια που δεν έκανε απογραφη ο ίδιος. Πρώτον είναι άδικο και δεύτερον δεν έχει λογική.

Λογική έχει και μεγάλη: μοχλός πίεσης προς τους απογραφείς έτσι ώστε να τελειώσουν αυτό που ανέλαβαν.

Χωρίς να παίρνω θέση για το πως γίνεται απογραφή οκ; Απλά λέω γιατί εφαρμόζεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Λογική έχει και μεγάλη: μοχλός πίεσης προς τους απογραφείς έτσι ώστε να τελειώσουν αυτό που ανέλαβαν.

Χωρίς να παίρνω θέση για το πως γίνεται απογραφή οκ; Απλά λέω γιατί εφαρμόζεται αυτό.

οπουδηποτε παραιτηθεις δεν παιρνεις αποζημιωση. παραπονα στους νομοθέτες να αλλαξει αυτο. αφου μεχρι την παραιτηση εχεις εργαστει αρα να παρεις μεχρι εκεινο το σημειο τα οποια χρηματα. αλλα η απογραφη ειναι για 2-3μηνες ετσι οπως πηγαινει απο παραταση σε παραταση. αρα εκει η παραιτηση ειναι 0 λεφτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xxatziva είπε

οπουδηποτε παραιτηθεις δεν παιρνεις αποζημιωση. παραπονα στους νομοθέτες να αλλαξει αυτο. αφου μεχρι την παραιτηση εχεις εργαστει αρα να παρεις μεχρι εκεινο το σημειο τα οποια χρηματα. αλλα η απογραφη ειναι για 2-3μηνες ετσι οπως πηγαινει απο παραταση σε παραταση. αρα εκει η παραιτηση ειναι 0 λεφτά

Να σε ρωτησω κατι ασχετο  το να βαζει ενας απογραφεας 60 κατοικιες σε δυο ημερες αφου το προηγουμενο διαστημα δεν εκανε τιποτα και μαλιστα να χασει και την ημερομηνια παραδοσης δεν ειναι λιγο υποπτο...? Να δω αν τα εχει βαλει κενα η αρνηση μαλλον εεε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xxatziva είπε

οπουδηποτε παραιτηθεις δεν παιρνεις αποζημιωση. παραπονα στους νομοθέτες να αλλαξει αυτο. αφου μεχρι την παραιτηση εχεις εργαστει αρα να παρεις μεχρι εκεινο το σημειο τα οποια χρηματα. αλλα η απογραφη ειναι για 2-3μηνες ετσι οπως πηγαινει απο παραταση σε παραταση. αρα εκει η παραιτηση ειναι 0 λεφτά

Το πρόβλημα που υποννοούσα είναι ότι προφανώς και η απογραφή γίνεται με τόσο μπουρδ*** τρόπο που κάποιοι (όχι όλοι!) οδηγούνται σε παραίτηση εκ των πραγμάτων. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση... Κατά τ' άλλα -και επί της αρχής και μόνο!-, εγώ συμφωνώ με τη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ppaio είπε

Να σε ρωτησω κατι ασχετο  το να βαζει ενας απογραφεας 60 κατοικιες σε δυο ημερες αφου το προηγουμενο διαστημα δεν εκανε τιποτα και μαλιστα να χασει και την ημερομηνια παραδοσης δεν ειναι λιγο υποπτο...? Να δω αν τα εχει βαλει κενα η αρνηση μαλλον εεε..?

αν εισαι τομεαρχης οφειλεις να τσεκαρεις απο κοντα αν ισχυουν οσα σου λεει ο απογραφεας ή οταν σου δωσει τα εντυπα για ελεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xxatziva είπε

αν εισαι τομεαρχης οφειλεις να τσεκαρεις απο κοντα αν ισχυουν οσα σου λεει ο απογραφεας ή οταν σου δωσει τα εντυπα για ελεγχο.

Και πρακτικα μετα τι ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppaio είπε

Και πρακτικα μετα τι ...?

apla Μετα δεν δινεις εγκριση στον απογραφεα στην ολοκληρωση. του πατας απόρριψη. 60 κενα να εισαι σιγουρος οτι θα τσεκαρει και ο εποπτης. τοσοι αρνητες δεν παιζει. βεβαια σε τι μερος ειναι ο τομεας-τμημα? μηπως ειναι εξοχικες κατοικιες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xxatziva είπε

apla Μετα δεν δινεις εγκριση στον απογραφεα στην ολοκληρωση. του πατας απόρριψη. 60 κενα να εισαι σιγουρος οτι θα τσεκαρει και ο εποπτης. τοσοι αρνητες δεν παιζει. βεβαια σε τι μερος ειναι ο τομεας-τμημα? μηπως ειναι εξοχικες κατοικιες?

Έχω πάνω από 60 κενά. Είμαι σε χωριό και πολλά χωριά εδώ είναι έτσι. Πριν 20 χρόνια είχε 500 κατοίκους. Τώρα 290. Αν κανεις τους υπολογισμούς θα δεις πόσες είναι οι κενές σε τέτοια μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Georgeal είπε

Έχω πάνω από 60 κενά. Είμαι σε χωριό και πολλά χωριά εδώ είναι έτσι. Πριν 20 χρόνια είχε 500 κατοίκους. Τώρα 290. Αν κανεις τους υπολογισμούς θα δεις πόσες είναι οι κενές σε τέτοια μέρη.

an ξερεις οτι οντως ειναι κενα και δεν ειναι αρνητες οταν σε ρωτανε αφου θα βλεπουν τα εντυπα ή ονλαην απο την εφαρμογη κ μπορεις να δικαιολογησεις γιατι ειναι ετσι δεν θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xxatziva είπε

an ξερεις οτι οντως ειναι κενα και δεν ειναι αρνητες οταν σε ρωτανε αφου θα βλεπουν τα εντυπα ή ονλαην απο την εφαρμογη κ μπορεις να δικαιολογησεις γιατι ειναι ετσι δεν θα εχεις προβλημα.

Δεν με ρώτησε κανεις γιατί προφανώς το φαντάζονται. Αρνητές είχα δυο και ρβαλα τα ερωτηματολόγια όπως μου είπε η βοηθός επόπτη και όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...