Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, freemannnn είπε

για το δευτερο εννοω οτι ειμαι μονος σε ενα γραφειο ολομοναχος. η πες οτι δουλευω απο το σπιτι που ειμαι μονος παλι. διευκρινιζονται αυτα αν πρεπει να κανεις rapid η οχι?

μα τι να διευκρινιστει? αν εισαι σπιτι σου να κανεις rapid για ποιο λογο ??? ειναι σαν να λες οτι ειμαι διακοπες αλλα η εταιρεια δουλευει και πρεπει να κανω rapid!

αν εισαι μονος στο γραφειο, προσεχε στο γραφειο ήτε μονος ήτε με αλλους δεκα ναι πρεπει διοτι αρα εισαι δηλωμενος στιν λιστα που ειναι αναρτημενη με το προσωπικο αρα ο ελεγχος εαν ερθει θα πρεπει να δωσεις κάτι.

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 11/09/2021 at 12:55, Dimichios said:

Καλό θα ήταν να μην συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα εδώ αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου σε προσωπικό

δεν το ειπα για να τσακωθουνε.το ποιος θα κανει το τεστ η οχι προσωπικα δεν με αφορα.απλα οπως εγραψα το κρατος θα πει οτι τοσο καιρο μπορουσε να γινει και δεν το εκανες οποτε με αυτον τον τροπο σε πιεζουν να το κανεις.δεν ειναι αν συμφωνω ή οχι απλα λεω πως εχει.:) τα υπολοιπα   pm

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν το ειπα για να τσακωθουνε.το ποιος θα κανει το τεστ η οχι προσωπιλα δεν με αφορα.απλα οπως εγραψα το κρατος θα πει οτι τοσο καιρο μπορουσε να γινει και δεν το εκανες οποτε με αυτον τον τροπο σε πιεζουν να το κανεις.δεν ειναι αν συμφωνω ή οχι απλα λεω πως εχει.:) τα υπολοιπα   pm

Σε καμία περίπτωση δεν τσακωνόμαστε συζήτηση κάνουμε εγώ θέλω να ακούω και την άλλη γνώμη γιατί όντως μπορεί να είμια λάθος σε κάποια πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
50 λεπτά πριν, link67 είπε

Καμμια σοβαρή εταιρεία δεν θα το κάνει αυτό και πες μας πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα? 

Βασικα οι σοβαρες εταιρείες θα το κανουν αυτο :)

Αρχικα καμια εταιρεια δεν θα ρισκαρει πρόστιμο και πιθανό κλείσιμο σε περίπτωση θετικού κρούσματος.

Επίσης, τον εργοδότη δεν τον απασχολέι καθολου τι προστιμα θα φας εσυ αλλα εφόσον θα φαει και αυτος τοτε του πέφτει λόγος.

Τελος, για να δεις πόσο ευκολα γινεται η δουλεια αν θέλουν: Τρίτη πρωι κοιτάνε στο σύστημα το Χ αφμ (εταιρεία) εχει 20 ΑΜΚΑ (υπάλληλοι) απο κάτω του. Απο τα 20 τα 3 πχ ειναι σε αδεια αρα μενουν 17. Κοιταει απο αυτα τα 17 τα 10 έχουν κανει rapid (το οποιο δηλώνεται απο το εργαστήριο που θα πας) οποτε εχουμε 7 ραβασακια γρηγορα ! Αναφέρομαι παντα σε νομιμες περιπτώσεις και οχι σε μαυρη εργασια κλπ! Περιμενε εσυ μετα να ρισκαρει ο εργοδοτης οταν ειναι τοσο ευκολο να γινει ελεγχος

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

  

Λόγω των σχολείων...

Τα σχολεία κάνουν Δευτέρα - Πέμπτη άρα πρέπει να έχουν το το τεστ Τρίτη - Παρασκευή.

Φεκ

Αναφορά σε κείμενο

Ο υποχρεωτικός εργαστηριακός διαγνωστικός έλεγ-
χος νόσησης διενεργείται δύο (2) φορές ανά σχολική
εβδομάδα πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντι-
στοίχως.

Για τα παιδιά θα μπορούσε να πάει και Δευτέρα αφού μέχρι 17ετών ελέγχονται από self test που μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή στο σπίτι, ωστόσο ισχύει το ίδιο

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, nickol-us said:

Τα σχολεία κάνουν Δευτέρα - Πέμπτη άρα πρέπει να έχουν το το τεστ Τρίτη - Παρασκευή.

Φεκ

Για τα παιδιά θα μπορούσε να πάει και Δευτέρα αφού μέχρι 17ετών ελέγχονται από self test που μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή στο σπίτι, ωστόσο ισχύει το ίδιο

Εννοώ ότι το έβαλαν σαν "κοινή αρχή", επειδή τη συγκεκριμένη Δευτέρα ανοίγουν τα σχολεία. Όχι για το ότι έχουν τα ίδια διαδικαστικά κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη δεν υπάρχει ανακοίνωση για κάτι τέτοιο (το ξέρουμε γιατι έχουμε ψάξει καθώς από τα 48 άτομα 1 δεν έχει εμβολιαστεί στην δουλειά και πρέπει να κανονίσουμε τις διαδικασίες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Βασικα οι σοβαρες εταιρείες θα το κανουν αυτο :)

Αρχικα καμια εταιρεια δεν θα ρισκαρει πρόστιμο και πιθανό κλείσιμο σε περίπτωση θετικού κρούσματος.

Επίσης, τον εργοδότη δεν τον απασχολέι καθολου τι προστιμα θα φας εσυ αλλα εφόσον θα φαει και αυτος τοτε του πέφτει λόγος.

Τελος, για να δεις πόσο ευκολα γινεται η δουλεια αν θέλουν: Τρίτη πρωι κοιτάνε στο σύστημα το Χ αφμ (εταιρεία) εχει 20 ΑΜΚΑ (υπάλληλοι) απο κάτω του. Απο τα 20 τα 3 πχ ειναι σε αδεια αρα μενουν 17. Κοιταει απο αυτα τα 17 τα 10 έχουν κανει rapid (το οποιο δηλώνεται απο το εργαστήριο που θα πας) οποτε εχουμε 7 ραβασακια γρηγορα ! Αναφέρομαι παντα σε νομιμες περιπτώσεις και οχι σε μαυρη εργασια κλπ! Περιμενε εσυ μετα να ρισκαρει ο εργοδοτης οταν ειναι τοσο ευκολο να γινει ελεγχος

Αντε να το πάμε μια φορά ακόμα, από Δευτέρα οι εργαζόμενοι ιδ. υπάλληλοι ένα τεστ την εβδομάδα, όχι τη Δευτέρα με τεστ στη δουλειά. Εμάς τουλάχιστον έτσι μας είπαν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2021 στις 1:56 ΜΜ, pdionisis είπε

1 ή 2 φορες την εβδομάδα θα φευγεις από τη δουλεια να πας να κάνεις το τεστ. Εννοειται ότι δε θα το κάνεις τον προσωπικο σου χρονο

Δεν έχω διαβάσει καν τι σου έχουν γράψει οι άλλοι. Στη ΔΙΚΗ ΜΟΥ επιχείρηση όμως, δεν μπαίνει ΚΑΝΕΙΣ χωρίς rapid, το οποίο ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα γίνει σε χρόνο ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ αυτού που πληρώνω. Δεν θα ρισκάρω εγώ ούτε πρόστιμο για σενα, αλλά ούτε και χαμένο χρόνο. 

Μαθε επίσης ότι απτό γραφείο δε φεύγει κανεις γιατί υπάρχει και η έννοια του εργατικού ατυχήματος. Ούτε αυτό γουστάρω να ρισκάρω αν σε πατήσει μηχανάκι εν ώρα εργασίας επειδή πήγαινες για rapid, ασχέτως του ότι προφανώς και δεν θέλω να πληρώνω για την ώρα που εσύ οφειλες να έχεις ήδη έτοιμο το τεστ, επειδή ΜΑΣ το επιβάλει το κράτος και δεν ξύπνησα απλά εγώ στραβά.

Απλα και κατανοητά; Αν δεν συμφωνείς είσαι ελεύθερος να ανοίξεις δικό σου γραφείο.

2 ώρες πριν, freemannnn είπε

για το δευτερο εννοω οτι ειμαι μονος σε ενα γραφειο ολομοναχος. η πες οτι δουλευω απο το σπιτι που ειμαι μονος παλι.  διευκρινιζονται αυτα αν πρεπει να κανεις rapid η οχι?

Θα στο διευκρινήσω ως εργοδότης.

Αν δεν έχεις δηλωθεί ΕΡΓΑΝΗ ως τηλεργασια, πρέπει να κανεις rapid.

Εναλλακτικά βγαίνεις σε άδεια 1 μέρα μέχρι να το κανεις, για να μη ρισκάρεις ούτε εσύ το πρόστιμο αλλά ούτε και η επιχείρηση.

2 ώρες πριν, great είπε

μα τι να διευκρινιστει? αν εισαι σπιτι σου να κανεις rapid για ποιο λογο ??? ειναι σαν να λες οτι ειμαι διακοπες αλλα η εταιρεια δουλευει και πρεπει να κανω rapid!

Διάβασε το παραπάνω που έγραψα, και καλό είναι να μην γράφετε ότι σας κατέβει στο κεφάλι.

Το ότι κάποιος «δουλεύει απτό σπίτι» δε σημαίνει τίποτα αν δεν έχει ΔΗΛΩΘΕΙ ως τηλεργασια ΕΡΓΑΝΗ.

Απλό. Ήθελαν να ήξερα, οι εργοδότες σας αμολάνε αετό; Γιατί δε σας τα διευκρινίζουν;

Επεξ/σία από polaki
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, giannis808 είπε

Πηρα τηλέφωνο στον εοδυ και ρώτησα. Έχω πιστοποιητικο νοσησης μέχρι 10 Οκτώβρη. Αν κάνω μέχρι 9 Οκτώβρη εμβόλιο, κάνω μια δόση από οποίο και ξα είναι, παίρνω πιστοποιητικό και φεύγω. 

Αν πάω μετά τις 10, δεν θεωρείται αναμνηστική και μου κάνουν κανονικά δύο δόσεις γτ θα υπαγομαι μετά στους Ανεμβολιαστους. ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ οποίος έχει νοσησει πάει προς το τέλος του 6μηνου ή και νωρίτερα και κάνει μια δόση και ξεμπερδεύει μια και καλή. 

Ρώτησα και για τα rapid, δεν κάνουμε οι νοσησαντες rapid μέχρι λήξης του πιστοποιητικου νοσησης. 

Ο ΕΟΔΥ μου φαίνεται δε ξέρει που παν τα 4. Το δικό μου πιστοποιητικό νόσησης έληξε Αύγουστο. Έκανα πρώτη δόση τη Δευτέρα και την ίδια μέρα είχα το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Επεξ/σία από JohnJohn3484
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Ο ΕΟΔΥ μου φαίνεται δε ξέρει που παν τα 4. Το δικό μου πιστοποιητικό νόσησης έληξε Αύγουστο. Έκανα πρώτη δόση τη Δευτέρα και την ίδια μέρα είχα το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Ίσως το διεύρυναν, δεν ξέρω, έχω κάνα 15ημερο που έχω πάρει τηλ και ρώτησα για μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Ο ΕΟΔΥ μου φαίνεται δε ξέρει που παν τα 4. Το δικό μου πιστοποιητικό νόσησης έληξε Αύγουστο. Έκανα πρώτη δόση τη Δευτέρα και την ίδια μέρα είχα το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Μόλις έκανα το εμβόλιο , το πιστοποιητικό νόσησης έληξε 7/9 , η γκόμενα εκεί (έμπαινα παρεμπιπτόντως) μου λέει ατύχησες αν ερχόσουν λίγο νωρίτερα δεν θα χρειαζόσουν να κάνεις και 2η δόση , μου λέει μπες taxisnet να τσεκάρεις (σε περίπτωση που βγαίνει το πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν θα χρειαστεί προφανώς να έρθω για 2η δόση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Μόλις έκανα το εμβόλιο , το πιστοποιητικό νόσησης έληξε 7/9 , η γκόμενα εκεί (έμπαινα παρεμπιπτόντως) μου λέει ατύχησες αν ερχόσουν λίγο νωρίτερα δεν θα χρειαζόσουν να κάνεις και 2η δόση , μου λέει μπες taxisnet να τσεκάρεις (σε περίπτωση που βγαίνει το πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν θα χρειαστεί προφανώς να έρθω για 2η δόση).

Στη σελίδα του ΕΟΔΥ αναφέρεται πως ο νοσήσαντας κάνει μια δόση αφού παρέλθει το εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnJohn3484 είπε

Στη σελίδα του ΕΟΔΥ αναφέρεται πως ο νοσήσαντας κάνει μια δόση αφού παρέλθει το εξάμηνο.

Και εγώ αυτό είχα την εντύπωση ότι ισχύει μάλλον η γκόμενα έλεγε μαλακίες anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...