Προς το περιεχόμενο

EON TV, η νέα συνδρομητική τηλεοπτική πλατφόρμα, μετεξέλιξη της Nova ξεκινά από 10€ το μήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον στους υφιστάμενους πελάτες με δορυφορική που έχουν ενεργοποιήσει EON extra, μεγάλη οθόνη παίζει μόνο σε Android TV box  (μάλλον διότι και το δικό τους το καινούριο είναι Android TV box).

Στην Samsung Smart TV μου (μοντέλο 2017) με Tizen, προσπάθησα και δεν τα κατάφερα, έβαλα τον κωδικό που έβλεπα στην τηλεόραση, έκανα login κανονικά και είδα και όλα τα μενού, ΑΛΛΑ δεν έπαιζε κανένα κανάλι, εννοώ όχι εικόνα και ήχο, είτε Live είτε On Demand.

Έχει καταφέρει κανείς να παίξει το EON TV σε Smart TV που δεν έχει Android TV, αλλά έχει Tizen ή WebOS??

 

Επεξ/σία από Kostas75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Έχει καταφέρει κανείς να λειτουργήσει η νέα υπηρεσία eon tv σε mi box s ή σε smart tv ; Μου βγάζει σφάλμα ότι έχω φτάσει τον μέγιστο αριθμό συσκευών, σε mi box s. Το ίδιο και σε φίλο σε smart tv samsung. 

Στην εφαρμογή στο pc παίζει κανονικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον στους υφιστάμενους πελάτες με δορυφορική που έχουν ενεργοποιήσει EON extra, μεγάλη οθόνη παίζει μόνο σε Android TV box  (μάλλον διότι και το δικό τους το καινούριο είναι Android TV box).

..............................

 

και όμως δεν παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!

Απαράδεκτοι εκεί στην NOVA! Τους λες για το ότι δεν παίζει στο mibox s και στην smarttv το EON και σφυρίζουν αδιάφορα.Εμείς του δορυφορικού από εποχής φίλμετ δεν θα  δούμε;

Καλά κάνει η COSMOTE και τους πατάει που  σε όλα της άψογη είναι και την έχω παντού χωρίς θέματα και με καλύτερη εικόνα.H ΕΟΝ που την βάλαμε στο pc πέρα από κινητό/tablet και μόνο εκεί μας επιτρέπουν να μπει και όχι στο xiaomi box s/smarttv,κολλάει απίστευτα και έχει εικόνα τραγική και ακόμη ποιο χειρότερη και από 480p....Το δορυφορικό πάλι εικόνα χάλια και σκοτεινή βγαίνει.

Υποτίθεται εκεί στην NOVA  θέλουν να ρίξουν την cosmote από τον θρόνο της και με αυτά που κάνουν  στον αιώνα τον άπαντα δεν θα το κάνουν και θα είναι πρώτη μία ζωή σε όλα της και η NOVA δεύτερη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μόνο που με ενόχλησε όσο το δοκίμασα είναι ότι δεν είναι "ξεκλείδωτο" το WiFi, ίσως επειδή το router που δίνουν δεν είναι καλό στο θέμα WiFi για να μην τους πρήζουν ότι δεν παίζει καθόλου με WiFi. Έλα μου όμως εγώ χρησιμοποιήσω access point και παίρνω από εκεί WiFi με 5GHz και πιάνω την 100άρα, επίσης δεν έχω πουθενά καλώδια με αποτέλεσμα να χρησιμοποιήσω ένα παλιό PLC και να έρχεται στο EON 10+ αντί για 90+ που παίρνουν οι συσκευές που έχουν 5GHz WiFi. Έστειλα ένα email μπας και το "ανοίξουν" αλλά δεν ελπίζω και πολύ δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 12:02 ΠΜ, Alphabet_ είπε

Aυτή την στιγμή έχω cosmotetv και σκέφτομαι να γυρίσω πίσω στην nova που ήμουν από εποχή filmnet. Μπαίνω στην ιστοσελίδα της nova και δεν βλέπω πουθενά για το δορυφορικό παρά μόνο το eon. Η δορυφορική nova θα αντικατασταθεί με το eon; 

Eγω που ρώτησα επειδή έχουμε δορυφορική μου είπαν ότι εξακολουθούν να υπάρχουν τα πακέτα, μπορείς να βάλεις δορυφορική αν θες, απλά άλλαξε σε ΕΟΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2021 στις 5:03 ΜΜ, xmspeed είπε

 

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!

Απαράδεκτοι εκεί στην NOVA! Τους λες για το ότι δεν παίζει στο mibox s και στην smarttv το EON και σφυρίζουν αδιάφορα.Εμείς του δορυφορικού από εποχής φίλμετ δεν θα  δούμε;

Καλά κάνει η COSMOTE και τους πατάει που  σε όλα της άψογη είναι και την έχω παντού χωρίς θέματα και με καλύτερη εικόνα.H ΕΟΝ που την βάλαμε στο pc πέρα από κινητό/tablet και μόνο εκεί μας επιτρέπουν να μπει και όχι στο xiaomi box s/smarttv,κολλάει απίστευτα και έχει εικόνα τραγική και ακόμη ποιο χειρότερη και από 480p....Το δορυφορικό πάλι εικόνα χάλια και σκοτεινή βγαίνει.

Υποτίθεται εκεί στην NOVA  θέλουν να ρίξουν την cosmote από τον θρόνο της και με αυτά που κάνουν  στον αιώνα τον άπαντα δεν θα το κάνουν και θα είναι πρώτη μία ζωή σε όλα της και η NOVA δεύτερη....

Φίλε μου εμένα παίζει κανονικά και στη Samsung ΤV (tizen) και στο Mi Box S.

Απλά συσκευές μεγάλης οθόνης μπορώ να έχω μόνο 2 δηλωμένες (η μία είναι το Eon TV Box), οπότε το δοκίμασα στην αρχή στη Samsung, μετά την έσβησα από δηλωμένη και δήλωσα το mi box S.

Δεν ξέρω τι γίνεται με το δορυφορικό, εγώ στο σπίτι που είμαι τώρα δεν είχα δορυφορικό, έβαλα από την αρχή EON μέσω internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiankap είπε

Φίλε μου εμένα παίζει κανονικά και στη Samsung ΤV (tizen) και στο Mi Box S.

Απλά συσκευές μεγάλης οθόνης μπορώ να έχω μόνο 2 δηλωμένες (η μία είναι το Eon TV Box), οπότε το δοκίμασα στην αρχή στη Samsung, μετά την έσβησα από δηλωμένη και δήλωσα το mi box S.

Δεν ξέρω τι γίνεται με το δορυφορικό, εγώ στο σπίτι που είμαι τώρα δεν είχα δορυφορικό, έβαλα από την αρχή EON μέσω internet.

Φίλε, δεν υπάρχει θέμα με τους νέους συνδρομητές στην υπηρεσία για την Smart tv, το πρόβλημα είναι στους παλιούς που έχουν δορυφορική σύνδεση και δεν θέλουν να την καταργήσουν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος :

1. Καταρχάς το πρόγραμμα εγκαθίσταται κανονικά σε Samsung Tizen TV και σε Μi Box S (από τεχνικής άποψης)

2. To θέμα είναι προφανώς ότι δεν "παίζει" ταυτόχρονα με τα δορυφορικά. Λογικό αφού με το απλό eon πρόγραμμα δεν μπορείς να δεις σε πάνω από μια συσκευή ταυτόχρονα. Από τη στιγμή που δεν μπορείς να "κόψεις" το δορυφορικό σήμα όταν ανοίγεις την εφαρμογή στη smart TV ή το Mi Box, άρα ο μέγιστος αριθμός ενεργών συσκευών είναι πάντα 1 (η δορυφορική) και δεν "παίζει" σε άλλες συσκευές "μεγάλης οθόνης"

3. Με το eon extra διορθώνεται το πρόβλημα; Μπορεί κάποιος να δει σε smart TV ή σε mi box ταυτόχρονα με τη δορυφορική;

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiankap είπε

Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος :

1. Καταρχάς το πρόγραμμα εγκαθίσταται κανονικά σε Samsung Tizen TV και σε Μi Box S (από τεχνικής άποψης)

2. To θέμα είναι προφανώς ότι δεν "παίζει" ταυτόχρονα με τα δορυφορικά. Λογικό αφού με το απλό eon πρόγραμμα δεν μπορείς να δεις σε πάνω από μια συσκευή ταυτόχρονα. Από τη στιγμή που δεν μπορείς να "κόψεις" το δορυφορικό σήμα όταν ανοίγεις την εφαρμογή στη smart TV ή το Mi Box, άρα ο μέγιστος αριθμός ενεργών συσκευών είναι πάντα 1 (η δορυφορική) και δεν "παίζει" σε άλλες συσκευές "μεγάλης οθόνης"

3. Με το eon extra διορθώνεται το πρόβλημα; Μπορεί κάποιος να δει σε smart TV ή σε mi box ταυτόχρονα με τη δορυφορική;

 

1. Φυσικά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την εγκατάσταση

2. Δεν είναι το πρόβλημα ότι δεν παίζει καθόλου, αλλά δεν ενεργοποιείται η επιλογή για την εφαρμογή σε smart tv (ή android box). Σου βγαίνει μονιμως το σφάλμα ότι έχεις ξεπεράσει το μέγιστο αριθμο συσκευων ενώ φαίνονται ότι όλα είναι καλά. Σε Laptop, PC, tablet,  κινητό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

3. Αυτό δεν ξέρουν να το απαντήσουν ούτε στο support. Δεν θα με ενοχλούσαν τα 3€ παραπάνω, αρκεί να παίζει η smart tv. Έχει κάποιος φίλος εμπειρία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiankap είπε

Φίλε μου εμένα παίζει κανονικά και στη Samsung ΤV (tizen) και στο Mi Box S.

Απλά συσκευές μεγάλης οθόνης μπορώ να έχω μόνο 2 δηλωμένες (η μία είναι το Eon TV Box), οπότε το δοκίμασα στην αρχή στη Samsung, μετά την έσβησα από δηλωμένη και δήλωσα το mi box S.

Δεν ξέρω τι γίνεται με το δορυφορικό, εγώ στο σπίτι που είμαι τώρα δεν είχα δορυφορικό, έβαλα από την αρχή EON μέσω internet.

Στο Mi Box είναι γνωστό πλέον ότι γενικά παίζει το EOV TV app, αν όχι σε όλους, τότε στους περισσότερους, ακόμη και στα πακέτα με δορυφορική, όπως το δικό μου.

Σε εσένα ενδέχεται να σου παίζει ΚΑΙ σε Tizen (Samsung) γιατί έχεις πάρει το EON TV Box με streaming και όχι δορυφορική, όπως εγώ, ίσως υπάρχει κάποιος περίεργος περιορισμός, καθώς στην δική μου Tizen έφτασε και έδειχνε μόνο τα μενού αλλά δεν έπαιζε το video streaming (Live ή On Demand).  Θα ξαναπροσπαθήσω μία σε 20 μέρες που θα με αφήσει να διαγράψω το Mi Box και να επιλέξω νέα συσκευή (μεγάλη οθόνη), αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος, αφού δεν έπαιξε με την μία.

Ρώτησα και αν μπορώ να αλλάξω σε streaming, γιατί δεν με ενδιαφέρει να μείνω σε δορυφορική, αλλά δεν παίζει η αλλαγή χωρίς αρκετά μεγάλες χρεώσεις (δεν θυμάμαι ποιες μου είπε ακριβώς, αλλά ήταν αρκετές και μεγάλες, κάτι σαν να κάνω διακοπή στο συμβόλαιο και να κάνω νέο), δυστυχώς δεν προβλέπεται να γίνει εύκολα για την ώρα, αν φτιάξουν τις διαδικασίες μετάβασης χωρίς να χρεωνόμαστε, φυσικά και θα το αλλάξω σε streaming.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2021 στις 6:42 ΜΜ, roginsky12 είπε

η πιο ποιοτκη πλατφορμα αυτη τη στιγμη σε ταινιες και σειρες ειναι Amazon Prime

Η ποιο ποιοτικη ειναι το δωρεαν Youtube με τα 5135000 ντοκυμαντερ που εχει απο ανεξαρτητους παραγωγους.

Πραγματικα προτιμω να βλεπω συγκριση Τιτανικου vs Τυρανοσαυρου παρα να δω μια σαπιογυρισμενη σειρα με ολα τα πιθανα κλισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Για να δουλεψει το Eon θελει ειτε μετατροπη του δορυφορικου σε εον κρατωντας τον δορυφορικο εξοπλισμο σου( πληρωνεις ενα πεναλτι 50 ευρω υποβαυμισης, γιατι θα πληρωνεις λιγοτερα απο το τρεχον ποσο) ειτε αγοραζοντας EON BOX.Παιζει παντου ,και σε mi box και σε Samsung smart tv και φανταζομαι σε ολες τις smart tvs.Το θεμα ειναι να ενεργοποιησεις το Εον  με τον εναν η τον αλλον τροπο.Η θεαση σε μεγαλη οθονη αν εχω καταλαβει καλα επιτρεπεται σε 2 συνολο,δορυφορικο ή eon box + mi box ή smart tv.

Σαν app ειναι αρκετα καλο στη smart tv που το δοκιμασα,καλη εικονα,καλο μενου και κατι που μ αρεσει σε συγκριση με κοσμοτε τβ ,αν φυγεις απο το app και πας σε καποιο καναλι πχ ,οταν επιστρεψεις δεν θα χρειαστει να κανεις παλι συνδεση,παλι να βρεις το καναλι ,συνεχιζει εκει που το αφησες.

Στην κοσμοτε αυτο ηταν ενοχλητικο ετσι και εβγαινες μετα επρεπε να κανεις τη διαδικασια απο την αρχη ,συνδεση σε προφιλ,μετα βρες καναλι κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τρελο είναι ότι την διαβάζει όπως θέλει την συσκευή. Εγω το σύνδεσα σε 32'' android tv και μου την διαβάζει για 28'' Στις ρυθμίσεις του ΕΟΝ. Όταν ρώτησα γιατί εχουμε παγώματα στα live το πρωτο που με ρώτησε είναι αν έχουμε 28'' και ότι έχουν συγκεκριμένα μοντέλα για το ΕΟΝ πανω απο 43 ιντσες και όλες UHD. Eνω όταν βλέπουμε άλλα live απο browser παίζει απροβληματιστα. Tι σοι υπηρεσία είναι που ζηταει προυποθέσεις; Δεν πληρώνουμε για να δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλήγω πως είναι ανάδρομος ο Ερμής και ότι σκεφτεί ο κάθε ένας στην εξυπηρέτηση το λέει.

Δε θα μου φανεί περίεργο να πούνε και κάτι του τύπου «όταν έχει φεγγάρι και φουσκώνουν τα νερά δε μπορεί να έχει καλό σήμα στις τηλεοράσεις»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...