Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επικεντρώνομαι ουσιαστικά στην ώθηση (τράβηγμα στην προκειμένη) κυρίως με τον αγκώνα; 

 

και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις, στα standing front lat pull down στο τράβηγμα που επικεντρώνομαι να δώσω ώθηση; 

(σόρρυ αν δεν τα περιγράφω σωστά) 

Εγω αυτη την εκανα και με σκοινι γονατιστος και μου εβγαινε καλυτερα απο το σιδερο γιατι το σκοινι μου επετρεπε να καλυτερη κινηση και μεγαλυτερο range of motion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μπορείς να κάνεις pullup χωρίς να συμμετέχουν οι δικέφαλοι. Το κάνεις στην τροχαλία όταν είσαι συγκεντρωμένος στην τεχνική και τα κιλά είναι λίγα. Απλά όταν αρχίζει να βαραίνει η άσκηση , για να ανταπεξέλθεις βάζεις περισσότερους μυς στο παιχνίδι. Αν ο στόχος σου είναι να κάνεις πολλά pullups ή βαριά, δε σε νοιάζει. Αν ο στόχος σου είναι να γυμνάσεις τα lats , δε χρειάζονται οι έξτρα μυς στο παιχνίδι.

 

Και όχι δεν είναι αυτός ο στόχος του bodybuilding. Δεν είναι μέγιστες επαναλήψεις με Χ κιλά. Είναι το αισθητικό αποτέλεσμα του σώματος. Η φιλοσοφία δεν είναι καν αυτή. Υπάρχουν και προγράμματα με πολλές παραλλαγές που δουλεύουν πολύ καλά. (Μentzer: Heavy duty, προκόπωση κλπ. κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!εδω και 3 βδομαδες παιζω ενα προγραμματακι που εχω βρε στο ιντερνετ 3ημερο + μια φορα τη βδομαδα μπαλα. Θα θελα να μου πειτε καποια αποψη για το αν το θεωρειτε οκ.στοχος μου ειναι κατα κυριο λογο γραμμωση και υπερτροφια.κανω 1μιση χρονο gym http://www.buffdudes.net/2014/04/3-day-workout-split-routine.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Lat pulldown σε τροχαλία πως κάνεις? Σε ποια κιλά βάζεις δικέφαλο?

σε ολα! απλα οταν παιζεις σε λιγα κιλα και ειναι καλα τα δικεφαλα σου δεν τα νοιωθεις να κουραζονται για αυτο εχεις την εντυπωση οτι δεν δουλευουν. Κανε πολλες επανληψεις με νορμαλ κιλα και μικρα διαλλειματα και θα δεις οτι μετα απο λιγα σετ θα μεινεις επειδη θα χουν κουραστει οι δικεφαλοι σου οχι η πλατη σου

 

d7b1e800cc0127952d0643021bc00073.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εγώ αυτό πιστεύω.

 

ε ένας από τους δύο είναι τελείως λάθος σε κάτι πολύ βασικό τότε (αφού είναι απλά τα πράματα). 

 

εγώ είμαι confident :D

 

 

σε ολα! απλα οταν παιζεις σε λιγα κιλα και ειναι καλα τα δικεφαλα σου δεν τα νοιωθεις να κουραζονται για αυτο εχεις την εντυπωση οτι δεν δουλευουν. Κανε πολλες επανληψεις με νορμαλ κιλα και μικρα διαλλειματα και θα δεις οτι μετα απο λιγα σετ θα μεινεις επειδη θα χουν κουραστει οι δικεφαλοι σου οχι η πλατη σου

 

d7b1e800cc0127952d0643021bc00073.jpg

 

 

 

φυσικά όλη η ιστορία με τα λίγα κιλά είναι λίγο άκυρη. Dakon δοκίμασε να κάνεις 50-60 ρεπς με τα λίγα κιλά και μετά έλα πες μου ο δικέφαλος μου δεν την άκουσε. Ούτε καν θα κλείνουν τα χέρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κουράσει ποτέ δικέφαλο σε κανένα row ή τροχαλία σε κιλά που ήταν 'γλυκά'' καθώς δε χρειάστηκε ποτέ να συμμετέχει ο δικέφαλος. Αν συμμετέχει σε εσάς σε αυτά τα κιλά, απλά το κάνετε λάθος. Και υπήρχε καιρός που lat pulldown εκανα ανάμεσα σε κάθε σετ της προπόνησης. Δεν είναι δύσκολο. Απλά τραβάς με τους αγκώνες και δεν πιάνεις την μπάρα full grip αλλά hook grip 

 

Τα ίδια για τα rows , ειδικά σε μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιζει κ κουραζει η ολη διαφωνια που δν καταληγει σε ενα τελος. Εκθεσατε αποψεις, επιχειρηματολογθσατε, ας το ληξουμε εδω.

ο καθενας ας κανει την κριτικη του. Παντως, εγω ξεκαθαρισα καποιες σκεψεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει live το παγκόσμιο αρση βαρων στο eurosport

 πως τα σηκώνουν ετσι τα κιλα σαν στραγάλια ρε ..

 

Και μεις τα σηκώναμε.. από το 1996 έως το 2004  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες μπλούζες/φανελάκια ήταν κάπως στενά πια δε μπαίνουν καθόλου. Η καλύτερη απόδειξη ότι έβαλα όγκο. 

 

Ακριβό σπορ το bulking. Λεφτά για φαί, λεφτά για ρούχα. Ευτυχώς δεν έχω γκόμενα γιατί μετά θα έπρεπε να βρω και 2η δουλειά!

 

(Κρύο πρωινό χιούμορ, να ταιριάζει με την αλλαγή του καιρού)  :-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες μπλούζες/φανελάκια ήταν κάπως στενά πια δε μπαίνουν καθόλου. Η καλύτερη απόδειξη ότι έβαλα όγκο. 

 

Ακριβό σπορ το bulking. Λεφτά για φαί, λεφτά για ρούχα. Ευτυχώς δεν έχω γκόμενα γιατί μετά θα έπρεπε να βρω και 2η δουλειά!

 

(Κρύο πρωινό χιούμορ, να ταιριάζει με την αλλαγή του καιρού)  :-D

Εχεις συζυγο που ειναι χειροτερο χαχαχα.

Το θεμα της διατροφης σαφως  και ειναι πολυεξοδο για καποιον που το κανει σοβαρα και δεν εχει χρονο να μαγειρευει  ολα τα γευματα του κτλπ .

Ομως και αυτο οπως τα περισσοτερα hobby ειναι  ακριβο  ,το καλο ειναι πως σου μενουν τα οφελη της γυμναστικης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣχυει..

Οντως φευγουν λεφτα, αλλα αξιζουν τον κοπο και δεν εχω μετανιωσει ουτε ευρω..

σε σχεση παντα με τα λεφτα που εχω δωσει σε φαγητα απεξω πολλα χρονια τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...