Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει Ερμής Argus και σκέτη argus. Η μία γράφει ότι είναι ελληνική και η άλλη γερμανική! Τι να σου πω,  κρύες εγώ μια χαρά ευχάριστα τις πίνω! Έχει κι άλλες αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει όλες.

 

Από αύριο πάλι τις έχει όλες σε προσφορά -30% (και τις πιο επώνυμες).

 

Αν πάω και βρω λέω να δοκιμάσω μια perlenbacker weiss που έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει Ερμής Argus και σκέτη argus. Η μία γράφει ότι είναι ελληνική και η άλλη γερμανική! Τι να σου πω,  κρύες εγώ μια χαρά ευχάριστα τις πίνω! Έχει κι άλλες αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει όλες.

 

ρώτα και το συκώτι σου για τα δηλητήρια αυτά πέρα από το πορτοφόλι σου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει Ερμής Argus και σκέτη argus. Η μία γράφει ότι είναι ελληνική και η άλλη γερμανική! Τι να σου πω, κρύες εγώ μια χαρά ευχάριστα τις πίνω! Έχει κι άλλες αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει όλες.

Ιδιες ειναι αυτες οι δυο. Συγκεκριμενα νομιζω η ερμης argus ειναι η νεα συσκευασια της ερμης (5% vol) και ειναι ελληνικη προφανως. Η argus σε ασπρο κουτι ειναι γερμανικη (4.6% vol) , ισως με αυτη την μπερδευεις, και η argus σε κοκκινο κουτι (5% vol) λεει οτι παρασκευαζεται στην Ε.Ε . Αν θυμαμαι η γερμανικη δεν μου αρεσε ενω οι αλλες δυο πινονται μια χαρα. Την κοκκινη ειχε προσφατα -50% (σε super σαββατο), ειχα παρει 1 κασακι και τωρα εχει φυγει ηδη το μισο. Ηταν πολυ καλο deal (0,88 €/l).

Παντως ασχετο αλλα ειμαι fun της Βεργινα, αλλα δε βλεπω να εχει τωρα γιατι κατα διαστηματα εφερνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποια ειναι η argus, αλλα η ερμης μια χαρα μας φανηκε (οικογενειακως),

ωραια ξανθουλα μπυρα

 

μαλιστα η προσφορα αυτης της εβδομαδας δεν αξιζει, ερχεται 1,50+ στο λιτρο,

ενω την περασμενη βδομαδα προμηθευτηκα καμποσα κουτακια των 500ml με 0,59

(=1,18/λιτρο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλληκαρια δοκιμαστε την "μπύρι μπύρι" για μενα την πιο vfm ελληνικη μπυρα από discount markt, παραγωγης Φθιωτιδας (ΦΘΙ-02-12 ΕΖΑ). Τιμη στα 0,59 αλλά το 3ημερο 13-17 Ιουλιου 0,49€.

Εχουν μονιμο στοκ από μπυρα Βεργινα αλλά τσιμπημενη τιμη στα 0,78 το μικρό κουτακι. Αυτη τη βδομαδα το δινουν 0,59 προσφορα φυλλαδιου.

Καταστηματα μονο στους νομους θεσ/νικης, πιερίας, ημαθιας, πελλας, κιλκις, σερρων, δραμας, ξανθης, καβαλας, χαλκιδικης, λαρισας.

 

*Δοκιμασα μερικες κοκκινες Argus απο lidl το πασχα, και θυμαμαι μεγαλη νυστα μετα την οινοποσία. Τα ιδια και συγγενικα προσωπα που τη δοκιμασαν. Χωρις πονοκεφαλους και ζαλη αλλά πολυ ναρκωση, ελπιζω να εφταιγε η παρτιδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μία ο ένας λέει "με αρρώστησε ο αρακάς κι έτρεχα". Την άλλη ο άλλος "η μπύρα με έκανε να ξερνοβολάω".

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πραγματικά γεγονότα ή υπερβολές για τεκμηρίωση συγκεκριμένη θέσης.

Αν πάντως είναι πραγματικά γεγονότα ή εγώ (και άλλοι γύρω μου) είμαστε πολύ χοντρόπετσοι ή άλλοι έχουν πολύ ευαίσθητο (και classy) εσωτερικό σύστημα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτα και το συκώτι σου για τα δηλητήρια αυτά πέρα από το πορτοφόλι σου 

Το λες για τις συγκεκριμένες μπύρες ή γενικά για όλες;

 

δεν ξερω ποια ειναι η argus, αλλα η ερμης μια χαρα μας φανηκε (οικογενειακως),

ωραια ξανθουλα μπυρα

 

μαλιστα η προσφορα αυτης της εβδομαδας δεν αξιζει, ερχεται 1,50+ στο λιτρο,

ενω την περασμενη βδομαδα προμηθευτηκα καμποσα κουτακια των 500ml με 0,59

(=1,18/λιτρο)

Πάλι στα 59 λεπτά την έχει την Ερμής!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε απο ενα κινεζαδικο της περιοχής σου και πάρε κάτι σαν το παρακάτω με 1-2 ευρω. Κάνει την ίδια δουλεια.

http://www.gearbest.com/pest-control/pp_327040.html

 

Δεν ειναι το ιδιο αποτελεσματικό με τις ταμπλέτες, αλλά κάνουν δουλεια, ειδικά αν το δωμάτιο ειναι μικρό και το βάζεις σχετικά κοντά σου.

 

Στα πανηγύρια αυτά έχουν €1. Έχω πάρει 3-4 και κάνουν δουλειά. Του Lidl το πέτυχα σε bazaar του, 2 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μία ο ένας λέει "με αρρώστησε ο αρακάς κι έτρεχα". Την άλλη ο άλλος "η μπύρα με έκανε να ξερνοβολάω".

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πραγματικά γεγονότα ή υπερβολές για τεκμηρίωση συγκεκριμένη θέσης.

Αν πάντως είναι πραγματικά γεγονότα ή εγώ (και άλλοι γύρω μου) είμαστε πολύ χοντρόπετσοι ή άλλοι έχουν πολύ ευαίσθητο (και classy) εσωτερικό σύστημα.

Εγώ πάλι μόλις πιώ argus ή ερμής, μυρίζουν οι μασχάλες μου.

Προτείνετε καμιά καλή μπύρα, γιατί στο thread "προσφορές εκτός τεχνολογίας" δεν έβγαλα άκρη με τα αποσμητικά. Μπαίνει συνέχεια ο matrixx και σβήνει τα posts και κάπου μπερδεύτηκα. :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι μόλις πιώ argus ή ερμής, μυρίζουν οι μασχάλες μου.

Προτείνετε καμιά καλή μπύρα, γιατί στο thread "προσφορές εκτός τεχνολογίας" δεν έβγαλα άκρη με τα αποσμητικά. Μπαίνει συνέχεια ο matrixx και σβήνει τα posts και κάπου μπερδεύτηκα. :) :) :)

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρανος κλειστου τυπου υπηρχε σημερα .(και XL) επιτελους .. στο λιντλ Λυκοβρυσης στις 2 και κατι που πηγα

 

Το θεμα ειναι πως δεν μου κανει ουτε το XL ...(καλα τοσο μεγαλο κεφαλι εχω); :ρ Και που νομιζα πως θα ειναι σαν του ανοιχτου τυπου που ειναι σαν κατσαρολες αλλα καμια σχεση!!!

 

Ακομα τα παπουτσια της crivit ισως ειναι μυθος πως πρεπει να παρεις ενα νουμερο μικροτερο ....Φοραω νουμερο 45 και πηρα ενα γκρι στο 45 ενω και αφου δεν βρηκα και ενα μπλε στο 46

Εμφανισιακα που λετε (αμα τα μετρησεις δηλαδη) βλεπεις καποια διαφορα αλλα αμα τα φορεσεις οχι! ...δεν ξερω τι να πω... Παλι καλα που δεν πηρα οπως λεει και ο μυθος ενα νουμερο μικροτερο γιατι ισως; δεν μου κανανε... αλλα ισως να ειναι και "λαχειο"!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βεργινα που γραφετε, αν κι εχω να παρω καιρο, ειναι στην κατηγοριες "μπυρες που πινονται". Εμοιαζε με corona απ οτι θυμαμαι. Μια χαρα μπυρα με 2 λογια.

Ιδιες ειναι αυτες οι δυο. Συγκεκριμενα νομιζω η ερμης argus ειναι η νεα συσκευασια της ερμης (5% vol) και ειναι ελληνικη προφανως. Η argus σε ασπρο κουτι ειναι γερμανικη (4.6% vol) , ισως με αυτη την μπερδευεις, και η argus σε κοκκινο κουτι (5% vol) λεει οτι παρασκευαζεται στην Ε.Ε . Αν θυμαμαι η γερμανικη δεν μου αρεσε ενω οι αλλες δυο πινονται μια χαρα. Την κοκκινη ειχε προσφατα -50% (σε super σαββατο), ειχα παρει 1 κασακι και τωρα εχει φυγει ηδη το μισο. Ηταν πολυ καλο deal (0,88 €/l).

Παντως ασχετο αλλα ειμαι fun της Βεργινα, αλλα δε βλεπω να εχει τωρα γιατι κατα διαστηματα εφερνε.

Πηρες ενα καφασι argus και εζησες; :)

Εγώ πάλι μόλις πιώ argus ή ερμής, μυρίζουν οι μασχάλες μου.

Προτείνετε καμιά καλή μπύρα, γιατί στο thread "προσφορές εκτός τεχνολογίας" δεν έβγαλα άκρη με τα αποσμητικά. Μπαίνει συνέχεια ο matrixx και σβήνει τα posts και κάπου μπερδεύτηκα. :) :) :)

Η argus για μενα δεν ειναι καν μπυρα. Προσβολη μπυρας ναι.

 

Λοιπον ρωτησες για μπυρες.

Απο φτηνες, πρασινη alpha μισο λιτρο σε μουκαλι, 2η επιλογη κοκκινη αμστελ σε μπουκαλι. Και η βεργινα δεν με χαλαει.

 

Απο ακριβες, duvel ξανθια, mcfarland κοκκινη, la trappe ή le trapist (προσοχη ειναι πικρη) leffe (πικρη), guinness (μαυρη).

Paulaner salvator κοκκινη μπυρα.

 

Και η κλασικη corona. Ελαφρια και ποιοτικη.

 

Υπαρχει και η stella artois 600ml μπουκαλι ξανθια, θεωρειτε καλη, δοκιμασε. Εγω δεν την προτιμω. Αλλα μπροστα στις argus ειναι ηλιαχτιδα,φωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η argus για μένα δεν έχει καμιά φοβερή διαφορά από άλφα και άμστελ που γράφεις! Από τις άλλες που έγραψες μου αρέσει πολύ η guiness και η stella!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, προφανώς και κάποια προϊόντα του Lidl είναι κακής ποιότητας.

Και ναι ίσως να έχει και κάποια Ελληνικής παραγωγής προϊόντα που είναι επίσης πιο φθηνά σύμφωνα με μαρτυρίες που διαβάζουμε στο θέμα.

Παρ' όλα αυτά μου φαίνεται οτι οι χαμηλές τιμές δεν υπάρχουν επειδή τα Lidl εκτιμούν την ελληνική φιλοξενία και το μεσογειακό ταμπεραμέντο.

 

Κυρίως έχει να κάνει με το οτι οι περισσότεροι Έλληνες προς το παρόν είναι πιο πιστοί σε αλυσίδες Ελληνικών συμφερόντων (κατά την άποψή μου ορθώς) και κατ' επέκταση η αγορά είναι ανταγωνιστική.

 

Τα Lidl είναι πολυεθνική δισεκατομμυρίων με δεκάδες χιλιάδες καταστήματα σε περίπου 30 χώρες της Ευρώπης και στις ΗΠΑ, και ρίχνουν τις τιμές για να αποσπάσουν ένα κομμάτι από την πίτα των καταστημάτων ελληνικών συμφερόντων. Με άλλα λόγια: Έχουν χαμηλές τιμές επειδή μπορούν, και με διαθέσεις επέκτασης.

 

Σε μια οικονομία που εξατμίζεται μέρα με τη μέρα ο καταναλωτής θα πρέπει να αγοράζει όσο μπορεί, και σε λογικά πλαίσια, τοπικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...