Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

Κομπλέ μου φαίνεσαι φίλε μου! Από την στιγμή που δεν έχεις λάθη, αποσυνδέσεις και η ταχύτητα είναι περίπου ίδια με την Cyta μια χαρά είσαι!

Προς το παρών δεν έχω καθόλου προβλήματα.. Θα δείξει στην πορεία, αν τους πω να με κατεβάσουν το margin θα συγχρονίσω παραπάνω? Το σηκώνει η γραμμή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, pavloa είπε

Προς το παρών δεν έχω καθόλου προβλήματα.. Θα δείξει στην πορεία, αν τους πω να με κατεβάσουν το margin θα συγχρονίσω παραπάνω? Το σηκώνει η γραμμή μου?

Μπορείς να το βάλεις σε Fast και να κερδίσεις +1 παραπάνω στο down, αλλά θα χάσεις απο σταθερότητα. Γενικά αν έχεις σταθερή γραμμή, γιατί να μπλέκεις με αλλαγές με κίνδυνο αστάθειας και να τρέχεις μετά, απλά για +1 στην ταχύτητα. Εννοώ ότι πρακτικά δεν θα την πάρεις καν χαμπάρι την αύξηση στην ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 6:16 ΜΜ, Gkostas2007 είπε

Μπορείς να το βάλεις σε Fast και να κερδίσεις +1 παραπάνω στο down, αλλά θα χάσεις απο σταθερότητα. Γενικά αν έχεις σταθερή γραμμή, γιατί να μπλέκεις με αλλαγές με κίνδυνο αστάθειας και να τρέχεις μετά, απλά για +1 στην ταχύτητα. Εννοώ ότι πρακτικά δεν θα την πάρεις καν χαμπάρι την αύξηση στην ταχύτητα.

Ναι σωστά δεν το σκέφτηκα αυτό, οπότε το αφήνω έτσι όπως είναι, και πάλι καλά είμαι με τέτοια ταχύτητα. Το 1 δεν θα κάνει την διαφορά.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pavloa είπε

Ναι σωστά δεν το σκέφτηκα αυτό, οπότε το αφήνω έτσι όπως είναι, και πάλι καλά είμαι με τέτοια ταχύτητα. Το 1 δεν θα κάνει την διαφορά.

Ευχαριστώ.

Να καταλάβεις μέχρι πριν κάτι μήνες κλείδωνα στα 12 με 14, αλλά με αποσυνδέσεις. Πλέον με έχουν ρίξει στα 10 για πιο σταθερή γραμμή. Δεν έχω καταλάβει καμιά τρελή διαφορά στην πράξη, πέρα όταν πάω να κατεβάσω κάτι που θα μου πάρει 5 λεπτά παραπάνω, αλλά το προτιμώ από το να μανουριάζω συνέχεια με cosmote γιατί δεν έχω ιντερνετ με τις αποσυνδέσεις. Εσύ με 15 σχεδόν και σταθερή γραμμή είσαι άρχοντας, μην πας να μπλέξεις για κάτι που στην πράξη δεν θα το καταλάβεις καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Δεν ήθελα να δημιουργήσω καινούργιο topic και σκέφτηκα να μοιραστώ το πρόβλημα μου σε αυτό το συγκεκριμένο.

Είμαι πελάτης Cosmote πάνω από 12 χρόνια και ανέκαθεν είχα το πακέτο 24mbps internet και σταθερό τηλέφωνο. Ποτέ δεν κατάφερα να πιάσω πάνω από 6mbps πάραυτα.

Αποφάσισα λοιπόν να ανεβάσω τις ταχύτητες σε 50mbps μέσο οπτικών ινών από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα στη περιοχή μου και η διαφορά είναι + 5€ το μήνα.Το συμβόλαιο έγινε στις 16/11/2020 και μέχρι σήμερα το πρωί που πήρα τηλέφωνο (17/12/2020) υπάρχει συστημικό πρόβλημα στη διαδικασία. Έχω μιλήσει με πάνω από 5 διαφορετικούς εκπροσώπους-υπαλλήλους της cosmote και ο καθένας λέει τα δικά του. Θα πρέπει να περιμένετε γιατί η διαδικασία κρατάει από 1-16 εργάσιμες μέρες, άλλος είπε από 1-14 εργάσιμες και άλλος από 1-12 εργάσιμες. Μου είπαν πως μέχρι και υπεύθυνος θα με καλέσει στο κινητό μου για να μιλήσουμε και ποτέ δεν έγινε κάποια κίνηση. Δεν ξέρω αν στεναχωριέμαι περισσότερο για την κακη εξυπηρέτηση και το troll που τρώω ή εν έτη 2020 να υπάρχουν τέτοια προβλήματα.
 

Με κούρασε παρα πολύ η όλη διαδικασία και η αντιμετώπιση που είχα από την συγκεκριμένη εταιρία γιατί δεν ήταν κανείς ξεκάθαρος απέναντι μου εξαρχής και δεν περίμενα ποτέ μια αλλαγή Ίντερνετ να είναι τόσο χρονοβόρα. Ίσως υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με προτείνει μια λύση; Να πάω σε άλλη εταιρία; WTF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kazu1926 είπε

Καλησπέρα. Δεν ήθελα να δημιουργήσω καινούργιο topic και σκέφτηκα να μοιραστώ το πρόβλημα μου σε αυτό το συγκεκριμένο.

Είμαι πελάτης Cosmote πάνω από 12 χρόνια και ανέκαθεν είχα το πακέτο 24mbps internet και σταθερό τηλέφωνο. Ποτέ δεν κατάφερα να πιάσω πάνω από 6mbps πάραυτα.

Αποφάσισα λοιπόν να ανεβάσω τις ταχύτητες σε 50mbps μέσο οπτικών ινών από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα στη περιοχή μου και η διαφορά είναι + 5€ το μήνα.Το συμβόλαιο έγινε στις 16/11/2020 και μέχρι σήμερα το πρωί που πήρα τηλέφωνο (17/12/2020) υπάρχει συστημικό πρόβλημα στη διαδικασία. Έχω μιλήσει με πάνω από 5 διαφορετικούς εκπροσώπους-υπαλλήλους της cosmote και ο καθένας λέει τα δικά του. Θα πρέπει να περιμένετε γιατί η διαδικασία κρατάει από 1-16 εργάσιμες μέρες, άλλος είπε από 1-14 εργάσιμες και άλλος από 1-12 εργάσιμες. Μου είπαν πως μέχρι και υπεύθυνος θα με καλέσει στο κινητό μου για να μιλήσουμε και ποτέ δεν έγινε κάποια κίνηση. Δεν ξέρω αν στεναχωριέμαι περισσότερο για την κακη εξυπηρέτηση και το troll που τρώω ή εν έτη 2020 να υπάρχουν τέτοια προβλήματα.
 

Με κούρασε παρα πολύ η όλη διαδικασία και η αντιμετώπιση που είχα από την συγκεκριμένη εταιρία γιατί δεν ήταν κανείς ξεκάθαρος απέναντι μου εξαρχής και δεν περίμενα ποτέ μια αλλαγή Ίντερνετ να είναι τόσο χρονοβόρα. Ίσως υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με προτείνει μια λύση; Να πάω σε άλλη εταιρία; WTF

Δε μπορούν να σου δώσουν συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα καθώς λογικά στην περίπτωσή σου, η Cosmote αιτείται υπηρεσίες από άλλο πάροχο μέσω χονδρικής, και περιμένει από αυτόν να υλοποιήσει την αναβάθμιση. Αυτή η διαδικασία καθυστερεί συνήθως, ειδικά τώρα λόγω covid. Λίγη υπομονή, και μόλις ολοκληρωθούν οι διαδικασίες θα σε ενημερώσουν για την ημ/νια αναβάθμισης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το στορι 'μου πουλησαν παπα οτι μπορω να παω σε 50αρα, κι εγω το εφαγα, και τωρα τρεχω και δε φτανω, και τι καλα να καθομουν στην 24αρα μου',

το εχω ακουσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες, και για ολους τους παροχους;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Γιατι το στορι 'μου πουλησαν παπα οτι μπορω να παω σε 50αρα, κι εγω το εφαγα, και τωρα τρεχω και δε φτανω, και τι καλα να καθομουν στην 24αρα μου',

το εχω ακουσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες, και για ολους τους παροχους;;;;

Σε μενα μου έχουν προτείνει 50αρα σύνδεση, χωρίς να έχουν ενεργοποιηθεί οι καμπίνες VDSL στην περιοχή μου... Το πιο πιθανό είναι να μου έδιναν από το Α/Κ, όπου με το ζόρι θα έπιανα 30... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε τεχνικό του ΟΤΕ που κυκλοφορεί με τα υπηρεσιακό όχημα και ρώτα τον μέχρι πόσα Mbps πιάνει η περιοχή σου. Η μόνη αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης. Όλοι οι άλλοι μιλάνε με όσα τους δείχνει η οθόνη του Η/Υ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην ομάδα.

Είμαι και εγώ σε VDSL 50 και παρόλο που βλέπω ότι το Speedport entry 2i κλειδώνει στα 54Mbps στα speedtest βλέπω περίπου 25 Mbps.

image.png.4c6bff1a5fdf9d17d07884efb2922552.png

 

Καμιά ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα, μετα απο πολλα χρονια με 24αρα vodafone εβαλα 50αρα cosmote και σημερα εγινε η συνδεση.Μεχρι να ερθει ο εξοπλισμος ο καινουργιος χρησιμοποιω το παλιο ρουτερ με αλλαγμενες τις ρυθμισεις για τον καινουργιο παροχο αλλα απο οτι ειδα απο τα 50 πιανω 16βαρια 17. Φταιει το ρουτερ και αν ερθει το ρουτερ της cosmote θα φτιαξει η απο οτι φαινεται θα εχω θεμα με την ταχυτητα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα, μετα απο πολλα χρονια με 24αρα vodafone εβαλα 50αρα cosmote και σημερα εγινε η συνδεση.Μεχρι να ερθει ο εξοπλισμος ο καινουργιος χρησιμοποιω το παλιο ρουτερ με αλλαγμενες τις ρυθμισεις για τον καινουργιο παροχο αλλα απο οτι ειδα απο τα 50 πιανω 16βαρια 17. Φταιει το ρουτερ και αν ερθει το ρουτερ της cosmote θα φτιαξει η απο οτι φαινεται θα εχω θεμα με την ταχυτητα ;

Δειξε μας στατιστικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Δειξε μας στατιστικα 

μετρηση  απο speedtest εννοεις ;

 το ρουτερ ειναι το ZXHN H367N της vodafone δεν εχει ερθει ακομα το καινουργιο 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από basilisgate13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

μετρηση  απο speedtest εννοεις ;

 το ρουτερ ειναι το ZXHN H367N της vodafone δεν εχει ερθει ακομα το καινουργιο 

Χωρίς τίτλο.png

στατιστικα της γραμμης εννοω 

Μπες στο 192.168.2.1 και συνδέσου με username:admin password : admin και ψαξε για τα στατιστικα της γραμμής  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aggelos_INSM είπε

στατιστικα της γραμμης εννοω 

Μπες στο 192.168.2.1 και συνδέσου με username:admin password : admin και ψαξε για τα στατιστικα της γραμμής  

δεν ξερω αν ειναι αυτο , θα ψαξω το πρωι καλυτερα αν δεν ειναι αυτο 

σσ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...