Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και κατι μηνες, περνω μια απιστευτη ταλαιπωρια.

Το speedport, χτυπα αποσυνδεσεις, οποτε του γουσταρει! Το power led, παντα ανοικτο ομως. Να σημειωθει, οτι μενω στην ιδια πολυκατοικια πολλα χρονια, ολα τα χρονια ειμαι στον οτε με dsl, και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα...

Εχω δοκιμασει...και εχουν -υποτιθεται- δοκιμασει στον οτε, μαλλον τα παντα; (μονο με 'ultrex' δεν το ελουσα...)

Αλλαγη προφιλ, αλλαγη router, μετρησεις μεχρι την πολυκατοικια(οκ λενε), και αλλα διαφορα....

Κερασακι στην τουρτα, οτι αναγκάστηκα να φερω συμβεβλημενο τεχνικο του οτε, τα εσκασα αδρα, για να περασει ειδικο-ξεχωριστο καλωδιο, απο την εισοδο της πολυκατοικιας, μεχρι το διαμερισμα μου!  Γιατι, τις τελευταιες φορες που δηλωνα βλαβη, μου ελεγαν συνεχεια περι εσωτερικης καλωδιωσης...

Ελα ομως που τελικα, στην πραξη, φαινεται οτι ουτε αυτο ηταν το προβλημα. Γιατι οι αποσυνδεσεις ξαναρχισαν.

Και δεν ξερω τι να κανω πλεον. Ξαναεδωσα βλαβη, και ειμαι περιεργος τι αλλο μπορει να ψαχτει, αλλα δεν μπορω να ειμαι με το προβλημα. Προφανως. Πληρωνω, και δεν εχω την υπηρεσια. Με κρεμαει. Δεν γινεται ετσι. Το internet ειναι εργαλειο δουλειας.

 

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια. Δεν ξερω πραγματικα πως μπορει να λυθει το προβλημα, γιατι εδω και μηνες, συνεχεια δινω βλαβη, υποτιθεται το φτιαχνουν, και μετα απο λιγο παλι απο την αρχη.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το log που κραταει το router, μπορει καποιος να καταλαβει γτ εχω αρκετα cec errors και γενικα δεν πιανει την μεγιστη ταχυτητα η γραμμη (50αρα)? Βλεπω αρκετα warnings στα logs 

 

Screenshot (40).png

Screenshot (39).png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απο το log που κραταει το router, μπορει καποιος να καταλαβει γτ εχω αρκετα cec errors και γενικα δεν πιανει την μεγιστη ταχυτητα η γραμμη (50αρα)? Βλεπω αρκετα warnings στα logs 

Screenshot (40).png

Screenshot (39).png

στατιστικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

μη σε νοιαζουν τα FEC.. Τα CRC να σε νοιαζουν

Τα crc φυσιολογικά δεν είναι ή είναι πολλά?

Επίσης γιατί έχω τόσα fec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

Τα crc φυσιολογικά δεν είναι ή είναι πολλά?

Επίσης γιατί έχω τόσα fec?

Μια χαρα εισαι απο CRC .. Ποση ωρα ειναι ανοιχτο το ρουτερ για να τα μετρήσει?

Ειπαμε μη σε νοιαζουν τα FEC . κανεις δε μπορει με σιγουριά να ξερει. Μπορει να φταιει ο χαλκος απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο , απο το καφαο στο σπίτι σου , η εσωτερικη σου καλωδιωση κλπ. FEC ειναι τα διορθωμένα errors οποτε δε σημαινουν κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Μια χαρα εισαι απο CRC .. Ποση ωρα ειναι ανοιχτο το ρουτερ για να τα μετρήσει?

Ειπαμε μη σε νοιαζουν τα FEC . κανεις δε μπορει με σιγουριά να ξερει. Μπορει να φταιει ο χαλκος απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο , απο το καφαο στο σπίτι σου , η εσωτερικη σου καλωδιωση κλπ. FEC ειναι τα διορθωμένα errors οποτε δε σημαινουν κατι

Εσωτερική καλωδίωση άλλαξα πέρσι και έβαλα utp cat5e.

Το ρούτερ ειναι σε λειτουργία αν θυμάμαι καλά γύρο στις 2 βδομάδες, θα το δω μετά για σιγουριά. Το είχα κάνει μια επανεκκίνηση επειδή είχε πολλά fec και ειπα να το μηδενίσω για να δω τι παίζει.

Οπότε με τα fec δεν ασχολούμαι καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pavloa είπε

Εσωτερική καλωδίωση άλλαξα πέρσι και έβαλα utp cat5e.

Το ρούτερ ειναι σε λειτουργία αν θυμάμαι καλά γύρο στις 2 βδομάδες, θα το δω μετά για σιγουριά. Το είχα κάνει μια επανεκκίνηση επειδή είχε πολλά fec και ειπα να το μηδενίσω για να δω τι παίζει.

Οπότε με τα fec δεν ασχολούμαι καθόλου. 

Α νταξει 2 βδομαδες πολυ καλα εισαι

Αν δεις τα CRC να αυξάνονται κατα χιλιαδες τοτε να ανησυχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

Τον τελευταίο καιρό έχω θέμα με την σύνδεσή μου, ενώ έχω 30άρα VDSL και στα speedtest που κάνω δείχνουν περίπου 25mb/s down, όταν μπαίνω στο internet είναι λες και σέρνεται.

Π.χ.  όταν ανοίγω βιντεάκια στο youtube ζορίζεται πάρα πολύ, ακόμα και σε 480p, καλά για 720p θα πρέπει να περιμένω κανένα λεπτό για να τα φορτώσει.

Έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, improvgeek είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Τον τελευταίο καιρό έχω θέμα με την σύνδεσή μου, ενώ έχω 30άρα VDSL και στα speedtest που κάνω δείχνουν περίπου 25mb/s down, όταν μπαίνω στο internet είναι λες και σέρνεται.

Π.χ.  όταν ανοίγω βιντεάκια στο youtube ζορίζεται πάρα πολύ, ακόμα και σε 480p, καλά για 720p θα πρέπει να περιμένω κανένα λεπτό για να τα φορτώσει.

Έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να φταίει;

Από ping πως είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...