Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@rev το κασερι ( ;) τι το θες; Επισης αυτο το ασπρο τι ειναι;

Μην νομίζεις δεν βάζω συχνά...προσπαθώ να ελαττώσω το αλάτι όσο γίνεται.Το άσπρο λαχανικό είναι λάχανο και το άλλο τζατζίκι (χωρίς λάδι).

Ψηθείτε να ανεβάζετε φαγητά να παίρνουμε ιδέες :)

 

low carb ? να σου πω αυτό που είδα μιας και έχω παίξει low carb για αιώνες ειναι πως η διαφορά στο θόλωμα ειναι πως 

σε low carb μπορώ να γίνω σαν αποξηραμένος και να φαίνομαι γάμησετα όταν πριστώ στην προπόνηση αφου πριν τρώω υδατάνθρακα αλλα σε mid-high carb απο πατάτα-βρώμη ΜΟΝΟ μπορώ να ειμαι το ίδιο απο θόλωμα αλλα με περισσότερα νερά στους μυς /καλύτερα πρηξίματα overall καλύτερα .

 

Βέβαια για καλοκαίρι θα είμαι εκεί στα 200γρ υδατάνθρακα αλλα πάντα clean + 1 φορά την εβδομάδα σαβουροmeal πάνω κάτω 1000cal 

 

η μεγάλη μαλακία που τέσταρα αρχίζει οταν φάω ψωμιά κ άλευρα, για κάποιο λόγο γαμιέμαι στην κατακράτηση και αν το κάνω για πάνω απο 2-3 μέρες στην εβδομάδα είμαι +3kg νερά που φεύγουν με το που θα κόψω το ψωμί σε 1 μέρα (νυχτερινό κατούρημα 3-4 φορές ) .

 

Ουσιαστικά τέσταρα να το παραχέσω με κάθε είδους υδατάνθρακα και ο μόνος που ειναι no-no σε εμένα ειναι αυτός , αν φάω ζάχαρη για παράδειγμα κάθε μέρα no problem (ολα αυτά μιλάμε στις θερμιδικές μου ανάγκες όχι ότι νάνε) 

 

εδώ εγώ πριν λίγους μήνες πέταγα στο φαΐ μου κανα κομμάτι φέτα μέγεθος πακέτου τσιγάρων 

ΛοΛ

Μου κάνει εντύπωση η ζάχαρη που αναφέρεις.Με την πατάτα έχω χωρίσει οριστικά......ούτε βραστή μόνο ζυμαρικά κανονικά ή ολικής και κανα cream cracker το πράσινο που έχει λίγο παραπάνω πρωτεινη και καθόλου ζάχαρη αν και ίσως πρέπει να το αφαιρέσω και να βάλω κάτι σε πρωτεινη όπως γιαουρτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζεις δεν βάζω συχνά...προσπαθώ να ελαττώσω το αλάτι όσο γίνεται.Το άσπρο λαχανικό είναι λάχανο και το άλλο τζατζίκι (χωρίς λάδι).

Ψηθείτε να ανεβάζετε φαγητά να παίρνουμε ιδέες :)

 

Μου κάνει εντύπωση η ζάχαρη που αναφέρεις.Με την πατάτα έχω χωρίσει οριστικά......ούτε βραστή μόνο ζυμαρικά κανονικά ή ολικής και κανα cream cracker το πράσινο που έχει λίγο παραπάνω πρωτεινη και καθόλου ζάχαρη αν και ίσως πρέπει να το αφαιρέσω και να βάλω κάτι σε πρωτεινη όπως γιαουρτάκι.

κ εμένα μ κάνει εντύπωση γιατι ζάχαρη δεν τρώω ποτέ , πείραμα έκανα και δεν έχω κ σκοπό να τρώω δηλαδή εκτός απο γλυκά μια στο τόσο.

Πατάτες γιατι δεν τρως? δεν σ αρέσουν ή για άλλο λόγο? βραστές τις συχαίνομαι , τις ψήνω σε αλουμινόχαρτο μαζί με τα δικά τους (wink wink) στο φούρνο ή στα κάρβουνα και όταν βγαίνουν ειναι πολυ γκάβλα , η φλούδα ιδικά έχει μια γευση hooooly shit pretty wow

 

για γράμμωση προσπαθώ να κρατηθώ φέτος να μην αρχίσω πρόωρα γιατι όσο ποιο πολυ κρατάει τοσο το πιθανότερο να σουρώσεις κ να χάσεις , θα μπω agressive την κατάλληλη στιγμή για με βγάλει άνετα γραμμωμένο όλο το καλοκαίρι κ σταδιακά να μπω σε συντήρηση και ίσως όγκο απ το χειμώνα , αναλόγως τα κέφια  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνατε τελικά το μιτινγκ βρε ντούκια; Φώτο δεν παίζει; Εκτός κι αν είστε κάπως έτσι: attachicon.gifArkas_001b.jpg :P

Eγω εκανα meeting με τον ορειβατικο συλλογο  και χτυπησα το γονατο μου σε indoor  πιστα .Mε φαγατε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω γενέθλια ίδια μέρα με τον επίτιμο αλλά εσύ είσαι ο γκαντέμης, αχαχα :P

 

Και μια ατάκα που προσωπικά τη βρίσκω σπουδαία κι είπα να τη μοιραστώ: 

 

post-42823-0-03919600-1425286960_thumb.jpg

 

Άντε, καλημέρες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Όταν κάνω ραχιαίους , είτε στην μηχανή είτε στον επικλινή "πάγκο" με τις λαβές , νοιώθω κάτω χαμηλά στην πλάτη (στο κέντρο πάνω απο το παντελόνι) το "πιάσιμο" , και μόνο εκεί .

Εν τω μεταξύ , στη μηχανή των κοιλιακών που δείχνει πού και καλά είναι οι ραχιαίοι τους οποίους θα γυμνάσεις , δείχνει μια γραμμή απο κάτω μέεεεεχρι ανάμεσα τις ωμοπλάτες .

Κάτι δεν κάνω και τόσο καλά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα ξεκινήσω μετά από ένα 2μηνο απουσίας το γυμναστήριο?

Χρειάζεται να κάνω τώρα την πρώτη βδομάδα κυκλικό με 2-3 ασκήσεις από κάθε μυική ομάδα?

Επίσης σκέφτομαι να πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα οπότε πως θα μπορουσα να τα χωρίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτησης!

Κλείνω 4 μήνες γυμναστήριο τώρα και θέλω να μάθω αν έχω καλό πρόγραμμα. Πηγαίνω 5-6 φορές την εβδομάδα και έχω επιλέξει να γυμνάζω μια μυική ομάδα κάθε μέρα και να κάνω 5-6 διαφορετικές ασκήσεις των 3 σετ και 8 επαναλήψεων. Βάρη βάζω τόσα ώστε οι 2 τελευταίες επαναλήψεις να βγαίνουν μεν, αλλα με δυσκολία δε. Στόχος μου είναι να χάσω κιλά, είχα ξεκινήσει 95 κιλά (είμαι 1.83) και τώρα έχω πέσει στα 88. Δεν κάνω καμιά ιδιαίτερη διατροφή, απλά προσπαθώ να μην τρώω αρχιδιές και πίνω κι ένα shake πρωτεΐνη μετά την γυμναστική (Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard).

Πιστεύετε οτι χρειάζεται να αλλάξω πρόγραμμα γυμναστικής? Διαφορά έχω δει και έχω σφίξει αρκετά απο εκεί που ήμουν κουράδα, δεν θέλω τπτ τρομακτικές αλλαγές. Ποιο πολύ με νοιάζει να μην πάρω πάλι τα κιλά και αν γίνεται να πέσω στα 83-84. Α ξέχασα να αναφέρω οτι κάνω και διάδρομο 10-15 λεπτά κάθε φορά, 2 λεπτά γρήγορο περπάτημα στο 6 - 2 λεπτά τρέξιμο στο 12.

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του 220-ηλικία = maximum heart rate, υπάρχει κάποιος άλλος, πιο "επιστημονικός" τρόπος για να υπολογίσουμε το maximum heart rate μας;

Test VO2 max θα μάθεις τόσο το μέγιστο HR σου όσο και τις ζώνες πράγμα που θα σε βοηθήσει άπειρα δεδομένου ότι κάνεις ποδήλατο.

Μπορούν εύκολα να σου υπολογίσουν στη συνέχεια το βασικό μεταβολικό ρυθμό σου να ελέγξουν την αερόβια και αναεροβια κατάσταση σου και τη μέγιστη απόδοση σου. Χρησιμοποιείται πολύ σε αθλητές μεγάλων αποστάσεων ως βασικό εργαλείο μέτρησης της αθλητικής ικανότητας.

Αν δεν έχεις όμως τα φράγκα για κάτι τέτοιο και δεδομένου ότι κάνεις ποδήλατο βρες μια μεγάλη κλίση πάρε τον παλμογραφο σου και ανέβαινε μέχρι να τα φτυσεις. Η μέγιστη ένδειξη θα είναι στο 95% του θεωρητικου μέγιστου hr σου. Μεγάλη κλίση όχι κάτι που μπορείς να ανέβεις. Ή έστω με την σχέση που θα επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα ξεκινήσω μετά από ένα 2μηνο απουσίας το γυμναστήριο?

Χρειάζεται να κάνω τώρα την πρώτη βδομάδα κυκλικό με 2-3 ασκήσεις από κάθε μυική ομάδα?

Επίσης σκέφτομαι να πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα οπότε πως θα μπορουσα να τα χωρίσω?

Μετά από 2 μήνες και λίγο είναι 1 βδομάδα. Τουλάχιστον 2 βδομάδες θα έκανα εγώ. Και τις 2 full body...η πρώτη χαλαρά πράγματα και η 2η με αύξηση αλλά και πάλι όχι failure και τέτοια. 

 

Για μετά με 4 φορές πολλά μπορείς να κάνεις. Και split και full body μέρα παρά μέρα και upper lower και push-pull-legs-repeat . Διάλεξε. Εγώ θα έκανα ένα από τα 2 τελευταία.

Ερώτησης!

Κλείνω 4 μήνες γυμναστήριο τώρα και θέλω να μάθω αν έχω καλό πρόγραμμα. Πηγαίνω 5-6 φορές την εβδομάδα και έχω επιλέξει να γυμνάζω μια μυική ομάδα κάθε μέρα και να κάνω 5-6 διαφορετικές ασκήσεις των 3 σετ και 8 επαναλήψεων. Βάρη βάζω τόσα ώστε οι 2 τελευταίες επαναλήψεις να βγαίνουν μεν, αλλα με δυσκολία δε. Στόχος μου είναι να χάσω κιλά, είχα ξεκινήσει 95 κιλά (είμαι 1.83) και τώρα έχω πέσει στα 88. Δεν κάνω καμιά ιδιαίτερη διατροφή, απλά προσπαθώ να μην τρώω αρχιδιές και πίνω κι ένα shake πρωτεΐνη μετά την γυμναστική (Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard).

Πιστεύετε οτι χρειάζεται να αλλάξω πρόγραμμα γυμναστικής? Διαφορά έχω δει και έχω σφίξει αρκετά απο εκεί που ήμουν κουράδα, δεν θέλω τπτ τρομακτικές αλλαγές. Ποιο πολύ με νοιάζει να μην πάρω πάλι τα κιλά και αν γίνεται να πέσω στα 83-84. Α ξέχασα να αναφέρω οτι κάνω και διάδρομο 10-15 λεπτά κάθε φορά, 2 λεπτά γρήγορο περπάτημα στο 6 - 2 λεπτά τρέξιμο στο 12.

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!!

Για αρχάριο πολλές είναι 5-6 φορές (ειδικά οι 6). 

 

Λες δεν κάνεις καμία ιδιαίτερη διατροφή αλλά ο στόχος σου είναι να χάσεις και μερικά κιλά. Βαδίζοντας έτσι δεν έχεις αυτόν τον στόχο αλλά ό,τι κάτσει...

 

Για το πρόγραμμα δεν έχω άποψη μιάς και δεν μας το λες...απλά λες σετ και επαναλήψεις. Αν κάνεις το κλασικό που κάνεις περιοδεία ό,τι μηχάνημα υπάρχει για κάθε μυ τότε άλλαξε κι εκεί προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...