Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

για καλη μου την ειχαν πλασαρει παντως

ναι αλλά περιέχει και άλλα συστατικά πέραν του απλού ορού γάλακτος.

γλυκαντικά, χρωστικές για τη γεύση κτλ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοι βοδινο για πρωινο και αλλοι καστανα ρυζια και ασπραδια  ,αυτη ειναι  η διαφορα μας.

 δεν ειναι πρωινό , αυτό ηταν πριν την προπόνηση (2 πάω) , το πρωινό μου ήταν το πρωί στις 8:30 μετά την αερόβια με άδειο στομάχι 

 

η καθημερινή μου τροφή αυτή τη στιγμή ειναι 160 πρωτεΐνη / 70υδατάνθρακας / 100 λιπαρά με πρωινή αερόβια καθημερινά (20 λεπτά και 40 λεπτά το Σ/Κ) , μεσημεριανή προπόνηση όσο ποιο βαριά γίνεται (χθες πχ 120-130kg squat τα τελευταία μου set χθες για παράδειγμα αλλα κόβω απο reps , δεν έχει νόημα να καίω τους μυς υποθερμιδικά) και βραδινή προπόνηση κοιλιακών (4 ασκήσεις χ 5 σετ τώρα π άρχισαν και φαίνονται λόγο οτι είχαν ατροφήσει) 

refeed κάθε 14 μέρες (5000 θερμίδες απο ότι τραβάει η όρεξη μου , pizza , γλυκά , πίτες , ότι μ τη βαρέσει ) 

Αυτή ειναι η μόνη διατροφή που δουλεύει καλά σε εμένα για γράμμωση για να κόψω χωρίς να χάσω μυς. Μετά όταν επαναφέρω τους υδατάνθρακες και κρατάω τις θερμίδες χαμηλά σε συντήρηση γεμίζουν οι μυς γλυκογόνο και το αποτέλεσμα ειναι ότι ακριβώς θέλω.

 

το μοσχάρι ειναι καθαρά "αναγκαίο κακό" για εμένα , εντολή γιατρού και τα κεφάλια μέσα  :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος, τα εχεις τα 120 να ξερεις .

Βασικα 3 επαναληψεις  μονο τις εχεις και τωρα πιστευω .

Δεν ξέρω για 120. Δεν νομίζω βασικά...υποτίθεται τώρα estimated 1RM έχω 116,5.

 

Το θέμα με τον πάγκο, σε μένα τουλάχστον, είναι το κράτημα των κιλών. Δηλαδή ήδη τα 107,5 αισθανόντουσαν βαριά...άλλα 2,5 κιλά να ανεβάσω θα τα αισθάνομαι χειρότερα. Με 120 παίζει να νομίζω ότι θα με συνθλίψουν...όχι να κάνω επανάληψη  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο PR στον πάγκο. Στο ίδιο bw παλιά 105 ήταν το 1 rem max μου. Τώρα estimated 1RM έχω 116,5.

 

 

14jqcec.png

Κάτσε για να καταλάβω γιατί είμαι rookie. Έκανες 1 επανάληψη η την υπολόγισες από τις 3 επαναλήψεις του σετ σου, και πως;

Πάντως πολύ ζόρι αυτό με τις λίγες reps. Μια φορά το έκανα την περασμένη βδομάδα και τα έπαιξε το ΚΝΣ μου. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ μετά ..

...............

Καινούργιο challenge. Είναι ένα πρόγραμμα TRX που κάνεις 40 λεπτά συνεχόμενα χωρίς αναπνοή . Όταν το δοκίμασα πήγε να σπάσει η καρδιά μου και τα έφτησα στο 20λεπτο. Μου την βίδωσε και γράφτηκα για 3 φορές την εβδομάδα και θα το συνεχίσω μέχρι να βγάζω το 40λεπτο άνετα.

Προς το παρόν βάρη συμπληρωματικά full body 1-2 φορές την εβδομάδα. Όσο μπορώ ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε για να καταλάβω γιατί είμαι rookie. Έκανες 1 επανάληψη η την υπολόγισες από τις 3 επαναλήψεις του σετ σου, και πως;

Πάντως πολύ ζόρι αυτό με τις λίγες reps. Μια φορά το έκανα την περασμένη βδομάδα και τα έπαιξε το ΚΝΣ μου. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ μετά ..

 

 

Όχι έκανα 3 επαναλήψεις εγώ. το estimated 1RM το έβγαλα από εκεί που log-άρω τις προπονήσεις. Το πως βγαίνουν υπάρχουν κάποιες φόρμουλες (google-άρε strength standards και δες το πρώτο λινκ για παράδειγμα). Αυτό που βγήκε σε μένα λαμβάνει υπόψιν και το RPE (rate of percieved exertion, (το πόσο δύσκολο ήταν με λίγα λόγια)) του σετ.

 

Κοίτα ο πάγκος είναι η πιό "ήπια" για το ΚΝΣ άσκηση σε σχέση με squat ή άρσεις. Σίγουρα όμως σε ξεζουμίζουν με μία διαφορετική αίσθηση οι χαμηλότερες reps. Αν και το προτιμώ αυτό από τον γολγοθά των μέτριων προς υψηλών επαναλήψεων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για 120. Δεν νομίζω βασικά...υποτίθεται τώρα estimated 1RM έχω 116,5.

 

Το θέμα με τον πάγκο, σε μένα τουλάχστον, είναι το κράτημα των κιλών. Δηλαδή ήδη τα 107,5 αισθανόντουσαν βαριά...άλλα 2,5 κιλά να ανεβάσω θα τα αισθάνομαι χειρότερα. Με 120 παίζει να νομίζω ότι θα με συνθλίψουν...όχι να κάνω επανάληψη  :-)

Ειναι ζητημα  μυικης υποδομης  και εξασκησης  ,θεμα χρονου ειναι θα τα χτυπησεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα στο γυμναστήριο ηταν ενας ελα ρε σκυλε βαλε παραπανω ελεγε στον αλλον. Παει στο σμιθ να κανει καθισματα εβαλε απο την μια 3*10κιλα και απο την αλλη 2*10 + 2*5 κιλα μολις το ειδα, είπα οκ εκλεισε ο κύκλος με τις μακακιες σήμερα.

 

Μετα φορτωσε αλλες δυο πλάκες 20κιλες μια σε καθε πλευρα...δεν ξερω τι απεγινε, εφυγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα στο γυμναστήριο ηταν ενας ελα ρε σκυλε βαλε παραπανω ελεγε στον αλλον. Παει στο σμιθ να κανει καθισματα εβαλε απο την μια 3*10κιλα και απο την αλλη 2*10 + 2*5 κιλα μολις το ειδα, είπα οκ εκλεισε ο κύκλος με τις μακακιες σήμερα.

 

Μετα φορτωσε αλλες δυο πλάκες 20κιλες μια σε καθε πλευρα...δεν ξερω τι απεγινε, εφυγα

Και γω προχθες πηγα να κανω επικλινη ενα σετ που περιμενα τον φιλο μου να τελειωσει και οπως τα κατεβαζω νομιζα οτι ειχε 20+20 ενω ειχε 20+25 (ειχε παρει το 5αρι ο φιλος μου) και χεστηκα πανω μου, αρχισε το ραφτινγκ :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη ένα 6ωρο βράχια σήμερα. Έπρεπε να τις πληρώνομαι τις ώρες. Ανεβαίνω σιγά σιγά σε level δυσκολίας και αυτό εθίζει περισσότερο :D

 

Ξεκούραση αύριο και από βδομάδα 2 ακόμη τουλάχιστον προπονήσεις και Κυριακή αγώνες. Τελικά όλα καλά με τις συμμετοχές. :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...