Προς το περιεχόμενο

Στη κυκλοφορία από σήμερα τα Windows 7


hackerW32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επιτυχία τους θα εξαρτηθεί από πολλά πράγματα και κυρίως από το αν θα τα αποδεχθούν οι μεγάλες εταιρίες.Σκεφτείτε μόνο τις εφαρμογές (λογιστηρίων-αποθήκης κτλ) που έχουν οι μεγαλές εταιρίες που πρεπει να δουλέψουν στα 7.Αν η MS πιέσει και πείσει τις εταιρίες ότι αξίζει η αναβάθμιση σε 7 τότε θα ξεπεράσει και τα ΧΡ .Εκει έχασε το παιχνίδι με τα sVista.

Εγώ πάντως τα θεωρώ το πάρα πολύ καλά και θα τα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γι α όποιον ενδιαφέρετε και δεν το γνωρίζει υπάρχει δυνατότητα αποστολής των 7 σε έκδοση αναβάθμισης από την ΗΡ με μια μικρή χρέωση (29Euro). Αφορά ορισμένους τύπους υπολογιστών και με ημερομηνία αγοράς μετά της 26/6/09 αν δεν κάνω λάθος. Το είδα τυχαία στο site της ΗΡ μιας και δεν αναφερόταν πουθενά κατά την αγορά αλλά ούτε και στο laptop ότι θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα όπως έχω δει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα window borders ρε π.. μου.... δλδ πρεπει να πιάνουν τόσα pixels? δε το καταλαβαίνω...

 

 

@inout : φιλε μου προσπαθησα χτες να σου απαντησω στο PM σου αλλα το inbox σου εδω στο insomnia ειναι γεματο και δεν δεχεται αλλα μηνυματα, σου αφησα επισης και μηνυμα επισκεπτη χτες μεσα στο προφιλ σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μπορούμε να κάνουμε upgrade στα win7 από XP ή πρέπει να κάνουμε format;

 

ναι θα μπορείς

 

απλα εαν κανεις πρώτα φορματ περάσεις win xp και μετά από πάνω την αναβάθμιση των windows 7 τοτε θα καταφέρεις να χάσεις το πλεονέκτημα του να κρατήσεις τα αρχεία και τα προγράμματα σου απο προηγούμενη εκδοσή .

 

Ηδη απο το πρωί εχω περίπου 7 Laptop εδω για να γράψω ενα review σε forum με laptops Και με έχουν αφήσει ευχαριστημένο , δεν έχει χαθεί ούτε ενα αρχείο απο αναβάθμιση σε windows 7

περισσότερα όμως δεν μπορώ να πω εαν δεν τελειώσω το review πρώτα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει πως με τον ερχομό των Windows 7 θα ξεκατσικωθούνε επιτέλους τα XP από πολλούς υπολογιστές, επειδή δεν μπορώ άλλο να βλέπω κάποιους να επιμένουν (άνευ ουσίας και λόγου) σε ένα λειτουργικό που θυμίζει περισσότερο Windows '95, παρά κάτι σύγχρονο με νέες δυνατότητες!

Το αν θα φύγουν τα Vista από τη μέση έρχεται σε δεύτερη μοίρα, καθότι τα 7 μοιάζουν κατά 90% στα Vista στις δυνατότητες και στην εμφάνιση τους & κατά 10% στα XP!

Άρα βαθιά ανάσα για όσους έχουν XP... ακόμα!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει πως με τον ερχομό των Windows 7 θα ξεκατσικωθούνε επιτέλους τα XP από πολλούς υπολογιστές, επειδή δεν μπορώ άλλο να βλέπω κάποιους να επιμένουν (άνευ ουσίας και λόγου) σε ένα λειτουργικό που θυμίζει περισσότερο Windows '95, παρά κάτι σύγχρονο με νέες δυνατότητες!

Το αν θα φύγουν τα Vista από τη μέση έρχεται σε δεύτερη μοίρα, καθότι τα 7 μοιάζουν κατά 90% στα Vista στις δυνατότητες και στην εμφάνιση τους & κατά 10% στα XP!

Άρα βαθιά ανάσα για όσους έχουν XP... ακόμα!:lol:

 

Πες τα ρε ntg1980!!!Εχω βαρεθει να ακουω για το ποσο θαυματουργα ειναι τα xp στο 2010 λες και ειναι περσινο λειτουργικο!Ενταξει καλα χρυσα ητανε αλλα πλεον πρεπει να προχωρησει και μπροστα αυτος ο πλανητης!Τα vista το καταλαβαινω ηθελαν απο την αρχη πολυ υπομονη με drivers κτλ κτλ και λογικο ηταν να μην κερδισουν τον κοσμο,αλλα τα win7 δεν ειναι ετσι.Και επιτελους ας καταλαβουν καποιοι που το παιζουν φανατικοι xp οτι ειναι καιρος να αλλαξουν και κανενα pc και οχι να μενουν με εκεινο που εχουν απο το 2002-2002 με ddr μνημες και pentium επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιτελους ας καταλαβουν καποιοι που το παιζουν φανατικοι xp οτι ειναι καιρος να αλλαξουν και κανενα pc και οχι να μενουν με εκεινο που εχουν απο το 2002-2002 με ddr μνημες και pentium επανω.

 

Αναρωτιέμαι με ποιά λογική πρέπει να αλλάξουν "κανένα pc αυτοί που δεν μπορούν να καταλάβουν"?

 

Για να παίξουν τα νέα games?Να μοστράρουν τον 9πύρηνο και τις ddr8 μνήμες τους σε φίλους και γνωστούς?'Η μήπως να είναι πάντα στη μόδα και να κατέχουν την τελευταία λέξη στην τεχνολογία?

 

Προφανώς κάποιους δεν τους απασχολούν τα παραπάνω και αν πραγματικά δεν τα χρειάζονται θα μείνουν με εκείνα που έχουν.Πληροφοριακά οι pentium και οι ddr μνήμες κάνουν ακόμα μια χαρά τη δουλειά τους.Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και ασχολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε ntg1980!!!Εχω βαρεθει να ακουω για το ποσο θαυματουργα ειναι τα xp στο 2010 λες και ειναι περσινο λειτουργικο!Ενταξει καλα χρυσα ητανε αλλα πλεον πρεπει να προχωρησει και μπροστα αυτος ο πλανητης!Τα vista το καταλαβαινω ηθελαν απο την αρχη πολυ υπομονη με drivers κτλ κτλ και λογικο ηταν να μην κερδισουν τον κοσμο,αλλα τα win7 δεν ειναι ετσι.Και επιτελους ας καταλαβουν καποιοι που το παιζουν φανατικοι xp οτι ειναι καιρος να αλλαξουν και κανενα pc και οχι να μενουν με εκεινο που εχουν απο το 2002-2002 με ddr μνημες και pentium επανω.

 

Θαυματουργία θεωρούνται και τα βινύλια για κάποιους και μάλιστα δικαιολογημένα θεωρούνε πως ένα καλό pick-up βγάζει καλύτερο ήχο από τον ψυχρό ψηφιακό ήχο των cd... αλλά η τεχνολογία από τότε προχώρησε στα mp4!;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:37 ----------

 

Αναρωτιέμαι με ποιά λογική πρέπει να αλλάξουν "κανένα pc αυτοί που δεν μπορούν να καταλάβουν"?

 

Για να παίξουν τα νέα games?Να μοστράρουν τον 9πύρηνο και τις ddr8 μνήμες τους σε φίλους και γνωστούς?'Η μήπως να είναι πάντα στη μόδα και να κατέχουν την τελευταία λέξη στην τεχνολογία?

 

Προφανώς κάποιους δεν τους απασχολούν τα παραπάνω και αν πραγματικά δεν τα χρειάζονται θα μείνουν με εκείνα που έχουν.Πληροφοριακά οι pentium και οι ddr μνήμες κάνουν ακόμα μια χαρά τη δουλειά τους.Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και ασχολίες.

 

Γι'αυτό λοιπόν είναι καλά όσοι θεωρούνε πως τους εξυπηρετούνε τα xp, να σταματήσουν να ρίχνουν λάσπη στα Vista & (ίσως άυριο-μεθαύριο και) στα 7, καθότι "ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και ασχολίες"!

Και πριν προλάβουνε κάποιοι να πούνε "επιτέλους αντίο στα Vista", ας κοιτάξουν τα xp πόσο μοιάζουν στα 7 και ύστερα ίσως αντιληφθούνε πως τα xp είναι αυτά που βγαίνουν από τη μέση και όχι τα Vista!

Τα Vista μπορεί να εξαφανιστούνε, αλλά τα 7 είναι εμφανώς βασισμένα στα Vista και όχι στα xp! Ποιοί θα έχουν τελικά το πρόβλημα να προσαρμοστούνε σε ένα "νέο γι'αυτούς" περιβάλλον? Δεν μου φαίνεται πως θα είναι αυτοί που τρέχανε Vista τα τελευταία 2 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο κόσμο των υπολογιστών εκτός από Games και Effects.

Εσείς που λέτε για τα XP για πέστε μου μια εταιρία με άδειες XP για 150+ PC και PC του 2004 που ακόμα κάνουν την δουλειά τους θαυμάσια τι πρέπει να κάνει για να τρέξει όλες αυτές τις αρχαίες εφαρμογές (ERP, CRM, etc) που έχει πληρώσει χιλιάδες euro? θα μου πείτε να βάλει 7 με Windows XP mode αλλά έλα όμως που δεν έχει την απαιτούμενη ισχύ να τρέξει τα 7 ικανοποιητικά.

Η μήπως θα πρέπει να αλλάξει και όλο το Hardware μόνο και μόνο να μπορεί να τρέξει τα 7 διότι τα XP "είναι"αρχαίο λειτουργικό.

Μερικές φορές διαβάζω το Forum και επειδή κάποιος κάνει ένα Format νομίζει ότι έμαθε και όλο τον κόσμο της πληροφορικής και δεν υπάρχει τίποτα παραπέρα, η επειδή clockare τον i7 πάνω από τα 4Ghz είναι ninja και mao-tao….. Εξάλλου η αποτυχία των Vista οφείλεται σε ένα μεγάλο βαθμό στο ότι τα εταιρικά περιβάλλοντα δεν πέρασαν σε VISTA και όχι στο ότι δεν τα εγκατέστησα εγώ και εσείς στο σπίτι μας.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο κόσμο των υπολογιστών εκτός από Games και Effects.

Εσείς που λέτε για τα XP για πέστε μου μια εταιρία με άδειες XP για 150+ PC και PC του 2004 που ακόμα κάνουν την δουλειά τους θαυμάσια τι πρέπει να κάνει για να τρέξει όλες αυτές τις αρχαίες εφαρμογές (ERP, CRM, etc) που έχει πληρώσει χιλιάδες euro? θα μου πείτε να βάλει 7 με Windows XP mode αλλά έλα όμως που δεν έχει την απαιτούμενη ισχύ να τρέξει τα 7 ικανοποιητικά.

Η μήπως θα πρέπει να αλλάξει και όλο το Hardware μόνο και μόνο να μπορεί να τρέξει τα 7 διότι τα XP "είναι"αρχαίο λειτουργικό.

Μερικές φορές διαβάζω το Forum και επειδή κάποιος κάνει ένα Format νομίζει ότι έμαθε και όλο τον κόσμο της πληροφορικής και δεν υπάρχει τίποτα παραπέρα, η επειδή clockare τον i7 πάνω από τα 4Ghz είναι ninja και mao-tao….. Εξάλλου η αποτυχία των Vista οφείλεται σε ένα μεγάλο βαθμό στο ότι τα εταιρικά περιβάλλοντα δεν πέρασαν σε VISTA και όχι στο ότι δεν τα εγκατέστησα εγώ και εσείς στο σπίτι μας.

Φιλικά.

 

Κι εδώ ερχόμαστε στο γεγονός πως ο καθένας επιλέγει το λειτουργικό σύστημα που τον εξυπηρετεί και όχι αυτό που θεωρεί νεότερο ή αρχαιότερο!

Αν λοιπόν εμένα με εξυπηρετούνε τα Vista/7, δεν υπάρχει λόγος να "χαίρομαι" την πολυαναμενόμενη κυκλοφορία ενός νέου λειτουργικού της microsoft, που υποτιθέμενα θα σβήσει κάποιο παλιότερο της λειτουργικό.

Το θέμα είναι όμως πως οι 7 στους 10 "σκληροπυρινικοί xp fans" ορμήσανε στο συγκεκριμένο thread και αντί να διαβάσουν ή να συζητήσουνε για το νέο λειτουργικό............ασχολούνται με το Goodbye Vista!

Είναι αυτοί που έχουν ανοίξει άσκοπα κατά δεκάδες τα anti-vista groups στο facebook και όπου κι αν βρεθεί thread για τα vista & τα 7, θα διαβάσεις τα χιλιαδυό για τα xp τους, παρά τα vista & 7 που επέλεξαν κάποιοι άλλοι, κι ας είναι λιγότεροι!

Πόρισμα λοιπόν όλης αυτής της άσκοπης συζήτησης είναι πως δεν την ξεκινάνε αυτοί που υποστηρίζουν πως η τεχνολογία προχωράει και που έχουν νέα δυνατά pc... άλλοι την ξεκινάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως πως οι 7 στους 10 "σκληροπυρινικοί xp fans" ορμήσανε στο συγκεκριμένο thread και αντί να διαβάσουν ή να συζητήσουνε για το νέο λειτουργικό............ασχολούνται με το Goodbye Vista!

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και θέλω να σταθώ στο παραπάνω τι σημαίνει σκληροπυρηνικός FAn δηλαδή έβγαλε η MS λειτουργικό και έπεσαν τα καράβια τους έξω, οι μήπως επειδή δεν τα γουστάρουν μερικοί να μην τα βάλει κανένας. Λογικές του παραλόγου χωρίς κανένα νόημα και χωρίς τίποτα το ουσιαστικό.

Πάρτε αυτό που σας εξυπηρετεί και όχι αυτό που είναι το πιο "μοδάτο".

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω!;)

Και τώρα ερωτησούλα...

Αν και πραγματικά σκέφτομαι αν αξίζει να το κάνω ή όχι!

Έχω προεγκατεστημένα Windows Vista Ultimate.

Μπορώ να κάνω αναβάθμιση (ΟΧΙ καθαρή εγκατάσταση) σε Windows 7 Ultimate?

Κι αν ναι, θα έχω προβλήματα ή απλά θα "κουμπώσουν" τα 7 πάνω από τα Vista και τέλος?

Και αξίζει να το κάνω από τη στιγμή που δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Vista Ultimate?

Απλά δεν θέλω να έχω διπλές εκκινήσεις (επιλέξτε λειτουργικό κατά το άνοιγμα του υπολογιστή) κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω!;)

Και τώρα ερωτησούλα...

Αν και πραγματικά σκέφτομαι αν αξίζει να το κάνω ή όχι!

Έχω προεγκατεστημένα Windows Vista Ultimate.

Μπορώ να κάνω αναβάθμιση (ΟΧΙ καθαρή εγκατάσταση) σε Windows 7 Ultimate?

Κι αν ναι, θα έχω προβλήματα ή απλά θα "κουμπώσουν" τα 7 πάνω από τα Vista και τέλος?

Και αξίζει να το κάνω από τη στιγμή που δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Vista Ultimate?

Απλά δεν θέλω να έχω διπλές εκκινήσεις (επιλέξτε λειτουργικό κατά το άνοιγμα του υπολογιστή) κλπ...

 

Ναι μπορείς να κάνεις αναβάθμιση αλλά εγώ δέν θα το έκανα.

Το δοκίμασα στο Laptop και στο PC στην δουλειά, και στα δύο δέν είδα κάμία διαφορά σε σχέση με τα Vista, όταν όμως τα εγκατέστησα From Scratch τότε πετούσαν.

Στο Pc στο σπίτι ακόμα έχω τα Vista αφού δουλέυουν ρολόι δέν υπάρχει λόγος να τα αλλάξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...