Προς το περιεχόμενο

Στη κυκλοφορία από σήμερα τα Windows 7


hackerW32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια διευκρίνηση μόνο φίλε ntg1980 για να μην χάσει το νόημα το post μου.

Δεν ανήκω στους xp fan όπως δεν με αφορούν τα vista ή τα 7.

Μίλησα καθαρά για το θέμα του υλικού και την αναβάθμιση του επειδή ... δεν είναι ότι νεότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχω νεοτερα!

 

μετα απο αυτη τη διαμαχη που ειχα με πολλους για το αν γινεται upgrade απο vista σε 7, ειπα να το δοκιμασω να δω τι γινεται πραγματικα.

εβαλα vista σε ενα pc και μετα πηγα να βαλω τα 7 απο πανω σαν upgrade, εχοντας εγκασταστησει μερικα προγραματα.

 

τελικα ΓΙΝΕΤΑΙ upgrade απο vista σε 7 με ολα τα προγραματα μεσα....

 

εκανα λαθος!

 

το ειχα δοκιμασει παλιοτερα και δε δουλευε γι'αυτο επεμενα.

τωρα θα δοκιμασω αν γινεται απο xp σε 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να κάνεις αναβάθμιση αλλά εγώ δέν θα το έκανα.

Το δοκίμασα στο Laptop και στο PC στην δουλειά, και στα δύο δέν είδα κάμία διαφορά σε σχέση με τα Vista, όταν όμως τα εγκατέστησα From Scratch τότε πετούσαν.

Στο Pc στο σπίτι ακόμα έχω τα Vista αφού δουλέυουν ρολόι δέν υπάρχει λόγος να τα αλλάξω :)

 

Nα σου πω την αλήθεια, αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Vista και το θεωρώ λιγάκι άσκοπο να αλλάξω σε 7. Άλλωστε δεν πιστεύω πως η microsoft θα παρατήσει εντελώς από άποψη updates ένα λειτουργικό που έχει λανσάρει τα τελευταία 2 χρόνια στην αγορά και που υπάρχουνε ενεργοί χρήστες που το έχουν επιλέξει!

Και για να πω την αλήθεια, μπορεί μεν να είναι πιο "light" από τα Vista, αλλά κάποια πράγματα στις ρυθμίσεις τους (όπως το χάος που έχουν δημιουργήσει στην εξατομίκευση εμφάνισης και ήχου), δεν μου αρέσουν στα 7...

Άρα για την ώρα παραμένω στα Vista!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:29 ----------

 

Μια διευκρίνηση μόνο φίλε ntg1980 για να μην χάσει το νόημα το post μου.

Δεν ανήκω στους xp fan όπως δεν με αφορούν τα vista ή τα 7.

Μίλησα καθαρά για το θέμα του υλικού και την αναβάθμιση του επειδή ... δεν είναι ότι νεότερο.

 

Σημασία έχει πως συμφωνούμε (όπως οι περισσότεροι λογικοί εδώ μέσα) πως τελικά αυτό που έχει σημασία, είναι πως επιλέγουμε ό,τι μας εξυπηρετεί!

Για άλλους XP, για άλλους Vista/7, για άλλους ούτε καν Microsoft Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι με ποιά λογική πρέπει να αλλάξουν "κανένα pc αυτοί που δεν μπορούν να καταλάβουν"?

 

Για να παίξουν τα νέα games?Να μοστράρουν τον 9πύρηνο και τις ddr8 μνήμες τους σε φίλους και γνωστούς?'Η μήπως να είναι πάντα στη μόδα και να κατέχουν την τελευταία λέξη στην τεχνολογία?

 

Προφανώς κάποιους δεν τους απασχολούν τα παραπάνω και αν πραγματικά δεν τα χρειάζονται θα μείνουν με εκείνα που έχουν.Πληροφοριακά οι pentium και οι ddr μνήμες κάνουν ακόμα μια χαρά τη δουλειά τους.Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και ασχολίες.

 

Συμφωνω απολυτα με τα οσα λες.Εαν καποιος που εχει παλιο pc και του φτανει για τις δουλειες του τοτε οκ.Αλλα οταν καποιος εχει παλιο pc και καθετε και κλαιγεται επειδη η microsoft εβγαλε νεο λειτουργικο και επειδη αυτο δεν συμβαδιζει με την παλια τεχνολογια τοτε τα πραγματα αλλαζουν.Ενταξει με τα vista ηταν πολυ χοντρο με αυτο που εγινε αλλα δεν νομιζω οτι συμβαινει το ιδιο και με τα 7.Τα 7 ειναι πολυ ελαφρυ και καινουργιο παντα λειτουργικο και πιστευω πως ειναι μεγαλο λαθος να το συγκρινουμε με τα αρχαια πια xp.

Οποτε οσοι ειναι φανατικοι οπαδοι και φιλοι των xp δεν εχουν παρα να καταλαβουν πλεον οτι τα πραγματα πρεπει απλα να πανε μπροστα και οχι να ειμαστε κολλημενοι στα ιδια εδω και χρονια.Κι εγω πανω σε xp εμαθα οτι εμαθα και μπορω να πω οτι ηταν ενα πολυ καλο λειτουργικο για εναν πρωταρη,αλλα ειναι καιρος και για μια καλη αλλαγη.

Τελος να πω πως ελαφρυ λειτουργικο δεν ειναι μονο τα xp αλλα και πολλα αλλα μαζι και τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ειχα δοκιμασει παλιοτερα και δε δουλευε γι'αυτο επεμενα.

τωρα θα δοκιμασω αν γινεται απο xp σε 7

 

Και να γίνεται, δεν νομίζω πως θα είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα όπως με την αλλαγή από vista σε 7, που δεν είναι τόσο δραματική :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Και να γίνεται, δεν νομίζω πως θα είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα όπως με την αλλαγή από vista σε 7, που δεν είναι τόσο δραματική :-)

Στο τελος του επομενου μηνα,στο IT PRO connections στην Αθηνα,θα γινει πιθανοτατα επιδειξη ενος¨ροδινου"τροπου μεταβασης απο xp σε 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να γίνεται, δεν νομίζω πως θα είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα όπως με την αλλαγή από vista σε 7, που δεν είναι τόσο δραματική :-)

 

καλα ναι, απλος δοκιμη εκανα να δω αν γινεται.

φαντασου οτι εκανα format, εβαλα vista + 3 προγραματα, και μετα εκανα upgrade σε 7.

το upgrade εκανε καπου 1+ ωρα!

 

για φαντασου δηλαδη να εχεις καιρο τα vista και να εχεις περασει πολλα προγραματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για φαντασου δηλαδη να εχεις καιρο τα vista και να εχεις περασει πολλα προγραματα....

Eχει γινει ηδη η δοκιμη με οχι και τοσο καλα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, από MSDN δίνουν W7 Professional, και χωρίστα δίνουν το language pack, άλλα ένα παλικάρι είπε ότι το lang.pack μπαίνει μόνο στα Ultimate. Αληθεύει αυτό; Όχι ότι με χαλάνε αγγλικά Professional, εδώ πριν μάθω για MSDN είχα δώσει 80 ευρά για Vista και μάλιστα Home... :rolleyes:

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω ακόμη αν το atikmdag χτυπάει στα 64bit W7... από format είμαι σε Vista 64bit και χτυπάει ακόμη, μην ξανακάνω τσάμπα format για 64bit W7 και δεν γίνει τίποτα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Παίδες, από MSDN δίνουν W7 Professional, και χωρίστα δίνουν το language pack, άλλα ένα παλικάρι είπε ότι το lang.pack μπαίνει μόνο στα Ultimate. Αληθεύει αυτό;

Aν ριξεις μια ματια στις εκδοσεις των 7 θα δεις πως μονο στα ultimate μπαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει γινει ηδη η δοκιμη με οχι και τοσο καλα αποτελεσματα

 

χαχαχαχχααχα

φανταζομαι τους τεχνικους σε εταριες να τους φερνουν pc/laptops για να κανουν upgrade απο vista σε 7!

 

χαχαχαχαχαχα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σταθεροτητα δε μπορω να πω οτι ειναι 100% σταθερα.

Ισως μετα απο το sp1.

(Γενικα δεν κρεμιεται το συστημα αλλα εχω τυχει σε πολλα restart του windows explorer)

 

και

 

Συμφωνώ με τον skiabox... τα εγκατέστησα και μέσα σε 2 μέρες λειτουργίας είδα πολλά κρεμάσματα του windows explorer...

 

δεν με εχει κρεμασει ποτε ο explorer στα 7.Μηπως δοκιμασατε να εγκαστατησετε προγραμματα για να αλλαξετε skins ή tune up utilities και τετοια και εγινε ψηλο μπαχαλο...?γενικα ακομα μην βαζετε εκδοσεις προγραμματων που δεν ειναι ετοιμα για 7.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:04 ----------

 

Τελικά μπορούμε να κάνουμε upgrade στα win7 από XP ή πρέπει να κάνουμε format;

 

με καθε νεο λειτουργικο της microsoft ΚΑΘΑΡΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Εδικα με τοσο μεγαλης χρονολογικα διαφορας λειτουργικα.Κακα τα ψεματα παιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...