Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Μπράβο αυτό λέω, ότι δεν έχω βρει κάτι που σε αφήνει να διαβάσεις εκτός εφαρμογής. Άρα να μπορείς να κατεβάσεις το ίδιο το αρχείο (με πιθανότητα μετά να το, γκουχ γκουχ, "σπάσεις" και να το κρατήσεις). Ακόμα και μέσω app όμως έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πολλά τα non-Android ereaders που έχουν τέτοιες εφαρμογές. Νομίζω το Nook είναι ένα, αλλά δεν ξέρω για άλλα.

To Onyx που έχω εγώ το υποστηρίζει πάντως αλλά έχει android, δεν ξέρω για τα μη android, τα Pocketbook δεν το είχαν που είναι μη-android. Από την στιγμή που μπορώ να το διαβάζω χωρίς να είμαι συνδεδεμένος βασικά δεν με είχε απασχολήσει το θέμα, δεν βρίσκω και ιδιαίτερο λόγο να "συλλέγω" όλα τα ebooks που διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://queenslibrary.org/get-a-card/eUser
Εδώ λοιπόν μπορεί κανείς να εγγραφεί ώστε να πάρει κάρτα βιβλιοθήκης με πρόσβαση στο overdrive. Δίνουν και σε non residents. Αλλά δυστυχώς βλέπω ότι ακόμα και τα ebooks τα δανείζεσαι, επομένως αν θες κάτι mainstream ή classic ίσως είναι δύσκολο να το βρεις διαθέσιμο και θα πρέπει να περιμένεις βδομαδες ή και μήνες. Επομένως ούτε αυτό έχει τόσο νόημα.

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, anthony_88 είπε

https://queenslibrary.org/get-a-card/eUser
Εδώ λοιπόν μπορεί κανείς να εγγραφεί ώστε να πάρει κάρτα βιβλιοθήκης με πρόσβαση στο overdrive. Δίνουν και σε non residents. Αλλά δυστυχώς βλέπω ότι ακόμα και τα ebooks τα δανείζεσαι, επομένως αν θες κάτι mainstream ή classic ίσως είναι δύσκολο να το βρεις διαθέσιμο και θα πρέπει να περιμένεις βδομαδες ή και μήνες. Επομένως ούτε αυτό έχει τόσο νόημα.

 

Είναι και $50 το έτος όμως..

 

For an annual fee of $50 all Non NYS Residents can purchase a Queens Library account. Your Queens Library account is your passport to educational and recreational resources that the library has to offer. With your new card you will have access to our Research Databases, E-Journals, Digital Media and Downloads. Please note: If you live, work, own property or go to school in New York State do not continue with this form. Please return to Step 1 Check Your Eligibility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα! Ειμαι στην αναζήτηση για κάποιο e-reader για χρήση των γνωστών βιβλίων pdf απο το internet..Λεω για kindle 2019 η kindle paperwhite.Τι μου προτείνεται παρακαλώ σε maximum budget 150€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kos25k είπε

Καλησπέρα και από εμένα! Ειμαι στην αναζήτηση για κάποιο e-reader για χρήση των γνωστών βιβλίων pdf απο το internet..Λεω για kindle 2019 η kindle paperwhite.Τι μου προτείνεται παρακαλώ σε maximum budget 150€;

Αν προκειται να διαβαζεις pdf μακρια απο kindle. Καλυτερα καποιο Kobo θα ελεγα αλλα μαλλον θα σε βοηθησει ο LongTom γι'αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό. PDF και Kindle δεν πάνε μαζί, ούτε καν με το τελευταίο Paperwhite που είναι ελάχιστα μεγαλύτερο και έχει ελαφρώς καλύτερη υποστήριξη για PDF. Χρησιμοποιώ αδιάλειπτα Kindle εδώ και 10 χρόνια, αλλά δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει πάνω από 5 PDF σε αυτό. Είναι απάλευτο, ειδικά αν μιλάμε για "γνωστά βιβλία από internet" που μπορεί να μην έχουν εγγυημένα καλή ποιότητα στοίχισης.

Διάβασε προηγούμενα post των τελευταίων 10-20 σελίδων για προτάσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Αυτό. PDF και Kindle δεν πάνε μαζί, ούτε καν με το τελευταίο Paperwhite που είναι ελάχιστα μεγαλύτερο και έχει ελαφρώς καλύτερη υποστήριξη για PDF. Χρησιμοποιώ αδιάλειπτα Kindle εδώ και 10 χρόνια, αλλά δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει πάνω από 5 PDF σε αυτό. Είναι απάλευτο, ειδικά αν μιλάμε για "γνωστά βιβλία από internet" που μπορεί να μην έχουν εγγυημένα καλή ποιότητα στοίχισης.

Διάβασε προηγούμενα post των τελευταίων 10-20 σελίδων για προτάσεις.

Ειμαι kindle-maniac απο το 08 που πηρα το Kindle Keyboard και λογω amazon ebooks (πολυ χαμηλοτερες τιμες απο οποιοδηποτε paperback τις περισσοτερες φορες αλλα και πολλα που εβρισκα να κατεβασω) και εδω και καποια χρονια και λογω kindle unlimited. Παρ'ολα αυτα ποτε δε θα προτεινα kindle για pdf. Μια φορα προσπαθησα, βλαστημησα και ποτε ξανα. Οποτε χρειαστηκε μπηκα στη διαδικασια να το μετατρεψω μεσω word σε docx κι απο κει σε mobi μεσω calibre . 

Επεξ/σία από Ashaman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kos25k είπε

Τι να κάνω παιδιά..Αναμεσα σε Pocketbook touch lux 5 και Kobo Clara HD;Αυτα διεκρινα με λιγο ψαξιμο..

Στα 150€ είναι καλό να δώσεις άλλα 10 για μεταφορικά και να πάρεις το pocketbook touch HD3.
Βάζεις και το koreader και έχεις μια αξιοπρεπή συσκευή για PDF. Αλλά ΜΟΝΟ για βιβλία κειμένου.
Βιβλία με πολλές εικόνες στις 6" είναι συνταγή να σε βγουν τα μάτια.

Τα Kobo είναι καλές συσκευές, αλλά το koreader (το οποίο επίσης απαιτείται για PDF), δεν είναι τόσο καλά ενσωματωμένο.
Αξίζει μόνο να πας kobo εάν βρεις καλή τιμή το kobo libra H2O (@ 7" ), που θεωρητικά πρέπει να είναι σε χαμηλή τιμή λόγω του libra 2. Σε αυτή την περίπτωση να το δεις σοβαρά, έστω και εάν είναι 10-30€ παραπάνω από αυτά που δίνεις. Οι 7" κάνουν μεγάλη διαφορά, ιδίως στα PDF.

Για μεγαλύτερες συσκευές, μόνο μεταχειρισμένα σε αυτά τα λεφτά.
Έχει πολλές επιλογές στα μεταχειρισμένα, αλλά θέλει ψάξιμο και δεν στέλνουν όλοι Ελλάδα.

Κοίτα τις προηγούμενες σελίδες για ανάλογες απαντήσεις και σχόλια μου στο θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kobo Libra h2o έφτασε και μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος. Άλλη εμπειρία να διαβάζεις σε τέτοια οθόνη. Πολύ ξεκούραστο για τα μάτια. Πέρασα και την γραμματοσειρά bookerly του kindle και ένα ελληνικό λεξικό, γενικά μπορείς να κανείς πραγματάκια εύκολα. Tip, αν συνδέσεις το kobo στον υπολογιστή με usb και κατεβάσεις το kobo touch extended plugin στο calibre, τα epub μετατρέπονται αυτόματα σε kepub όταν κανείς send to device.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια φίλε, κι εμένα με έχει ενθουσιάσει, τελειώνω σήμερα-αύριο και το 4 3 2 1 του Paul Auster και μπορώ να πω ότι είναι ίσως η καλύτερη αγορά που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια και μάλιστα κακώς άργησα τόσο...

Λεξικό από που;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, anthony_88 είπε

Ωραίος, σ' ευχαριστώ, απλά μια ίσως χαζή ερώτηση, πάω να το κατεβάσω και μου το κατεβάζει ασυμπίεστο, όχι zip δηλαδή... (mac os)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Ωραίος, σ' ευχαριστώ, απλά μια ίσως χαζή ερώτηση, πάω να το κατεβάσω και μου το κατεβάζει ασυμπίεστο, όχι zip δηλαδή... (mac os)

https://apple.stackexchange.com/questions/961/how-to-stop-safari-from-unzipping-files-after-download

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...