Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, konstantin79 είπε

Καλημέρα! εγώ θα προτεινα κανένα από τα 2. Τόσο το d20/d50 δεν υποστηρίζουν vdsl και voip τηλεφωνία για μελλοντικές αλλαγές. αν διαλλέξεις το vr200 να πάρεις το VR200v που υποστηρίζει voip τηλεφωνία ή κάποιο αλλο modem-router με 2 μπάντες(2,4 & 5) που να υποστηρίζει adsl/vdsl και voip.

Αυτο το voip ειναι τοσο σημαντικο? Εγω δεν χρησιμοποιω το σταθερο για κλησεις ετσι και αλλιως μονο για σταθερα. Τωρα για το vdsl ναι εχεις δικιο πρεπει να υποστηριζει για αν ποτε το κανουν διαθεσιμο στην περιοχη μου(αντε να δουμε), οποτε μαλλον στο vr200 θα παω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια μια βοήθεια θέλω. Εχω ένα TpLink router πάνω σε μια adsl over pstn γραμμή. Αγορασα το router Asus RT-AC68U και όταν συνδέω την γραμμή και πάω να φτιάξω την σύνδεση δεν συνδέετε και παρατηρώ ότι με το που βάζω το μπριζακι στην wan port χάνει και την γραμμή του τηλεφώνου από ότι βλέπω από το ασύρματο..

Καμια βοήθεια? παίζει να μην παίζει αυτό το modem σε adsl over pstn?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το Αsus RT-AC68U είναι σκέτο router και όχι ADSL Modem/router. Τα μοντέλα των ADSL Modem/router της Asus αρχίζουν με DSL. Χρειάζεται και ADSL Modem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, winlink είπε

Γιατί το Αsus RT-AC68U είναι σκέτο router και όχι ADSL Modem/router. Τα μοντέλα των ADSL Modem/router της Asus αρχίζουν με DSL. Χρειάζεται και ADSL Modem

Ενταξει τραγικός είμαι έχεις δίκιο και έφαγα τον κόσμο να καταλάβω γιατί δεν παίζει....... σε ευχαριστώ με έβγαλες από τσάμπα ξενύχτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι νέος εδώ αλλά έχω διαβάσει αρκετά θεματάκια στο Insomnia που με έμαθαν πράγματα που δεν ήξερα. Ομολογώ πως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από θέματα δικτύου οπότε κάποια πραγματάκια που θα διαβάσετε μπορεί να είναι και λάθος, ωστόσο νόημα πιστεύω θα βγαίνει. :P

Λίαν συντόμως θα μετακομίσω σε καινούργιο σπίτι και έχω ήδη κάνει 30άρα σύνδεση VDSL με την COSMOTE. Ήρθε ο τεχνικός, έκανε τις συνδέσεις και έλεγξε πως δεν υπάρχει κάποιο θέμα με την ταχύτητα που στέλνει το 1 και μοναδικό πριζάκι τηλεφώνου που έχω. Τονίζω εδώ πως αν έχω καταλάβει καλά η υποδοχή της πρίζας είναι για βίσμα rj11.

Θέλω να τραβήξω ένα καλώδιο από αυτή την πρίζα στα 4-5 μέτρα περίπου απόσταση όπου θα βρίσκεται το Modem router, έτσι ώστε να βρίσκεται στο πιο κεντρικό σημείο του σπιτιού για να έχει ικανοποιητική ασύρματη ταχύτητα όλο το σπίτι. Η πρώτη μου ερώτηση έρχεται εδώ! Τι καλώδιο να συνδέσω από πριζάκι μέχρι το modem router για να έχω την βέλτιστη δυνατή απόδοση? (Το βύσμα στο Modem router είναι το ίδιο με της πρίζας δλδ αν τα λέω καλά rj11).

Στην συνέχεια από το modem router θα φεύγει καλώδιο ethernet (Παρακαλώ πείτε μου πως λέγεται η κανονική του ονομασία - utp?) γύρω στα 4-5 μέτρα μέχρι τον σταθερό μου υπολογιστή!

Η δεύτερη μου ερώτηση έρχεται να κλείσει το κέιμενο μου με την συμβουλή σας για το ποια να είναι επιλογή μου σε router. Κόστος γύρω στα 150 ευρώ είναι υποφερτό! 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

edit: Με λίγο παραπάνω ψάξιμο στο forum συμπεραίνω πως θα πρέπει να τραβήξω UTP καλώδιο από το πριζάκι στο modem router απλά να του αλλάξω τα βύσματα από rj45 σε rj11! Και μετά άλλο ένα UTP με το rj45 βύσμα από το Modem Router στο σταθερό υπολογιστή! Σωστά?

Επεξ/σία από DioSemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mattypocket είπε

Αυτο το voip ειναι τοσο σημαντικο? Εγω δεν χρησιμοποιω το σταθερο για κλησεις ετσι και αλλιως μονο για σταθερα. Τωρα για το vdsl ναι εχεις δικιο πρεπει να υποστηριζει για αν ποτε το κανουν διαθεσιμο στην περιοχη μου(αντε να δουμε), οποτε μαλλον στο vr200 θα παω. 

 

Voip είναι τηλεφωνια μεσω του modem - router. Δηλαδη συνδέεις το router στη μπρίζα και το τηλέφωνο πάνω σε αυτό.

Για την ώρα το εφαρμόζει ο ΟΤΕ σε όλες τις νεες συνδέσεις, αλλά σταθερά όλοι θα πάνε κάποια στιγμή προς αυτή την κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι με το voip έρχεται φτηνότερη η τηλεφωνία στον ΟΤΕ (Cosmote) και ακριβότερη σε εσένα. Ο ΟΤΕ θα έχει μικρότερα κόστη γιατί δεν χρειάζεται να έχει αφιερωμένο χάλκινο καλώδιο από κάθε συνδρομητή προς το κέντρο όπως τώρα, κι εσύ θα έχεις υποβαθμισμένη ποιότητα υπηρεσιών (echo, noise ...) και ανάγκη για άλλη συνδεσμολογία στο σπίτι και αγορά (και συντήρηση) UPS για να έχεις τηλεφωνία όταν δεν έχεις ρεύμα.
Θα υπάρχουν και άλλα υπέρ ΟΤΕ και κατά καταναλωτή, τα οποία δεν μπορώ να σκεφτώ, απλά είπα να πω δυο πράγματα, έτσι για να ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, DioSemi said:

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι νέος εδώ αλλά έχω διαβάσει αρκετά θεματάκια στο Insomnia που με έμαθαν πράγματα που δεν ήξερα. Ομολογώ πως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από θέματα δικτύου οπότε κάποια πραγματάκια που θα διαβάσετε μπορεί να είναι και λάθος, ωστόσο νόημα πιστεύω θα βγαίνει. :P

Λίαν συντόμως θα μετακομίσω σε καινούργιο σπίτι και έχω ήδη κάνει 30άρα σύνδεση VDSL με την COSMOTE. Ήρθε ο τεχνικός, έκανε τις συνδέσεις και έλεγξε πως δεν υπάρχει κάποιο θέμα με την ταχύτητα που στέλνει το 1 και μοναδικό πριζάκι τηλεφώνου που έχω. Τονίζω εδώ πως αν έχω καταλάβει καλά η υποδοχή της πρίζας είναι για βίσμα rj11.

Θέλω να τραβήξω ένα καλώδιο από αυτή την πρίζα στα 4-5 μέτρα περίπου απόσταση όπου θα βρίσκεται το Modem router, έτσι ώστε να βρίσκεται στο πιο κεντρικό σημείο του σπιτιού για να έχει ικανοποιητική ασύρματη ταχύτητα όλο το σπίτι. Η πρώτη μου ερώτηση έρχεται εδώ! Τι καλώδιο να συνδέσω από πριζάκι μέχρι το modem router για να έχω την βέλτιστη δυνατή απόδοση? (Το βύσμα στο Modem router είναι το ίδιο με της πρίζας δλδ αν τα λέω καλά rj11).

Στην συνέχεια από το modem router θα φεύγει καλώδιο ethernet (Παρακαλώ πείτε μου πως λέγεται η κανονική του ονομασία - utp?) γύρω στα 4-5 μέτρα μέχρι τον σταθερό μου υπολογιστή!

Η δεύτερη μου ερώτηση έρχεται να κλείσει το κέιμενο μου με την συμβουλή σας για το ποια να είναι επιλογή μου σε router. Κόστος γύρω στα 150 ευρώ είναι υποφερτό! 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

edit: Με λίγο παραπάνω ψάξιμο στο forum συμπεραίνω πως θα πρέπει να τραβήξω UTP καλώδιο από το πριζάκι στο modem router απλά να του αλλάξω τα βύσματα από rj45 σε rj11! Και μετά άλλο ένα UTP με το rj45 βύσμα από το Modem Router στο σταθερό υπολογιστή! Σωστά?

Λυση νουμερο ενα.βαζεις το ρουτερ με μικρο τηλεφωνικο καλωδιο διπλα στην πριζα και ριχνεις Utp μεχρι εσενα.δεν σου κανει μαλλον.

δευτερη λυση βαζεις μεγαλυτερο τηλεφωνικο 4-5 μετρα και κανεις αυτα που λες.απλα το τηλεφωνικο καλωδιο ποιοτικα δεν ειναι οτι το καλυτερο λογω οτι δεν ειναι twisted και ειναι πολυκλωνο και λεπτο οποτε εκει παιρνεις utp και βαζεις Rj11 clip σε ενα απο τα ζευγαρια του πχ ασπρο μπλε/μπλε.

ρουτερ θες κατι με vectoring.υπαρχουν τα ακριβα draytek και fritz και μετα πας σε διαφορα Draytek Πχ σειρα archer αρκει να υποστηριζουν g.vector.αν βαζεις οτε θα σου κανει την τηλεφωνια voip οποτε ειναι λιγο ιστορια για να βαλεις το δικο σου ρουτερ και να εχεις και τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη απο Dlink 2750 λογο αναβαθμηση γραμης απο 20/1 σε 18/2. εγω το ζητησα λογο δουλειας αλλα δεν συνχρωνιζει το μοντεμ και εχω την φολα της Hol Το ZTE H108N η καπως ετσι που ηταν και ειναι προβληματικο αλλα συνχρωνιζει. Budget max 60ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολη την παρεα

 

Παιδια τα φωτα σας γιατι εχει παραγινει το κακο...

Εχω VDSL (maximum πιανω 30...) στην (Nova)Forthnet οπου μου εχουν δωσει κ ενα modem/router ZTE.Καθε μερα εχω απειρες αποσυνδεσεις.Μετα απο παραπονα ηρθαν κ τσεκαραν την γραμμη μου κ βρηκαν προβλημα στην γραμμη οπου θα το λυσουν μεσω τεχνικου ΟΤΕ τις επομενες μερες ομως ο τεχνικος δεν μπορουσε να δει πανω απο 1-2 αποσυνδεσεις...

Παρατηρησα ομως πως δεν αποσυνδεονται ολες οι συσκευες... (PS3,TV,Laptop,Smarthphone) και λεω μηπως πρεπει να επενδυσω σε αλλο Modem/router για να φτιαξει αυτο το χαλι.

Θα ηθελα να μου προτεινετε κατι καλο αν υπαρχει μεχρι 40 αντε το πολυ 50 ευρω.Επισης αν μπορω να κανω καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις για να βελτιωσω γενικα το δικτυο γιατι δε το εχω καθολου με το συγκεκριμενο θεμα.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες αποσυνδέσεις εννοείς αποσυνδέσεις του router από το internet, δηλαδή βλέπεις απότο router το log και κάνει αποσυνδέσεις και επανασυνδέσεις, ή μήπως λες για απώλεια wifi σήματος στις συσκευές που ανέφερες;

Δεν έχεις τίποτα σε ενσύρματο δίκτυο; Ρωτάω αυτά γιατί μου κάνει εντύπωση. Όχι με VDSL, αλλά έχω 8 ημέρες Uptime με router της Nova, και όσο ζούσε το Draytek 2710n που είχα, είχε συμβεί να είμαι και 25 ημέρες συν έχεια connected, και δεν το κοίταγα συχνά, όποτε τύχαινε. Υπόψη, για όσο παίζει ρόλλο, έχω τα πάντα σε μικρό rack που έχει και UPS

2016.04.20 Router Online Status (DrayTek 244001_A) [Forthnet] {Kalamaki}..jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, winlink είπε

Όταν λες αποσυνδέσεις εννοείς αποσυνδέσεις του router από το internet, δηλαδή βλέπεις απότο router το log και κάνει αποσυνδέσεις και επανασυνδέσεις, ή μήπως λες για απώλεια wifi σήματος στις συσκευές που ανέφερες;

Δεν έχεις τίποτα σε ενσύρματο δίκτυο; Ρωτάω αυτά γιατί μου κάνει εντύπωση. Όχι με VDSL, αλλά έχω 8 ημέρες Uptime με router της Nova, και όσο ζούσε το Draytek 2710n που είχα, είχε συμβεί να είμαι και 25 ημέρες συν έχεια connected, και δεν το κοίταγα συχνά, όποτε τύχαινε. Υπόψη, για όσο παίζει ρόλλο, έχω τα πάντα σε μικρό rack που έχει και UPS

2016.04.20 Router Online Status (DrayTek 244001_A) [Forthnet] {Kalamaki}..jpg

ολα ασυρματα τα εχω αλλα εχω παρατηρησει και τα δυο που αναφερεις

δηλαδη και απωλεια Wifi αλλα και να κανει αποσυνδεση το router απο το internet.

τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το wifi σημαντικό ρόλλο παίζει το router σου. Για την σύνδεση, αν αυτό που σου έδωσε ο provider δεν παίζει σωστά, θεωρώ ότι φταίει η γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2018 στις 3:48 ΜΜ, poulinos είπε

Λυση νουμερο ενα.βαζεις το ρουτερ με μικρο τηλεφωνικο καλωδιο διπλα στην πριζα και ριχνεις Utp μεχρι εσενα.δεν σου κανει μαλλον.

δευτερη λυση βαζεις μεγαλυτερο τηλεφωνικο 4-5 μετρα και κανεις αυτα που λες.απλα το τηλεφωνικο καλωδιο ποιοτικα δεν ειναι οτι το καλυτερο λογω οτι δεν ειναι twisted και ειναι πολυκλωνο και λεπτο οποτε εκει παιρνεις utp και βαζεις Rj11 clip σε ενα απο τα ζευγαρια του πχ ασπρο μπλε/μπλε.

ρουτερ θες κατι με vectoring.υπαρχουν τα ακριβα draytek και fritz και μετα πας σε διαφορα Draytek Πχ σειρα archer αρκει να υποστηριζουν g.vector.αν βαζεις οτε θα σου κανει την τηλεφωνια voip οποτε ειναι λιγο ιστορια για να βαλεις το δικο σου ρουτερ και να εχεις και τηλεφωνια.

Έχω ένα  utp 10 μέτρα, Εάν βάλω rj11 μετατροπέα μπορώ να κερδίσω κάτι σε ταχύτητα γιατί δεν θα είναι τσακισμένο στις άκρες το τηλεφωνικό καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Εκανα αιτηση στη γουιντ για συνδεση 24μ αλλα μου ειπαν δεν δινουν εξοπλισμο και πρεπει να αγορασω μονος μου.Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο μηχανημα μεχρι 50 ευρω?Γενικα δε με ενδιαφερει να κανω πολλα πραγματα απλα να εχει καλο σημα και να μην αποσυνδεεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...