Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποκλείεται να μην έχει bridge mode, αφού είναι στάνταρτ σε όλα τα modem.

Και απ' ότι βλέπω μπορείς να το επιλέξεις είτε τρέχοντας το Quick Setup, είτε στο μενού Advanced > Network > Internet και ρυθμίζοντας την σύνδεση WAN που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παιδιά!

Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω το TP-Link TD-W8970 το οποίο είχε πάρα πολύ δυνατό WiFi και ήταν γενικά κλάσεις ανώτερο από το αντίστοιχο του παρόχου (ZXHN H108L) με το οποίο δύσκολα έπιανα ιντερνετ στο διπλανό δωμάτιο και γενικα είχα αρκετά προβλήματα.

Αργότερα όμως αποδείχθηκε ότι και το TP-Link έχει πάρα πολλά προβλήματα με το WIFI, πάρα πολλές και συχνές αποσυνδέσεις. Το έψαξα λίγο και είδε πως έχει όντως πρόβλημα το συγκεκριμένο μοντέλο με το WIFI και δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση από τον κατασκευαστή.

Οπότε βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης, και θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι καλό μέχρι 70-80 ευρώ που να έχει δυνατό wifi. (Υπάρχει σε αυτά τα λεφτά κάτι και με dual band;)

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/21/2018 στις 10:34 ΠΜ, jkoukos είπε

Αποκλείεται να μην έχει bridge mode, αφού είναι στάνταρτ σε όλα τα modem.

Και απ' ότι βλέπω μπορείς να το επιλέξεις είτε τρέχοντας το Quick Setup, είτε στο μενού Advanced > Network > Internet και ρυθμίζοντας την σύνδεση WAN που έχεις.

jkoukos

Σε ευχαριστώ  πολύ για την απάντηση.

Το δοκίμασα αλλά στο  path που δίνεις δεν έχει την επιλογή  για λειτουργία  bridge 

  Συγκεκριμένα η πρώτη επιλογή  είναι για  modem - router mode και η άλλη για  3g modem router mode.

Μάλλον πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Quick Setup, αν στο 2ο βήμα δεν επιλέξεις κάποιον ελληνικό πάροχο αλλά το "Other", στο επόμενο βήμα σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις ότι θέλεις.

VR400-1.png.06b9f915ea37c37b25c4224025cb9832.png

Μπορείς επίσης να το κάνεις manual στη διαδρομή του μενού που σου έδωσα. είτε κάνοντας edit την υπάρχουσα σύνδεση WAN που έχεις, είτε δημιουργώντας νέα εγγραφή στον πίνακα.

VR400.png.3261afadab3865e815c5719f1d2ca31f.png

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/25/2018 στις 10:27 ΠΜ, DragoticSaen είπε

Καλημέρα παιδιά!

Εδώ και ενάμιση χρόνο έχω το TP-Link TD-W8970 το οποίο είχε πάρα πολύ δυνατό WiFi και ήταν γενικά κλάσεις ανώτερο από το αντίστοιχο του παρόχου (ZXHN H108L) με το οποίο δύσκολα έπιανα ιντερνετ στο διπλανό δωμάτιο και γενικα είχα αρκετά προβλήματα.

Αργότερα όμως αποδείχθηκε ότι και το TP-Link έχει πάρα πολλά προβλήματα με το WIFI, πάρα πολλές και συχνές αποσυνδέσεις. Το έψαξα λίγο και είδε πως έχει όντως πρόβλημα το συγκεκριμένο μοντέλο με το WIFI και δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση από τον κατασκευαστή.

Οπότε βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης, και θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι καλό μέχρι 70-80 ευρώ που να έχει δυνατό wifi. (Υπάρχει σε αυτά τα λεφτά κάτι και με dual band;)

Σας ευχαριστώ

Κάποιος που να μπορεί να προτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jkoukos είπε

Στο Quick Setup, αν στο 2ο βήμα δεν επιλέξεις κάποιον ελληνικό πάροχο αλλά το "Other", στο επόμενο βήμα σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις ότι θέλεις.

VR400-1.png.06b9f915ea37c37b25c4224025cb9832.png

Μπορείς επίσης να το κάνεις manual στη διαδρομή του μενού που σου έδωσα. είτε κάνοντας edit την υπάρχουσα σύνδεση WAN που έχεις, είτε δημιουργώντας νέα εγγραφή στον πίνακα.

VR400.png.3261afadab3865e815c5719f1d2ca31f.png

οκ σ ευχαριστώ πολύ.

δεν είχα αντιληφθεί ότι θα είναι έτσι και πάντα έβαζα τον πάροχο.

Σ ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο και την υπομονή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλέγοντας τον πάροχο, είναι απόλυτα λογικό να βάζει αυτόματα τις απαραίτητες ρυθμίσεις για κανονική PPPoE σύνδεση με αυτόν και δεν μπορείς να τις αλλάξεις. Γι' αυτό είτε επιλέγεις "Other", είτε κάνεις τις κάνεις χειροκίνητα στη WAN σύνδεση που έχει φτιάξει ο wizzard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητώ εδώ και καιρό router zyxel τύπου 791 ή 793 για την δουλειά μου αλλά  δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτε στην αγορά . Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου προτείνει κάτι άλλο σε shdsl ή vdsl για να κάνω την δουλειά μου  σε λογικό κόστος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα ήθελα προτάσεις για vdsl modem router συμβατό με την forthnet γύρω στα 100 ευρώ. Θα αντικαταστήσει το asus dsl-n17u λόγω προβλήματος validation του username & password, μετά την αλλαγή σε vdsl. Κρίμα γιατί είναι καλό modem. Αναμένω προτάσεις, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2018 στις 1:08 ΜΜ, athinamj είπε

Καλησπέρα,

θα ήθελα προτάσεις για vdsl modem router συμβατό με την forthnet γύρω στα 100 ευρώ. Θα αντικαταστήσει το asus dsl-n17u λόγω προβλήματος validation του username & password, μετά την αλλαγή σε vdsl. Κρίμα γιατί είναι καλό modem. Αναμένω προτάσεις, ευχαριστώ!

φιλε το Ν17 δουλευει μια χαρα σε VDSL ο παροχος φταιει για αυτό το θεμα validation του username & password

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, leoparkan είπε

φιλε το Ν17 δουλευει μια χαρα σε VDSL ο παροχος φταιει για αυτό το θεμα validation του username & password

Δυστυχώς δεν λειτουργεί με τίποτα, έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά επιμένει να βγάζει αρχικά wrong username or password και μετά unable to communicate with the remote server.

9 ώρες πριν, 2MikronS είπε

vlan id=835 δηλωσες?

Ολα τα έχω ρυθμίσει όπως πρέπει. Με το που έβαλα επάνω το zte απο την nova αμέσως είχα internet χωρίς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. θελω να αλλαξω το ρουτερ που εχω στο σπιτι μου γιατι ενω συχνες αποσυνδεσεις κ μεταπτωσεις στην ταχυτητα μου. εχω ενα της Φορθνετ παλιο TG585 Thomson

Θελω να εχει τουλαχιστον 3-4 θυρες για ethernet και να μπορουν να συνδεθουν τουλαχιστον 4 ατομα στο wifi. Εχω adsl αλλα ελπιζω καααποτε να ρθει εδω στο κερατσινι που ειμαι κ το vdsl οποτε δεν ξερω εαν πρεπει να παρω για το 2ο.

Η φορθνετ μου προτινε να παω σε ενα καταστημα της και να παρω ενα που δινουν με 20 ευρω μιας κ εχω ανανεωση προσφατα το συμβολαιο οποτε δεν δικαιουμε πιο φθηνα να παρω το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω μια ερώτηση. Εχω το ρουτερ ZTE ZXHN H168N, το οποίο λειτουργεί για vdsl, και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να το χρησιμοποιησω και σε adsl οχι μόνο σε vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...