Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ψάχνω για μόντεμ οικονομικό που θέλω να έχει την εξής δυνατότητα:

 

Δημιουργία δεύτερου ssid με ρύθμιση περιορισμού στην ταχύτητα.

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να πάρω adsl μοντεμ/ρούτερ το οποίο θα μπει σε γραμμή Hol/vodafone με infineon chipset. Αυτό που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι να έχει όσο το δυνατόν ποιο ισχυρό σήμα wi-fi. Με ένα παμπάλαιο zte χωρίς εξωτερική κεραία που το έχω στον 1ο όροφο, πιάνω οριακά στο ισόγειο και μερικές φορές χάνεται και το σήμα. Ίσως θα ήταν καλό να έχει εξωτερικές κεραίες οι οποίες να είναι και αποσπώμενες ώστε αν θέλω μελλοντικά να βάλω ακόμη δυνατότερες. Έχετε να προτείνετε κάτι;Τιμή 50-80 ευρώ αλλά μπορεί να πάει και παραπάνω αν υπάρχει κάτι αξιόλογο. Κατάστημα ας δούμε από e-shop αλλά πάμε και αλλού αν δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια έχω μια απορια . Ενας φιλος μου εβαλε συνδεση VDSL απο ADSL που ειχε προηγουμενως η οποια επιανε γυρω στα 5Mbps . Με το VDSL  τωρα πιανει 27Mbps . Κατα τη διαρκεια της μεταφορας του ειχαν δωσει το ρουτερ του VDSL και οταν το συνδεσε επιανε ταχυτητα 16-17Mbps χωρις να εχει ενεργοποιηθει το VDSL και οταν ενεργοποιηθηκε επιασε 27 . Τωρα η απορια μου ειναι η εξης . Εγω εχω  συνδεση ADSL 24Mbps και πιανω 4Mbps , εαν αγορασω αλλο ρουτερ και αντικαταστησω το εργοστασιακο που μου ειχε δωσει η ΗΟL υπαρχει περιπτωση να πιανω μεγαλυτερη ταχυτητα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,διαθέτω εδώ και ένα χρόνο περίπου Forthnet VDSL και το εργοστασιακό Technicolor TG589 v3 από αυτούς...

Το computer το κατήργησα,στο σπίτι παίζει μόνο ένα iPhone 6 και και ένα iPad 3...Βάσει των αριθμών στη σελίδα του Router, Up speed είναι περίπου στα 4000 (Kbps προφανως) και downspeed στα 41.000(επίσης,θεωρώ οτί χρησιμοποιώ σωστή μονάδα μέτρησης,μην με πάρετε στο ψιλό...)

 

Δεν υπάρχει ρε παιδιά ένα απλό Mac Address Filtering,αξίζει να πάω σε άλλο ή θα γ@$ήσω καμιά ταχύτητα...

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια έχω μια απορια . Ενας φιλος μου εβαλε συνδεση VDSL απο ADSL που ειχε προηγουμενως η οποια επιανε γυρω στα 5Mbps . Με το VDSL  τωρα πιανει 27Mbps . Κατα τη διαρκεια της μεταφορας του ειχαν δωσει το ρουτερ του VDSL και οταν το συνδεσε επιανε ταχυτητα 16-17Mbps χωρις να εχει ενεργοποιηθει το VDSL και οταν ενεργοποιηθηκε επιασε 27 . Τωρα η απορια μου ειναι η εξης . Εγω εχω  συνδεση ADSL 24Mbps και πιανω 4Mbps , εαν αγορασω αλλο ρουτερ και αντικαταστησω το εργοστασιακο που μου ειχε δωσει η ΗΟL υπαρχει περιπτωση να πιανω μεγαλυτερη ταχυτητα ???

Να φανταστώ ότι είναι σε ΟΤΕ και παίρνει τώρα σύνδεση από τις νέες καμπίνες;

Αν ναι, τότε είναι απόλυτα φυσιολογικό. Οι καμπίνες δίνουν ταυτόχρονα ADSL και VDSL από κάθε πόρτα. Απλά μετέφεραν την σύνδεση από το αστικό κέντρο στην καμπίνα, εξού και η αύξηση της ταχύτητας συγχρονισμού σε ADSL και όχι διότι έβαλε άλλη συσκευή.

 

Στην HOL που είσαι δεν θα έχεις κέρδος, εκτός κι αν υπάρχει δυνατότητα VDSL από καμπίνα στην περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω vdsl/isdn router-modem και δεν μπορώ να βρω μήπως ξέρει κανείς κάτι ;

 

δεν εψαξες καλα

 

http://www.e-shop.gr/ypologistes-dsl-modems-routers-vdsl-isdn-list?table=PER&category=DSL&filter-6316=1&filter-761=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω forthnet Adsl με fast path με το Vdsl/Adsl router technicolor tg589 και κλειδώνω με 6.2 snr στα 16000/1000 αξίζει τον κόπο να πάρω το asus dsl-n14u και να παίξω με το snr ή να μείνω όπως είμαι; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ψάχνω για μόντεμ οικονομικό που θέλω να έχει την εξής δυνατότητα:

 

Δημιουργία δεύτερου ssid με ρύθμιση περιορισμού στην ταχύτητα.

Αυτα!

Παιδιά, τα φώτα σας. Έχω διαβάσει τα εγχειρίδια από διάφορες μάρκες αλλά δεν τι γράφουν καθαρά για το αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι είναι σε ΟΤΕ και παίρνει τώρα σύνδεση από τις νέες καμπίνες;

Αν ναι, τότε είναι απόλυτα φυσιολογικό. Οι καμπίνες δίνουν ταυτόχρονα ADSL και VDSL από κάθε πόρτα. Απλά μετέφεραν την σύνδεση από το αστικό κέντρο στην καμπίνα, εξού και η αύξηση της ταχύτητας συγχρονισμού σε ADSL και όχι διότι έβαλε άλλη συσκευή.

 

Στην HOL που είσαι δεν θα έχεις κέρδος, εκτός κι αν υπάρχει δυνατότητα VDSL από καμπίνα στην περιοχή σου.

Ναι απο την καινουργια καμπινα του ΟΤΕ ειναι και η δικια μου συνδεση . Αν ειναι να παρω μοντεμ ποιο προτεινεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ψαχνω ενα adal modem routerεως 50 euro για συνδεση cyta,θελω να χρι οσο δυνατον καλυτερη εμβέλεια,υπαρχει κατι αυτο τον καιρο σε προσφορα;

Το γνωμη εχετε για αυτο http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d20-ac750-wireless-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612791

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο την καινουργια καμπινα του ΟΤΕ ειναι και η δικια μου συνδεση . Αν ειναι να παρω μοντεμ ποιο προτεινεις ???

Όχι, η δικιά σου σύνδεση είναι από το αστικό κέντρο. Για να πάρεις από την καμπίνα, θα πρέπει να αλλάξεις την σύνδεσή σου σε VDSL.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. ΠΡόσφατα έβαλα VDSL απο Forthnet. Είχα dual band router (Linksys X3500) και θέλω να αγοράσω κάτι αντίστοιχο (πάλι Dual band) για να παίζουν κινητά, ταινίες hd, internet browsing από PC ¨ολα σε ένα. 

 

Λέω να πάω σε αυτόν --> http://www.e-shop.gr/netgear-d6400-ac1600-dual-band-gigabit-wifi-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.617471

 

Έχετε κάτι καλύτερο κατά νου?

 

(Ο linksys X3500 Πάει για πούλημα.. τρελός router γαμώτο.. ) :( 

 

εδώ --> http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/656820-linksys-x3500-by-cisco-dual-band-router-%CF%83%CE%B5-%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.Ειμαι κι εγώ σε αναζήτησή νέου Μοντεμ-Ρουτερ γιατί έχω το Στόκ που δίνουν οι εταιρίες.

Ήμουν στην wind και έχω κάνει αλλαγη σε voda και έχω ακομη το μικρό zte της wind.Επειδη δεν υπαρχει χρόνος για πολλα πειράγματα και δοκιμές θα ήθελα μια πρόταση που να ειναι όσο το δυνατόν set and forget.Υπαρχει ένας σταθερός υπολογιστής που συνδέεται με καλώδιο και χρησιμεύει περισσοτερο σαν κατεβαστηρι και τέσσερις συσκευές τηλέφωνα - ταμπλετ με ασύρματο για σερφάρισμα.Ειδα οτι τα asus που προτείνει ο dbconan θέλουν δουλειά αλλα έχουν μαγικες ικανοτητες.Με το υπάρχων Μοντεμ-Ρουτερ έχω πολλές αποσυνδέσεις στο ασύρματο δίκτυο.Δηλαδη πολλές φορες για να συνδεθεί μια συσκευή πρεπει να ανοίξω κλείσω το wifi της συσκευής 4-5 φορες.Συνηθως το πρόβλημα εξαφανίζεται για λίγο με reboot tou router.Με εχει κουράσει λίγο αυτο το άνοιξε κλεισε και θα ήθελα να μου προτείνεται κατι που να εχει καλή εμβέλεια και όσο το δυνατόν πιο σταθερό σήμα.Το σπίτι ειναι γύρω στα 80-85 τμ και η ανάμεσα στην θέση του Ρουτερ και του σαλονιού που γίνεται η μεγαλύτερη χρήση του ασυρμάτου υπαρχει μονο ένας τοίχος.Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...