Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτιδηποτε προσπαθησεις εκτος ελλαδος θα σου βγει σε καλο να το ξερεις,απλα θελει υπομονη και επιμονη και στοχους,η αρχη θα ειναι δυσκολη αλλα στην πορεια θα βγαλεις ακρη στο εργασιακο κομματι,οσο αναφορα το lifestyle εγω την παω την αγγλια με τα χιλια!  συγκριτικα με την χαζο-βλαχουρια της ελλαδας.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, tony211 είπε

Θέλω να πάω Αγγλία για δουλειά αλλά άλλοι λένε ότι είναι πολύ δύσκολα άλλοι λένε εύκολα ξέρω καλά αγγλικα αλλά το φοβάμαι από την μια ώμος να δουλεύω εδώ για 20ευρω την ημέρα με σκοτώνει...απλά αν ξέρει κανείς για Αγγλία ας με βοηθήσει για βιογραφικό πως είναι εκεί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δώσε και καμιά πληροφορία, αλλιώς τι βοήθεια να βρεις?

Έχεις σπουδάσει κάτι? Έχεις χρήματα στην άκρη για μετανάστευση?

Το "ξέρω καλά αγγλικά" δε λέει και πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 11:50 ΠΜ, Μακιαβέλλι είπε

Και εγω θα ήθελα μερικές πληροφορίες παραπάνω για Τσεχία. Ειχα μιλήσει με τον bizzare με pm και μου έδωσε πολλές πληροφορίες το παιδι να ναι καλα. Αλλα μπαίνει σπάνια. 

Για παράδειγμα σε μια πολυεθνική ποσο ειναι ο μισθός ενος νέου υπαλλήλου που ξεκινάει απο χαμηλή θέση; (Μέσες άκρες) 

Τα νοίκια είδα ειναι ακριβα στο Μπρνο. 

Επίσης θα ήθελα να μάθω λιγο παραπανω για την κοινωνια. Αυτο που με κούρασε στην Ελλάδα ειναι η μονιμη γκρίνια απο όλους αλλα και η έλλειψη εργασιακών δικαιωμάτων. Ως προς αυτα τι λεει εκει;

Είμαι Πράγα σε μεγάλη πολυεθνική..ο μισθός ξεκινάει από 950 - 1000 περίπου..τα νοίκια αν θες να μείνεις μόνος σου ξεκινούν στα 500-550 αν συγκατοικήσεις πας αμέσως στα 350-450 αλλά η ζωή αν εξαιρέσεις το νοίκι είναι πολύ φτηνή.
Η κοινωνία (της Πράγας τουλάχιστον ) δεν έχει καμία σχέση με Ελλάδα ..δεν βλέπεις μιζέρια ..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sxoleio ehw teliosh ehw doulepsh oikodomh servitoros ehw kanei diafora epagelmata NAI enohte ehw leuta sthn akrh ehw ipologish gia krevati kana trapezaki kana psigio ran xriastoun auta Kai enohte ehw ipologish 1mhna faghta Kai nikh diladh tha paw me 3xiliarika...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tony211 είπε

Sxoleio ehw teliosh ehw doulepsh oikodomh servitoros ehw kanei diafora epagelmata NAI enohte ehw leuta sthn akrh ehw ipologish gia krevati kana trapezaki kana psigio ran xriastoun auta Kai enohte ehw ipologish 1mhna faghta Kai nikh diladh tha paw me 3xiliarika...

Δεν ξέρω για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι, πάντως σε κάποιες αναπτυγμένες της βόρειας Ευρώπης, τα 3 χιλιάρικα δεν είναι πολλά. Σκέψου πως για να νοικιάσεις σπίτι, θα δώσεις 2 ή 3 ενοίκια μπροστά. Όταν το ενοίκιο είναι περίπου (μη σου πω minimum) στα 1000 ευρώ, καταλαβαίνεις ότι δεν σου φτάνουν. Δενε λέω ότι δεν γίνεται, απλά χρειάζεται πολύ οργάνωση και ψάξιμο πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, tony211 είπε

Sxoleio ehw teliosh ehw doulepsh oikodomh servitoros ehw kanei diafora epagelmata NAI enohte ehw leuta sthn akrh ehw ipologish gia krevati kana trapezaki kana psigio ran xriastoun auta Kai enohte ehw ipologish 1mhna faghta Kai nikh diladh tha paw me 3xiliarika...

Με αυτά τα δεδομένα, κάτσε Ελλάδα. Εκτός αν προτίθεσαι να αποκτήσεις κάποια αγγλική πιστοποίηση πχ ηλεκτρολόγος, υδραυλικός κ.α. που θα σου επιτρέψει να εργαστείς σε αυτό το αντικείμενο.

Επεξ/σία από Dagobert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

me auta ta dedomena th enohs ? satafaka nomizo pos den iparxei logos na sou apantisw gt pragmatika fenetai oti den gnwrizeis edwses mia apantish pou akouses etsi apo kapoion akuro ta spitia epeidh ta ehw psaksh kai ehw kai theia mou ekei vrikshs kai spitia kai me 300eurw to mhna paw na mazepso leuta kai na doulevo aksioprepes to opoio o katwteros misthos einai 8eurw thn wra...den paw na meinw se villa , kai pistepseme ta 3 xiliarika mia xara ftanoun ektos an ise anthrwpos pou tha trwws kathe mera eksw tha xalas leuta xwris ousia 

Επεξ/σία από tony211
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tony211 είπε

me auta ta dedomena th enohs ? satafaka nomizo pos den iparxei logos na sou apantisw gt pragmatika fenetai oti den gnwrizeis edwses mia apantish pou akouses etsi apo kapoion akuro ta spitia epeidh ta ehw psaksh kai ehw kai theia mou ekei vrikshs kai spitia kai me 300eurw to mhna paw na mazepso leuta kai na doulevo aksioprepes to opoio o katwteros misthos einai 8eurw thn wra...den paw na meinw se villa 

Όπως επιθυμείς φίλε μου, εγώ προσπάθησα να βοηθήσω όπως μπορώ. Εγώ που μένω Ολλανδία, πληρώνω 1000 ευρώ το μήνα μονο για το ενοίκιο και λέω πάλι καλά. Σε ολόκληρη τη χώρα είναι σχεδόν αδύνατον να βρεις ενοίκιο χαμηλότερο των 800 ευρώ. Υποθέτω κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και Αγγλία, ίσως και Γερμανία, στις αστικές πόλεις και τα περίχωρα. Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι και αν ακολουθήσεις.

* Btw, δεν μένω σε βίλα προφανώς... σε ένα απλό διαμέρισμα πολυκατοικίας μένω, μικρότερο των 60 τετραγωνικών μέτρων.

Επεξ/σία από satafaka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, satafaka είπε

Όπως επιθυμείς φίλε μου, εγώ προσπάθησα να βοηθήσω όπως μπορώ. Εγώ που μένω Ολλανδία, πληρώνω 1000 ευρώ το μήνα μονο για το ενοίκιο και λέω πάλι καλά. Σε ολόκληρη τη χώρα είναι σχεδόν αδύνατον να βρεις ενοίκιο χαμηλότερο των 800 ευρώ. Υποθέτω κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και Αγγλία, ίσως και Γερμανία, στις αστικές πόλεις και τα περίχωρα. Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι και αν ακολουθήσεις.

* Btw, δεν μένω σε βίλα προφανώς... σε ένα απλό διαμέρισμα πολυκατοικίας μένω, μικρότερο των 60 τετραγωνικών μέτρων.

 

Στο Λονδίνο δύσκολο να ενοικίασεις μόνος σου κάτι (π.χ., διαμέρισμα). Συνήθως ενοικιάζεις ένα δωμάτιο σε διαμέρισμα ή όροφο σπιτιού (το οποίο σπίτι έχει διαμορφωθεί ώστε κάθε όροφος να είναι διαμέρισμα). 

Τα ενοίκια για το δωμάτιο ποικίλουν και εξαρτώνται κυρίως από την περιοχή (ζώνη και borough). Άλλοι παράγοντες που επηράζουν είναι ο ιδιοκτήτης και το μεσητικό. Για αυτό που έχεις εσύ αλλά στο Λονδίνο, ζώνη 2 ας πούμε, έδινες άνετα 1400-1800 £.  

Δεν ξέρω καθόλου πως είναι στην Ολλανδία, αλλά υποθέτω ότι ενοικιάζεις διαμέρισμα και όχι δωμάτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Στο Λονδίνο δύσκολο να ενοικίασεις μόνος σου κάτι (π.χ., διαμέρισμα). Συνήθως ενοικιάζεις ένα δωμάτιο σε διαμέρισμα ή όροφο σπιτιού (το οποίο σπίτι έχει διαμορφωθεί ώστε κάθε όροφος να είναι διαμέρισμα). 

Τα ενοίκια για το δωμάτιο ποικίλουν και εξαρτώνται κυρίως από την περιοχή (ζώνη και borough). Άλλοι παράγοντες που επηράζουν είναι ο ιδιοκτήτης και το μεσητικό. Για αυτό που έχεις εσύ αλλά στο Λονδίνο, ζώνη 2 ας πούμε, έδινες άνετα 1400-1800 £.  

Δεν ξέρω καθόλου πως είναι στην Ολλανδία, αλλά υποθέτω ότι ενοικιάζεις διαμέρισμα και όχι δωμάτιο. 

Συμφωνώ και εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για Αγγλία (παρόμοια κατάσταση με Ολλανδία δηλαδή, γιατί δεν μένω Amsterdam). Στην ουσία νοικιάζω ένα πολύ μεγάλο studio με την γυναίκα μου, αλλά και σε 2άρι να πήγαινα κάπου στα 1000 θα έδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε ανειδίκευτος εργάτης στην Αγγλία και θα το μετανιώσεις. 300 ευρώ ενοίκιο Αγγλία μόνο με άλλους 5-6 συγκατοίκους, κοινή τουαλέτα, μικρό δωμάτιο και καμιά ώρα από το κέντρο θα βρεις. Με σκληρή δουλειά θα τα καταφέρεις αλλά θα είσαι μια η άλλη. Δεν είναι πλέον η παλιά Αγγλία, πλέον έχει εκατομμύρια Πολωνούς κλπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, satafaka είπε

Συμφωνώ και εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για Αγγλία (παρόμοια κατάσταση με Ολλανδία δηλαδή, γιατί δεν μένω Amsterdam). Στην ουσία νοικιάζω ένα πολύ μεγάλο studio με την γυναίκα μου, αλλά και σε 2άρι να πήγαινα κάπου στα 1000 θα έδινα.

Παρρξήγησες. Δεν υποθέτω ούτε το "έχω στο μυαλό μου". Είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, satafaka είπε

Όπως επιθυμείς φίλε μου, εγώ προσπάθησα να βοηθήσω όπως μπορώ. Εγώ που μένω Ολλανδία, πληρώνω 1000 ευρώ το μήνα μονο για το ενοίκιο και λέω πάλι καλά. Σε ολόκληρη τη χώρα είναι σχεδόν αδύνατον να βρεις ενοίκιο χαμηλότερο των 800 ευρώ. Υποθέτω κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και Αγγλία, ίσως και Γερμανία, στις αστικές πόλεις και τα περίχωρα. Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι και αν ακολουθήσεις.

* Btw, δεν μένω σε βίλα προφανώς... σε ένα απλό διαμέρισμα πολυκατοικίας μένω, μικρότερο των 60 τετραγωνικών μέτρων.

Κάποιος νεοφερμένος δεν θα νοικιάσει μόνος του διαμέρισμα διότι δεν βγαίνει οικονομικά. Θα νοικιάσει ένα δωμάτιο, στην επαρχία βρίσκει άνετα με 350 λίρες. Οπότε μην τον αποθαρρύνεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...