Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Fortistis είπε

Παρρξήγησες. Δεν υποθέτω ούτε το "έχω στο μυαλό μου". Είναι έτσι.

Δεν παρεξήγησα τίποτα και ούτε ανέφερα πουθενά ότι υποθέτεις πράματα ή τα έχεις στο μυαλό σου. Ίσα ίσα συμφώνησα αυτό που είπες, ξανά διάβασε αυτό που έγραψα.

 

1 ώρα πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Κάποιος νεοφερμένος δεν θα νοικιάσει μόνος του διαμέρισμα διότι δεν βγαίνει οικονομικά. Θα νοικιάσει ένα δωμάτιο, στην επαρχία βρίσκει άνετα με 350 λίρες. Οπότε μην τον αποθαρρύνεις έτσι.

Ακριβώς αυτό. Όμως αν διάβασες στο πρώτο post του, έγραψε να αγοράσει ψυγείο, τραπεζάκι κτλπ. κάτι το οποίο παραπέμπει σε ενοικίαση διαμερίσματος και όχι δωματίου, αφού σε δωμάτιο έχεις τα παραπάνω κοινόχρηστα με τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, tony211 είπε

me auta ta dedomena th enohs ?

Δεν έχεις κάποιο πτυχίο, οπότε  οι επιλογές σου για εργασία είναι περιορισμένες. Για ηλεκτρολογικές, υδραυλικές κλπ εργασίες χρειάζεσαι πιστοποίηση. Αν την βγάλεις, ναι θα έχεις καλό μισθό. Αλλιώς κοιτάς για θεσεις σε αποθήκες, Tesco και τα συναφή. Νοίκι 300 μόνο με συγκατοίκηση και κυρίως βόρεια Αγγλία. Τέλος, 3.000 είναι λίγα για αρχή σε ξένη χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Για να νοικιάσεις δωμάτιο ή για συγκατοίκηση γενικότερα θέλει και εκεί να δώσεις ενοίκια μπροστά;

Γενικά ναι, αλλά σπανίως πετυχαίνεις και περιπτώσεις που δεν χρειάζεται (σε τελείως σκατά σπίτια).

Όσο καλύτερο και νεότερο το σπίτι, τόσο περισσότερους μήνες "ασφάλεια" ζητάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Για να νοικιάσεις δωμάτιο ή για συγκατοίκηση γενικότερα θέλει και εκεί να δώσεις ενοίκια μπροστά;

Πχ για να νοικιάσεις δωματιο συνήθως είναι πολύ λιγότερα τα χρήματα που δίνεις σαν εγγύηση απ' το να νοικιάσεις μόνος σου σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα εάν γίνεται την γνώμη και την εμπειρία των μελών για τον παρακάτω μικρό προβληματισμό μου (βέβαια θα μιλήσω και με τις αρμόδιες υπηρεσίες εδώ).

Λόγο της οικονομικής κατάστασης που υπάρχει αποφάσισα με την γυναίκα μου να μετακομίσουμε το καλοκαίρι στο εξωτερικό και συγκεκριμένα Σερβία. Η σύζυγος μου είναι Σέρβα και εδώ και 8 χρόνια ζει εδώ στην Ελλάδα όπου και σπούδασε. Αυτην την στιγμή υπάρχει ένα αυτοκίνητο μισό στο δικό μου όνομα και μισό στου πατέρα μου. Στην Σερβία είπαν ότι για να πάρει εκεί πιο έυκολα πινακίδες το καλύτερο είναι να γίνει εξ ολοκήρου μεταβίβαση στο δικό της όνομα σαν Σέρβος πολίτης που είναι (θα είναι πολύ πιο έυκολη η όλη διαδικασία). Για να γίνει αυτό θα πρέπει να πληρώσουμε εδώ όλα τα ανάλογα κόστη της μεταβίβασης συν το τεκμηριο που θα την πιάσει (λόγο ανεργίας της συζύγου) για όσο χρονικό διάστημα είμαστε ακόμα εδω.

Αρχικά αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: με αυτόν τον τρόπο της μεταβίβασης του αυτοκινήτου στην σύζυγο μου στην Ελλάδα πως θα φανεί  ότι πλεόν δεν ζούμε εδώ έτσι ώστε να μην συνεχίσει να την πιάνει το τεκμήριο;

Το δέυτερο μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος. Πχ να μεταβιβαστεί το υπόλοιπο μισό που είναι στο πατέρα μου σε μένα, εγώ να φύγω με τις ελληνικές πινακίδες και να το πουλήσω εικονικά σε κάποιο στο εξωτερικό πχ σύζυγο, πεθερό...

Σε δέυτερο χρόνο τι πρέπει να προσέξω γενικά και τι θα ήταν καλό να διεκπεραιώσω (ΑΦΜ κτλ) και ποιές υπηρεσίες να ενημερώσω σχετικά με την μετακόμιση μας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε μπέρδεψαν...

Πάτε στο υπουργείο και κάνετε μια δήλωση διαγραφής λόγω εξαγωγής.

Πάτε Σερβία και βγάζετε πινακίδες εκεί, πληρώνοντας ένα φόρο εισαγωγής, που είναι ανάλογα τα κυβικά και την παλαιότητα του αυτοκινήτου.

Παίρνεις πινακίδες και τέλος.

https://www.diekpereoseis.gr/yphresies/oximata-ix/eksagogi-ix-sto-eksoteriko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Μάλλον σε μπέρδεψαν...

Πάτε στο υπουργείο και κάνετε μια δήλωση διαγραφής λόγω εξαγωγής.

Πάτε Σερβία και βγάζετε πινακίδες εκεί, πληρώνοντας ένα φόρο εισαγωγής, που είναι ανάλογα τα κυβικά και την παλαιότητα του αυτοκινήτου.

Παίρνεις πινακίδες και τέλος.

https://www.diekpereoseis.gr/yphresies/oximata-ix/eksagogi-ix-sto-eksoteriko

Αυτό.

+ ότι σε κάποιες χώρες (πχ αν θυμάμαι καλά ισχύει για τη Σουηδία) δεν πληρώνεις φόρο, απλά παίρνεις πινακιδες (αν θυμάμαι καλά μπορείς να πα΄ρεις πρώτα νέες και να επιστρέψεις μετά τις παλιές εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Πολύ καλό το link.

Πρέπει πρώτα να μεταβιβαστεί όμως το ήμισυ που είναι στον πατέρα μου σε μένα? Και εφόσον γίνει διαγραφή εδώ στην Σερβία μπορεί να γραφτεί στο όνομα της γυναίκας μου η πρέπει να γίνει πάλι στο δικό μου? Επίσης το αμάξι θα το χρειαστούμε κατά όλη την διάρκεια της μετακόμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To αμάξι θα μεταβιβαστεί σε αυτόν που θα ανήκει όταν πάρει Σέρβικες πινακίδες. Σαν πώληση θα είναι. Εσύ με τον πατέρα σου θα δηλώσετε την διαγραφή στην ΕΛΛΑΔΑ και η γυναίκα σου θα πάρει τα χαρτιά εξαγωγής. Με αυτά πάει και το δηλώνει Σερβία.

Επεξ/σία από Zaytsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ανακεφαλαιωση χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός. 

Αρχικά διαγράφουμε το αμάξι εγώ και πατέρας μου όπως αναφέρεις παραπάνω. 

Το μεταβιβαζουμε στην γυναίκα μου εδώ στην Ελλάδα; γιατί αρχικά γράφεις ότι" θα μεταβιβαστει σε αυτόν που θα ανήκει όταν πάρει σερβικες πινακίδες" 

Μετά με αυτά τα χαρτιά εξαγωγής το εισάγει η γυναίκα μου και το ταξινομει στο δικό της όνομα. 

Οι πινακίδες που θα φοράει στο ταξίδι Ελλάδα Σερβία θα είναι κάποιες άλλες προσωρινές; 

Σόρι και πάλι εάν επαναλαμβανομαι απλά δεν γνωρίζω το θέμα αυτό καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πινακίδες πρέπει να ρωτήσεις. Δεν ξέρω αν δικαιούσε προσωρινές.

Όμως, μπορείτε να το πάτε έξω με τις Ελληνικές και μετά να τις βγάλετε, τις στείλετε Ελλάδα και να γίνει η διαδικασία.

Αν εσύ δε μπορείς να επιστρέψεις, κάνεις απλά μια εξουσιοδότηση στον πατέρα σου να το κάνει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2018 στις 11:46 ΜΜ, tsakonas είπε

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. 

Κάθε χώρα έχει τα θετικά και αρνητικά. 

Αγγλία χόρτασα 11 χρόνια ήταν ώρα αλλαγής. Δε ξανά γυρίζω με τίποτα! 

ΦΙλε επειδη που ηλθε μια προταση εργασιας απο το Παν/μιο του Cambridge (αν και brexit-περιεργο) μια ερωτηση.

Ποιο το ετησιο κοστος διαμονης, διατροφης κτλ σε μια ακριβη,οπωςτο cambridge ποληγια ενα ατομο. Παλιοτερα το αντιστοιχο γραφειο του Παν/μιου μου ειχε πει γυρω στα 30Κ λιρες ετησιως.

Ισχυει κατι τετοιο η εχει αλλαξει προς τα πανω/κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, louben είπε

ΦΙλε επειδη που ηλθε μια προταση εργασιας απο το Παν/μιο του Cambridge (αν και brexit-περιεργο) μια ερωτηση.

Ποιο το ετησιο κοστος διαμονης, διατροφης κτλ σε μια ακριβη,οπωςτο cambridge ποληγια ενα ατομο. Παλιοτερα το αντιστοιχο γραφειο του Παν/μιου μου ειχε πει γυρω στα 30Κ λιρες ετησιως.

Ισχυει κατι τετοιο η εχει αλλαξει προς τα πανω/κατω?

30K θα ειναι ο μισθος σου (οποτε £1981 καθαρα καθε μηνα)? Διοτι για να εχεις 30Κ (£2500 τον μηνα) καθαρα θελεις περιπου 40Κ μισθο.

Στην πρωτη περιπτωση με συγκατοικους ναι, μονος δυσκολο.

Το κυριο εξοδο στην Αγγλια ειναι το ενοικιο, τα υπολοιπα δεν διαφερουν και τοσο απο Ελλαδα (ειδικα supermarket ειναι φτηνοτερα) οποτε ξεκινας απο εκει και βλεπεις αν βγαινεις: https://tinyurl.com/y8kxe3jj

Επεξ/σία από tsapman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...