Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σε τι βοηθάει που είναι Έλληνας ο recruiter; (Απλή ερώτηση για να καταλάβω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/6/2018 στις 5:00 ΜΜ, Dagobert είπε

Δεν έχεις κάποιο πτυχίο, οπότε  οι επιλογές σου για εργασία είναι περιορισμένες. Για ηλεκτρολογικές, υδραυλικές κλπ εργασίες χρειάζεσαι πιστοποίηση. Αν την βγάλεις, ναι θα έχεις καλό μισθό. Αλλιώς κοιτάς για θεσεις σε αποθήκες, Tesco και τα συναφή. Νοίκι 300 μόνο με συγκατοίκηση και κυρίως βόρεια Αγγλία. Τέλος, 3.000 είναι λίγα για αρχή σε ξένη χώρα.

Γιατι χρειάζεσαι πιστοποιηση για υδραυλικές εργασίες? Απλα τα υδραυλικα ειναι λιγο διαφορετικά. Οσον αφορά τα ηλεκτρολογικα θα μπορεις να κανεις μικρες δουλειες για αρχη και μετα βλέπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Για Μαλτα που αναφέρθηκε. 

image.png.b2f04fefa0fbc2209f3cd4034cd8ba41.png

ο recruiter ειναι Ελληνας. 

Μόλις ανακάλυψα ότι η Μάλτα έχει ένα τελείως φλατ σύστημα κρατήσεων για ένα μεγάλο εύρος ετήσιου εισοδήματος (από 14500 μέχρι 60000€), το οποίο είναι μόλις 25%. Ουσιαστικά όσο μεγαλύτερο μισθό έχεις τόσο περισσότερα χρήματα σου μένουν στην τσέπη αναλογικά με άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία από όλη την Ευρώπη, προφανώς, αλλά τουλάχιστον σε χώρες από τις οποίες έχω φάει ψωμί (Ολλανδία, Βέλγιο, Ιρλανδία) υπάρχει προοδευτικότητα στην φορολογία. Ακόμα και στη Μ.Βρετανία που οι φόροι δεν είναι τόσο μεγάλοι όσο σε άλλες χώρες της δυτικής Ευρώπης και σίγουρα μικρότεροι από τις χώρες που έχω ζήσει βλέπεις μια κάποια προοδευτικότητα στη φορολογία εισοδήματος. 

Με έναν γρήγορο υπολογισμό (σίγουρα μπακαλίστικο αφού δεν παίρνει υπόψη ρεαλιστικές παραμέτρους σε κάθε χώρα και βασίζεται στο σχετικά αναληθές ότι θα πληρώνεσαι για 12 μήνες) ένας ετήσιος μικτός μισθός 30000€ σου δίνει 1900€ το μήνα στη Μάλτα και 1750€ στο Βέλγιο. Αν ο μισθός ήταν 60000€ τότε στην Μάλτα θα έπαιρνες σχεδόν 3800€ ενώ στο Βέλγιο λιγότερα από 2700.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, natural_sgf είπε

Σε τι βοηθάει που είναι Έλληνας ο recruiter; (Απλή ερώτηση για να καταλάβω).

 

Λογικα εχει καλυτερη διαθεση απεναντι σε συμπατριώτες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apple3 είπε

Γιατι χρειάζεσαι πιστοποιηση για υδραυλικές εργασίες? Απλα τα υδραυλικα ειναι λιγο διαφορετικά. Οσον αφορά τα ηλεκτρολογικα θα μπορεις να κανεις μικρες δουλειες για αρχη και μετα βλέπεις 

Δες εδώ:

https://nationalcareersservice.direct.gov.uk/job-profiles/plumber

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mourloz είπε

Για το γκαζι πρέπει να εισαι certified οπως και για να κανεις ηλεκτρολογικη εγκατάσταση. Μπορει να μη σου ζητησουν χαρτια αλλα αν γινει η στραβή πας κατευθείαν μεσα. Αν λεει κατι αλλο στο λινκ ενημερωσε με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Speculoos said:

Με έναν γρήγορο υπολογισμό (σίγουρα μπακαλίστικο αφού δεν παίρνει υπόψη ρεαλιστικές παραμέτρους σε κάθε χώρα και βασίζεται στο σχετικά αναληθές ότι θα πληρώνεσαι για 12 μήνες) ένας ετήσιος μικτός μισθός 30000€ σου δίνει 1900€ το μήνα στη Μάλτα και 1750€ στο Βέλγιο. Αν ο μισθός ήταν 60000€ τότε στην Μάλτα θα έπαιρνες σχεδόν 3800€ ενώ στο Βέλγιο λιγότερα από 2700.

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό εφόσον δεν έχει καμία πρακτική σημασία.

Πρώτον στη Μάλτα και στο Βέλγιο δεν έχεις τις ίδιες παροχές, ποιότητα ζωής κλπ, και δεύτερον δεν πρόκειται να έχεις τον ίδιο μισθό για την ίδια θέση στη Μάλτα και στο Βέλγιο.

Αυτό το senior που λέει 35-45k στη Μάλτα είναι χοντρικά τα μισά από όσα θα μπορούσες να παίρνεις εδώ γύρω.

5 hours ago, Chrisxxx said:

Λογικα εχει καλυτερη διαθεση απεναντι σε συμπατριώτες του. 

Όταν είσαι σοβαρός επαγγελματίας δεν έχεις καμία τέτοια καλύτερη διάθεση.

Η διαφορά είναι πως μπορεί ο υποψήφιος να αισθάνεται πιο άνετα να μιλήσει με Έλληνα, αλλά προσωπικά το θεωρώ χαζό γιατί είμαστε εδώ και συζητάμε μετανάστευση οπότε η οικειότητα χωρίς Έλληνα είναι κάτι που θες να καλλιεργήσεις, όχι να αποφύγεις.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό εφόσον δεν έχει καμία πρακτική σημασία.

Πρώτον στη Μάλτα και στο Βέλγιο δεν έχεις τις ίδιες παροχές, ποιότητα ζωής κλπ,

Ομολογώ ότι δεν είχα παρε δώσε με δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία κλπ κλπ

αλλά από το λίγο που είδα και έζησα αρκετούς μήνες εκεί, μια χαρά ήταν η ποιότητα ζωής ... ΟΚ δεν είναι Λονδίνο, Παρίσι, Βερολίνο κλπ αλλά δε σου λείπει και τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, DrLo said:

Ομολογώ ότι δεν είχα παρε δώσε με δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία κλπ κλπ

αλλά από το λίγο που είδα και έζησα αρκετούς μήνες εκεί, μια χαρά ήταν η ποιότητα ζωής ... ΟΚ δεν είναι Λονδίνο, Παρίσι, Βερολίνο κλπ αλλά δε σου λείπει και τίποτα

Δεν εννοώ πως κάτι βασικό λείπει (αν και γενικά δεν έχω την καλύτερη ιδέα για τη Μάλτα), ο καθένας μπορεί να το μεταφράσει ανάλογα με το τι θέλει.

Στη Μάλτα για παράδειγμα από αθλητικά και καλλιτεχνικά δρώμενα φαντάζομαι θα υπάρχει το απολύτως τίποτα. Αγορές από internet, λυπάμαι αλλά μαλτέζικη Amazon δεν έχει. Κοσμοπολίτικο μέρος δεν το λες, κλπ κλπ.

Γενικά το point μου είναι πως έχει διαφορά το περιβάλλον. Ίσως για κάποιους να είναι και καλύτερο, αλλά για πολλούς δε θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν εννοώ πως κάτι βασικό λείπει (αν και γενικά δεν έχω την καλύτερη ιδέα για τη Μάλτα), ο καθένας μπορεί να το μεταφράσει ανάλογα με το τι θέλει.

Στη Μάλτα για παράδειγμα από αθλητικά και καλλιτεχνικά δρώμενα φαντάζομαι θα υπάρχει το απολύτως τίποτα. Αγορές από internet, λυπάμαι αλλά μαλτέζικη Amazon δεν έχει. Κοσμοπολίτικο μέρος δεν το λες, κλπ κλπ.

Γενικά το point μου είναι πως έχει διαφορά το περιβάλλον. Ίσως για κάποιους να είναι και καλύτερο, αλλά για πολλούς δε θα είναι.

Ναι για τα αθλητικά και τα καλλιτεχνικά ίσως έιναι έτσι.

Αυτό με την Αμαζον δε το κατάλαβα ... εννοείς δεν παραδίδει η Αμαζον εκεί ? δεν είμαι σίγουρος αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Αν εννοείς ότι δεν έχει "παράρτημα" η Amazon εκεί ... so what ? γιατί πρέπει να ενδιαφέρει? και στην Ελλάδα δεν έχει και σε δεκάδες μια χαρά χώρες σε όλο το κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει η ζωη σε ενα μικρο νησι με 400,000 κατοικους και εκταση μικροτερη κι απο την Αθηνα δεν ειναι για ολους. Σε καποιον μπορει να αρεσει επειδη σιγουρα θα εχει ησυχια σε συγκριση με μεγαλουπολεις, εχει Μεσογειακο καιρο κ.ο.κ. Εμενα πχ θα μου φαινοταν ερημια, μου αρεσει να μενω σε μεγαλουπολη. Θα προτιμουσα να μεινω καπου αλλου στην Ευρωπη ακομα και με μικροτερη αγοραστικη δυναμη.

Και συμφωνα με αυτο εδω: https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Malta&country2=Belgium&city1=Valletta&city2=Brussels η Βαλλεττα εχει παραπλησιες τιμες με τις Βρυξελλες αλλα πολυ χαμηλοτερους μισθους. Δεν λεω οτι ειναι ευαγγελιο, αλλα δινει μια γενικη εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό εφόσον δεν έχει καμία πρακτική σημασία.

Πρώτον στη Μάλτα και στο Βέλγιο δεν έχεις τις ίδιες παροχές, ποιότητα ζωής κλπ, και δεύτερον δεν πρόκειται να έχεις τον ίδιο μισθό για την ίδια θέση στη Μάλτα και στο Βέλγιο.

Αυτό το senior που λέει 35-45k στη Μάλτα είναι χοντρικά τα μισά από όσα θα μπορούσες να παίρνεις εδώ γύρω.

Κουβέντα καφενείου σίγουρα αν και στην τελική θες να δεις πόσα θα βάζεις στην τσέπη σου και πόσα θα σου μένουν στην άκρη. Η όποια παρατήρησή μου είχε να κάνει αποκλειστικά με τις καθαρές απολαβές. Αν στην Μάλτα πάρεις 40κ, στο Βέλγιο κατά μέσο όρο πολύ χοντρικά θα πάρεις 55κ, ίσως και 60 (εξαρτάται βέβαια και το senior τι ακριβώς προϋποθέτει). Δύσκολα ένας μέσος 35άρης-40άρης θα πάρει 80κ. Στην τσέπη σου στη μία περίπτωση θα μπαίνουν τον μήνα 2500€ στην άλλη 2700-2800, το θέμα είναι που θα σου μένουν περισσότερα και θα έχεις ένα συγκεκριμένο επίπεδο ζωής. btw, ένας ετήσιος μισθός 80κ στο Βέλγιο χοντρικά θα σου δίνει μόνο 3400€ τον μήνα.

Αυτή η μπακαλίστικη σύγκριση έχει σίγουρα περισσότερο νόημα σε χώρες με παρεμφερή ποιότητα, δε θα συγκρίνεις τα ετήσια μικτά της Σλοβακίας με της Ιρλανδίας πχ. αλλά αν θες να μετακομίσεις από την Ολλανδία στη Γαλλία ή από το Βέλγιο στη Γερμανία είναι ένας μικρός μπούσουλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, apple3 είπε

Για το γκαζι πρέπει να εισαι certified οπως και για να κανεις ηλεκτρολογικη εγκατάσταση. Μπορει να μη σου ζητησουν χαρτια αλλα αν γινει η στραβή πας κατευθείαν μεσα. Αν λεει κατι αλλο στο λινκ ενημερωσε με. 

Δεν είναι μόνο να σου ζητήσουν χαρτιά. Η εκπαίδευση θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και κάποια πράγματα, φαντάζομαι. Το "αν γίνει η στραβή πας μέσα" θα έπρεπε να σε αποτρέπει 100% από το να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα ειπα να ρωτησω εδω:

Μενω εξωτερικο απο μικρος και θελω να βγαλω ξενο διαβατηριο (της χωρας που μενω) αλλα νομιζω θα ζητησουν πιστοποιητικο γεννησης. Το ελληνικο μου διαβατηριο εχει ληξει και ταυτοτητα δεν εβγαλα ποτε. Αν στειλω καποιον γνωστο στο δημαρχειο ποια εγγραφα χρειαζονται η ειναι κατι που μπορω να κανω ονλαιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mourloz είπε

Δεν είναι μόνο να σου ζητήσουν χαρτιά. Η εκπαίδευση θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και κάποια πράγματα, φαντάζομαι. Το "αν γίνει η στραβή πας μέσα" θα έπρεπε να σε αποτρέπει 100% από το να το κάνεις.

Για να καταληγουμε δε χρειάζεται πιστοποίηση για να δουλεψεις υδραυλικός. Ουτε να αλλάξεις ενα πολυφωτο ή μια μπριζα. Για να μπλεξεις με αέριο χρειαζεσαι πιστοποίηση αλλιως εισαι παρανομος. Οπως επισης και οι περισσότερες ηλεκτρολογικές δουλειές. Οτι λεω ειναι απο προσωπική εμπειρία και οχι οτι εχω ακουσει απο τρίτους. 

 

Απλα το να παει καποιος απο εδω χωρις να ξερει πως να βρει πελατες και το τι ασφαλειες χρειάζεται και ολα τα χαρτια για ελευθερος επαγγελματίας ειναι αρκετά δυσκολο. Οχι ακατόρθωτο με τη κατάλληλη προετοιμασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...