Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Alxnks είπε

Εσύ δηλαδή σχολιάζεις λέγοντας αυτά, επειδή είδες τι (ειδικά λόγω και της εμπειρίας που τώρα αναφέρεις); Είδες απλά να μην έχει κολλήσει η μεμβράνη απόλυτα λόγω της περιμετρικής μεταξοτυπίας του τζαμιού (ψιλογνωστο πρόβλημα και το αναφέρουν όλοι οι εγκαταστάτες....αλλά έχοντας περάσει αρκετά αυτοκίνητα από τα χέρια μου με μεμβράνες, κανένα δεν είχε πρόβλημα γύρω από τη μεταξοτυπία ακόμα και μετά από 10+ χρόνια. Οπότε πιο πολύ μου κάνει για δικαιολογία μη σωστής δουλειάς; Μη εμπιστοσύνης στη δουλειά τους/υλικών τους?) ή είδες αυτό που είδαμε και οι υπόλοιποι...δηλαδή να έχει ζάρες η μεμβράνη, δηλαδή δεν την είχαν δουλέψει σωστά (μάλλον τσαπατσουλικα και γρήγορα, "να φύγει αυτό να περάσει το επόμενο αμάξι") με θερμοπιστολο και την πλαστική σπάτουλα που έχουν;

Ναι, ισχύει ότι φάνηκε να μην τη δούλεψαν όσο χρειαζόταν. Στην τελική, εγώ θα την έκοβα αντί να την αφήσω έτσι, αν δεν κολλούσε με τπτ. Απλά ήθελα να τονίσω και το πρόβλημα που υπάρχει στις άκρες. Ζάρες και τα λοιπά ψεγάδια που αναφέρθηκαν δεν μπόρεσα να δω από τις φωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
19 ώρες πριν, tornado είπε

δεν αναφερει ποιες μεβρανες βαζει ο μαστορας ομως ε?

Σε εμένα Madico είχε βάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια εχει κανεις καμια φωτογραφια με μεμβρανες ουτε τις τερμα ανοιχτο που ειναι το νομιμο για μπροστα , αλλα ουτε και σκουρες που μπαινων συνηθως

 

δηλαδη αν δε κανω λαθος γυρω στο 50 % διαπεραστικοτητα

Επεξ/σία από pug_f_e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2019 στις 12:12 ΜΜ, tsakali_gr είπε

Λοιπόν,  καταρχάς χθες ξεκίνησε ενα promo της LLumar το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ: https://llumar.gr/car/spring_offer_ig_2019?utm_source=Traffic+-+Instagram&utm_medium=Traffic+-+Instagram&utm_campaign=Traffic+-+Instagram

Εγώ τελικά δεν είχα την υπομονή να περιμένω πότε θα δεήσει η Carglass να βάλει πάλι προσφορά με 40% και αφού με γείωσαν που είχα ζητήσει καλύτερη τιμή, πήγα στη LLumar (πριν το promo δυστυχώς) και επειδή μου άρεσε αυτό που είδα το προχώρησα. Από αρχική τιμή 225 ευρώ για τις καλύτερες μεμβράνες και όχι τις πιο απλές, μου πήρε 184 ευρώ (με το promo θα βγει πιο φτηνά).

- Στα 2 μπροστά πλαϊνά έβαλα την πιο καλή μεμβράνη με έξτρα προστασία για τον ήλιο/θερμότητα και UV προστασία και επέλεξα αυτήν με ποσοστό 48%, που δεν είναι πολύ σκούρα.

- Στα υπόλοιπα τζάμια (πλην παρμπρίζ) επειδή είχα σκούρα κρύσταλλα από το εργοστάσιο, έβαλα αντίστοιχα την πιο καλή μεμβράνη για τον ήλιο και UV προστασία με ποσοστό 39%, για να μην σκουρύνει περισσότερο.

Έκαναν άψογη τοποθέτηση, κόλλησαν τα ειδικά αυτοκολλητάκια σε όλα τα τζάμια, μου έδωσαν εγγύηση εφ' όρου ζωής και βεβαίωση τοποθέτησης για το ΚΤΕΟ.

Να σημειώσω εδώ, ότι υποθετικά ακόμη και με αυτές που δεν είναι σκούρες και βλέπεις μέσα στο όχημα, βάσει νόμου είμαι εκτός προδιαγραφών.

Ωστόσο, θεωρώ ότι η αστυνομία δε σταματάει ποτέ, παρά μόνο σε κραυγαλέες περιπτώσεις (όπως το Golf που λέει το παιδί πιο πάνω) ή αν πέσεις σε κανέναν στραβωμένο που θέλει να σε γράψει.

Ο χρόνος θα δείξει πώς θα πάνε οι LLumar, όμως οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

Κατόπιν αιτήματος και από ένα παιδί σε π.μ. ανεβάζω κι εγώ φωτογραφίες. Έχω τραβήξει φωτογραφίες σε διαφορετικές ώρες της ημέρας για να φανεί η διαφορά και έχω και 2 από το πλυντήριο, όπου είναι ανοικτή η πόρτα για να δείτε τη διαπερατότητα. Γενικώς, στα μπροστινα φαίνεται κανονικά το εσωτερικό χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Στο quote πιο πάνω είχα αναφέρει λεπτομερώς τι είχα βάλει και που.

Θυμίζω είχα ήδη σκούρα κρύσταλλα στα πλαϊνά πίσω και στο πορτ-μπαγκάζ κι έτσι έβαλα διαφορετικές μεμβράνες για να ισορροπήσω την οπτική διαφορά.

Μετά από 3 μήνες χρήσης είμαι απολυτα ικανοποιημένος από τις μεμβράνες και από άποψη προστασίας με τη θερμότητα και οπτικά.

Όσον αφορά την ποιότητα της δουλειάς της τοποθέτησης από τη Llumar στα Μελίσσια, είναι άψογη και δεν έχει εμφανιστεί κανένα ελάττωμα (το λέω γιατί είδα σε ένα προηγούμενο ποστ ένα πορτ-μπαγκάζ που ήταν πολύ λάθος).

 

 

 

Fiesta ST_1.jpg

Fiesta ST_2.jpg

Fiesta ST_3.jpg

Fiesta ST_4.jpg

IMG_20190620_191143mod.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2019 στις 2:36 ΜΜ, pug_f_e είπε

παιδια εχει κανεις καμια φωτογραφια με μεμβρανες ουτε τις τερμα ανοιχτο που ειναι το νομιμο για μπροστα , αλλα ουτε και σκουρες που μπαινων συνηθως

δηλαδη αν δε κανω λαθος γυρω στο 50 % διαπεραστικοτητα

Δες σελιδα 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakali_gr είπε

Κατόπιν αιτήματος και από ένα παιδί σε π.μ. ανεβάζω κι εγώ φωτογραφίες. Έχω τραβήξει φωτογραφίες σε διαφορετικές ώρες της ημέρας για να φανεί η διαφορά και έχω και 2 από το πλυντήριο, όπου είναι ανοικτή η πόρτα για να δείτε τη διαπερατότητα. Γενικώς, στα μπροστινα φαίνεται κανονικά το εσωτερικό χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Στο quote πιο πάνω είχα αναφέρει λεπτομερώς τι είχα βάλει και που.

Θυμίζω είχα ήδη σκούρα κρύσταλλα στα πλαϊνά πίσω και στο πορτ-μπαγκάζ κι έτσι έβαλα διαφορετικές μεμβράνες για να ισορροπήσω την οπτική διαφορά.

Μετά από 3 μήνες χρήσης είμαι απολυτα ικανοποιημένος από τις μεμβράνες και από άποψη προστασίας με τη θερμότητα και οπτικά.

Όσον αφορά την ποιότητα της δουλειάς της τοποθέτησης από τη Llumar στα Μελίσσια, είναι άψογη και δεν έχει εμφανιστεί κανένα ελάττωμα (το λέω γιατί είδα σε ένα προηγούμενο ποστ ένα πορτ-μπαγκάζ που ήταν πολύ λάθος).

Fiesta ST_1.jpg

Fiesta ST_2.jpg

Fiesta ST_3.jpg

Fiesta ST_4.jpg

IMG_20190620_191143mod.jpg

Νταξ το st τα σπάει

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εκεί είχα βάλει τις δικές μου llumar titanium στο ίδιο υποκατάστημα πριν περιπου 10 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, κανένα θέμα. Ωραίο αποτέλεσμα! @tsakali_gr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κλεισει ραντεβου για να περασω κι εγω μεμβρανες στην Carglass αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα για τις πισω.

Μπροστα θα βαλω τις black pearl 75 αλλα για πισω ειμαι αναμεσα στις onyx 55 και στις desert 30.

Οι desert με προβληματιζουν λιγο γιατι ειναι παλια μεμβρανη και δεν ξερω αν ειναι αντιστοιχη σε ιδιοτητες με την onyx.

Αντιστοιχα οι onyx 55 ισως ειναι ενα κλικ πιο ανοιχτες απο αυτο που θα ηθελα γιατι ο μικρος γκρινιαζει για τον πλευρικο ηλιο και με ρωταει συνεχεια ποτε θα βαλω τις μεμβρανες για να μην τον ενοχλει πλεον ο ηλιος.

Το αυτοκινητο μου ειναι μαυρο, με μαυρα δερματινα καθισματα και μαυρο ουρανο οποτε δεν ξερω αν το 55αρι θα δειχνει σε μενα πιο σκουρο απο οτι σε αλλα πχ λευκα αυτοκινητα.

Καποιος που να εβαλε την onyx 55 ή την desert 30 και να μπορει να μας πει εντυπωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις δει και συγκρίνει δείγματα αυτών που λες μεταξύ τους, αλλά έχε κατά νου ότι πέρα απ' τη σκουρότητα, μπορεί να έχουν διαφορά και στην απόχρωση.

Για παράδειγμα κάποια σειρά να μπλεδίζει και κάποια άλλη να καφετίζει. Μην το κάνεις τσίρκο δηλαδή, αν και ακόμα κι αυτό να πήγαινες να κάνεις, φαντάζομαι ότι θα σε ενημέρωναν ότι κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Johnny_Vet είπε

Εχω κλεισει ραντεβου για να περασω κι εγω μεμβρανες στην Carglass αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα για τις πισω.

Μπροστα θα βαλω τις black pearl 75 αλλα για πισω ειμαι αναμεσα στις onyx 55 και στις desert 30.

Οι desert με προβληματιζουν λιγο γιατι ειναι παλια μεμβρανη και δεν ξερω αν ειναι αντιστοιχη σε ιδιοτητες με την onyx.

Αντιστοιχα οι onyx 55 ισως ειναι ενα κλικ πιο ανοιχτες απο αυτο που θα ηθελα γιατι ο μικρος γκρινιαζει για τον πλευρικο ηλιο και με ρωταει συνεχεια ποτε θα βαλω τις μεμβρανες για να μην τον ενοχλει πλεον ο ηλιος.

Το αυτοκινητο μου ειναι μαυρο, με μαυρα δερματινα καθισματα και μαυρο ουρανο οποτε δεν ξερω αν το 55αρι θα δειχνει σε μενα πιο σκουρο απο οτι σε αλλα πχ λευκα αυτοκινητα.

Καποιος που να εβαλε την onyx 55 ή την desert 30 και να μπορει να μας πει εντυπωσεις?

Αν ψαξεις τα χαρακτηριστικα τους, θα δεις οτι δεν διαφερουν ιδιαιτερα.Απλα οι desert παραγονται πια αποκλειστικα για την Ελλαδα και τον αντιπροσωπο της, λογω μεγαλης δημοτικοτητας(Αυτο απο επισημο mail της madico ως απαντηση σε φιλο σε αλλο φορουμ σε ερωτημα του). Εγω εχω τις desert 30 και δεν ειναι τοσο σκουρες οσο νομιζα.Στην αρχη πηγαινα για τις 55 αλλα κ ο τεχνικος της carglass μου προτεινε το 30 λογω παιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Τελικα εβαλα τις black pearl 75 μπροστα και πισω τις onyx 55.

Ειναι σχετικα ανοιχτοχρωμες αλλα νομιζω οτι ταιριαξαν ωραια χρωματικα με τις μπροστα και ελπιζω να εχουν αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα τη γνωστή προσφορά της carglass Black pearl 75% στα μπροστινά και desert 30% στα πίσω(για την ακρίβεια στο χαρτί γράφει 33.7%). Εκ πρώτης όψεως φαίνεται οτι έγινε πολύ καλή δουλειά και σε λιγότερο από 2 ώρες ήταν έτοιμο. Θα έχω ολοκληρωμένη άποψη σε 2 εβδομάδες όπου θα φανεί το τελικό αποτέλεσμα όπως μου είπαν. Επίσης σε μεγάλο ταξίδι που έκανα χτες το μεσημέρι, κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να έχεις μεμβράνες. 

Μία ερώτηση: μου είπαν ότι ειδικά στο πίσω παρμπρίζ θα εμφανιστούν κάτι σαν "νερά" και να μην πειράξω τίποτα, θα φύγουν σε 2 εβδομάδες. Αυτά τα νερά τι ακριβώς είναι και πως θα τα καταλάβω? Αυτό που βλέπω εγώ είναι σε 2-3 σημεία στις άκρες από τους αγωγούς του παρμπρίζ (τις γραμμές) φαίνονται κάτι πολύ μικρές φουσκάλες σαν να χρειάζεται να τις πατήσεις για να εφαρμόσει καλά σε αυτά τα σημεία. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...