Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, -WISE- είπε

Έκλεισα ραντεβού να βάλω σε Smart αντηλιακές μεμβράνες της Global σε οδηγού συνοδηγού σε πολύ καλή τιμή. Απλά έχω μπερδευτεί με την νομιμότητα και τη σκουρότητα. Εγώ θα ήθελα να τοποθετήσω τις όσο πιο σκούρες γίνεται. Παρά την βεβαίωση του ΚΤΕΟ (και τις όποιες δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσω στην όραση από το πλάι), υπάρχει θέμα με αστυνομία και ελέγχους;

Ασχέτως αν δεν σου κάνουν ποτέ έλεγχο, πρέπει κάποια στιγμή όλοι μας να συνειδητοποιήσουμε ότι για κάποιο λόγο η νομοθεσία έχει ορίσει επιτρεπτά όρια και ο αυτός είναι η ασφάλεια. Οπότε αν θες πιο σκούρο από το νόμιμο, βάλε τουλάχιστον τόσο ώστε να είσαι ορατός στους υπόλοιπους οδηγούς, αλλά και εσύ να έχεις σωστή ορατότητα το βράδυ. Προσωπικά, στο πίσω παρμπρίζ που έχω πολύ σκοτεινές, με δυσκολεύει το βράδυ. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βλέπεις το βράδυ ναι παίζει ρόλο , το να σε βλέπουν οι άλλοι για μένα είναι άκυρο εντελώς και όποιος οδηγεί σωστά δεν κοιτάει τον οδηγό αλλά το αμάξι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου είχα διαβάσει οτι η διαπερατότητα από 70% στην ΕΕ έχει θεσπιστεί πρακτικά για να έχουν ορατότητα οδηγού-συνοδηγού τα όργανα της τάξης κατά την διενέργεια ελέγχου.
Σε άλλες χώρες (πχ ΗΠΑ, Αυστραλία κλπ) υπάρχουν διαφορετικά όρια...

ΥΓ. Στους άλλους οδηγούς δεν βλέπω ιδιαίτερο νόημα να είσαι ορατός

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή το βράδυ δεν βλέπεις ντιπ από τους πλαϊνούς καθρέφτες; Όσο σκούρα είναι η μεμβράνη εξωτερικά είναι και εσωτερικά;
Πίσω δεν θα βάλω.

 

 

 

Επεξ/σία από -WISE-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ σημαντικό να υπάρχει οπτική επαφή με τον οδηγό όταν αυτό είναι εφικτό, είτε όταν είμαι πεζός είτε όταν οδηγώ. Από τα πιο απλά όπως να γίνει ένα νεύμα, μέχρι πιο σύνθετα όπως να προβλέψεις κινήσεις του. Για το μπροστινό παρμπρίζ δεν το συζητώ καν. Βέβαια ένα σκούρο τζάμι που δεν φαίνεται ο οδηγός, συνεπάγεται πιθανότατα ότι και ο ίδιος θα έχει περιορισμένη ορατότητα το βράδυ. 

@-WISE- από μέσα δεν είναι το ίδιο, η ορατότητα είναι μεγαλύτερη. Τη μέρα δεν έχεις θέμα όσο σκούρες και να είναι. Βάλε και πίσω. Εγώ αν έβαζα τώρα πίσω παρμπρίζ θα έβαζα 50-70%, τώρα έχω 30%, όσο και στα πίσω παράθυρα, και το βράδυ με δυσκολεύει μερικές φορές. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, -WISE- είπε

Δηλαδή το βράδυ δεν βλέπεις ντιπ από τους πλαϊνούς καθρέφτες; Όσο σκούρα είναι η μεμβράνη εξωτερικά είναι και εσωτερικά;
Πίσω δεν θα βάλω.

Επειδή εδώ μέσα λέγονται πολλά, θα σου πω πως έχουν τα πράγματα....

Στο δικό μου έχω βάλει σε όλα τα τζάμια 35% και στο μπροστά 50%. Το βράδυ οδηγώ και παρκάρω ανετοτατα....

Τις έχω δύο χρόνια στο αυτοκίνητο, κανένας δεν με έχει σταματήσει και εκτός αυτού η δουλειά μου είναι κοντά σε κτήριο που είναι τίγκα σε αστυνομικούς (Δεν λέω που και τι κάνω....). Πότε δεν μου είπαν τίποτα...

Αν θες τη γνώμη μου, βάλε σε όλο για ομοιομορφία....κάμποσες σελίδες πίσω το έβαλα φωτογραφία και μου την έπεσαν οι νομιμοφρονες (τρομάρα τους...)

Επεξ/σία από manousos82003
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vrwmiar1Z είπε

Καλά άμα βάλεις διαφορετικά νούμερα φιμε δε θα δείχνει κάπως περίεργα το αυτοκίνητο;

Αν ρωτάς εμενα, στη δική μου περίπτωση, όχι...φαίνεται ομοιόμορφο:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vrwmiar1Z είπε

Καλά άμα βάλεις διαφορετικά νούμερα φιμε δε θα δείχνει κάπως περίεργα το αυτοκίνητο;

Κάποια εργοστασιακά αυτοκίνητα έρχονται ήδη με διχρωμία οπότε το μάτι μας την έχει συνηθίσει.

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2020 στις 3:10 ΜΜ, manousos82003 είπε

Επειδή εδώ μέσα λέγονται πολλά, θα σου πω πως έχουν τα πράγματα....

Στο δικό μου έχω βάλει σε όλα τα τζάμια 35% και στο μπροστά 50%. Το βράδυ οδηγώ και παρκάρω ανετοτατα....

Τις έχω δύο χρόνια στο αυτοκίνητο, κανένας δεν με έχει σταματήσει και εκτός αυτού η δουλειά μου είναι κοντά σε κτήριο που είναι τίγκα σε αστυνομικούς (Δεν λέω που και τι κάνω....). Πότε δεν μου είπαν τίποτα...

Αν θες τη γνώμη μου, βάλε σε όλο για ομοιομορφία....κάμποσες σελίδες πίσω το έβαλα φωτογραφία και μου την έπεσαν οι νομιμοφρονες (τρομάρα τους...)

Ευχαριστώ φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Κοιτάω στο δρόμο και βλέπω πολλούς με τέρμα σκούρα τζάμια στα πλαϊνά. Η 35% είναι η πιο σκούρα σωστά;
Με ξεμπέρδεψες αρκετά. Αύριο θα πάω να τις τοποθετήσω και θα ποστάρω εντυπώσεις. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την εταιρεία πάνε τα ποσοστά, κάθε μία έχει τα δικά της ή τέλος πάντων δεν έχουν όλες τα ίδια.

Πάντως το 35% δεν είναι το πιο σκούρο που υπάρχει, αφού υπάρχει και κοντά στο 0% που είναι το εντελώς μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Ευχαριστώ φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Κοιτάω στο δρόμο και βλέπω πολλούς με τέρμα σκούρα τζάμια στα πλαϊνά. Η 35% είναι η πιο σκούρα σωστά;
Με ξεμπέρδεψες αρκετά. Αύριο θα πάω να τις τοποθετήσω και θα ποστάρω εντυπώσεις. :)

Αν σε βοηθαει, εβαλα ASWF στην Carglass. Η πιο σκουρα ειναι στο 20 και θα σε δυσκολεψει... Το 35 ειναι ιδανικο!

Επεξ/σία από manousos82003
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έβαλα τελικά τις μεμβράνες. Επέλεξα τις 20% γιατί στα ματια μου δεν έβλεπα τρομερές διαφορές από την 35% και μπορώ να πω οτι έκανα πολύ καλή επιλογή. 

Την δοκίμασα την ημέρα μαζί με τα πολυ σκοτεινά γυαλιά ηλίου που έχω και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όλα πεντακάθαρα από τους καθρέφτες. 

Την δοκίμασα και βράδυ σε δύσκολους δρόμους από άποψη φώτων και όλα πάλι άψογα από άποψη καθαρότητας και δεν μπορώ να κατανοήσω τις προτροπές που διάβαζα στο διαδίκτυο για την δυσκολία που θα συναντήσουν όσοι επιλέξουν σκούρες μεμβράνες. Από τη στιγμή που τα αμάξια έχουν φώτα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μην δεις τον άλλον από τον καθρέφτη να έρχεται ακόμα και από πολύ μεγάλη απόσταση και χωρίς καθόλου φωτισμό στους δρόμους. 

Αυτά από εμένα.  Ελπίζω να αντέξουν στο χρόνο αν και στην τιμή που τις έβαλα και μισό χρόνο να αντέξουν δεν θα με πειράξει. 😛

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...