Προς το περιεχόμενο

Κάρτα sim για συναγερμό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2021 στις 11:41 ΜΜ, MerNion είπε

Κοντεύει να τελειώσει 2021 και ακόμα κανένα νέο.. Μάλλον πάμε για Ιανουάριο του 2022 και βλέπουμε...

Εχει δοκιμάσει κανείς Planetsim;

Έχει καιρό τώρα που δε βλέπω να αλλάζει. Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η προσθήκη 2 sim σε συναγερμούς, με προβληματίζουν κάποια ζητήματα, όπως η προέλευση του αριθμού τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην κλήση από το GSM προς το ΚΛΣ, γιατί όπως προαναφέρθηκε από μέλος για χρήση της InterTelecom υπήρχε καθυστέρηση περίπου 8" λόγω ότι η κλήση γίνεται από αγγλικό αριθμό. Αντίστοιχα αναρωτιέμαι τι μπορεί να προκύψει και στην PlanetSim, λόγω ότι ο αριθμός είναι εσθονικός. Είναι σημαντική η απώλεια κάθε δευτερολέπτου!

Σίγουρα πάντως πρέπει να βρεθεί κάποια λύση γιατί τα καρτέλ κινητής ρουφάνε πολύ! Οπότε αν έχετε κατά νου κι άλλες προτάσεις...

Στις 23/12/2019 στις 3:00 ΜΜ, Alxnks είπε

Κι εγώ intertelecom έχω κάπου δύο χρόνια τώρα.

Μπορείς να βγάλεις με κάπου 5€ για όσο παει, αρκεί μέσα στον χρονο να γίνει μια χρεωσιμη κλήση, αλλιώς χάνεται το υπόλοιπο και πρέπει να ξαναβάλεις.

Ένα μόνο κακό που έχω εντοπίσει σε σύγκριση με ελληνική κάρτα είναι ότι αργεί να γίνει η κλήση. Δηλαδή όσο είχα ελληνικές sim μέσα με το που χτυπούσε ο συναγερμός σε 1-2 δευτερα είχε γίνει και η κλήση στο κινητό μου. Τώρα μπορεί να περάσουν κάπου στα 8 δεύτερα μέχρι να χτυπήσει το κινητό μου. Λογικό μεν αφού η κλήση γίνεται μέσω εξωτερικού, με προβληματίζει δε τι μπορεί να κάνει στο μεταξύ εκείνος που θα έχει μπει μέσα (να βρει να ξυλωσει καλωδια και να μην γίνει ποτέ τελικά η κλήση).

 

 

Η χρονοκαθυστέρηση παραμένει, έχεις δοκιμάσει κάτι για να βελτιωθεί;

Στις 15/11/2019 στις 1:21 ΠΜ, fivdis είπε

Αν ο συναγερμός είναι σχετικά πρόσφατος ίσως υποστηρίζει NB-IoT. Δες το πακέτο της Cosmote για NB-IoT με 1.24 ευρώ το μήνα. 

https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/narrowband-iot.html

Δεν το έχω καταλάβει, η πρόταση αυτή πως μπορεί να αξιοποιηθεί; Το ζητούμενο είναι η δυνατότητα χρήσης είτε κλήσεων, είτε sms ή και δεδομένων από GSM module συναγερμού προς ΚΛΣ.

 

Επίσης, αν έχει κάποιος άποψη για την GlobalSIM να διαφωτίσει;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 301
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, pintourikio είπε

Σε εσάς έστειλαν για αντικατάσταση της sim η intertelecom?

 

3 ώρες πριν, amorealex είπε

Ναι, έχω παραλάβει ήδη την καινούργια.

πάπαλα το UK number  

 

🤒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρει κανεις την Planet Sim Eurosim? Θελω να αγορασω μια για συναγερμο για να στελνει data σε ΚΛΣ. Βασικα θελω να ρωτησω αν παιζει και με τα 3 δικτυα για fallback. Καλεσα και μου ειπαν οτι η Eurosim παιζει και με τους 3 παροχους. Εχει δοκιμασει κανεις να μου πει αν ισχυει αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 8:17 ΜΜ, 1ns0mn1a είπε

 

πάπαλα το UK number  

 

🤒

 

Στις 11/3/2022 στις 5:06 ΜΜ, pintourikio είπε

Σε εσάς έστειλαν για αντικατάσταση της sim η intertelecom?

Παρέλαβα και εγώ την καινούρια αλλά δυστυχώς τέλος τα εισερχόμενα sms από ότι φαίνεται και το είχα δηλωμένο στον πατέρα μου σε τράπεζα και gov....

 

Τι κάνουμε τώρα; Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;;

Στις 11/3/2022 στις 4:56 ΜΜ, 1ns0mn1a είπε

άλλος με πρόβλημα στα εισερχόμενα SMS @ intertelecom   ?

Παρέλαβα και εγώ την καινούρια αλλά δυστυχώς τέλος τα εισερχόμενα sms από ότι φαίνεται και το είχα δηλωμένο στον πατέρα μου σε τράπεζα και gov....

 

 

 

Τι κάνουμε τώρα; Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lakisss είπε

 

Παρέλαβα και εγώ την καινούρια αλλά δυστυχώς τέλος τα εισερχόμενα sms από ότι φαίνεται και το είχα δηλωμένο στον πατέρα μου σε τράπεζα και gov....

 

Τι κάνουμε τώρα; Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;;

Παρέλαβα και εγώ την καινούρια αλλά δυστυχώς τέλος τα εισερχόμενα sms από ότι φαίνεται και το είχα δηλωμένο στον πατέρα μου σε τράπεζα και gov....

 

 

 

Τι κάνουμε τώρα; Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;;

 

 

@1ns0mn1a @lakisss

Ώπα!

τι εννοείς τέλος τα εισερχόμενα?

εγώ που τον χρησιμοποιώ σε συναγερμό για να μου στέλνει sms, δεν θα το κάνει πλέον?

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα δηλωμένο στον πατέρα μου στην τράπεζα και στο gov και μετά την αλλαγή της κάρτας sim διαπίστωσα ότι δεν έρχονται πλέον τα μηνύματα μίλησα μαζί τότε και με ενημέρωσαν πως πλέον δεν δέχεται εισερχόμενα μηνύματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mαγκες η λυση ειναι μια για συνδεση συναγερμου με το ΚΛΣ

Καρτα sim απο την cosmote μονο data 12GB για 1 χρονο κοστος 20€.

Mπορειτε να τη βρειτε και στον Γερμανο.

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/prepaid/cosmote-mobile-internet-me-karta-sim-only-pack/?productId=20373370

 

Επεξ/σία από nikos121
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nikos121 είπε

Mαγκες η λυση ειναι μια για συνδεση συναγερμου με το ΚΛΣ

Καρτα sim απο την cosmote μονο data 12GB για 1 χρονο κοστος 20€.

Mπορειτε να τη βρειτε και στον Γερμανο.

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/prepaid/cosmote-mobile-internet-me-karta-sim-only-pack/?productId=20373370

 

Νομίζω ότι το gsm module όταν χρησιμοποιείται αντί της σταθερής τηλεφωνικής γραμμής, κάνει κλήσεις τηλεφωνικές, τουλάχιστον αυτό έχω δει αρκετά χρόνια τώρα σε λογαριασμούς που έρχονται και αυτά σε δύο διαφορετικά συστήματα - μάρκες. Οπότε δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν προσφέρει μόνο δεδομένα. (μιλώντας πάντα ως καταναλωτής, όχι τεχνικός, ούτε ιδιαίτερες γνώσεις)

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gousias είπε

Νομίζω ότι το gsm module όταν χρησιμοποιείται αντί της σταθερής τηλεφωνικής γραμμής, κάνει κλήσεις τηλεφωνικές, τουλάχιστον αυτό έχω δει αρκετά χρόνια τώρα σε λογαριασμούς που έρχονται και αυτά σε δύο διαφορετικά συστήματα - μάρκες. Οπότε δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν προσφέρει μόνο δεδομένα. (μιλώντας πάντα ως καταναλωτής, όχι τεχνικός, ούτε ιδιαίτερες γνώσεις)

Ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...