Προς το περιεχόμενο

Κάρτα sim για συναγερμό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο συναγερμός είναι σχετικά πρόσφατος ίσως υποστηρίζει NB-IoT. Δες το πακέτο της Cosmote για NB-IoT με 1.24 ευρώ το μήνα. 

https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/narrowband-iot.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, amorealex είπε

https://www.intertelecom.gr

Έβαλα αυτή και ησύχασα.

Λέω και εγώ να τη βάλω. Είδες μήπως πόσο καιρό μένουν μέσα τα λεφτά αν δεν τα φας και κάθε πότε θέλει να βάζεις λεφτά?

Έψαξα στο site αλλά δεν βρήκα κάτι προφανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, amorealex είπε

Δες εδώ: https://www.intertelecom.gr/mobile/faqs

Τα λεφτά μένουν μέσα και θα χρειαστεί να βάλεις μόνο αν τα καταναλώσεις.

Thanks. Παρήγγειλα μια να δουμε πως θα παει για συναγερμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, amorealex είπε

Δες εδώ: https://www.intertelecom.gr/mobile/faqs

Τα λεφτά μένουν μέσα και θα χρειαστεί να βάλεις μόνο αν τα καταναλώσεις.

Θα κάνω μια δοκιμή και εγώ μάλλον. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήρα - δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα όμως. Τι παρατήρησα? Ότι λαμβάνει SMS μόνο σε Βρετανικό Αριθμό -  τα οποία SMS προφανώς τα χρεωνόμαστε γιατί δεν εμπίπτουν στα δωρεάν sms που έχουμε στις συνδέσεις / πακέτα μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Την πήρα - δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα όμως. Τι παρατήρησα? Ότι λαμβάνει SMS μόνο σε Βρετανικό Αριθμό -  τα οποία SMS προφανώς τα χρεωνόμαστε γιατί δεν εμπίπτουν στα δωρεάν sms που έχουμε στις συνδέσεις / πακέτα μας 

Ναι, λαμβάνει sms μόνο ο βρετανικός αριθμός. Ο άλλος είναι ελληνικός σταθερός, οπότε σαν σταθερός δεν δέχεται sms.

Τα εισερχόμενα είναι δωρεάν. Τα εξερχόμενα κοστίζουν 0.19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα, 

Εβαλα και εγω καρτα  intertelecom σε gps tracker για το αυτοκίνητο, για να αποφύγω τις παράλογες χρεώσεις των μεγάλων εταιριών. Καθώς και την συνεχη ανανέωση. Η καρτα ηρθε σε 2 μερες με courier αφότου παράγγειλα online. Και την επομενη εργασιμη ενεργοποιηθηκε (φανταζομαι περιμενουν πρωτα τα χαρτια που τους εχει στειλει πισω π.χ. υπευθηνη δηλωση). Στον gps tracker θα χρησιμοποησω μονο τον εντοπισμο μεσω μυνηματων. Παρατηρησα οτι κάποια μυνηματα χανόντουσαν παρόλο που χρεωνοντουσαν. Μολις μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων μου ενεργοποιησανε αμεσα την 2πλη δρομολογιση (φανταζομαι ειναι γνωστο θεμα) και πλεον λειτουργει χωρις κανα θεμα! Οποτε καλο ειναι μολις ενεργοποιηθει η καρτα να τους ζητησετε να σας ενεργοποησουν την extra δρομολογηση καθως δεν σε χρεωνουν για τα διπλα μυνηματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ intertelecom έχω κάπου δύο χρόνια τώρα.

Μπορείς να βγάλεις με κάπου 5€ για όσο παει, αρκεί μέσα στον χρονο να γίνει μια χρεωσιμη κλήση, αλλιώς χάνεται το υπόλοιπο και πρέπει να ξαναβάλεις.

Ένα μόνο κακό που έχω εντοπίσει σε σύγκριση με ελληνική κάρτα είναι ότι αργεί να γίνει η κλήση. Δηλαδή όσο είχα ελληνικές sim μέσα με το που χτυπούσε ο συναγερμός σε 1-2 δευτερα είχε γίνει και η κλήση στο κινητό μου. Τώρα μπορεί να περάσουν κάπου στα 8 δεύτερα μέχρι να χτυπήσει το κινητό μου. Λογικό μεν αφού η κλήση γίνεται μέσω εξωτερικού, με προβληματίζει δε τι μπορεί να κάνει στο μεταξύ εκείνος που θα έχει μπει μέσα (να βρει να ξυλωσει καλωδια και να μην γίνει ποτέ τελικά η κλήση).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τα φώτα σας.

Έχω μαζί με τους γονείς μου 6 κάρτες από τη Wind για συναγερμούς/ GPS και 3 καρτοκινητά wind. Μόνο για τους συναγερμούς/gps δίνουμε 60 ευρώ Χ 6 = 360 ευρώ το χρόνο. Έχω φτάσει να έχω σε κάρτα 100 ευρώ και μη τα χρησιμοποιώ.

1. Υπάρχει κάποια εταιρεία που να σου επιτρέπει να κάνεις μεταφορά του χρόνου ομιλίας σε άλλο συνδρομητή ώστε να τα χρησιμοποιώ με κάποιο τρόπο; Ας αλλάξω κάποιο από τα καρτοκινητά της Wind στην εταιρεία που μου επιτρέπει τη μεταφορά χρημάτων.

2. Ένα καρτοκινητό που έχει 100 ευρώ μέσα όταν μεταφερθεί σε κάποια άλλη εταιρεία π.χ. Cosmote δε θα πρέπει να μου επιστρέψουν τα χρήματα που δε χρησιμοποίησα; Το ίδιο το είχα κάνει με VOIP της VIVA όταν το μετέφερα σε άλλη εταιρεία...

Αν η intelcom αργεί να κάνει κλήση δε με εξυπηρετεί γιατί οι γονείς μου ξεχνιούνται/μπλοκάρουν το πληκτρολόγιο από λάθος κωδικό  και πρέπει να κλείνω εγώ το συναγερμό αμέσως από μακριά...

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από gasgr32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη τρελαθούμε. Δεν μιλάμε για καμιά τρελή καθυστέρηση. 
Επειδή το είχα δημιουργήσει εγώ αυτό το θέμα και πλέον έχουν περάσει κάποια χρόνια, να πω πως τουλάχιστον για την ώρα, είμαι ικανοποιημένος από τις sim.
Ισχύουν όλα όσα είχαμε πει και για την διάρκεια και για την επαναφόρτιση. Για εμένα είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή όσον αφορά τον συναγερμό. Πλέον έχω 6 στην κατοχή μου.

Όσον αφορά την καθυστέρηση, δοκιμάστε στο gsm να σας καλέσει ο συναγερμός πρώτα με το σταθερό και μετά με την sim. Η διαφορά στις δοκιμές που έχω κάνει, είναι κάτι λιγότερο από 2 δευτερόλεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ο συναγερμος στελνει μηνυμα και  οποτε  τον οπλιζεις ξεοπλιζεις, ή μονο οταν καποιος παει να μπει με ενεργοποιημενο συναγερμο? το οτι το νουμερο που εχει η ιντερτελεκομ ειναι αγγλικο, επιφερει καποια εξτρα χρεωση?

γενικα ρε παιδια ποσο χρεωνεστε με ιντερτελεκομ το χρονο? (ναι ειναι αναλογα τη χρηση αλλα ρωταω για να καταλαβω ευρος τιμων). για να δω αν συμφερει σε σχεση με την πλανετσιμ γιατι εκει το 20ρικο το χρονο μου φαινεται υψηλο. και επειδη εχεις εκει ελληνικ ονουμερο αρα πιο χαμηλες χρεωσεις σε σμσ δεν ξερω και πως να τα χαλασεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, burnin είπε

ο συναγερμος στελνει μηνυμα και  οποτε  τον οπλιζεις ξεοπλιζεις, ή μονο οταν καποιος παει να μπει με ενεργοποιημενο συναγερμο? το οτι το νουμερο που εχει η ιντερτελεκομ ειναι αγγλικο, επιφερει καποια εξτρα χρεωση?

γενικα ρε παιδια ποσο χρεωνεστε με ιντερτελεκομ το χρονο? (ναι ειναι αναλογα τη χρηση αλλα ρωταω για να καταλαβω ευρος τιμων). για να δω αν συμφερει σε σχεση με την πλανετσιμ γιατι εκει το 20ρικο το χρονο μου φαινεται υψηλο. και επειδη εχεις εκει ελληνικ ονουμερο αρα πιο χαμηλες χρεωσεις σε σμσ δεν ξερω και πως να τα χαλασεις....

Ο συναγερμός όταν οπλίζει με μήνυμα , ναι συνήθως απαντάει πίσω.

Όταν στέλνεις μήνυμα σε Αγγλικό νούμερο, σαφώς χρεώνεσαι. 

Το πόσα μηνύματα θα στείλεις / θα σου στείλει είναι δικό σου θέμα. τα 10 συνολικά SMS / μήνα ας πουμε (5 που έστειλες + 5 που έλαβες), έχουν 1,5€. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...