Προς το περιεχόμενο

Κάρτα sim για συναγερμό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, nikos121 είπε

αλλα απανταει στο αρχικο ερωτημα σου

Ρώτησα για σταθερή λύση αγαπητέ, όχι για μεσοβέζικη, τύπου "αγοράζω, ακυρώνω, αγοράζω νέα" κ.λπ. Με αυτή τη λογική, να αρχίσουμε τους συνδυασμούς του τύπου "ένα μήνα Vodafone, μετά λίγο cosmote, μετά λίγο wind, μετά έχει ο Θεός" και ούτω καθεξής.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ αν κόψεις 10" insomnia μπλα-μπλά κάθε μέρα, μια χαρά σου βγαίνει να πηγαίνεις μια φορά το χρόνο για τη διαδικασία 😕

Εσύ είσαι κάθε μέρα εδώ 24/7 και γράφεις άλλοτε κάτι καλά και πετυχημένα (τουλάχιστον εγώ το ομολογώ, δεν κρατάω τουπέ) και άλλοτε κάτι άκυρα (δυστυχώς υπάρχουν και αυτά, που καλό είναι να μην γίνονται). Οπότε, σε ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά ο χρόνος μου το πενθήμερο είναι πολύ περιορισμένος (το γνωρίζεις πολυ καλά άλλωστε, είπαμε είσαι και 24/7 εδώ). Το ΣΚ προτιμώ να το περνάω με τα παιδιά μου.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ουδείς "άσφαλτος"

Ευχαριστώ για την μερική αναγνώριση, αλλά έχω εγώ τουπέ; 

Η αναφορά ότι ο χρόνος σου είναι πολυτιμοτερος των 10€ για 1 ώρα ετησίως δεν βγάζει ένα κάποιο τουπέ; Λένε ότι αυτά που μας ενοχλούν στους άλλους συνήθως είναι και δικά μας κουσούρια.  

Αλλά αν εκφράστηκα τόσο βαριά να το πάρω πίσω. 

Θέλω να τα βρούμε 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

^ ουδείς "άσφαλτος"

Ευχαριστώ για την μερική αναγνώριση, αλλά έχω εγώ τουπέ; 

Η αναφορά ότι ο χρόνος σου είναι πολυτιμοτερος των 10€ για 1 ώρα ετησίως δεν βγάζει ένα κάποιο τουπέ; Λένε ότι αυτά που μας ενοχλούν στους άλλους συνήθως είναι και δικά μας κουσούρια.  

Αλλά αν εκφράστηκα τόσο βαριά να το πάρω πίσω. 

Θέλω να τα βρούμε 😇

Δεν υπάρχει ούτε μερική, ούτε πλάγια, ούτε και διαγώνια ανάγνωση και σίγουρα δεν υπάρχει κάποια παρεξήγηση, ούτε και έχουμε χάσει τίποτα για να ψάξουμε και να τα βρούμε. Επανερχόμενος στο θέμα, το σενάριο του "σουμάρω 10" την ημέρα και στο τέλος του έτους, μου περισσεύουν κάποιες ώρες" βρίσκεις ότι έχει κάποια λογική βάση; Στα χρήματα ναι, σε χρόνο πώς; 

Ναι, έτσι λέει ο σοφός λαός, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό πάντα. Εκτός και εάν εσύ κινείσαι πάντα με βάση τα γνωμικά και τις ρήσεις, οπότε κανένα πρόβλημα, απλώς εγώ δεν ακολουθώ. Όσο για τα υπόλοιπα, άσε να τα κρίνει η ζωή.

 

45 λεπτά πριν, Doubt είπε

Να ψάξουμε κι εμείς άμα είναι, να βοηθήσουμε.

Αν μπορείτε και είστε και πολλοί, ακόμα καλύτερα, ναι.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ρώτησα για σταθερή λύση αγαπητέ, όχι για μεσοβέζικη, τύπου "αγοράζω, ακυρώνω, αγοράζω νέα" κ.λπ. Με αυτή τη λογική, να αρχίσουμε τους συνδυασμούς του τύπου "ένα μήνα Vodafone, μετά λίγο cosmote, μετά λίγο wind, μετά έχει ο Θεός" και ούτω καθεξής.

Καθολου μεσοβεζικη. Οι διαδικασιες που περιεγραψες ειναι δεκα (10) λεπτα επισκεψη μια οποιαδηποτε στιγμη στις 300 μερες που ειναι ανοιχτα τα μαγαζια ειναι μια χαρα σταθερη λυση. Και εγω παιδια εχω αλλα ενταξει αλιμονο αν στη ζωη μας ακομα και γονεις δε βρισκουμε 10 λεπτα να παταχτουμε σε ενα μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Καθολου μεσοβεζικη. Οι διαδικασιες που περιεγραψες ειναι δεκα (10) λεπτα επισκεψη μια οποιαδηποτε στιγμη στις 300 μερες που ειναι ανοιχτα τα μαγαζια ειναι μια χαρα σταθερη λυση. Και εγω παιδια εχω αλλα ενταξει αλιμονο αν στη ζωη μας ακομα και γονεις δε βρισκουμε 10 λεπτα να παταχτουμε σε ενα μαγαζι.

10 λεπτά δεν ήταν σε καμία περίπτωση, όταν αγόρασα την υπάρχουσα κάρτα (αναμονή στην ουρά, φωτοτυπία ταυτότητας κ.λπ. κ.λπ.). Το πρωί εργάζομαι, δεν έχω τέτοια δυνατότητα. Ενδεχομένως εσύ, να έχεις τέτοια δυνατότητα ευέλικτου ωραρίου (είσαι από τους τυχερούς).

Μόλις αγοράσεις όμως την κάρτα (μιας και επιμένεις σε αυτή την "σταθερή" λύση) και παρέλθει το έτος, αν θες ενημέρωσε εδώ -  τους υπόλοιπους χρήστες - σχετικά με την όλη διαδικασία (ακύρωση παλιάς, αγορά νέας κ.λπ.) και τον χρόνο που χρειάστηκε. Καλή συνέχεια.

41 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ αν και είσαι σχολαστικός στην ανάγνωση, έγραψα "αναγνώριση". Εξακολουθώ να αμφιβάλω ότι δεν το είδες αλλά ίσως δεν σε έπιασα κάπου

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είδα, οπότε ζητώ συγγνώμη για το σκέλος που αφορούσε σε αυτή την αναφορά.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη, εγώ παραμένω μπερδεμένος 😕

Δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό, τουλάχιστον όχι μέσω του παρόντος νήματος (δημόσια δηλαδή).

Spoiler

ΥΓ Το "άσφαλτος" κακώς το βάζεις εντός εισαγωγικών, η κυριολεκτική του έννοια, αυτή είναι. Κακώς λογοκρίθηκε η Λέιντι πριν πολλά χρόνια. Ελπίζω να βοήθησα στο ξεμπέρδεμα, τουλάχιστον ως προς το κομμάτι αυτό.

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Μόλις αγοράσεις όμως την κάρτα (μιας και επιμένεις σε αυτή την "σταθερή" λύση) και παρέλθει το έτος, αν θες ενημέρωσε εδώ -  τους υπόλοιπους χρήστες - σχετικά με την όλη διαδικασία (ακύρωση παλιάς, αγορά νέας κ.λπ.) και τον χρόνο που χρειάστηκε. Καλή συνέχεια

Παραγγελνεις 2 sim καρτες online (δωρεαν παραδοση) καθως εχουν ημερομηνια ληξης πολυ μακρινη. Πηγαινοντας σε ενα καταστημα κοσμοτε, γερμανος ή δεν ξερω και εγω που αλλου τις δηλωνεις στο ονομα σου. Με ενα σμπαρο 2 τρυγωνια. Οποτε ο χρονος των 10 λεπτων αντε 15 μοιραζεται δια 2...  15 λεπτα σε βαθος διετιας

Οι παλιες καρτες οταν ληγουν δεν χρειαζονται ακυρωση ουτε καποια αλλη διαδικασια, απλα δεν ανανεωνεις το πακετο. Μενουν ανενεργες μεσα στο app χωρις καποιο πακετο δεδομενων μεχρι να ακυρωθουν απο μονες τους μετα απο την ημερομηνια που αναφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2023 στις 11:25 ΜΜ, akismei είπε

Για sms δεν ξερω εαν υπαρχει κατι αλλο, αλλα εαν καποιον τον ενδιαφερουν  μονο push notification στο κινητο του  μεσω δικτυου δεδομενων  κινητης θα σου προτεινα τη  Δωρεάν SIM κάρτα Giga WiFi on the spot της vodafone, που δεν εχει μηνιαιο παγιο και δινει 200mb το μηνα δωρεαν. Εγω αυτην εχω στο ajax συναγερμο και δουλευει μια χαρα. 

 

Το είχα πάρει περισυ και δεν μπορούσα να μπω στη σελίδα για να πάρω πακέτα με τίποτα (ήθελε να μπαίνει στην σελίδα χωρίς https). Γνωρίζεις μήπως άλλαξε κάτι και είναι πιο εύκολο τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos121 είπε

Παραγγελνεις 2 sim καρτες online (δωρεαν παραδοση) καθως εχουν ημερομηνια ληξης πολυ μακρινη. Πηγαινοντας σε ενα καταστημα κοσμοτε, γερμανος ή δεν ξερω και εγω που αλλου τις δηλωνεις στο ονομα σου. Με ενα σμπαρο 2 τρυγωνια. Οποτε ο χρονος των 10 λεπτων αντε 15 μοιραζεται δια 2...  15 λεπτα σε βαθος διετιας

Και ποιός εξασφαλίζει ότι η δεύτερη κάρτα δίνει δυνατότητα ενεργοποίησης, έναν χρόνο μετά την ημερομηνία αγοράς της; 
 

Επισης, στην Planetsim κάνεις την υπεύθυνη δήλωση από το γραφείο/σπίτι σου και την αποστέλλεις μέσω email σε αυτούς. Το γιατί θέλει η cosmote και ο Γερμανός να κάνεις βόλτα από τα καταστήματα τους, νομίζω είναι αυτονόητο.. 

 

Όταν όμως, κάνετε τη διαδικασία απόκτησης της κάρτας (και όχι υποθετικά) και όπως σας έγραψα ήδη και παραπάνω, κάντε ένα κόπο να μας ενημερώσετε για τα "10-15' " αναμονής.
 

 

1 ώρα πριν, nikos121 είπε

Οι παλιες καρτες οταν ληγουν δεν χρειαζονται ακυρωση ουτε καποια αλλη διαδικασια, απλα δεν ανανεωνεις το πακετο. Μενουν ανενεργες μεσα στο app χωρις καποιο πακετο δεδομενων μεχρι να ακυρωθουν απο μονες τους μετα απο την ημερομηνια που αναφερει.

Μα δεν θέλω να εμφανίζομαι με 6-7 νούμερα στην εταιρεία (για πολλούς και διάφορους λόγους).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Επισης, στην Planetsim κάνεις την υπεύθυνη δήλωση από το γραφείο/σπίτι σου και την αποστέλλεις μέσω email σε αυτούς.

SMS έχει; Συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...