Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δευτερα πάντως και μπηκα στην κοσμοτε να κανω μια ανανεωση για ενα 2ο τηλεφωνο που εχω και το 5€ αφαντο... αναρωτιεμαι τι καταλαβαινουν, τόσο πολύ τους ζορίζει να εχουν γραμμες με 5€ καρτα το δίμηνο/τρίμηνο; Δε νομιζω να τους ενοχλεί τόσο τη στιγμή που μοιράζουν αβερτα κουβερτα νουμερα με προνομιακά πακετα στα μετρο... αηδίες...στο τελος θα παρω κανενα απο αυτα τα νούμερα "εξωτερικού" να τελειώνουμε με δαυτους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Fotia είπε

Οι προσφορές είναι για να σε κάνουν πελάτη ,και μετά σε αρμέγουν.

Λογικό δεν είναι; Αν εσύ είχες ένα κατάστημα δεν θα έβγαζες προσφορές για να προσελκύσεις πελάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκάζομαι κ βάζω 10 ευρώ καθε 3μηνο για τον συναγερμό κ πάνε τζάμπα .. Πάω να κάνω μεταφορά στο κινητό μου 5€ για να μεινουν 5 στο συναγερμό κ μου έρχεται μυνημα ότι πρέπει να έχω κάνει τουλάχιστον 3 φορές ανανέωση το τελευταίο τετράμηνο για να κάνω μεταφορά...οπότε δεν μπορώ να κάνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ παιδιά, προσπαθούν να ωθήσουν τον κόσμο σε συμβόλαια ή καρτοσυμβόλαια. Τις κάρτες προτιμούν να τις έχουν για άλλες περιπτώσεις και τις χρεώνουν αντίστοιχα. Γενικά η κινητή μας στην χώρα έχει σοβαρά θέματα χρεώσεων και παροχών. Από σταθερή ευτυχώς μια χαρά είμαστε συγκρινόμενοι με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Επειδή την επόμενη εβδομάδα πετάω για Αγγλία έψαχνα εταιρίες κινητής να δω να πάρω για εμένα και μου έπεσε το σαγόνι με το κόστος και τις παροχές. Μιλάμε για κόστος 15 και 20 λίρες για να έχεις πολύ πολύ πράμα μέσα που εδώ Ελλάδα αντίστοιχο πρόγραμμα θες 60€+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι,επειδη στην κοσμοκαρτα λεει απο 6 ευρω και πανω ανανεωνεται η ληξη του λογαριασμου,απο καρτοκινητο με easy transfer αν στειλω 5+2 θα ανανεωθει η ληξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Εμ παιδιά, προσπαθούν να ωθήσουν τον κόσμο σε συμβόλαια ή καρτοσυμβόλαια. Τις κάρτες προτιμούν να τις έχουν για άλλες περιπτώσεις και τις χρεώνουν αντίστοιχα. Γενικά η κινητή μας στην χώρα έχει σοβαρά θέματα χρεώσεων και παροχών. Από σταθερή ευτυχώς μια χαρά είμαστε συγκρινόμενοι με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Επειδή την επόμενη εβδομάδα πετάω για Αγγλία έψαχνα εταιρίες κινητής να δω να πάρω για εμένα και μου έπεσε το σαγόνι με το κόστος και τις παροχές. Μιλάμε για κόστος 15 και 20 λίρες για να έχεις πολύ πολύ πράμα μέσα που εδώ Ελλάδα αντίστοιχο πρόγραμμα θες 60€+. 

Ακόμα καλύτερα στη giffgaff με 10 λίρες έχεις unlimited calls/ unlimited sms/ 3GB data. Και τα data ισχύουν και για Roaming!

Και έχουμε εδώ τη κωλο-cosmote να μας πουλάει πακέτα προς 10 ευρω με 400mb (!) και 400 λεπτά/ 400 sms προς whatsup + 200 λεπτά/ 200 sms προς όλους. ( Τα SMS πλέον είναι άχρηστα και εδώ που τα λέμε δε παίζει να έχει μείνει και κανένας στο whatsup, οπότε άκυρα και εκείνα τα λεπτά/ sms).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Ακόμα καλύτερα στη giffgaff με 10 λίρες έχεις unlimited calls/ unlimited sms/ 3GB data. Και τα data ισχύουν και για Roaming!

Και έχουμε εδώ τη κωλο-cosmote να μας πουλάει πακέτα προς 10 ευρω με 400mb (!) και 400 λεπτά/ 400 sms προς whatsup + 200 λεπτά/ 200 sms προς όλους. ( Τα SMS πλέον είναι άχρηστα και εδώ που τα λέμε δε παίζει να έχει μείνει και κανένας στο whatsup, οπότε άκυρα και εκείνα τα λεπτά/ sms).

Ναι την giffgaf κοιτούσα και εγώ, μεταξύ αυτής και της Three ήμουν. Κατά τα άλλα για τις δικές εταιρίες ότι και να πούμε είναι λίγο. Ολες λίγο πολύ το ίδιο κάνουν, δεν υπάρχει ουσιαστικός ανταγωνισμός. Η wind κάτι προσπαθεί να κάνει αλλά είναι εντελώς αναξιόπιστη ως εταιρία οπότε είναι μια τρύπα στο νερό. Ισως όμως καταφέρει να αρπάξει πελατεία και αναγκάσει τους άλλους είτε να ανεβάσουν παροχές είτε να μειώσουν τιμές είτε και τα δυο. Δεν έχω αμφιβολία όμως ότι μεταξύ άλλων παίζει και η φορολογία ρόλο γιατί προσωπικά μου βρωμάει πολύ το γεγονός ότι έχουμε φτηνότερη σταθερή σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη (τηρουμένων των αναλογιών πάντα) οπότε έχω πάντα στο μυαλό μου ότι την χασούρα την χώνουν στην κινητή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ναι την giffgaf κοιτούσα και εγώ, μεταξύ αυτής και της Three ήμουν. Κατά τα άλλα για τις δικές εταιρίες ότι και να πούμε είναι λίγο. Ολες λίγο πολύ το ίδιο κάνουν, δεν υπάρχει ουσιαστικός ανταγωνισμός. Η wind κάτι προσπαθεί να κάνει αλλά είναι εντελώς αναξιόπιστη ως εταιρία οπότε είναι μια τρύπα στο νερό. Ισως όμως καταφέρει να αρπάξει πελατεία και αναγκάσει τους άλλους είτε να ανεβάσουν παροχές είτε να μειώσουν τιμές είτε και τα δυο. Δεν έχω αμφιβολία όμως ότι μεταξύ άλλων παίζει και η φορολογία ρόλο γιατί προσωπικά μου βρωμάει πολύ το γεγονός ότι έχουμε φτηνότερη σταθερή σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη (τηρουμένων των αναλογιών πάντα) οπότε έχω πάντα στο μυαλό μου ότι την χασούρα την χώνουν στην κινητή. 

Η giffgaff 'πατάει' στην O2. Απλώς εμένα τα goodybags της giffgaff μου φάνηκαν καλύτερα από τα αντίστοιχα pay as you go πακέτα της Three.

Όσον αφορά τη σταθερή, δε σε αντιλαμβάνομαι ακριβώς. 25-30 ευρω το μήνα είναι με μισθό 600 ευρώ. Γιατί θεωρείς είναι φθηνότερη; (απλώς ρωτάω, ειχα την εντύπωση ότι νορμάλ είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Όσον αφορά τη σταθερή, δε σε αντιλαμβάνομαι ακριβώς. 25-30 ευρω το μήνα είναι με μισθό 600 ευρώ. Γιατί θεωρείς είναι φθηνότερη; (απλώς ρωτάω, ειχα την εντύπωση ότι νορμάλ είναι).

Αλλο το θέμα του μισθού. Η τεχνολογία και το κόστος αυτής δεν πάει βάση το μισθολόγιο της εκάστοτε χώρας. Λέω ότι σήμερα στην Ελλάδα μπορείς να έχεις προγράμματα έως 24Mbps (ειδικά στην cosmote) που πατάνε σε καμπίνα και πληρώνεις γύρω στα 25 τη στιγμή που π.χ. στην Γερμανία που παίρνεις γραμμή έως 16Mbps με κάτι 35άρια και βάλε από τον αντίστοιχο μεγαλύτερο πάροχο και δεν πατάνε πουθενά. 

Αυτό λοιπόν σίγουρα μου μυρίζει έξτρα χασούρα που απλά την χώνουν στην κινητή στην χώρα μας για να βγάλουν τα σπασμένα. Δυστυχώς όσο υπάρχει γεροντίλα στη χώρα δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αλλο το θέμα του μισθού. Η τεχνολογία και το κόστος αυτής δεν πάει βάση το μισθολόγιο της εκάστοτε χώρας. Λέω ότι σήμερα στην Ελλάδα μπορείς να έχεις προγράμματα έως 24Mbps (ειδικά στην cosmote) που πατάνε σε καμπίνα και πληρώνεις γύρω στα 25 τη στιγμή που π.χ. στην Γερμανία που παίρνεις γραμμή έως 16Mbps με κάτι 35άρια και βάλε από τον αντίστοιχο μεγαλύτερο πάροχο και δεν πατάνε πουθενά. 

Η τεχνολογία και το κόστος (ως υποδομή) όντως μπορεί να μη πάει βάσει μισθολογίου η τιμολόγιση όμως συχνά έτσι γίνεται. Η υπηρεσίες συνήθως έχουν να κάνουν και με την αγοραστική δύναμη του κοινού που στοχευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως για συναγερμούς συμφέρει κάποια sim που προορίζεται για ναυτικούς και λοιπούς ταξιδιώτες; 

πχ https://planetsim.gr/el/eurosim-planetsim/ Δεν λήγει αν δεν χρησιμοποιείται, δεν θέλει ανανέωση αν δεν χρησιμοποιείται.. 

δεν ξέρω αν συμφέρει από πλευράς χρέωσης ανά κλήση βέβαια https://planetsim.gr/wp-content/uploads/2017/07/Eurosim_Rates_Euro_el1.pdf 

αλλά αφού είναι μόνο για συναγερμό πόσες κλήσεις να κάνει..; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, natural_sgf said:

Η τεχνολογία και το κόστος (ως υποδομή) όντως μπορεί να μη πάει βάσει μισθολογίου η τιμολόγιση όμως συχνά έτσι γίνεται. Η υπηρεσίες συνήθως έχουν να κάνουν και με την αγοραστική δύναμη του κοινού που στοχευεις.

Ναι γιατί συνήθως στις χώρες με τα χαμηλά μισθολόγια έχουν και αρκετά χαμηλούς φόρους/τέλη/κτλπ, πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωσή μας. 😛

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως δεν το επαναφερουν το 5 ευρω μεσω internet θα το καταργησω το 2ο νουμερο, το οποιο εχω μονο και μονο για να με παιρνουν οσοι (ακομα) ειναι στο what's up. Αρκετα ταληρα πηραν οι καραγκιοζηδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...