Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σε χαιρονται, γιαυτο μην ανησυχεις καθολου.

Και στη σταθερη το ιδιο θα κανουν.

 

Κι εσυ παραλληλα θα "επαναστατεις" απο τα πληκτρολογια εναντιον τους :lol:

 

Ολοι ευχαριστημενοι λοιπον.

 

Εγώ σίγουρα θα είμαι ευχαριστημένος με 3 ευρώ το χρόνο (όχι 6, επειδή θυμήθηκα και πιο φτηνό πακέτο). Αυτό είναι το μόνο σίγουρο της υπόθεσης.

 

Εσύ σίγουρα θα πληρώνεις πολύ περισσότερα από εμένα, όσες φάτσες και να βάλεις στο post σου.

 

Χαχαχα!!11!!!!1!1 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ σίγουρα θα είμαι ευχαριστημένος με 3 ευρώ το χρόνο (όχι 6, επειδή θυμήθηκα και πιο φτηνό πακέτο). Αυτό είναι το μόνο σίγουρο της υπόθεσης.

 

Εσύ σίγουρα θα πληρώνεις πολύ περισσότερο από εμένα, όσες φάτσες και να βάλεις στο post σου.

 

Χαχαχα!!11!!!!1!1 :-D

Κλασσικη περιπτωση που άλλα του λες και άλλα αντι άλλων σου απανταει επειδη δεν εχει κατι αλλο να πει επι του θεματος.

 

Αλλη μια: Πελατης τους εισαι, πελατης τους θα παραμεινεις ες αει. Το αν βαυκαλιζεσαι μεσα στα φορουμ οτι θα εισαι τσαμπατζης με τον Χ ή τον Υ τροπο δεν εχει ουδεμια σχεση με την επανασταση που κοντεψαμε να πιστεψουμε οτι θα κανεις... Πολλω δε μαλλον δεν εχει σχεση με το τι πληρωνουν οι υπολοιποι για αντιστοιχες υπηρεσιες.

 

Οχι οτι μου ειναι δυσκολο να σου πω οτι κι εγω απο φοιτητιτικο "την εχω μεγαλυτερη", πχ 100GB, απλα μη σου χαλασουμε το ονειρο τωρα, καταλαβαινεις :lol: Μην μας γυρισεις και κανα καθρεφτακι κιολας, διοτι με τετοια επιχειρηματολογια ολα ειναι να τα φοβαται κανεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοείς randomcat, αλλά για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίκτυο πρέπει να ανανεώνεις κάθε 3-4 μήνες. Αλλιώς μπαίνει γενική φραγή.

Αυτός ο χρόνος όσο πάει και μειώνεται. Σε λίγο θα γίνει 1 μήνας αν δεν παρέμβει η πολιτεία (που δεν το βλέπω).

Λύσεις τύπου Voip, Viber, Skype ή κάρτες εξωτερικού δεν είναι για όλους. Είναι για τους λίγους. Οι πολλοί (90%+) δυστυχώς θα αναγκαστούν να πληρώσουν αυτά που σκαρφίζονται οι εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη περιπτωση που άλλα του λες και άλλα αντι άλλων σου απανταει επειδη δεν εχει κατι αλλο να πει επι του θεματος.

 

Αλλη μια: Πελατης τους εισαι, πελατης τους θα παραμεινεις ες αει. Το αν βαυκαλιζεσαι μεσα στα φορουμ οτι θα εισαι τσαμπατζης με τον Χ ή τον Υ τροπο δεν εχει ουδεμια σχεση με την επανασταση που κοντεψαμε να πιστεψουμε οτι θα κανεις... Πολλω δε μαλλον δεν εχει σχεση με το τι πληρωνουν οι υπολοιποι για αντιστοιχες υπηρεσιες.

 

Οχι οτι μου ειναι δυσκολο να σου πω οτι κι εγω απο φοιτητιτικο "την εχω μεγαλυτερη", πχ 100GB, απλα μη σου χαλασουμε το ονειρο τωρα, καταλαβαινεις :lol: Μην μας γυρισεις και κανα καθρεφτακι κιολας, διοτι με τετοια επιχειρηματολογια ολα ειναι να τα φοβαται κανεις...

 

Η διαφορά μας στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι εγώ το έχω.

 

Και μόλις έκανες υποθετικό "καθρεφτάκι", δεν έχει σημασία που δεν μας είπες ότι όντως την έχεις μεγαλύτερη - είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

 

Του στυλ "εεεε θα μπορούσα να σου πω και εγώ ότι τα έχω 100 αλλά επειδή και καλά είμαι ώριμος δεν το κάνω και το αφήνω έτσι γιατί και έτσι μάλλον ταπώνω". Αν είναι δυνατόν χαχαχα! Κλασική συμπεριφορά πληγωμένου.

 

Ένα λίτρο ξύδι και θα σου περάσει φίλτατε. :-D

 

 

(P.S.: Πελάτης με 3 ευρώ / χρόνο - ας μου τα πάρουν και ας μην μου δώσουν καθόλου το πακέτο τους! : P)

 

 

 

Δεν ξέρω τι εννοείς randomcat, αλλά για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίκτυο πρέπει να ανανεώνεις κάθε 3-4 μήνες. Αλλιώς μπαίνει γενική φραγή.

Αυτός ο χρόνος όσο πάει και μειώνεται. Σε λίγο θα γίνει 1 μήνας αν δεν παρέμβει η πολιτεία (που δεν το βλέπω).

Λύσεις τύπου Voip, Viber, Skype ή κάρτες εξωτερικού δεν είναι για όλους. Είναι για τους λίγους. Οι πολλοί (90%+) δυστυχώς θα αναγκαστούν να πληρώσουν αυτά που σκαρφίζονται οι εταιρείες.

 

Ε εάν γίνει ένας ο μήνας θα αγοράζω μόνο το Students Xclusive SMS που κάνει 1,01 ευρώ (δηλαδή 12 ευρώ το χρόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίκτυο πρέπει να ανανεώνεις κάθε 3-4 μήνες. Αλλιώς μπαίνει γενική φραγή.

Ειπαμε, αυτος ανανεωνει μονο 1 φορα το χρονο με 3 ευρω. Το ειπε, το δηλωσε, ετσι ειναι. Ειναι το γνωστο "Βιβα Λα Ρεβολούσιον" πακετο που ισχυει για αυτον και για τους αλλους επαναστατες των πληκτρολογιων σαν αυτον.

 

Οχι οτι εχει καποια σχεση με οσα ειπα στην προηγουμενη σελιδα το ποσα θα πληρωνει ή δεν θα πληρωνει. Η ουσια ειναι οτι με την δηθεν επαναστατικη του λυση παλι πελατης των εταιρειων στις οποιες ευχεται ψοφο θα ειναι. Σαν να βριζεις τον σουβλατζη της γειτονιας σου οτι κλεβει και καπακια με το που πεινασεις να πας να παιρνεις σουβλακι απο αυτον αλλα την κοκα κολα την παιρνεις απο το περιπτερο για να τον εκδικηθεις επειδη εχει ακριβα τα σουβλακια...

 

Και να του λεει καποιος οτι αυτο ειναι παρωδια και οχι "εκδικηση" και να του απανταει "ναι αλλα εσυ τα σουβλακια στη γειτονια σου τα πληρωνεις παραπανω απο μενα, νια νια νια"... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μια πλευρά δεν μπορούμε να περιμένουμε να χρησιμοποιούμε το δίκτυο μιας εταιρείας με 5 ευρώ τον χρόνο. Σου παρέχουν μια υπηρεσία, εκμεταλλεύεσαι το δίκτυο και τις κεραίες. Ολα αυτά έχουν ένα κόστος.
 

Από την άλλη βέβαια φταίνε και οι ίδιες οι εταιρείες. Είχε παλιό συμβόλαιο ο πατέρας μου με 30 ευρώ/μήνα και του έδιναν 120 λεπτά ομιλία!

Τον έβαλα φυσικά να το μετατρέψει σε κάρτα και μετά τον πήραν τηλέφωνο με μια καλή προσφορά σε καρτοσυμβόλαιο που είχε μέσα τα πάντα με 13 ευρώ.

Εχουμε φτάσει στο σημείο τα καρτοκινητά να συμφέρουν περισσότερο. Γι' αυτό και έγινε και εκμετάλλευση και από την πλευρά του καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε, αυτος ανανεωνει μονο 1 φορα το χρονο με 3 ευρω. Το ειπε, το δηλωσε, ετσι ειναι. Ειναι το γνωστο "Βιβα Λα Ρεβολούσιον" πακετο που ισχυει για αυτον και για τους αλλους επαναστατες των πληκτρολογιων σαν αυτον.

 

Εγώ συνεχίζω να την βγάζω φτηνά, ενώ εσύ όχι. Η μόνη σου παρηγοριά είναι να φαντάζεσαι ότι δεν ισχύει αυτό. Οπότε καλή τύχη. Σου εύχομαι να αποκτήσεις και εσύ την ίδια ελευθερία ως πελάτης. Χαχα.

 

(P.S.: Oh, yeah, they're gonna talk to you, and talk to you, and talk to you about individual freedom. But they see a free individual, it's gonna scare 'em.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή το κόστος να χρησιμοποιήσετε το δίκτυο μιας εταιρείας είναι 15€-20€ το χρόνο (υπό προϋποθέσεις). Εκτιμώ πως μέσα στο 2018 αυτό το κόστος θα ανέβει σε 40€ το χρόνο ή ακόμα και 60€ το χρόνο. Δεν βλέπω κανένας να μπορεί να ξεφύγει από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή το κόστος να χρησιμοποιήσετε το δίκτυο μιας εταιρείας είναι 15€-20€ το χρόνο (υπό προϋποθέσεις). Εκτιμώ πως μέσα στο 2018 αυτό το κόστος θα ανέβει σε 40€ το χρόνο ή ακόμα και 60€ το χρόνο. Δεν βλέπω κανένας να μπορεί να ξεφύγει από αυτό.

Αυτο το κοστος ειναι μονο και μονο για να μην μπει ολικη φραγη. Οτιδηποτε εξερχομενο απο φωνη εως sms και data που ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα χρησιμοποιησει ο εκαστοτε συνδρομητης (ειδικα αν μιλαμε για main νουμερο), ειναι εξτρα, αν υπολογισουμε οτι τα 20 ευρω σε καρτοκινητο δεν φτανουν για παραπανω απο 10 πολυ συντομα τηλεφωνηματα.

 

Ακομα και 1 Terrabyte free να εδιναν οι εταιρειες σε data, δεν θα αλλαζαν πολλα στο παραπανω σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

randomcat έστω οτι δεν σου εξαφανίσουν τα μαζεμένα gb με το ετσι θέλω, θελει ανανέωση (δηλαδή να βάζεις κάρτα) κάθε 3-4 μηνες (ανάλογα την εταιρία), δηλαδή 5-10 ευρω το 3-4μηνο (ανάλογα την εταιρία). Δηλαδή στην καλύτερη των περιπτώσεων θες 15 ευρω τον χρόνο συν όσα θα δίνεις στο Skype/Viber και θα έχεις τηλέφωνο οπου υπάρχει 3g+.

 

BTW Ποιο φοιτητικό δεν σου σβήνει τα gb αν δεν κανείς ανανέωση στον μηνα; Το δικο μου (cu φοιτητικό) τα σβήνει στο μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

randomcat έστω οτι δεν σου εξαφανίσουν τα μαζεμένα gb με το ετσι θέλω, θελει ανανέωση (δηλαδή να βάζεις κάρτα) κάθε 3-4 μηνες (ανάλογα την εταιρία), δηλαδή 5-10 ευρω το 3-4μηνο (ανάλογα την εταιρία). Δηλαδή στην καλύτερη των περιπτώσεων θες 15 ευρω τον χρόνο συν όσα θα δίνεις στο Skype/Viber και θα έχεις τηλέφωνο οπου υπάρχει 3g+.

 

BTW Ποιο φοιτητικό δεν σου σβήνει τα gb αν δεν κανείς ανανέωση στον μηνα; Το δικο μου (cu φοιτητικό) τα σβήνει στο μήνα.

 

Κοίτα, αν μου σβήσουν τα μαζεμένα gb τότε εκεί τον έχω πιει με τον παρόν μου σχέδιο και θα πρέπει να αλλάξω τη στρατηγική μου. Αυτά τα gb μαζεύτηκαν από bonus ανανέωσης και "δωράκια" αν δεν κάνω λάθος. Αυτό μου είπαν και σε καταστήματα της Vodafone.

 

Επειδή ανησυχούσα μην τα χάσω πήγα και ρώτησα σε 2-3 καταστήματα της Vodafone και μου είπαν ότι αυτά δεν τα χάνω αν περάσει ο μήνας και επιπλέον ότι δεν τα χάνω ποτέ ακόμα και αν δεν πληρώσω για ένα τρίμηνο. Απλά πρέπει να ανανεώνω με κάποιο πακέτο μια φορά το χρόνο για να κρατάω τον αριθμό μου.

 

Αυτά που χάνω, ωστόσο, είναι τα λεπτά ομιλίας μου αν δεν τα ανανεώνω μία φορά το μήνα (έχω μαζέψει 15 χιλιάδες λεπτά προς όλους και ~10 χιλιάδες προς CU). Με αυτά τα λεπτά έχουν βολευτεί στην επικοινωνία μας όλοι μου οι φίλοι, γνωστοί, κοπέλα, και ακόμα και οι πελάτες μου, καθώς τους έχω εκπαιδεύσει να μου κάνουν αναπάντητη για να τους καλώ εγώ.

 

Στο σενάριο που θα χάσω και αυτά μου τα προνόμια, ε εκεί αγαπητέ θα ανανεώνω μία φορά το χρόνο για να έχω αριθμό και θα κάνω όλες μου τις κλήσεις με Wi-Fi. Και θα εκπαιδεύσω και τους γύρω μου να κάνουν το ίδιο. Αρνούμαι κατηγορηματικά να πληρώσω παραπάνω από ένα ποσό το χρόνο - εγώ θέτω αυτό το όριο.

 

Αν το παραπάνω σου ακούγεται τσιγγουνιά από μέρους μου, θα σου πω ειλικρινά ότι η οικονομική μου κατάσταση είναι πάρα πολύ καλή - τόσο καλή που αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο είμαι διατεθειμένος να αγοράσω μέχρι και δορυφορικό τηλέφωνο προκειμένου να μην δίνω χρήματα στις εταιρείες εδώ. Άλλωστε, ο λόγος που έχω φτάσει να έχω πολύ καλή οικονομική κατάσταση είναι επειδή εγώ θέτω τα όρια που νομίζω (όχι κάποια εταιρεία για εμένα) και κάνω τις σωστές επενδύσεις με τα χρήματα που σώζω ώστε να έχω εισοδήματα. Με λίγα λόγια όσο μπορώ να αποφεύγω εμπόδια και καπέλα που βάζουν στις τιμές το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σενάριο που θα χάσω και αυτά μου τα προνόμια, ε εκεί αγαπητέ θα ανανεώνω μία φορά το χρόνο για να έχω αριθμό και θα κάνω όλες μου τις κλήσεις με Wi-Fi. Και θα εκπαιδεύσω και τους γύρω μου να κάνουν το ίδιο. Αρνούμαι κατηγορηματικά να πληρώσω παραπάνω από ένα ποσό το χρόνο - εγώ θέτω αυτό το όριο.

Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να ανανεωνεις μινιμουμ 3-4 φορες το χρονο, διαφορετικα τον αριθμο θα τον εχεις, κινητο ομως δεν θα εχεις ουτε για να σε καλεσουν γιατι η φραγη μπαινει και στις εισερχομενες. Ξεχνας λοιπον την ενοια του κινητου, του ebanking και οποιας υπηρεσιας χρησιμοποιει sms/εισερχομενες κλησεις κλπ εαν δεν ανανεωνεις 3-4 φορες το χρονο. Στο ειπαν 2 ατομα ως τωρα, στο λεω κι εγω να το εμπεδωσεις, διοτι ειναι προφανες πως χωρις να ξερεις για τι πραγμα μιλας βγαζεις συμπερασματα.

 

Οποτε επανερχομαστε σε οτι εχω γραψει εδω και αρκετα ποστ: Θα εισαι πελατης τους και συνδρομητης τους, οτι σεναριο κι αν επιλεξεις. Εκτος αν επιλεξεις να μεινεις χωρις κινητο τηλ.

 

Συνεχισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να ανανεωνεις μινιμουμ 3-4 φορες το χρονο, διαφορετικα τον αριθμο θα τον εχεις, κινητο ομως δεν θα εχεις ουτε για να σε καλεσουν γιατι η φραγη μπαινει και στις εισερχομενες. [...]

 

*Facepalm* Με Wi-Fi δεν με ενδιαφέρει η φραγή... απλά βιάστηκες να απαντήσεις για να αντικρούσεις χωρίς όμως να διαβάσεις τι έγραψα. Σε συγχωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει ασύμφορο το καρτοκινητό, τότε θα πληρώνω κάποιο Skype ή Viber. Δεν τους δίνω χρήματα για καρτοσυμβόλαιο.

 

Όταν είμαι δυσαρεστημένος πελάτης φεύγω και πάω αλλού, κατά προτίμηση σε λύσεις εκτός χώρας. Κακό ψόφο στην εδώ αγορά.

Ακριβως αυτο,μην σου πω και κανα βουλγαρικο νουμερο,συμβολαιο με το στανιο δεν θα κανει κανεις.Στην ψαρωκωσταινα δεν λειτουργουμε με το προσφερω περισσοτερα και θα πληρωσεις περισσοτερα,αλλα με καρτελο(παρα)λογικη.Ολα αυτα σε περιπτωση που ισχυσουν αυτα τα τρελα.

Από τη μια πλευρά δεν μπορούμε να περιμένουμε να χρησιμοποιούμε το δίκτυο μιας εταιρείας με 5 ευρώ τον χρόνο. Σου παρέχουν μια υπηρεσία, εκμεταλλεύεσαι το δίκτυο και τις κεραίες. Ολα αυτά έχουν ένα κόστος.

 

Από την άλλη βέβαια φταίνε και οι ίδιες οι εταιρείες. Είχε παλιό συμβόλαιο ο πατέρας μου με 30 ευρώ/μήνα και του έδιναν 120 λεπτά ομιλία!

Τον έβαλα φυσικά να το μετατρέψει σε κάρτα και μετά τον πήραν τηλέφωνο με μια καλή προσφορά σε καρτοσυμβόλαιο που είχε μέσα τα πάντα με 13 ευρώ.

Εχουμε φτάσει στο σημείο τα καρτοκινητά να συμφέρουν περισσότερο. Γι' αυτό και έγινε και εκμετάλλευση και από την πλευρά του καταναλωτή.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν χρησιμοποιει το δικτυο μιας εταιριας με 5 ευρω το χρονο,1ον γιατι η ανανεωση εγινε στους 3 μηνες και 2ον γιατι η μινιμουμ ανανεωση εγινε σε καποιες εταιριες και θα γινει σε ολες 10 ευρω.Αλλα το προβλημα δεν ειναι αν ειναι 5 η 10,προσωπικα εχω καρτοκινητο και βαζω περιπου ενα δεκαρικο τον μηνα ισως και παραπανω.Αυτο που θα τσαντισει τον αλλον ειναι η δεσμευση,και ποια δεσμευση?Αυτη των εταιριων κινητης!!!Καλυτερα παρε δανειο παρα συμβολαιο σε καρτοκινητο.Τελη συνδεσης τελη αποσυνδεσης,παγια,τρελες χρεωσεις σε οτιδηποτε παραπανω απο αυτο που σου προσφερεται.Αλλα το να αναγκασεις καποιον 30 του  μηνα να βαλει 10 ευρω αλλιως θα του εξαφανισεις τον αριθμο ειναι..Οπως ειπα,θα στραφει αλλου ο μεσος ελληνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...