Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δεν είναι απαραίτητο να ελαχιστοποιήσουμε την αερόβια. Το σημείο που θα αρχίσουν να καταβολίζονται μυς από το τρέξιμο προϋποθέτει πολλά χιλιόμετρα και υπάρχει πάντα και το ποδήλατο. 

Μπορεί να κάνει σε λογικά πλαίσια όση αερόβια θέλει, το κλειδί είναι να κινείται ισοθερμιδικά ή και ελαφρά υπερθερμιδικά. 

Και που ξέρεις εσύ ποιο είναι το σημείο που θα αρχίσει να καταβολίζει μυς; Μόνο μέσω trial and error μπορεί να το βρει (κι άμα) κι αυτό θα πάρεις μήνες (στην καλύτερη).

Αν παραγματικά θέλει να χτίσει μυς, το βαζει 1η προτεραιότητα και εστιάζει σε αυτό. Μόνο αεροβική που "επιτρέπεται" ειναι το γρήγορο περπάτημα. Για να γυμνάζεται η καρδιά, αρκεί. Αν θέλει να χτίσει αντοχή προφανώς όχι αλλά δεν μπορεί να θέλει ταυτόχρονα και μυική αύξηση και αύξηση αντοχής. Αυτά δε γίνονται εκτός κι αν έχει το σούπερ ντουπερ γαμάτο DNA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ωραιες ειναι οι μοσχαρισιες  ρε συ .Απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο το καθημερινο ...

Καλες ειναι αρκει να μην ειναι σολα...Πλεον μονο εξω σε stake house μπριζολες, σπιτι μου διαμαρτυρονται τα ουλα!

Σοβαρα τωρα δεν γινεται να λεμε σε καποιον να δινει 150 ευρω τον μηνα μονο για μπριζολες, ξεχωρα τα πρακτικα θεματα μαγειρεματος, ξεχωρα το θεμα υγειας,η υπερβολικη καταναλωση κοκκινο κρεατος προκαλει καρκινο, fact.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 4saken είπε

Καλες ειναι αρκει να μην ειναι σολα...Πλεον μονο εξω σε stake house μπριζολες, σπιτι μου διαμαρτυρονται τα ουλα!

Σοβαρα τωρα δεν γινεται να λεμε σε καποιον να δινει 150 ευρω τον μηνα μονο για μπριζολες, ξεχωρα τα πρακτικα θεματα μαγειρεματος, ξεχωρα το θεμα υγειας,η υπερβολικη καταναλωση κοκκινο κρεατος προκαλει καρκινο, fact.

Το wifi, ο ηλιος, τα καυσαέρια, και το να κλάσης καρκίνο δημιουργεί πλέον, σε κάποια φάση κατηγορουσαν την κρεατινη για καρκινογενεση και τελικά βγήκεττο αντίθετο. Το μόνο fact που ξέρω είναι ότι οι επιστήμονες αλλάζουν γνώμη περί τέτοιων θεμάτων κάθε τρεις και λίγο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για το κόκκινο κρέας θα συμφωνήσω.1-2 max ανα 15 μέρες.Υπάρχουν κι άλλες τροφές για να γεμίσεις το πρόγραμμα σου με θερμίδες.Οκ νόστιμο αλλα δεν...

Ειδικά τα αλλαντικά ...βραστες,ψητες γαλοπουλες,σαλαμια,μπεικον μακριά.Θέμα υγειας πρωτίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Εγω για το κόκκινο κρέας θα συμφωνήσω.1-2 max ανα 15 μέρες.Υπάρχουν κι άλλες τροφές για να γεμίσεις το πρόγραμμα σου με θερμίδες.Οκ νόστιμο αλλα δεν...

Ειδικά τα αλλαντικά ...βραστες,ψητες γαλοπουλες,σαλαμια,μπεικον μακριά.Θέμα υγειας πρωτίστως.

Το bacon? Αλήθεια τώρα, τι αξίζει η ζωή χωρίς bacon. Αν είναι να ζήσω 20 χρόνια λιγότερα επειδή τρώω bacon ας είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα φιλε μου.Μην τρολάρεις.Συμφωνα με τις τωρινες ερευνες ,ετσι εχουν τα πραγματα και ο καθενας πράττει αναλόγως.Και εγω γουσταρω καργα σωλομο αλλα αν ειναι να προσεξεις θα αγοράσεις τον αγριο που δεν ξερω ποσο εχει το κιλο.Και εγω θελω να φαω τονο αλλα αν θες να μην φας υδραργυρο θα φας τονο αλλονησου με 7ευρω τα 100γρ. καπου τοσο.Νομιζω επιασες το point.Προσαρμόζεις το πρόγραμμα σου συμφωνα με το budget,τον χρόνο σου,τους στοχους σου και στο τελος τις επιθυμιες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Ελα φιλε μου.Μην τρολάρεις.Συμφωνα με τις τωρινες ερευνες ,ετσι εχουν τα πραγματα και ο καθενας πράττει αναλόγως.Και εγω γουσταρω καργα σωλομο αλλα αν ειναι να προσεξεις θα αγοράσεις τον αγριο που δεν ξερω ποσο εχει το κιλο.Και εγω θελω να φαω τονο αλλα αν θες να μην φας υδραργυρο θα φας τονο αλλονησου με 7ευρω τα 100γρ. καπου τοσο.Νομιζω επιασες το point.Προσαρμόζεις το πρόγραμμα σου συμφωνα με το budget,τον χρόνο σου,τους στοχους σου και στο τελος τις επιθυμιες σου.

Πρώτον δεν τρολαρο, το μπέικον δεν το κόβω 😁 δεύτερων δείτε και μια άλλη άποψη να κουφαθητε, τα λαχανικά είναι σκουπίδια 😆

https://youtu.be/JGPZRhDVvuI

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Και που ξέρεις εσύ ποιο είναι το σημείο που θα αρχίσει να καταβολίζει μυς; Μόνο μέσω trial and error μπορεί να το βρει (κι άμα) κι αυτό θα πάρεις μήνες (στην καλύτερη).

Αν παραγματικά θέλει να χτίσει μυς, το βαζει 1η προτεραιότητα και εστιάζει σε αυτό. Μόνο αεροβική που "επιτρέπεται" ειναι το γρήγορο περπάτημα. Για να γυμνάζεται η καρδιά, αρκεί. Αν θέλει να χτίσει αντοχή προφανώς όχι αλλά δεν μπορεί να θέλει ταυτόχρονα και μυική αύξηση και αύξηση αντοχής. Αυτά δε γίνονται εκτός κι αν έχει το σούπερ ντουπερ γαμάτο DNA.

Πριν από το kick έκανα αποκλειστικά βάρη και είχα φτάσει σε ένα ικανοποιητικό για τις απαιτήσεις μου σημείο συνυπολογίζοντας ότι τα τελευταία 1-2 χρόνια άρχισα να βελτιώνω σημαντικά την ποιότητα και ποσότητα φαγητού και γενικότερα ήταν δύσκολο να πάρω κιλά . Στα 79 ήμουν πολύ  καλύτερα από σήμερα

Δυστυχώς επειδή στην περιοχή που μένω παίζει μονοπώλιο και ο τύπος το έχει βάλει 55€/μήνα είπα να αλλάξω οπότε ξεκίνησα προπονήσεις kick και ήθελα να το δοκιμάσω 

Παράλληλα έχει και βάρη μέσα στο γυμναστήριο τα οποία ναι μεν δεν είναι το ίδιο αξιόλογα αλλά με λίγη προσπάθεια και ακολουθούντας την ίδια φιλοσοφία στο πρόγραμμα κάτι γίνεται.

Το λάθος που έκανα ήταν να κόψω αρκετά υδατάνθρακες τελικά και έτσι έγινε η βουτιά στο κιλά.

Οπότε ναι το trial λέει χάνω εύκολα βάζω πιο δύσκολα 

Προτεραιότητα ήταν η αύξηση δύναμης κάτι το οποίο επίσης κατάφερα ως ένα σημείο.

Παρόλαυτα τώρα δεν θέλω να σταματήσω kick μιας και μου αρέσει αρκετά.Γενικα ο στόχος ήταν βάζω κιλα η διατηρουμαι αυξάνοντας ταχύτητα,αντανακλαστικά κλπ

Όσο για το φαι , ο μόνιμος εχθρός είναι ... Οι γονείς.

 

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

Το wifi, ο ηλιος, τα καυσαέρια, και το να κλάσης καρκίνο δημιουργεί πλέον, σε κάποια φάση κατηγορουσαν την κρεατινη για καρκινογενεση και τελικά βγήκεττο αντίθετο. Το μόνο fact που ξέρω είναι ότι οι επιστήμονες αλλάζουν γνώμη περί τέτοιων θεμάτων κάθε τρεις και λίγο!

Δεν ειναι θεμα γνωσης ειναι θεμα επιστημονικων δεδομενων.Σημερα τα δεδομενα λενε αυτο.Με αυτη τη λογικη μπορει καποιος να λεει οτι η γιογκα βοηθαει στην αυξηση της μυικης μαζας.Δεν υπαρχουν τετοια δεδομενα αλλα στο μελλον μπορει να αλλαξουν τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 4saken είπε

Καλες ειναι αρκει να μην ειναι σολα...Πλεον μονο εξω σε stake house μπριζολες, σπιτι μου διαμαρτυρονται τα ουλα!

Σοβαρα τωρα δεν γινεται να λεμε σε καποιον να δινει 150 ευρω τον μηνα μονο για μπριζολες, ξεχωρα τα πρακτικα θεματα μαγειρεματος, ξεχωρα το θεμα υγειας,η υπερβολικη καταναλωση κοκκινο κρεατος προκαλει καρκινο, fact.

Στη μελέτη για τον καρκίνο δεν προσδιορίζει το για πόσο χρόνο πρέπει να τρως αυξημένη πόσοτητα κρέατος. Γενικότερα αυτού του είδους οι μελέτες είναι πονηρές και δεν ασχολούμαι.

Αν κάποιος όμως που θέλει να πάρει κιλά και να έχει και βάση να χτίσει μυς, το πιο απλό που μπορώ να προτείνω είναι να προσθέσει μισό κιλό κρέατος στην καθημερινή διατροφή του. Ας είναι κοτόπουλο, ψάρι, μπριζόλα κλπ. 

Δηλαδή όπως του μαγειρεύει η μάνα του γεμιστά, ε , ας προσθέσει και ένα στήθος κοτόπουλο για τη μέρα πχ. Αν κάποιος δε μπορεί να ακολουθήσει μια τόσο απλή διατροφική οδηγία, τα υπόλοιπα είναι χαμένος χρόνος. 

 

Είναι και ένα είδος φίλτρου για να ξεχωρίζουμε γρήγορα ποιος θέλει και ποιος όχι. Όταν αρχίζουν οι αντιρρήσεις στα τόσο απλά, έχει νόημα να.μιλαμε για κάτι πιο πολύπλοκο?

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dakonblackblade είπε

Στη μελέτη για τον καρκίνο δεν προσδιορίζει το για πόσο χρόνο πρέπει να τρως αυξημένη πόσοτητα κρέατος. Γενικότερα αυτού του είδους οι μελέτες είναι πονηρές και δεν ασχολούμαι.

Αν κάποιος όμως που θέλει να πάρει κιλά και να έχει και βάση να χτίσει μυς, το πιο απλό που μπορώ να προτείνω είναι να προσθέσει μισό κιλό κρέατος στην καθημερινή διατροφή του. Ας είναι κοτόπουλο, ψάρι, μπριζόλα κλπ. 

Δηλαδή όπως του μαγειρεύει η μάνα του γεμιστά, ε , ας προσθέσει και ένα στήθος κοτόπουλο για τη μέρα πχ. Αν κάποιος δε μπορεί να ακολουθήσει μια τόσο απλή διατροφική οδηγία, τα υπόλοιπα είναι χαμένος χρόνος.

εστω ενα σεικερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kti23 είπε

εστω ενα σεικερακι

Πρέπει να τρως παραπάνω. Και αυτό είναι τόσο δύσκολο όσο να τρως λιγότερο. Είναι θέμα διατροφικής συνήθειας

1 λεπτό πριν, 4saken είπε

Μισο κιλο κοκκινο κρεας εχει πανω απο 100 γρ πρωτεινη σωστα?

Ωμό όπως το λέω έχει περίπου 80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπου δηλαδη το 50% της ημερισιας αναγκης για καποιον που ειναι περιπου 70 κιλα και θελει να χτισει μυς.Υπερβολικο, δεν χρειαζεται τα 80 αυτα γρ απο την μοσχαρισια καθε μερα τα βρισκει ανετα απο αλλες πηγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, 4saken είπε

Δεν ειναι θεμα γνωσης ειναι θεμα επιστημονικων δεδομενων.Σημερα τα δεδομενα λενε αυτο.Με αυτη τη λογικη μπορει καποιος να λεει οτι η γιογκα βοηθαει στην αυξηση της μυικης μαζας.Δεν υπαρχουν τετοια δεδομενα αλλα στο μελλον μπορει να αλλαξουν τα πραγματα...

Υπάρχει έρευνα της οποίας τα επιστημονικά δεδομένα έδειξαν καρκινογένεση από την κατανάλωση κόκκινου κρέατος? Πιθανός θα μου πεις υπάρχει. Και πιθανότατα θα υπάχει και έρευνα που δείχνει ότι η καθημερινή κατανάλωση λάχανου δημιουργεί καρκινογένεση. Αυτά αλλάζουν συνεχώς.

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...