Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, paylidis είπε

Χρόνια τώρα 

Αρλούμπες σου είπε. Έχω τα τελευταία 3 χρόνια 60-65 πτήσεις Μετ επιστροφής σε Ελλάδα και Ευρώπη και σε χώρες τόσο εντός όσο και εκτός Σένγκεν. Δε βγάζω νέα ταυτότητα γίνουν απλούστατο λόγο που ήδη ανέφερες (1 μέρα και λίγο λες σε δημόσιες υπηρεσίες και τράπεζες). Επίσης δε βρίσκω λόγο να πληρώνω κερατιατικα. Όταν και αν ποτέ βγάλουν τις νέες βλέπουμε. Όσο για την εξακρίβωση είναι επίσης μπούρδα - μου έτυχε 3 φορές το τελευταίο εξάμηνο να με σταματήσουν και κανένας ποτέ δε μου είπε τίποτα ούτε φυσικά έκαναν εξακρίβωση

Ισχύει 

Παντού εντός ΕΕ και ιδίως σε χώρες Σένγκεν. Όπως έγραψα ταξίδεψα και εκτός Σένγκεν με την ίδια και μάλιστα μπήκα και βγήκα πολύ πρόσφατα στο ηνωμενο βασίλειο. Απλά τώρα την είδαν κάπως στη revolut και σήκωσαν μπαϊράκι... 

Στο δίπλωμα οδήγησης αναφέρομαι, οχι στη χειρόγραφη ταυτότητα. Είχε ρωτήσει ένας φίλος πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Στο δίπλωμα οδήγησης αναφέρομαι, οχι στη χειρόγραφη ταυτότητα. Είχε ρωτήσει ένας φίλος πιο πάνω. 

Και με δίπλωμα οδήγησης έχω ταξιδέψει πολλες φορές σε πτήσεις εσωτερικού πάντως. Για Ευρώπη με ταυτότητα. Όποτε θεωρω ότι έστω ένα συνδυασμό τους θα έπρεπε να τον δέχονται. Τεσπα...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2019 στις 5:23 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Χαζομάρες σου είπε, με χειρόγραφη έχω πάει Ευρώπη και Τουρκία πολλές φορές, κανένας δεν μου είπε τίποτα.

Κάποιοι έχετε καιρό να πάτε Τουρκία μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεβρουαριο θα έπρεπε να σε είχαν σταματήσει.. Ο μόνος λόγος που μπορεί να σε άφησαν είναι αν το γράμμα της ταυτότητας είναι διεθνές, δεν είναι δηλαδή κάποιο από τα Ξ,Ψ,Φ, κλπ και αυτό γιατί πρέπει να καταγράψουν τον αριθμό κατά την είσοδο στον υπολογιστή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, japetus είπε

Φεβρουαριο θα έπρεπε να σε είχαν σταματήσει.. Ο μόνος λόγος που μπορεί να σε άφησαν είναι αν το γράμμα της ταυτότητας είναι διεθνές, δεν είναι δηλαδή κάποιο από τα Ξ,Ψ,Φ, κλπ και αυτό γιατί πρέπει να καταγράψουν τον αριθμό κατά την είσοδο στον υπολογιστή τους.

Μάλλον αυτό είναι, με ΑΒ ξεκινάει. Μήπως για αυτό δεν τις δέχεται και η revolut τις υπόλοιπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα μήνυμα για "new valid ID". Δίπλωμα λένε δεν θέλουν, ταυτότητα δεν μου την είχαν δεκτή άρα μόνο διαβατήριο; Άν είναι έτσι και πρέπει να βγάλω διαβατήριο να ανοίξω N26.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, jmirko15 said:

Μου ήρθε και εμένα μήνυμα για "new valid ID". Δίπλωμα λένε δεν θέλουν, ταυτότητα δεν μου την είχαν δεκτή άρα μόνο διαβατήριο; Άν είναι έτσι και πρέπει να βγάλω διαβατήριο να ανοίξω N26.

Happy Brexit Day!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η Revolut και η N26 δέχονται ΚΑΝΟΝΙΚΑ την Ελληνική Ταυτότητα ΑΡΚΕΊ να μην είναι χειρόγραφη και να έχει λατινικούς χαρακτήρες(Και Φυσικά να Είναι σε καλή κατάσταση ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Μου ήρθε και εμένα μήνυμα για "new valid ID". Δίπλωμα λένε δεν θέλουν, ταυτότητα δεν μου την είχαν δεκτή άρα μόνο διαβατήριο; Άν είναι έτσι και πρέπει να βγάλω διαβατήριο να ανοίξω N26.

Με τι είχες κάνει ταυτοποίηση;Δίπλωμα οδήγησης;Αυτό έχει βγει καιρό ότι δεν το δέχονται.

Απο περιέργεια πόσοι που έκαναν ταυτοποίηση με διαβατήριο τους ζητάνε πάλι ταυτοποίηση;Σε εμένα πάντως δεν έχουν ζητήσει κάτι.

Στην Ν26 όμως μου ζήτησαν σε ποια χωρα είμαι φορολογικός κάτοικος και τον φορολογικό αριθμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Με τι είχες κάνει ταυτοποίηση;Δίπλωμα οδήγησης;Αυτό έχει βγει καιρό ότι δεν το δέχονται.

Απο περιέργεια πόσοι που έκαναν ταυτοποίηση με διαβατήριο τους ζητάνε πάλι ταυτοποίηση;Σε εμένα πάντως δεν έχουν ζητήσει κάτι.

Στην Ν26 όμως μου ζήτησαν σε ποια χωρα είμαι φορολογικός κάτοικος και τον φορολογικό αριθμό μου.

Εμένα που είχα κάνει αρχικά ταυτοποίηση με ταυτότητα (όχι χειρόγραφη και με λατινικούς χαρακτήρες) ξαναζήτησαν, γράφοντας μου ότι το δίπλωμα οδήγησης που είχα χρησιμοποιήσει δε γίνεται πλέον δεκτο!

Ξαναέβαλα την ίδια ακριβώς ταυτότητα και τη δέχτηκαν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2019 στις 7:36 ΠΜ, MauroPaltoudias είπε

Ναι, την παρούσα συζήτηση (ξεκινώντας από το part 1).

Part 1  πρώτο post ; Είναι ανανεωμένα όλα τα καινούρια; Ρωτάω γιατί θέλω και εγώ πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Εμένα που είχα κάνει αρχικά ταυτοποίηση με ταυτότητα (όχι χειρόγραφη και με λατινικούς χαρακτήρες) ξαναζήτησαν, γράφοντας μου ότι το δίπλωμα οδήγησης που είχα χρησιμοποιήσει δε γίνεται πλέον δεκτο!

Ξαναέβαλα την ίδια ακριβώς ταυτότητα και τη δέχτηκαν.....

Eες βάλει και τα δύο;ΚΑι ταυτότητα και δίπλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Με τι είχες κάνει ταυτοποίηση;Δίπλωμα οδήγησης;Αυτό έχει βγει καιρό ότι δεν το δέχονται.

Απο περιέργεια πόσοι που έκαναν ταυτοποίηση με διαβατήριο τους ζητάνε πάλι ταυτοποίηση;Σε εμένα πάντως δεν έχουν ζητήσει κάτι.

Στην Ν26 όμως μου ζήτησαν σε ποια χωρα είμαι φορολογικός κάτοικος και τον φορολογικό αριθμό μου.

Ναι με δίπλωμα νομίζω. Η ταυτότητα μου έχει λατινικούς χαρακτήρες κτλ αλλά δεν την δέχτηκαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...