Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 26/2/2021 στις 12:18 ΜΜ, greg4 είπε

Παιδιά από τότε που μου ήρθε η καινούργια revolut έχω θέμα με το paypal.

Συγκεκριμένα έχω περάσει την revolut στο paypal για ευκολία. Το πρόβλημα είναι πως ότι αγοράζω μέσω paypal (efood, steam etc) μου έρχεται η χρεώση σε pounds.

Δηλαδή όπως το έχω καταλάβει η paypal χρεώνει το ποσό στην revolut σε pounds και χάνω από την μετατροπή μετά..

Καμία ιδέα πως το διορθώνω;

λοιπον ειχα και εγω το ιδιο θεμα και μου ειπαν να αλλαξω την χρεωση μεσα απο το paypal. αλλα δεν ειδα φως. εκανα ομως το εξης. εκανα μια νεα καρτα virtual σε mastercard και η συγκεκριμενη ειχε ευρω σαν νομισμα. διεγραψα απο το paypal την προηγουμενη και προσθεσα αυτην την Virtual. τωρα οι χρεωσεις ειναι σε ευρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tyf είπε

λοιπον ειχα και εγω το ιδιο θεμα και μου ειπαν να αλλαξω την χρεωση μεσα απο το paypal. αλλα δεν ειδα φως. εκανα ομως το εξης. εκανα μια νεα καρτα virtual σε mastercard και η συγκεκριμενη ειχε ευρω σαν νομισμα. διεγραψα απο το paypal την προηγουμενη και προσθεσα αυτην την Virtual. τωρα οι χρεωσεις ειναι σε ευρω.

 

Μπορείς να στείλεις στο support στο paypal, ποιο θες να είναι το κύριο νόμισμα που θες να σε χρεώνει στην συγκεκριμένη κάρτα. Γράφεις τα τέσσερα τελευταία ψηφία της κάρτας και το νόμισμα που θες και στο αλλάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Μπορείς να στείλεις στο support στο paypal, ποιο θες να είναι το κύριο νόμισμα που θες να σε χρεώνει στην συγκεκριμένη κάρτα. Γράφεις τα τέσσερα τελευταία ψηφία της κάρτας και το νόμισμα που θες και στο αλλάζουν.

παλι ομως η καρτα ηταν σε pounds. οποτε παλι εχει μετατροπη απο την revolut. σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tyf είπε

παλι ομως η καρτα ηταν σε pounds. οποτε παλι εχει μετατροπη απο την revolut. σωστα?

 

Το paypal το ενημερώνεις ανάλογα τι νόμισμα έχεις μέσα στην κάρτα.  Αν έχεις λίρες και σε χρεώνει σε λίρες το αφήνεις ως έχει. Αν αγοράζεις σε ευρώ πριν τη συναλλαγή σε ρωτάει το paypal ποιος θες να κάνει την ισοτιμία, η revolut ή το paypal. 

Εμένα η revolut στο paypal την διάβαζε σαν αγγλική κάρτα και με χρέωνε σε λίρες. Έτσι έστειλα στο support ότι θέλω να με χρεώνει σε ευρώ γιατί ευρώ έχω μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πολύ νέος με το Revolut, δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει αν και είχα λογαριασμό εδώ και καιρό.

Φαντάζομαι μπορώ να το φορτώσω από χρεωστικη χωρίς κάποια προμήθεια γιατί φαίνεται σαν αγορά, σωστά;

Επίσης, αν γίνει refund σε αγορά από disposable κάρτα του Revolut, τα χρήματα που πάνε; Και γενικώς πως μπορείς να τα τραβήξεις πίσω σε ελληνική τράπεζα;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, .::NikoS::. είπε

Καλησπέρα, πολύ νέος με το Revolut, δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει αν και είχα λογαριασμό εδώ και καιρό.

Φαντάζομαι μπορώ να το φορτώσω από χρεωστικη χωρίς κάποια προμήθεια γιατί φαίνεται σαν αγορά, σωστά;

Επίσης, αν γίνει refund σε αγορά από disposable κάρτα του Revolut, τα χρήματα που πάνε; Και γενικώς πως μπορείς να τα τραβήξεις πίσω σε ελληνική τράπεζα;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Φορτώνεις από ότι κάρτα θες εύκολα τις πιο πολλές φορές αλλά δεν φαίνεται σαν αγορά και δεν περνάει στο αφορολόγητο. Πιο συγκεκριμένα, φαίνεται σαν αγορά μόνο σε κάποια πιστωτική της Alpha αν θυμάμαι καλά, όποιος το κάνει ας το πει.

Στο τελευταίο ερώτημα, λεφτά στέλνεις τσάμπα από την μεριά της Revolut, θέλουν προσοχή όμως οι τυχόν χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών. Όλες χρεώνουν από 1,5€ και πάνω προμήθεια από κάποιο ποσό και πάνω. Το οποίο ποσό είναι πολύ χαμηλό. Πχ, αν πας να στείλεις λεφτά σε Πειραιώς, από 15€ και πάνω θα χρεωθείς 1,5€. Αν στείλεις 14,99€ δεν θα χρεωθείς τίποτα.

Σε κάθε περίπτωση έλεγξε τον τιμοκατάλογο της τράπεζας σου, ακόμα και της Πειραιώς που λέω εγώ γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές ή να μην θυμάμαι καλά.

Πάντα φυσικά μπορείς να αποκτήσεις την φυσική κάρτα και να την χρησιμοποιείς παντού στην Ελλάδα χωρίς πρόβλημα και να μην χρειάζεται να ψάχνεις πως θα κατεβάσεις τα λεφτά Ελλάδα.

Το ερώτημα με την disposable έχει τεθεί σχετικά πρόσφατα, ψάξε με την εύρεση και θα βρεις την απάντηση.
 

Αν τώρα ξεκινάς, ξεκίνα χαλαρά, μην πας και βάλεις τίποτα χιλιάρικα μέσα, να δεις πως θα πάει και αν σε βολεύει.
Επίσης, κάνε full verification -με ταυτότητες και τα πάντα όλα- για να μην έχεις κανένα πρόβλημα αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η revolut δεν ειναι και πολυ καλη οταν ασχολεισαι με μεγαλα ποσα σε οτι αφορα τις μετοχες, γνωριζετε εαν μπορω να μεταφερω λεφτα στη degiro; Αν μπω στη revolut bank τι πλεονεκτηματα θα εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Επειδη η revolut δεν ειναι και πολυ καλη οταν ασχολεισαι με μεγαλα ποσα σε οτι αφορα τις μετοχες, γνωριζετε εαν μπορω να μεταφερω λεφτα στη degiro; Αν μπω στη revolut bank τι πλεονεκτηματα θα εχω;

Στην degiro μπορεις να μεταφερεις χρηματα μονο απο το e-banking σου και μόνο απο λογαριασμο που εχεις συνδεσει και ειναι στο όνομα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαζή ίσως ερώτηση.

Για κάποιον που ζει στην επαρχία, έχει τα χρήματα του σε x ελληνική τράπεζα και μεταφέρει ένα ποσό κάθε μήνα σε μία άλλη για να πληρώνεται το δάνειο του, η λύση είναι είτε να κάψει βενζίνη για να πάει στην τράπεζα να κάνει ανάληψη και μετά κατάθεση, ή να κάνει μεταφορά μέσω ebanking και να πληρώσει προμήθεια.

Αν κατάλαβα καλά, στην Revolut μπορεί να συνδέσει τις debit και των 2 ελληνικών τραπεζών και να μεταφέρει χρήματα, σωστά;

Σε αυτή την περίπτωση θα πληρώσει και πάλι προμήθεια;
Είναι η Revolut μία λύση για να γλιτώσει την προμήθεια μεταφοράς χρημάτων, ή το κόστος της βενζίνης;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manost είπε

Αν κατάλαβα καλά, στην Revolut μπορεί να συνδέσει τις debit και των 2 ελληνικών τραπεζών και να μεταφέρει χρήματα, σωστά;

Σε αυτή την περίπτωση θα πληρώσει και πάλι προμήθεια;

Από τις κάρτες στη Ρεβο ΟΚ, άμεσα και δωρεάν, το αντίστροφο όμως δεν γίνεται. Πρέπει να γίνει έμβασμα το οποίο θα χρεώσει η 2η τράπεζα σαν εισερχόμενο. Οπότε όχι, δεν είναι λύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manost είπε

Μια χαζή ίσως ερώτηση.

Για κάποιον που ζει στην επαρχία, έχει τα χρήματα του σε x ελληνική τράπεζα και μεταφέρει ένα ποσό κάθε μήνα σε μία άλλη για να πληρώνεται το δάνειο του, η λύση είναι είτε να κάψει βενζίνη για να πάει στην τράπεζα να κάνει ανάληψη και μετά κατάθεση, ή να κάνει μεταφορά μέσω ebanking και να πληρώσει προμήθεια.

Αν κατάλαβα καλά, στην Revolut μπορεί να συνδέσει τις debit και των 2 ελληνικών τραπεζών και να μεταφέρει χρήματα, σωστά;

Σε αυτή την περίπτωση θα πληρώσει και πάλι προμήθεια;
Είναι η Revolut μία λύση για να γλιτώσει την προμήθεια μεταφοράς χρημάτων, ή το κόστος της βενζίνης;

Ευχαριστώ.

για να γινει η μεταφορα που λες χρειαζονται τα παρακατω βηματα

1. Φόρτιση της Revolut απο την καρτα της τραπεζας που εχεις τα χρήματα (άμεσα και δωρεάν)

2 Μεταφορα στο IBAN λογαριασμου που εχεις στη τραπεζα που εχεις το δανειο. 

3. Πληρωμή του δανειου απο τον λογαριασμό σου που μπηκαν τα χρήματα (άμεσα και δωρεάν)

Επομενως πρεπει να δουμε πώς θα γινει το σταδιο 2 δωρεαν. (αμεσα δεν γινεται, θα γινει την επομενη εργασιμη, μικρό το κακό) Για να γινει δωρεαν θα πρεπει να σπασεις την μεταφορα σε ποσα μικρότερα απο αυτα που χρεωνει εισερχομενο εμβασμα η τραπεζα υποδοχης. Για παραδειγμα η Alpha χρεωνει για εμβασματα πανω απο 5€ και η Eurobank για εμβασματα πάνω απο 20€. Οποτε, αν το ποσο που θα μεταφερεις ειναι π.χ. 125 € και θελεις να το στειλεις στην Eurobank θα πρεπει να κανεις τουλαχιστον 6 μεταφορες. Αν θελεις να το στειλεις στην Alpha θα πρεπει να κανεις τουλαχιστον 25 μεταφορες !!!

Η αλλη λυση ειναι το iris (εδω δεν εχει σχεση η Revolut)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, manost είπε

Μια χαζή ίσως ερώτηση.

Για κάποιον που ζει στην επαρχία, έχει τα χρήματα του σε x ελληνική τράπεζα και μεταφέρει ένα ποσό κάθε μήνα σε μία άλλη για να πληρώνεται το δάνειο του, η λύση είναι είτε να κάψει βενζίνη για να πάει στην τράπεζα να κάνει ανάληψη και μετά κατάθεση, ή να κάνει μεταφορά μέσω ebanking και να πληρώσει προμήθεια.

Αν κατάλαβα καλά, στην Revolut μπορεί να συνδέσει τις debit και των 2 ελληνικών τραπεζών και να μεταφέρει χρήματα, σωστά;

Σε αυτή την περίπτωση θα πληρώσει και πάλι προμήθεια;
Είναι η Revolut μία λύση για να γλιτώσει την προμήθεια μεταφοράς χρημάτων, ή το κόστος της βενζίνης;

Ευχαριστώ.

Η μεταφορά στην ελληνική τράπεζα έχει έξοδα εκτός αν το κάνεις σε μικρά ποσά που είναι κατω απο το όριο που αρχίζει η χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...