Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πληροφοριακά , όσοι τυχόν έχετε παλιούς λογαριασμούς χωρίς φωτό -selfie , φροντίστε να ενημερώσετε τα προσωπικά σας στοιχεία , γιατί θα σας μπλοκάρει στο επόμενο έμβασμα. Στα φόρουμ το γράφουν πολλοί , αφορά τους πολύ παλιούς όταν άνοιγες λογαριασμό με το δίπλωμα . 

Μεταφορά από revolut σε revolut είναι χωρίς όριο ,αλλά στο απλό πρόγραμμα πάνω από χίλια έχει προμήθεια ,όπως και σε κάθε συναλλαγή στο απλό πρόγραμμα πάνω από χίλια ευρώ ή ισόποσο σε άλλο νόμισμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, nek4d είπε

Δεν τους μπερδευω, αντιθετως τους βοηθαω και επισης σου επιστρεφω την αποψη σου, εσυ μπερδευεις τους αλλους.

Βοηθάς γράφοντας άλλα από ότι ισχύουν βασιζόμενος στην άποψη οτι εσύ τα ξέρεις καλύτερα από την ΑΑΔΕ;

Θα μας τρελάνεις ρε τύπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Μπορώ να στείλω από λογαριασμό revolut σε Ελληνικό λογαριασμό τραπέζης ; Λογικά μπορώ , το ερώτημα είναι ποια ειναι η χρέωση για να γίνει αυτό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Skandalf είπε

Ερώτηση : Μπορώ να στείλω από λογαριασμό revolut σε Ελληνικό λογαριασμό τραπέζης ; Λογικά μπορώ , το ερώτημα είναι ποια ειναι η χρέωση για να γίνει αυτό...

 

Ναι γίνεται και χρεώνεσαι τα έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος 3-4 ευρώ ανάλογα την τράπεζα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, asdfnikos είπε

Ναι γίνεται και χρεώνεσαι τα έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος 3-4 ευρώ ανάλογα την τράπεζα.

Και ποια τράπεζα σε χρεώνει με το μικρότερο ποσό εμβάσματος ξέρουμε ; (καθότι έχω σε όλες λογαριασμό ,ας γλυτώσουμε κάτι τουλάχιστον...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους ,

νεος χρηστης και εχω μερικες αποριες. Θελω να προχωρησω σε αγορα  crypto (Binance συγκεκριμενα) και επειδη απο πιστωτικες καρτα δεν γινεται δεκτη η καταθεση μετρητων ,δεν ξερω γιατι , υπαρχει η επιλογη  P2P με πληρωμη απο  revolut. Το εχει κανει κανεις?  Ειναι ασφαλες? 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skandalf είπε

Και ποια τράπεζα σε χρεώνει με το μικρότερο ποσό εμβάσματος ξέρουμε ; (καθότι έχω σε όλες λογαριασμό ,ας γλυτώσουμε κάτι τουλάχιστον...)

Τι ποσό θες να στείλεις; Οι Εθνική και Πειραιώς που ξέρω δεν χρεώνουν εισερχόμενα εμβάσματα μέχρι 15 ευρώ. Αν είναι μικροποσό θα μπορούσες να το σπάσεις σε πολλαπλές αποστολές των 15 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

2 οχι δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο,νομίζω απλά τικάρεις για χρηση ιντερνετ.

Uk εκανα τωρα την διαδικασια και δεν μου εβγαλε πουθενα για τικαρω κατι.

Μπορει να μου εβγαλε και να μην το προσεξα γιατι μερικα τα πατησα κατ λαθος και προχωρουσα στο επομενο βημα και μετ δεν μπορουσανα γυρισω πισω.Μπερδευτηκα κιολας σε μια φαση και μου ηρθε να τα παρατησω.

Παιζει ρολο αυτο που επρεπε να τικαρω για την λειτουργια της καρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Uk εκανα τωρα την διαδικασια και δεν μου εβγαλε πουθενα για τικαρω κατι.

Μπορει να μου εβγαλε και να μην το προσεξα γιατι μερικα τα πατησα κατ λαθος και προχωρουσα στο επομενο βημα και μετ δεν μπορουσανα γυρισω πισω.Μπερδευτηκα κιολας σε μια φαση και μου ηρθε να τα παρατησω.

Παιζει ρολο αυτο που επρεπε να τικαρω για την λειτουργια της καρτας?

Λοιπόν,ότι αφορά τις κάρτες είναι στην επιλογή κάρτες,εγω το έχω στα αγγλικά ,λογικά πρέπει να είναι το ιδιο και στα ελληνικα.

ΔΕΝ εχει κάτι που να λεει για αγορες ιντερνετ,έκανα λάθος ,το μπέρδεψα με άλλες κάρτες που έχουν.Ουτως ή άλλως ότι επιλογή θες την αλλάζεις μετά.

Προχώρα άφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λοιπόν,ότι αφορά τις κάρτες είναι στην επιλογή κάρτες,εγω το έχω στα αγγλικά ,λογικά πρέπει να είναι το ιδιο και στα ελληνικα.

ΔΕΝ εχει κάτι που να λεει για αγορες ιντερνετ,έκανα λάθος ,το μπέρδεψα με άλλες κάρτες που έχουν.Ουτως ή άλλως ότι επιλογή θες την αλλάζεις μετά.

Προχώρα άφοβα.

Οk σ'ευχαριστω.

15 φορες εκανα για να μου παρει την ταυτοτητα.Ειναι θολη ειναι στραβη ειναι κουτση.Δεν την εοιανε με τιποτα.

Θα περιμενω να μου απαντησει καποιος κι για τις μεταφορες απο Revolut σε Revolut και ειμαι οκ

9 ώρες πριν, evkar είπε

Μεταφορά από revolut σε revolut είναι χωρίς όριο ,αλλά στο απλό πρόγραμμα πάνω από χίλια έχει προμήθεια ,όπως και σε κάθε συναλλαγή στο απλό πρόγραμμα πάνω από χίλια ευρώ ή ισόποσο σε άλλο νόμισμα .

Τωρα το διαβασα αυτο....κανε μια παραθεση ρε evkar.:)

Ναι το απλο προγραμμα εχω βαλει evkar....ειναι μεχρι χιλια ευρω χωρις οριο λοιπον.Υπαρχει χρεωση/προμηθεια στην στο ποσο μεταφορας η ειναι δωρεαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Βοηθάς γράφοντας άλλα από ότι ισχύουν βασιζόμενος στην άποψη οτι εσύ τα ξέρεις καλύτερα από την ΑΑΔΕ;

Θα μας τρελάνεις ρε τύπε;

Δεν γράφει κάτι από το μυαλό του ο συμφορουμίτης.
Αυτή είναι η συλλογική άποψη του φόρουμ εδώ και χρόνια.

Αυτό που είπε είναι ότι αν μας ενδιαφέρει το χτίσιμο του αφορολόγητου καλύτερα είναι να το φτιάξουμε με κάρτα ελληνικής τράπεζας παρά να το υπολογίζουμε μόνοι μας και να το προσθέτουμε χειροκίνητα στο Ε1. Με ότι συνεπάγεται αυτό (μάζεμα αποδείξεων από paypal, revolut κλπ, κίνδυνο για φορολογικό έλεγχο κοκ).

Γίνεται αυτό που λες, άγνωστε, αλλά δεν πολυβολεύει...

Επεξ/σία από ekkli
ιτς ε1, νοτ ε9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ekkli είπε

στο Ε9.

E1.

Κι εγώ έτσι κατάλαβα, καλύτερα να μου τα δίνουν έτοιμα.

Για ευκολία δικιά μου (ειδοποιήσεις, πολλαπλές κάρτες κλπ) έχω την Curve.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

E1.

Κι εγώ έτσι κατάλαβα, καλύτερα να μου τα δίνουν έτοιμα.

Για ευκολία δικιά μου (ειδοποιήσεις, πολλαπλές κάρτες κλπ) έχω την Curve.

ναι, έχεις δίκιο, εκ παραδρομής, το διορθώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για ευκολία δικιά μου (ειδοποιήσεις, πολλαπλές κάρτες κλπ) έχω την Curve.

Doubt αξιζει να παρω την Curve και να βαλω εκει την Revolut που εκανα σημερα?

Την ηθελα για το 1% επιστροφη πιο πολυ που δινει για διαφορες επιχειρησεις αλλα και για ευκολια οπως λες αν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ekkli είπε

Δεν γράφει κάτι από το μυαλό του ο συμφορουμίτης.
Αυτή είναι η συλλογική άποψη του φόρουμ εδώ και χρόνια.

Αυτό που είπε είναι ότι αν μας ενδιαφέρει το χτίσιμο του αφορολόγητου καλύτερα είναι να το φτιάξουμε με κάρτα ελληνικής τράπεζας παρά να το υπολογίζουμε μόνοι μας και να το προσθέτουμε χειροκίνητα στο Ε1. Με ότι συνεπάγεται αυτό (μάζεμα αποδείξεων από paypal, revolut κλπ, κίνδυνο για φορολογικό έλεγχο κοκ).

Γίνεται αυτό που λες, άγνωστε, αλλά δεν πολυβολεύει...

Έγω παρέθεσα τις επίσημες οδηγίες της ΑΑΔΕ για να επισημάνω τι ισχύει.

Το τι βολεύει τον καθένα είναι προφανώς υποκειμενικό.

Το αντικειμενικό είναι οτι για το χτίσιμο του αφορολογήτου δεν απαιτείται αποκλειστικά συναλλαγή με κάρτα ελληνικής τράπεζας όπως αναφέρθηκε (τώρα αν αυτό βολεύει επειδή έχει έτοιμα στοιχεία είναι κάτι εντελώς διαφορετικό).

Ας ξεχωρίσουμε λοιπόν τις έννοιες περί του "τι ισχύει" και του "τι βολεύει" για να ξέρουμε τι γράφουμε...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...