Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, bobptz είπε

Θέλω να φτιάξω ένα μακρόστενο άνοιγμα σε μια χοντρή μεταλλική λάμα.  Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω?

Συγκεκριμένα έχω μια φαρδιά λάμα (περίπου 10 x 40 εκατοστά) με πάχος 4-5 χιλιοστά.  Θέλω με αυτή να προστατέψω την κλειδαριά μιας εξώπορτας.  Χρειάζομαι όμως να φτιάξω στη λάμα τρύπα για να περάσει ο μύλος.  

Η πόρτα είναι ξύλινη, εισόδου πολυκατοικίας.  Ο μύλος σχετικά απλός.

large_20190123164316_mylos_kylindros_asf

Ο σιδεράς πρότεινε να το πάμε στη Σίνδο Θεσσαλονίκης, σε κάποιο συνεργείο που κάνουν κοπή με leizer.  Αλλά είναι μακριά και δε βλέπω να πηγαίνει σύντομα μόνο για εμένα.  Βρήκα κοντά σε εμένα ανάλογο συνεργείο αλλά μου λένε είναι φασαρία να βγει σχέδιο (για τον υπολογιστή), δεν αξίζει τον κόπο.  Με στείλανε σε μηχανουργείο.  Κι εκεί τα ίδια, μου λένε θα κοστίσει πολλά, δεν αξίζει τον κόπο.

Μου λένε να το κάνει ο σιδεράς με τρυπάνι, να ανοίξει δηλαδή δύο τρύπες και μετά πάλι με τρυπάνι να τις ενώσει.  Ο σιδεράς αρνείται να το κάνει αυτό.

Θεωρητικά θα μπορούσα να το κάνω εγώ, το έχω κάνει πολλές φορές.  Αλλά ποτέ σε σίδερο πάχους 5 χιλιοστά.  Φοβάμαι μη ταλαιπωρήσω πολύ τα εργαλεία μου, με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Μικρές τρύπες που θα σχηματίσεις το σχέδιο που θες.Αλλιώς κοπή με πλάσμα.Αλλά δεν είναι και λεπτή η λάμα.Ή με ηλεκτροκόλληση ή οξυγόνο.Πήγαινε σε εξατμισάδες αυτοκινητων ,μπορεί να δεχτούν να ασχοληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, bobptz είπε

Γίνεται με πρέσα τρυπανιού, αλλά δεν έχω τον εξοπλισμό:

Οι σιδεράδες έχουν.  Πρέπει να βρω άλλο σιδερά.

Σε ξύλινη πόρτα εισόδου πολυκατοικίας γιατί να επιμένεις τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σε ξύλινη πόρτα εισόδου πολυκατοικίας γιατί να επιμένεις τόσο;

Παραβίασαν την πόρτα (έσπασαν το μύλο) πριν 2 εβδομάδες.  Δε παραβιάστηκε κάποιο διαμέρισμα, αλλά η αλλαγή κλειδαριάς, μαζί με όλα τα αντικλείδια κόστισε 200 ευρώ.

Από τέτοιες πολύ απλές ενέργειες θέλω να προστατέψω την πόρτα, δηλαδή άνοιγμα με κατσαβίδι και σπάσιμο του μύλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bobptz είπε

Παραβίασαν την πόρτα (έσπασαν το μύλο) πριν 2 εβδομάδες.  Δε παραβιάστηκε κάποιο διαμέρισμα, αλλά η αλλαγή κλειδαριάς, μαζί με όλα τα αντικλείδια κόστισε 200 ευρώ.

Από τέτοιες πολύ απλές ενέργειες θέλω να προστατέψω την πόρτα, δηλαδή άνοιγμα με κατσαβίδι και σπάσιμο του μύλου.

Θα σου μεταφέρω κάτι που μου διηγήθηκε συγγενής που κάνει εγκαταστάσεις θυρών ασφαλείας.

Είχε πάει λοιπόν σε διαμέρισμα που είχε υποστεί διάρρηξη και η μέθοδος ήταν η κοπή της πόρτας (ξύλινη) με σέγα λίγο κάτω από την κλειδαριά.

Το κάτω μέρος ανοιγόκλεινε κανονικά στηριζόμενο στο μεντεσέ του.🥺

Υ.Γ. Περίπου το ίδιο είχαμε πάθει κι εμείς πέρσι (σπάσιμο αφαλού) και μετά από πολλές πιέσεις από μέρους μου καταλήξαμε να βάλουμε προβολέα LED με ανιχνευτή πάνω από την είσοδο. (για να μην παιδεύεται ο κλέφτης στα σκοτεινά:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα σου μεταφέρω κάτι που μου διηγήθηκε συγγενής που κάνει εγκαταστάσεις θυρών ασφαλείας.

Είχε πάει λοιπόν σε διαμέρισμα που είχε υποστεί διάρρηξη και η μέθοδος ήταν η κοπή της πόρτας (ξύλινη) με σέγα λίγο κάτω από την κλειδαριά.

Το κάτω μέρος ανοιγόκλεινε κανονικά στηριζόμενο στο μεντεσέ του.🥺

Υ.Γ. Περίπου το ίδιο είχαμε πάθει κι εμείς πέρσι (σπάσιμο αφαλού) και μετά από πολλές πιέσεις από μέρους μου καταλήξαμε να βάλουμε προβολέα LED με ανιχνευτή πάνω από την είσοδο. (για να μην παιδεύεται ο κλέφτης στα σκοτεινά:P)

Από φώτα έχουμε αρκετά, που φέγγουν όλη τη νύχτα. 

Δίπλα στην πόρτα υπάρχει τζαμαρία που σπάει πανεύκολα, βάζεις το χέρι και ανοίγεις την πόρτα.  Επίσης με μια κλοτσιά η πόρτα ανοίγει. 

Αν πρέπει να κάνει θόρυβο ή να σπαταλήσει πολύ χρόνο, είναι παράγοντας αποτροπής.

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, bobptz είπε

Παραβίασαν την πόρτα (έσπασαν το μύλο) πριν 2 εβδομάδες.  Δε παραβιάστηκε κάποιο διαμέρισμα, αλλά η αλλαγή κλειδαριάς, μαζί με όλα τα αντικλείδια κόστισε 200 ευρώ.

Από τέτοιες πολύ απλές ενέργειες θέλω να προστατέψω την πόρτα, δηλαδή άνοιγμα με κατσαβίδι και σπάσιμο του μύλου.

Γιατί δε βάζεις απλά ένα defender? Αυτό κάνει τη δουλειά που θέλεις...! Χωρίς να παιδευτείς με αμφίβολο αποτέλεσμα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Γιατί δε βάζεις απλά ένα defender? Αυτό κάνει τη δουλειά που θέλεις...! Χωρίς να παιδευτείς με αμφίβολο αποτέλεσμα!

Σα να θυμάμαι ότι ο κλειδαράς μου είχε πει ότι δε μπαίνει defender, αλλά θα ξαναρωτήσω. 

Το άνοιγμα με κατσαβίδι της ξεκλείδωτης πόρτας, χρειάζομαι τη πατέντα μου για να το καλύψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bobptz είπε

Θέλω να φτιάξω ένα μακρόστενο άνοιγμα σε μια χοντρή μεταλλική λάμα.  Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω?

Συγκεκριμένα έχω μια φαρδιά λάμα (περίπου 10 x 40 εκατοστά) με πάχος 4-5 χιλιοστά.  Θέλω με αυτή να προστατέψω την κλειδαριά μιας εξώπορτας.  Χρειάζομαι όμως να φτιάξω στη λάμα τρύπα για να περάσει ο μύλος.  

Η πόρτα είναι ξύλινη, εισόδου πολυκατοικίας.  Ο μύλος σχετικά απλός.

large_20190123164316_mylos_kylindros_asf

Ο σιδεράς πρότεινε να το πάμε στη Σίνδο Θεσσαλονίκης, σε κάποιο συνεργείο που κάνουν κοπή με leizer.  Αλλά είναι μακριά και δε βλέπω να πηγαίνει σύντομα μόνο για εμένα.  Βρήκα κοντά σε εμένα ανάλογο συνεργείο αλλά μου λένε είναι φασαρία να βγει σχέδιο (για τον υπολογιστή), δεν αξίζει τον κόπο.  Με στείλανε σε μηχανουργείο.  Κι εκεί τα ίδια, μου λένε θα κοστίσει πολλά, δεν αξίζει τον κόπο.

Μου λένε να το κάνει ο σιδεράς με τρυπάνι, να ανοίξει δηλαδή δύο τρύπες και μετά πάλι με τρυπάνι να τις ενώσει.  Ο σιδεράς αρνείται να το κάνει αυτό.

Θεωρητικά θα μπορούσα να το κάνω εγώ, το έχω κάνει πολλές φορές.  Αλλά ποτέ σε σίδερο πάχους 5 χιλιοστά.  Φοβάμαι μη ταλαιπωρήσω πολύ τα εργαλεία μου, με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Απότι κατάλαβα θέλεις να σχηματίσεις πάνω στην λάμα μια κλειδαρότρυπα.

Αυτό είναι πανεύκολο.

Κάνεις δύο τρύπες πάνω στην λάμα, μια μεγάλη (εκεί που θα είναι ο κύλινδρος) και μια μικρή. Κόβεις με το σιδεροπρίονο δύο γραμμές για να ενωθούν οι τρύπες και είσαι έτοιμος. Το πολύ πολύ να χρειαστεί λίγο λιμάρισμα μετά ώστε να βγουν όλα ίσια. 15 λεπτά δουλειά είναι άμα έχεις 2 τρυπάνια, ένα σιδεροπρίονο και μια λίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Απότι κατάλαβα θέλεις να σχηματίσεις πάνω στην λάμα μια κλειδαρότρυπα.

Αυτό είναι πανεύκολο.

Κάνεις δύο τρύπες πάνω στην λάμα, μια μεγάλη (εκεί που θα είναι ο κύλινδρος) και μια μικρή. Κόβεις με το σιδεροπρίονο δύο γραμμές για να ενωθούν οι τρύπες και είσαι έτοιμος. Το πολύ πολύ να χρειαστεί λίγο λιμάρισμα μετά ώστε να βγουν όλα ίσια. 15 λεπτά δουλειά είναι άμα έχεις 2 τρυπάνια, ένα σιδεροπρίονο και μια λίμα

Τι εργαλεια εχεις;

Αν εχεις κάθετο τρυπανι δεν εχεις πρόβλημα

Τωρα αν θελεις καλητεχνική δουλεια θελει μια καλη λιμα και ενα φλογιστο υδραυλικού(με την κίτρινη φιαλη) 

θερμαινεις μέχρι να κοκκινίζει το μεταλλο κανεις τις δυο τρύπες, ξανα θερμαίνεις και δεμένο στην μέγγενη το φέρνεις πολυ εύκολα με την λιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2020 στις 8:58 ΜΜ, papoys1 είπε

Μελέτη εγώ έχω ασχοληθεί μάλιστα έχω τοποθετήσει και πέντε ρολλά εξωτερικά μόνος.

Μιλάς για την κασέτα που μπαίνει εσωτερικά χαμηλά στον τοίχο και μαζεύει μέσα τον ιμάντα.Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο  η αλλαγή απλά θέλει 2-3  κολπάκια. Δε βλέπω και κανένα βιντεάκι στο youtube. Ήθελα και εγώ να αλλάξω από το ένα το ροδάκι ψηλά στον τοίχο γιατί δεν είναι καλό και γλυστράει μέσα ο ιμάντας αλλά θα το κάνω από Δευτέρα και θα τραβήξω βίντεο.

Αν δεν είναι επείγον και μπορείς περίμενε. Δεν έχει ρουλεμάν μέσα.Ένα ελατήριο έχει όπως έχουν και οι χειρόμιζες π.χ. από αλυσοπρίονα και θέλει λίγο προσοχή κατά το άνοιγμα και την τοποθέτηση να μην φύγει.Δεν είναι ακριβό πάει όλο μαζί κασέτα και ιμάντας 5-6 ευρώ.

Αν είναι ψηλά μέσα στο ρολό που έχεις πρόβλημα εκεί είναι αγγούρι.Άνοιξα ένα μία μέρα  , είμαι και περίεργος, :D και είπα αμάν μετά να το ξαναβάλω στη θέση του.Εκεί μάλλον δεν τον γλυτώνεις το μάστορα.

Τελικά έφερα μάστορα - βασικά κλειδαρά της περιοχής , καθώς δέν βρίσκεις και πλέον .

Αλλάχτηλαν τα 2 ρουλεμάν μαζί με τις βάσεις , όλη η φουρκέτα , και αφδαιρέθηκαν και 2 φύλλα καθως είχαν ανοίξει.΄

Είχε δουλειά 2,5 ώρες έκανε. Ο ιμάντας είναι μια χαρα΄.

Ωστόσο σε επόμενη βλάβη δέν αξίζει η επισκευή του συγκεκριμένου . Βασικά και τα παντζουρόφυλλα θέλουν αλλαγή . 

40 χρόνια κλείσε άνοιξε τι να κάνουν. Και το σπίτι το είχα νοικιάσει για 10 χρόνια.

Ρώτησα στο περίπου μου είπε για τις διαστάσεις μου ρολό μαζί με το μηχανισμό να υπολογιζω απο 170-200€ . Ο συγκεκριμένος δουλέυει εταιρεία γερμανίας .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τι εργαλεια εχεις;

Αν εχεις κάθετο τρυπανι δεν εχεις πρόβλημα

Τωρα αν θελεις καλητεχνική δουλεια θελει μια καλη λιμα και ενα φλογιστο υδραυλικού(με την κίτρινη φιαλη) 

θερμαινεις μέχρι να κοκκινίζει το μεταλλο κανεις τις δυο τρύπες, ξανα θερμαίνεις και δεμένο στην μέγγενη το φέρνεις πολυ εύκολα με την λιμα

Τα κοπτικά εργαλεία όπως και την λίμα ποτέ δεν τα δουλεύουμε με ζεστό το μέταλλο γιατί απλά θα χαλάσουν. Άμα η λίμα είναι καλή τρώει το μέταλλο πολύ αποτελεσματικά, και λέγοντας καλή εννοώ να κάνει 5-10€ και όχι να την βρήκαμε στα εργαλεία του πατέρα μας πριν από 3 δεκαετίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις που θα μπορουσα να βρω το manual για το πλυντηριο ELCO WE - 555 EL ? Η για καποιο παρομοιας σειρας π.χ. 558,559
Γιατι δε μπορώ να καταλαβω πως λειτουργεί μετα την πλυση το ανοιγμα της πορτας, αν εχει θεμα τεχνικο η κατι δεν καταλαβαίνω εγω σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, parmenidis είπε

Ξερει κανεις που θα μπορουσα να βρω το manual για το πλυντηριο ELCO WE - 555 EL ? Η για καποιο παρομοιας σειρας π.χ. 558,559
Γιατι δε μπορώ να καταλαβω πως λειτουργεί μετα την πλυση το ανοιγμα της πορτας, αν εχει θεμα τεχνικο η κατι δεν καταλαβαίνω εγω σωστα.

Δεν ανοίγει καθόλου ή αργεί λίγο;Το να αργεί είναι φυσιολογικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...