Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Στην ταράτσα υπάρχει πλακάκι και μου πρότειναν να βάλουν ασφαλτοπανο πάνω στα πλακάκια (αφού γίνει η κατάλληλη προετοιμασία).

Στέκει κάτι τέτοιο ?

Στο Google δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

Στο προηγουμενο σπιτι ειχαμε βαλει πλακακι πανω στην ταρατσα αφου ειχε γινει μόνωση με πολυουρεθανη και γαρμπυλο μπετο. Οστοσο με τα χρονια καπου σπασανε οι αρμοι απο τα πλακάκια και περασε το νερο καπου ειχε "κρακ" η μόνωση απο κατω και η πλακα και βγηκαν τα νερα στο σπιτι. Τελικα στρώσαμε ασφαλτοπανο πανω στο πλακακι(α) και μεχρι σημερα εδω και 4 χρονιά κανενα προβλημα υγρασιας. Το αν ειναι σωστο η οχι δεν ξερω την δουλεια του πάντως την εκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Στο προηγουμενο σπιτι ειχαμε βαλει πλακακι πανω στην ταρατσα αφου ειχε γινει μόνωση με πολυουρεθανη και γαρμπυλο μπετο. Οστοσο με τα χρονια καπου σπασανε οι αρμοι απο τα πλακάκια και περασε το νερο καπου ειχε "κρακ" η μόνωση απο κατω και η πλακα και βγηκαν τα νερα στο σπιτι. Τελικα στρώσαμε ασφαλτοπανο πανω στο πλακακι(α) και μεχρι σημερα εδω και 4 χρονιά κανενα προβλημα υγρασιας. Το αν ειναι σωστο η οχι δεν ξερω την δουλεια του πάντως την εκανε.

Πώς εφαρμόσε το ασφαλτοπανο στο πλακάκι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ημουν εκει να το δω. Έβαλε κάποιο μονωτικό πρώτα, κατι μαύρο (ισως πίσσα?) και μετα εβαλε απο πανω το ασφαλτοπανο. Κανενα προβλημα μεχρι σημερα. Επισης στο σπιτι που μενω τωρα εχω απο επανω το ταρατσακι. Αυτο ειχε παλια πλακακι. Εχει γινει μόνωση εδω και 20 χρονια με ασφλαλτοπανο με επικάλυψη αλουμινίου. Επίσης κανένα πρόβλημα μεχρι σημερα και εκει.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας έχω τον ηλιακό στην ταράτσα και το μπόιλερ που ήταν από το καλοριφέρ κάτω πώς μπορώ να τα συνδέσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, κατσαβιδης είπε

Καλημέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας έχω τον ηλιακό στην ταράτσα και το μπόιλερ που ήταν από το καλοριφέρ κάτω πώς μπορώ να τα συνδέσω

 

Εάν το μποίλερ είναι τριπλής ενέργειας  δηλαδή να ζεσταίνει νερό με καλοριφέρ , ρεύμα και ηλιακό γίνεται . Θα χρειαστείς σωλήνες και κυκλοφορητή ξεχωριστό. Εχω παρόμοιο σύστημα , εμένα έχει και αυτονομία δική του , δέ δουλέυει συνέχεια το μπόιλερ .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, κατσαβιδης είπε

Καλημέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας έχω τον ηλιακό στην ταράτσα και το μπόιλερ που ήταν από το καλοριφέρ κάτω πώς μπορώ να τα συνδέσω

 

Δε καταλαβαινω τι απαντηση θες να παρεις απο εδω. Θες να το συνδεσεις μονος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο είναι το κόστος ανα τετραγωνικο μέτρο για τσιμεντοκονία στο πάτωμα γέμισμα?

Πχ 20τμ.. 4-5 πόντους ύψος να πάρει το πάτωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Gratus είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο είναι το κόστος ανα τετραγωνικο μέτρο για τσιμεντοκονία στο πάτωμα γέμισμα?

Πχ 20τμ.. 4-5 πόντους ύψος να πάρει το πάτωμα. 

εγω για 40m2 γεμισμα ( ειχα παρα πολυ να γεμιση σκεψου γεμισα 10 ποντους ) + τοποθετηση πλακακια εδωσα 750€ εργασια + 400 υλικα ( τσιμεντα κολλες αμο κλπ )
ps εαν εχεις πολλα μετρα προτημησε μαστορα που να εχει πρεσα και οχι με τα ζεμπιλια - καροτσακια το γεμισμα

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, villasg είπε

εγω για 40m2 γεμισμα ( ειχα παρα πολυ να γεμιση σκεψου γεμισα 10 ποντους ) + τοποθετηση πλακακια εδωσα 750€ εργασια + 400 υλικα ( τσιμεντα κολλες αμο κλπ )
ps εαν εχεις πολλα μετρα προτημησε μαστορα που να εχει πρεσα και οχι με τα ζεμπιλια - καροτσακια το γεμισμα

ΩΡΑΙΟΣ. εγώ μόνο μα μόνο τα υλικά ήθελα να δω για γέμισμα 5-6 πόντους σε 20 τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση πριν φθάσω στο βήμα του υδραυλικού απλώς ρωτάω εαν σε κάποιον έχει ξανασυμβεί. Έχω χαμηλή πίεση στο ντουζ. Μόνο στο ντουζ όχι στο υπόλοιπο σπίτι. Όλα τα υδραυλικά βρύσες κτλ είναι καινούργια.... Τι μπορεί να φταίει καμία ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν τα υδραυλικά σου εινα καινούρια ξεβίδωσε τα φίλτρα (στην βρύση) και καθάρισε τα γιατι έχουν μαζέψει πετραδάκια, το ειχα παθει και εγω. Ομοίως και το ντουζ κτλπ. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο Πέτρος. Στο εξοχικό που το νερό έχει υπερβολικά πολλά άλατα σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζω φίλτρα σε όλες τις βρύσες γιατί σχεδόν κλείνουν το νερό. Ειδικά στο μπάνιο με το θερμοσίφωνα που και αυτός βοηθάει στη δημιουργία αλάτων η κατάσταση είναι χειρότερη. Αν είστε σε περιοχή με πολλά άλατα τηλέφωνο ντουζ να επιδιώκεται να είναι πλαστικό στις τρύπες διότι στο μεταλλικό  δημιουργούνται άλατα και κλείνουν οι τρύπες που είναι μικρές. Και το πλαστικό πιάνει αλλά όχι τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2021 στις 7:26 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Στην ταράτσα υπάρχει πλακάκι και μου πρότειναν να βάλουν ασφαλτοπανο πάνω στα πλακάκια (αφού γίνει η κατάλληλη προετοιμασία).

Στέκει κάτι τέτοιο ?

Στο Google δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

Από κάτω από τα πλακάκια τί έχει; Και το ασφαλτοπανο γιατί να το βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση για εταιρεία χρώματος για βάψιμο; (εσωτερικού χώρου). Ο μηχανικός μου ανέφερε την Benjamine Moore ότι έχει το καλύτερο χρωματολογιο.

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Σκέφτομαι και Βιβεχρωμ/Βερνιλακ αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμα τιμές κλπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο είναι το κόστος ανα τετραγωνικο μέτρο για υαλόπλεγμα (μαζί με κόλλες και σχετικά υλικά) στο εσωτερικό σπιτιού λόγω ρωγμών σε παλιούς σοβάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...