Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Τρίψε τον αλλά πάρε και φώτα ομίχλης,γιατί δεν θα βλέπεις ούτε σε μισό μέτρο από αυτό το ντουμάνι που θα σηκωθεί. 😁😁

Χαχα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω αλλου θεμα μηπως γνωρίζεται κάποια καλη μέγγενη; Θέλω μεχρι κανα 50ρι να διαθέσω δεν ξέρω αν παιρνεις καλη με τα χρήματα αυτά. Σκέφτηκα μήπως βρω κάπου και καμια μεταχειρισμένη. Την θελω για απλή 'καθημερινή' χρήση και να αντέχει κανα χτύπημα αν βάλω κάτι πανω να το χτυπήσω με κανα σφυρί.

Επεξ/σία από RedPriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταβανι του μπανιου εχει αρχισει να σκαει λιγο κ να μαυριζει.. Απο πανω ειναι παταρι κ ειχε τρυπησει ο θερμοσιφωνας κ ειχε σταξει νερα κλπ κλπ.. 

Μενω σε ενοικιο για αρχη..

Να το περασω απλα 2 χερια με ενα χρωμα απο πανω? Απλα για να μην δειχνει ετσι, δεν με νοιαζει να γινει αλφαδι δουλεια.. 

IMG_20190101_120949.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς καθαρισέ το απο τα σαθρά, αστάρωσέ το με αστάρι τύπου dur νερού και βάψε το με ελαστομερές μονωτικό χρώμα.

(βλ https://www.vivechrom.gr/el/proionta/isotop-pu-hybrid)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει λεκάνη τουαλέτας που θέλω να την καταργήσω. Είναι από αυτές με κάτω συφονι. Δε ξέρω πως βγαίνει αλλά δε με πειράζει να να τη σπάσω. Το ερώτημα μου είναι, μετα, το δυφωνι πως το κλείνεις και στεγανωνεις (πχ αν θες να περάσεις από πάνω πλακάκια) αλλά να μπορεί θεωρητικά να ξαναμπεί αν στο μέλλον ποτέ χρειαστεί. Σε άλλη περίπτωση με κάποιο μπιντε νομίζω είχε βάλει ο υδραυλικός κάτι σαν τσιμέντο μέσα αλλά δε ξέρω πως κατάφερε και συνέδεσε το καινούργιο μετά από χρόνια.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DrLo είπε

Υπάρχει λεκάνη τουαλέτας που θέλω να την καταργήσω. Είναι από αυτές με κάτω συφονι. Δε ξέρω πως βγαίνει αλλά δε με πειράζει να να τη σπάσω. Το ερώτημα μου είναι, μετα, το δυφωνι πως το κλείνεις και στεγανωνεις (πχ αν θες να περάσεις από πάνω πλακάκια) αλλά να μπορεί θεωρητικά να ξαναμπεί αν στο μέλλον ποτέ χρειαστεί. Σε άλλη περίπτωση με κάποιο μπιντε νομίζω είχε βάλει ο υδραυλικός κάτι σαν τσιμέντο μέσα αλλά δε ξέρω πως κατάφερε και συνέδεσε το καινούργιο μετά από χρόνια.

Το πιο πιθανό,επειδη μαλλον ειναι κολλημένη με τσιμέντο,ειναι να σπασει.Για να κλεισεις την τρύπα που θα μείνει παρε μια ναυλον σακουλα και βαλε μεσα μπολικο χαρτι,απο εφημεριδα.Κανε το μπαλα και σφηνωσε το στην τρυπα βαζωντας το 4-5 ποντους πιο βαθειά απο το δαπεδο.Με αυτόν τον τρόπο οτι και να ρίξεις απο πανω δεν θα παει στις σωληνώσεις και θα βγει οποτε χρειαστεί.Υστερα φτιαξε λιγο τσιμεντακι,κατα προτίμηση ταχείας πήξης, και προσθέσε revinex,ετσι θα επιτύχεις μια σχετική στεγανοποιηση.Γεμιζεις με αυτο την τρυπα και εισαι ετοιμος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ο αδερφος μου εχει το εξης προβλημα:

Η καμιναδα του τζακιου του αδερφου μου ειναι εξωτερική χτιστη και του μπαινουν νερα από το τζακι οταν βρεχει. στην αρχη νομιζαμε οτι μπαινουν απο πανω επειδη δεν εχει καπελο αλλα τωρα του μπηκαν  ενω ειχαμε κλεισει την τρυπα της καμιναδας οποτε σε καποιο αλλο σημειο μπαινουν. πιθανοτατα σε καποιο σημειο θελει σοβαδισμα (: )

 

 Εχετε να προτεινετε καποια λύση ή καποιον τεχνιτη; ειχε καποιος παρομοιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kallair είπε

καλησπερα ο αδερφος μου εχει το εξης προβλημα:

Η καμιναδα του τζακιου του αδερφου μου ειναι εξωτερική χτιστη και του μπαινουν νερα από το τζακι οταν βρεχει. στην αρχη νομιζαμε οτι μπαινουν απο πανω επειδη δεν εχει καπελο αλλα τωρα του μπηκαν  ενω ειχαμε κλεισει την τρυπα της καμιναδας οποτε σε καποιο αλλο σημειο μπαινουν. πιθανοτατα σε καποιο σημειο θελει σοβαδισμα 🙂 )

 Εχετε να προτεινετε καποια λύση ή καποιον τεχνιτη; ειχε καποιος παρομοιο προβλημα;

Πιθανόν κάπου έχει κάποιο άνοιγμα η ράγισμα και περνάει νερό μέσα.

 

Είναι σε επικίνδυνο σημείο η καμινάδα; Έχει πρόσβαση κάποιος αν βάλει σκάλα κτλπ να κάνει επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πιθανόν κάπου έχει κάποιο άνοιγμα η ράγισμα και περνάει νερό μέσα.

Είναι σε επικίνδυνο σημείο η καμινάδα; Έχει πρόσβαση κάποιος αν βάλει σκάλα κτλπ να κάνει επισκευή;

δυστυχως η καμιναδα ειναι εξωτερική, το σπιτι στον 1ο οροφο κ ειναι 4οροφη αν θυμαμαι καλα, πολυκατοικια. οποτε ναι, το λες επικινδυνο.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

δυστυχως η καμιναδα ειναι εξωτερική, το σπιτι στον 1ο οροφο κ ειναι 4οροφη αν θυμαμαι καλα, πολυκατοικια.

Δηλαδή ο τεχνίτης πρέπει να ελέγξει την καμινάδα ολόκληρη από τον 1 έως τον 4 όροφο εφόσον είναι  μονοκόμματη και να διαπιστώσει που είναι η ζημιά έτσι; Καλά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...