Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, GeG είπε

Μου είπε ότι έβαλε 12-14 bar

!!!οχι δεν ειναι οκ,αν ανοιγε συνεχεια το 8bar εχεις προβλημα στην πιεση,μειωτης πιεσης και σκεπασμα ο ηλιακος οσο χρειαζεται!

25 λεπτά πριν, GeG είπε

θέλει και κάποιο άλλο υλικό για καλύτερη επαφή

οχι δεν χρειαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

Αν σου ζητάει 35€ για κυαθιο είναι κλοπή,  εμένα ο βιολαρης το έβαλε χωρίς καμία επιβάρυνση, ήταν μέσα στην τιμή αρκεί να το ζητουσα κατά την παραγγελια.

Ακόμα να ακουσω μια γνώμη, ήρθε ο υδραυλικός σήμερα και βάλαμε αναμειξεως της Watts . Επίσης αλλάξαμε το ασφαλιστικό για έσκαγε συνέχεια και έσταζε με το παραμικρό. Μου είπε ότι έβαλε 12-14 bar , είναι εντάξει; νομίζω πριν είχε 8 ; εσεις τι έχετε;  επίσης έχει κανείς αυτήν την βαλβίδα με το πράσινο καπάκι της Watts να ρωτήσω κάτι γιατί δεν καταλαβαίνω τι σκάλες θερμοκρασίας έχει; τέλος μου περασε έναν αισθητήρα που είχα πάρει, ειβαι σαν αυτόν της sonoff αλλά χωρίς κάποιο βυσμα, απλα 3 καλώδια κίτρινο κόκκινο μαυρο. Αυτό για να δείχνει σωστά απλά το τοποθετεις στο κυαθιο ή θέλει και κάποιο άλλο υλικό για καλύτερη επαφή;

Σωστος ,αλλα μην ξεχνας οτι σολ και νομπελ εχουν ιδια τιμη και αυτο γιατι η σολ ανεβασε πολυ τις τιμες της οποτε για σημερα εχουν ιδιες

Επισης η νομπελ βαζει 2 ανοδια και ινοξ αποτι διαβασα συνδεση μποιλερ με συλλεκτες 

Ο αισθητηρας μπαινει στο κυαθιο ,βαλε για ταπα λιγο αρμαφλεξ η σιλικονη 

Εσυ μαλλον εβαλες αυτο που ενεγοποιεις τον ηλιακο εξ αποστασεως αναλογα την θερμοκρασια 

Αυτος που πηρα εγω συνδέετε με βισμα και προεκταση ,τον βαζεις καπου μεσα στο σπιτι με παροχη ρευματος η καπου στεγανα 

Μιλαω μονο για αισθ θερμοκρασιας για παρακολουθηση της θερμ του ηλιακου απο κινητο ωστε να γνωριζω μεσω της εφαρμογης ποσους βαθμους εχει ανα πασα στιγμη !

(τελικα εκανα παραγγελια τον nobel apollon 200/4 διπλης με κυαθιο =1199 ευρω με την μεταφορα στο σπιτι μου )

 

 

Επεξ/σία από takis1964
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Αν σου ζητάει 35€ για κυαθιο είναι κλοπή,  εμένα ο βιολαρης το έβαλε χωρίς καμία επιβάρυνση, ήταν μέσα στην τιμή αρκεί να το ζητουσα κατά την παραγγελια.

Ακόμα να ακουσω μια γνώμη, ήρθε ο υδραυλικός σήμερα και βάλαμε αναμειξεως της Watts . Επίσης αλλάξαμε το ασφαλιστικό για έσκαγε συνέχεια και έσταζε με το παραμικρό. Μου είπε ότι έβαλε 12-14 bar , είναι εντάξει; νομίζω πριν είχε 8 ; εσεις τι έχετε;  επίσης έχει κανείς αυτήν την βαλβίδα με το πράσινο καπάκι της Watts να ρωτήσω κάτι γιατί δεν καταλαβαίνω τι σκάλες θερμοκρασίας έχει; τέλος μου περασε έναν αισθητήρα που είχα πάρει, ειβαι σαν αυτόν της sonoff αλλά χωρίς κάποιο βυσμα, απλα 3 καλώδια κίτρινο κόκκινο μαυρο. Αυτό για να δείχνει σωστά απλά το τοποθετεις στο κυαθιο ή θέλει και κάποιο άλλο υλικό για καλύτερη επαφή;

τζιμανι ο υδραυλικος, σκαει το ασφαλιστικο, βαλε μεγαλυτερο να σκασει το καζανι...

8αρι ασφαλιστικο βαζουμε στον ηλιακο εδω και μια οικονομικη λυση https://www.skroutz.gr/s/33293659/Brass-Form-33-1-2-x-3-4-8-bar-Βαλβίδα-Ασφαλείας-Ηλιακού-Θερμοσίφωνα.html

απο κει και περα αν σκαει συχνα, σκεπαζουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostaskontis είπε

!!!οχι δεν ειναι οκ,αν ανοιγε συνεχεια το 8bar εχεις προβλημα στην πιεση,μειωτης πιεσης και σκεπασμα ο ηλιακος οσο χρειαζεται!

οχι δεν χρειαζεται

 

42 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τζιμανι ο υδραυλικος, σκαει το ασφαλιστικο, βαλε μεγαλυτερο να σκασει το καζανι...

8αρι ασφαλιστικο βαζουμε στον ηλιακο εδω και μια οικονομικη λυση https://www.skroutz.gr/s/33293659/Brass-Form-33-1-2-x-3-4-8-bar-Βαλβίδα-Ασφαλείας-Ηλιακού-Θερμοσίφωνα.html

απο κει και περα αν σκαει συχνα, σκεπαζουμε

Στην Ελλάδα οι επαγγελματίες βάζουν 10-12 η 12-14.

Τα μαγαζιά δύσκολα φαιρνουν 8. Στην Αθήνα βρίσκεις βεβαια. Όταν έψαχνα 8ρι κανείς δε μου έδινε καθώς λέγανε ότι δε το αγοράζει κανείς και όλοι πάνε σε 10-12 .

Δεν εχει ανάγκη όλο και κάποιος θα ανοίξει τη βρύση. Οι σωλήνες αντέχουν 10 bar. Ο κανονισμός βέβαια λέει για 6 bar.

Όποιος επαγγελματίας σέβεται τον εαυτό του βάζει 10+

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τζιμανι ο υδραυλικος, σκαει το ασφαλιστικο, βαλε μεγαλυτερο να σκασει το καζανι...

8αρι ασφαλιστικο βαζουμε στον ηλιακο εδω και μια οικονομικη λυση https://www.skroutz.gr/s/33293659/Brass-Form-33-1-2-x-3-4-8-bar-Βαλβίδα-Ασφαλείας-Ηλιακού-Θερμοσίφωνα.html

απο κει και περα αν σκαει συχνα, σκεπαζουμε

Κοιτα να δεις,  ειχαν μπει δυο ηλιακοι ακριβώς την ίδια μέρα με τα ίδια υλικά και για την ακρίβεια μόνο ο ένας ήταν που έσκαγε συνέχεια ενώ ο άλλος δεν τον έχω δει ποτε να στάζει. Σκέφτηκα κάποιο από τα δυο θα έχει προβλημα. Τα 12-14 τότε γιατί παιζουν στην αγορά για ηλιακούς ; επίσης αυτό που έστειλες δεν καταλαβαίνω την συνδεση του, αναφέρομαι παντα σε ασφαλιστικό που μπαίνει στην είσοδο του κρυου , ελπίζω να μην κανω λάθος στο πως λέγεται και καταλαβαίνετε άλλο.

1 ώρα πριν, takis1964 είπε

Εσυ μαλλον εβαλες αυτο που ενεγοποιεις τον ηλιακο εξ αποστασεως αναλογα την θερμοκρασια 

Αυτος που πηρα εγω συνδέετε με βισμα και προεκταση ,τον βαζεις καπου μεσα στο σπιτι με παροχη ρευματος η καπου στεγανα 

Μιλαω μονο για αισθ θερμοκρασιας για παρακολουθηση της θερμ του ηλιακου απο κινητο ωστε να γνωριζω μεσω της εφαρμογης ποσους βαθμους εχει ανα πασα στιγμή

Συγκεκριμένα πηρα κάτι τέτοιο: https://www.skroutz.gr/s/31360189/Αδιάβροχος-Αισθητήρας-Θερμοκρασίας-DS18B20-1m.html?from=catspan

Και θα το βάλω σε κάτι τετοιο : FZ3869B.jpg

Δεν βάζεις μια και τον δικό σου να παρω καμια ιδέα;

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GeG είπε

Κοιτα να δεις,  ειχαν μπει δυο ηλιακοι ακριβώς την ίδια μέρα με τα ίδια υλικά και για την ακρίβεια μόνο ο ένας ήταν που έσκαγε συνέχεια ενώ ο άλλος δεν τον έχω δει ποτε να στάζει. Σκέφτηκα κάποιο από τα δυο θα έχει προβλημα. Τα 12-14 τότε γιατί παιζουν στην αγορά για ηλιακούς ; επίσης αυτό που έστειλες δεν καταλαβαίνω την συνδεση του, αναφέρομαι παντα σε ασφαλιστικό που μπαίνει στην είσοδο του κρυου , ελπίζω να μην κανω λάθος στο πως λέγεται και καταλαβαίνετε άλλο.

Όπως το άλλο μπαίνει. Πρακτικά μια χαρά είναι 12-14. Μηχανολογικά και βάση κανονισμών όμως πλέον πρέπει να είναι 6-8. Οι επαγγελματίες ακολουθούν τη πρακτική λύση και βάζουν 10+ και δε συμβαίνει κάτι 

Επίσης σε επαρχία έχω δει σε ακριτικά μέρη να μη βάζουν καν βαλβίδα ασφαλείας. Το μόνο που είχε συμβεί είναι να σκάσει το τουμποραμα και έβγαζε ατμό. Έβαλε νέα αντίσταση ο μάστορας χωρίς βαλβίδα άλλαξε τουμποραμα και όλα.μια χαρά μετα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Κοιτα να δεις,  ειχαν μπει δυο ηλιακοι ακριβώς την ίδια μέρα με τα ίδια υλικά και για την ακρίβεια μόνο ο ένας ήταν που έσκαγε συνέχεια ενώ ο άλλος δεν τον έχω δει ποτε να στάζει. Σκέφτηκα κάποιο από τα δυο θα έχει προβλημα. Τα 12-14 τότε γιατί παιζουν στην αγορά για ηλιακούς ; επίσης αυτό που έστειλες δεν καταλαβαίνω την συνδεση του, αναφέρομαι παντα σε ασφαλιστικό που μπαίνει στην είσοδο του κρυου , ελπίζω να μην κανω λάθος στο πως λέγεται και καταλαβαίνετε άλλο.

Συγκεκριμένα πηρα κάτι τέτοιο: https://www.skroutz.gr/s/31360189/Αδιάβροχος-Αισθητήρας-Θερμοκρασίας-DS18B20-1m.html?from=catspan

Και θα το βάλω σε κάτι τετοιο : FZ3869B.jpg

Δεν βάζεις μια και τον δικό σου να παρω καμια ιδέα;

Nαι την έχω δει την δικιά σου, στο αλη εξπρές την έχουν 4 ευρώ, όμως πρέπει με κάποιο τρόπο να έχεις την ένδειξη μέσα στο σπίτι, αλλοιως θα πρέπει να βγαίνεις έξω 

Sonoff th16 είναι η συσκευή 

https://www.skroutz.gr/s/21548202/Sonoff-TH16-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takis1964 είπε

Nαι την έχω δει την δικιά σου, στο αλη εξπρές την έχουν 4 ευρώ, όμως πρέπει με κάποιο τρόπο να έχεις την ένδειξη μέσα στο σπίτι, αλλοιως θα πρέπει να βγαίνεις έξω 

Sonoff th16 είναι η συσκευή 

https://www.skroutz.gr/s/21548202/Sonoff-TH16-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

ααα ναι την ξερω και αυτη, απλα τα εχω ολα σε smartlife και δεν θελω προς το παρον αλλη μια εφαρμογη. εχω σκοπο να κατεβαζω προεκταση και θα το βαλω σε καποιο σημειο εξωτερικα απο το παταρι καθως απο εκει περνανε και τα καλωδια ρευματος του ηλιακου. φυσικα αυτο δεν το κανει και τοσο smart γιατι απλα θα το βλεπω και αναλογα θα ανοιγω τον διακοπτη να ζετσαθει οταν χρειατει και η βλακεια ειναι οτι δεν εχω βρει καποιο σε φυσιολογικη τιμη που να παιζει με smart life και να εχω το κεφαλι μου ησυχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να προχωρήσω με Nobel classic 160 lt με 2.6 τ.μ. συλλέκτη στην Β. Ελλάδα. Οικογένεια με δύο παιδιά. Πρώτη εγκατάσταση στον 3 όροφο από  τους 5 σε κεραμοσκεπή.  Θα χρειαστεί να γίνει βάση για τοποθέτηση στα κεραμίδια και μαζί με τα περαστικά και νέες σωληνώσεις που θα περάσουν από τον εξαερισμό στο μπάνιο, το συνολικό κόστος  φτάνει τα 1200€ -1250€ ανάλογα αν χρειαστεί γερανό. Ο ηλιακός κοστίζει 950€

Ως  επιλογή  το nobel classic με αυτό το setup ( 160lt / 2.6 τ.μ) θεωρείτε ότι καλή επιλογή;  Με 200€ λιγότερα έχει τα γνωστά οικονομικά ηλιακά 

Κάτι που πρέπει να προσέξω; Προτείνετε δοχείο διαστολής; Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 9:10 ΠΜ, kid είπε
  1. Οι σμαλταρίες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση στο σμάλτο και άρα στο καζάνι.Οτιδήποτε πάνω απ αυτό είτε δεν ισχύει στην πράξη είτε θα πληρωθεί χρυσό μέσω των απαραίτητων συντηρήσεων. 
  2. Αν παει κάποιος να αγοράσει μια μηχανή που είναι πχ 500 κυβικά η εταιρεία του δίνει 3 χρόνια εγγύηση. Αν εσύ θες την ίδια μηχανή να της αλλάξεις τη μηχανή και την κάνεις 1000 κυβικά τότε η εταιρεία θα σου δώσει πάλι 3 χρόνια εγγύηση;
  3. Οι συμβουλές μέσω φορουμ τύπου "στα 200 λίτρα βάλε 4 ή 5 ή 18 τμ" είναι η χαρά των μποιλεράδων . Τα καζάνια σπάνε πλέον από υπερθέρμανση και στην αγορά γίνεται ο κακός χαμός. Αν είστε της αγοράς το ξέρετε ήδη , αν δεν είστε μην παρασύρετε κόσμο ..στο να πληρώσει κι άλλο καζάνι πριν την ώρα του.
  4. Το λες επειδή είσαι επαγγελματίας και ξέρεις πολλές περιπτώσεις ή απ΄ότι διάβασες στο ιντερνετ; Ο "κανόνας" σου ισχύει το ίδιο στη Θεσσαλονίκη και το ίδιο στην Κρήτη; Δεν παίζει ρόλο η απόδοση του συλλέκτη ή κοιτάμε μόνο το μέγεθος;

  5. Ο ηλιακός θέλει σκέπασμα όταν δεν χρησιμοποιείται και "μισοσκέπασμα" το καλοκαίρι. Οτιδήποτε άλλο είναι η χαρά των μποιλεράδων.

  6. Προσοχή στα φτηνά. Ήδη 2 σκρουτζοηλιακοί που πολλές έχουν εκθειαστεί εδώ μέσα έχουν πρόβλημα με τις εγγυήσεις...αλλά αυτά ο καλός "τσιγγούνης" δεν αφήνει να βγαίνουν προς τα έξω στις κριτικές.

  7. Οι τιμές των μετάλλων έχουν αυξηθεί και ο ηλιακός έχει ήδη πάρει 100 ευρώ τουλάχιστον. Έρχεται και συνέχεια από +50 εως +100 ευρώ σύντομα απ ότι φαίνεται.

  8. Μιλάω ως επαγγελματίας του χώρου πάνω απο 25 χρόνια κ έχουν περάσει απ τα χέρια μου σχεδόν όλες οι φίρμες.

 

 

Η πλειοψηφια βαζει κανονικη αναλογια δηλαδη αυτους που προτεινουν στο εμποριο και παλι ο κοσμος δεν ειναι ευχαριστημενος ειτε απο την αποδοση ειτε απο την αξιοπιστια!

Προφανως δεν παρακολουθεις το νημα.. γιατι εγω προτεινω μεγαλυτερο συλλεκτη υπο προυποθεσεις και καθε φορα διατρανωνω που ποναει ο ηλιακος και τι πρεπει να κανουν χωρις να δωσουν cent για την μακροζωια του!!!  Αντιθετα οι επαγγελματιες λειτουργουν κατα το δοκουν για να παραγεται εργο!

ΥΓ. Βρηκες λαθος ανθρωπο να κανεις παραθεση!

 

Στις 21/5/2022 στις 3:31 ΜΜ, takis1964 είπε

(τελικα εκανα παραγγελια τον nobel apollon 200/4 διπλης με κυαθιο =1199 ευρω με την μεταφορα στο σπιτι μου )

 

 

 

2 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Σκέφτομαι να προχωρήσω με Nobel classic 160 lt με 2.6 τ.μ. συλλέκτη στην Β. Ελλάδα. Οικογένεια με δύο παιδιά. Πρώτη εγκατάσταση στον 3 όροφο από  τους 5 σε κεραμοσκεπή.  Θα χρειαστεί να γίνει βάση για τοποθέτηση στα κεραμίδια και μαζί με τα περαστικά και νέες σωληνώσεις που θα περάσουν από τον εξαερισμό στο μπάνιο, το συνολικό κόστος  φτάνει τα 1200€ -1250€ ανάλογα αν χρειαστεί γερανό. Ο ηλιακός κοστίζει 950€

Ως  επιλογή  το nobel classic με αυτό το setup ( 160lt / 2.6 τ.μ) θεωρείτε ότι καλή επιλογή;  Με 200€ λιγότερα έχει τα γνωστά οικονομικά ηλιακά 

Κάτι που πρέπει να προσέξω; Προτείνετε δοχείο διαστολής; Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Θεωρω οτι αυτες οι τιμες ειναι ληστεια μετα φονου! Πριν λιγα χρονια ο nobel classic 200/4 ξεκινουσε απο 820ευρω και ο 160/2.6 στα 680ευρω! 

2 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Κάτι που πρέπει να προσέξω; Προτείνετε δοχείο διαστολής; Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Να δωσει οσο το δυνατον την καταλληλη κλιση στον συλλεκτη για την μεγιστη αποδοση το χειμωνα και να βαλεις δοχειο διαστολης στο κλειστο! Επισης μην καταργησεις τον ηλεκτρικο σου θερμοσιφωνα! Ιδιως αν ειναι και μικρος πχ 60λιτρα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Θεωρω οτι αυτες οι τιμες ειναι ληστεια μετα φονου!

και λιγα λες !λιγες εβδομαδες παρακολουθω την αγορα και βλεπω απιστευτες αυξησεις.Δυστηχως θα ερθουν και αλλες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Από προμηθευόμαστε πανιά για κάλυψη τώρα που έχει πολύ ήλιο;

Εννοείς καλύμματα ειδικά για ηλιακούς;

Γιατί και με παλιά σεντόνια/κουβέρτες, ακόμα και με dow κάνεις δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ...θέλω τις γνώμες σας για μάρκες ηλιακών....τον θέλω για το εξοχικό....αποφάσισα για 160 λίτρα 4 άτομα είμαστε.....ο μάστορας πρότεινε για φτηνή λύση τους ηλιοακμη...αλλά είδα κακές κριτικές στο Σκρουτζ.....επίσης στις ίδιες τιμές κυμενοντε και οι sol violaris me kales aksiologiseis....πείτε και εσείς γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Η πλειοψηφια βαζει κανονικη αναλογια δηλαδη αυτους που προτεινουν στο εμποριο και παλι ο κοσμος δεν ειναι ευχαριστημενος ειτε απο την αποδοση ειτε απο την αξιοπιστια!

Προφανως δεν παρακολουθεις το νημα.. γιατι εγω προτεινω μεγαλυτερο συλλεκτη υπο προυποθεσεις και καθε φορα διατρανωνω που ποναει ο ηλιακος και τι πρεπει να κανουν χωρις να δωσουν cent για την μακροζωια του!!!  Αντιθετα οι επαγγελματιες λειτουργουν κατα το δοκουν για να παραγεται εργο!

ΥΓ. Βρηκες λαθος ανθρωπο να κανεις παραθεση!

 

 

Θεωρω οτι αυτες οι τιμες ειναι ληστεια μετα φονου! Πριν λιγα χρονια ο nobel classic 200/4 ξεκινουσε απο 820ευρω και ο 160/2.6 στα 680ευρω! 

Να δωσει οσο το δυνατον την καταλληλη κλιση στον συλλεκτη για την μεγιστη αποδοση το χειμωνα και να βαλεις δοχειο διαστολης στο κλειστο! Επισης μην καταργησεις τον ηλεκτρικο σου θερμοσιφωνα! Ιδιως αν ειναι και μικρος πχ 60λιτρα!!!

Ληστεία αλλά τι δεν είναι ληστεία στην εποχή μας. Κάθε βδομάδα κ οι τιμές ανεβαίνουν, πιστεύεις ότι θα πέσουν; ίσως λέω εγώ, αλλά σε μερικά χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...