Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Keosen είπε

Σε νέα 100 Nova (φορητότητα απο ΟΤΕ) με τα παρακάτω stats (ZXHN H267N V1.0)

image.png.3e21e1ecb5afc612e23648b5e68d44e1.png

ενώ όλα είναι καλά και χωρίς αποσυνδέσεις το upload μέσω wi-fi έχει πρόβλημα.

Παρατηρήθηκε αρχικά σε upload μέσω Telegram/Viber σε μικρά αρχεία ~5mb ή καθυστερει πολύ ή κάνει fail.
Ενίοτε φαίνεται και το download (wifi) να κανει μικρά κολληματα.

Στο PC (ενσύρματο) δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο dl ούτε στο ul.

Τα settings που διάβασα στις 2-3 πρώτες σελίδες είναι οκ (isolation κτλ)

Τι κανω ζητάω αλλαγή?

Πάρε ένα ρουτερ και συνδέσε το πάνω σε αυτό μαι παίρνε από το άλλο WiFi ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά λύθηκε με firmware upgrade.

Τουςπήρα τηλ. και μου είπαν ότι είναι γνωστό πρόβλημα, μου έκαναν upgrade και όλα οκ.

Βέβαιο ενώ στις μετρήσεις με ενσύρματο η γραμμή τερματίζει (~95/~9.5)   σε μέτρηση μέσω Wi-Fi το download πέφτει στο μισό (~45/~9)

Με ενημέρωσε επίσης πως αναμένεται μαζικό fw upgrade στα ΖΤΕ τον επόμενο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2020 στις 10:17 ΜΜ, Keosen είπε

Τελικά λύθηκε με firmware upgrade.

Τουςπήρα τηλ. και μου είπαν ότι είναι γνωστό πρόβλημα, μου έκαναν upgrade και όλα οκ.

Βέβαιο ενώ στις μετρήσεις με ενσύρματο η γραμμή τερματίζει (~95/~9.5)   σε μέτρηση μέσω Wi-Fi το download πέφτει στο μισό (~45/~9)

Με ενημέρωσε επίσης πως αναμένεται μαζικό fw upgrade στα ΖΤΕ τον επόμενο μήνα.

 

Αυτό με το FW Update μου το είχαν πει και μένα πριν κανα 3μηνο αλλα δεν είδα ποτέ να γίνεται 😋. ZXHN H267N V1.0 V1.0.0_GR5.1T7  και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω.

Αυτο μου ειπαν, με πηραν μετα απο μιση ωρα περιπου να ξαναδοκιμασω και επαιζε μια χαρα.

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας κοροϊδεύουν ψιλό γαζί αυτό ξέρω εγώ και λύση στο πρόβλημα δεν δίνουν

κανε μου μια χάρη δοκίμασε να ανεβάσεις με wetransfer ένα αρχείο 100μβ και τα ξανά λέμε 

Επεξ/σία από JonGG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν υπάρχει FirmUpgrade για το συγκεκριμένο ρουτερ ενημερώστε γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Λέω να αγοράσω άλλο, δεν γνωρίζω ποιο και τι απαιτήσεις θέλει στο setup του για παράδειγμα στην 5ρα μπάντα, ούτε έχω πείρα από δίκτυα. Είναι στο σπίτι το ίδιο ZXHN H267N V1.0 V1.0.0_GR5.1T7 σε 50 vdsl περίπου εδώ και 3-4 μήνες και κάποιες φορές το Wi-Fi είναι απελπισία. Στην αρχή έκανε πολλές αποσυνδέσεις, αυτό λύθηκε. Το χρησιμοποιώ για να σερφάρω, μουσική, ταινίες και είναι απαραίτητο για χίλιους λόγους. Μόνο Wi-Fi όμως και έτσι θα συνεχίσω γιατί δεν είναι δυνατόν να γεμίσω τους τοίχους με καρφιά και καλώδια. Σιγά το δύσκολο αυτό είναι η εύκολη λύση, χαίρω πολύ. Το δικό μου κομπιούτερ τραβάει το Ιντερνετ με κάρτα πάνω στην μητρική με κεραίες, ένα Dell Optiplex με στικάκι κάπου κάπου και ένα λαπτοπ MacBook Pro κάποιες φορές. Συν κανά δυο κινητά. Γραμμές έχει φουλ. Και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και την τηλεόραση η οποίια παίζει το Cinema. Δεν χρησιμοποιούνται όλα μαζί ταυτόχρονα. Άλλο είναι αυτό, το καταλαβαίνω.

Χρειάζομαι μερική βοήθεια για απλά πράγματα, το splitter και το ασύρματο τηλέφωνο του σπιτιού επηρεάζουν το Wi-Fi? δηλαδή αν αγοράσω κανένα άλλο vdsl splitter ή και το τηλέφωνο; Και να κρατήσω το Η267Ν;  Έχω αποσυνδέσει το τηλέφωνο εδώ και δύο - τρεις μέρες και το Wi-Fi από μετρήσεις φαίνεται οκ. Όταν συνδέω μόνο ρουτερ και σπλιτερ τότε την ρίχνει λίγο, αν κουμπώσω και το τηλέφωνο τότε την ρίχνει αρκετά. Η γραμμή του σπιτιού /καλώδια φαίνονται καθαρά, τα έχει κοιτάξει άνθρωπος της nova που κάνει αυτήν τη δουλειά χρόνια, οπότε το πρόβλημα θα βρίσκεται από μέσα ή ό,τι άλλο από έξω από την μεριά του έχει ευθύνη ο πάροχος. Τηλεφωνικώς λύση ουσιαστική δεν βρίσκεται. Τηλέφωνο πήρα πολλές φορές και ξανά απ' την αρχή επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Έχω καλέσει και δεύτερη μηχανικό/τεχνικό άντε να δούμε. Στα κεντρικά στην Αθήνα μην πω καμιά κουβέντα με τους πιτσιρικάδες που μιλάνε δεν βγαίνει άκρη.. και εγώ έχω κάποιες γνώσεις, τα βασικά.

Πρέπει να ξέρω σίγουρα αν η αντικατάσταση συσκευής Μodem Router είναι απαραίτητη, αν κρατάει το Wi-Fi σταθερά στο μέγιστο που μπορώ να πάρω και αν έχετε να προτείνεται κάτι για παράδειγμα εγώ κοιτάω της TP-LINK δύο Archer ένα στα 70 ευρό και ένα πιο ακριβό.. Για άλλους συνδυασμούς τύπου Access Point κτλπ δεν έχω ιδεά, δεν ξέρω.

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σκέτη απελπισία. Και άμα σας κάνουμε τις συστάσεις που είναι απαραίτητο δαγκώνετε κι από πάνω πετώντας ένα κρυόψυχο εγγλεζούρικο αστείο απο εκείνα τα μικρά τα ξενέρωτα. Ε βέβαια αφού μόνο έτσι ξέρετε, υπερσπίζεστε μόνο τον εγωισμό σας, μόνο για αυτό υπάρχετε.. Λύση πουθενά καμία. Ούτε λόγος παραπάνω. Μια κοπέλα πάντως δυο φορές που πήρε το θέμα τυχαία και επικοινώνησαμε ήταν καταπληκτική.. και κατανοητή.  Ήταν πιο άντρας από άντρες. Και χαίρομαι για αυτό.

Κανείς καμιά βοήθεια για το splitter; Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, αναβάθμισα την adsl 24 σε vdsl 50 χωρίς voip  και περιμένω να έρθει το ρουτερ. Τώρα έχω κλειστό το WiFi στο ρουτερ και χρησιμοποιώ σαν ap ένα technicolor td5130 στο οποίο έχω συνδεδεμένες 4 συσκευές με ethernet αλλά και WiFi στο σαλόνι. Ερώτηση τώρα : θα παίξει με την vdsl το technicolor σαν ap και σε τι ταχύτητες ?  Αν όχι επειδή μου βρίσκεται αυτό https://www.skroutz.gr/s/12013870/TP-LINK-TL-WA901ND-v5.html?utm_source=android&utm_campaign=Skroutz share θα κάνει δουλειά με το WiFi ή το zte είναι τόσο σάπιο που δημιουργεί προβλήματα στο ασύρματο ακόμα και κλειστό? Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή και εγώ έχασα αρκετό χρόνο με το συγκεκριμένο μοντέλο του θέματος κατέληξα στα εξής, ότι μας δουλεύουν κανονικά, δεν έχουν βγάλει κανένα update, όταν τους γκρινιαξεις φτιάχνουν το πρόβλημα με το upload προσωρινά (δική μου εκτίμηση περίπου 10-12 μέρες κρατάει αυτή η παρέμβαση ) και σε ένα restart του modem (για οποιονδήποτε λόγο πχ. διακοπή ρεύματος) επανέρχεται στην αρχική προβληματική λειτουργία. Ξανά τηλέφωνο και πάμε πάλι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εμένα  δεν με νοιάζει τόσο το WiFi του γιατί θα το έχω πάντα κλειστό, το θέμα μου είναι αν χρησιμοποιώντας ap όλα καλά με το WiFi ή όχι. Το πρόβλημα γενικά είναι κυρίως στο upload ή δεν θα μπορώ να σερφαρω από το κινητό και το tablet? Γιατί μόνο έτσι χρησιμοποιώ το WiFi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...