Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ρε αλανια

σε νοβα κατοσταρα εχω αυτα τα stats.....ειναι καλα ή παπακια?????

Screenshot_6.jpg.c0a25b929eb39a5517704a5e1392a389.jpg

επισης εχω και ενα ρουτερ απο wind,το technicolor TG789 V2.........

αμα το βαλω επανω θα λειτουργει?????ειναι πιο καλο απο το zte?????

ευχαριστω πολυ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια θελω την βοήθειά σας σχετικα με το Bridge Mode στο  ZXHN H267N V1.0 της Nova (εχω Root κωδικους).

Eβαλα και εγω 100αρα και ολα μιά χαρά  το μόνο πρόβλημα είναι οτι εγω εχω πισω απο το zte  ενα USG Router το οποίο κάνει  και όλη την δουλειά σκεφτείτε οτι έχω AC PRO access Point και στο κινητό εχω 866mbs 5g band (αρα φτάνω τα όρια της σύνδεσης ακομη και στο κινητό) 

Το πρόβλημά μου είναι οτι το USG θέλω να βλέπει την εξωτερική IP του Modem γιατι μου χάνει το DDNS και το παίρνει σαν local ip .

Με το USG εχω καταφερει να κανω  Portforwading, μέχρι και τώρα κατάφερα να μεταφέρω και το ddns(noip) που είχα στο ISP modem στο USG router αλλα αυτό με προβλήματα γιατι καθε περίπου 24 ώρες γυρνάει στο Local IP με αποτέλεσμα το USG να βλεπει το IP που το δείνει το ISP Modem και οχι την Wan IP του ISP.

Έστειλα σε ubnt forum και μου είπαν οτι πρέπει αναγκαστικά να κάνω το Router bridge mode, η με καποιον τρόπο να στέλνει την wan ip απο την συγκεκριμενη εξοδο που τη στελνω στο USG Router.

Ακολούθησα μερικές οδηγίες για την αλλαγή σε Bridge mode άλλα πάλι παίρνει Local IP

Επίσης δοκίμασα και να βγάλω εντελώς ολα τα αλλα configuration και αφησα μονο το bridge mode αλλα δεν πήρα ποτε IP ενω το vlan ID μου ειναι 835 στην λειτουργική μου σύνδεση.

Κάποιοι είπανε ότι το κατάφεραν ,βοηθήστε παρακαλώ..

 

 

bridge all.jpg

 

bridge.jpg

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ακολούθησε πιστά τον σχετικό οδηγό. Μετά θα ορίσεις στο USG να κάνει αυτό την κλήση ΡΡΡοΕ με τα στοιχεία της σύδνεσης.

Ηταν κάτι που με απασχολούσε καιρό και το έλυσα μέσα σε λιγότερο απο 5 λεπτά τι να πώ! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

1 σβήνει την σύνδεση που έιχες στο ISP Modem 

2 Βάζεις νεο configuration σε Bridge Mode

3 Κάνεις Port Binding την θύρα που πάει στο Router

4 Κάνεις επανεκκίνηση

5 Πας στο USG η οποιοδήποτε Router που εχεις Πας στις ρυθμίσεις Wan και το γυρνας σε ppoe

6 Βάζεις τα στοιχεία εισόδου του παρόχου κάνεις επανεκκίνηση και έτοιμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2020 στις 9:30 ΜΜ, alexcrx είπε

καλησπερα ρε αλανια

σε νοβα κατοσταρα εχω αυτα τα stats.....ειναι καλα ή παπακια?????

Screenshot_6.jpg.c0a25b929eb39a5517704a5e1392a389.jpg

επισης εχω και ενα ρουτερ απο wind,το technicolor TG789 V2.........

αμα το βαλω επανω θα λειτουργει?????ειναι πιο καλο απο το zte?????

ευχαριστω πολυ.......

Τώρα πως έχεις το τηλέφωνο σπίτι σου;

Με σπλιτερ η το βάζεις πάνω στο phone 1 του ρούτερ ;
Αν δεν το έχεις στο phone 1 σημαίνει πως δεν έχεις vlu aka voip και μπορείς να βάλεις άλλο ρούτερ.
Αν το έχεις στο phone 1, λυπάμαι, θα μείνεις μ αυτό το σάπιο πράγμα :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, HateMe είπε

Τώρα πως έχεις το τηλέφωνο σπίτι σου;

Με σπλιτερ η το βάζεις πάνω στο phone 1 του ρούτερ ;
Αν δεν το έχεις στο phone 1 σημαίνει πως δεν έχεις vlu aka voip και μπορείς να βάλεις άλλο ρούτερ.
Αν το έχεις στο phone 1, λυπάμαι, θα μείνεις μ αυτό το σάπιο πράγμα :(

σαπιλα ολε με βλεπω γιατι ειναι στο phone1................

λογικα οταν δωσουν και 200αρα δε θα πρεπει να δωσουν και διαφορετικο ρουτερ?????????γιατι εχω διαβασει οτι το zte ειναι μεχρι 100.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexcrx είπε

σαπιλα ολε με βλεπω γιατι ειναι στο phone1................

λογικα οταν δωσουν και 200αρα δε θα πρεπει να δωσουν και διαφορετικο ρουτερ?????????γιατι εχω διαβασει οτι το zte ειναι μεχρι 100.........

Μαλακία..

Καλά, κάτσε.. ακόμα δεν έβγαλαν την 100ρα 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HateMe είπε

Μαλακία..

Καλά, κάτσε.. ακόμα δεν έβγαλαν την 100ρα 😅

η wind δινει 200αρα κανονικα στην περιοχη,η νοβα ακομα τον παιζει.............

λογικα το ιδιο ρουτερ θα δωσει και η νοβα με την wind,απλα το ενα θα γραφει wind και το αλλο νοβα..........

κατι ασχετο.........η lan4 λεει οτι ειναι gigabit?????????????γιατι ομως μου δειχνει 100/100?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβασει ολο το forum αλλα δεν εχω καταλαβει κατι......

εχω απο wind το technicolor TG789 V2.............αμα το βαλω αυτο "πρωτο" και πανω του βαλω το zte θα εχω τηλεφωνο?????

δηλαδη να δινω internet σε 2 pc απο το technicolor και το τηλεφωνο να ειναι συνδεμενο στο zte ωστε να δουλευει......

κατι αλλο που δεν καταλαβαινω........στο zte η lan4 λεει gigabit.........γιατι μου συνδεεται σαν 100αρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fast path με νοβα 100 λοιπον, και μου εριξε το ping στο μισο στο speedtest μου δειχνει λιγοτερη ταχυτητα η νοβα μου ειπε ναι επιδη δεν βλεπει ολα τα πακετα επισης επιδη εχω vpn και ναι ειδα καλητερη ταχυτητα απο πριν

Επεξ/σία από djtelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2020 στις 3:23 ΜΜ, baspax1 είπε

Καλησπέρα παιδια θελω την βοήθειά σας σχετικα με το Bridge Mode στο  ZXHN H267N V1.0 της Nova (εχω Root κωδικους).

Eβαλα και εγω 100αρα και ολα μιά χαρά  το μόνο πρόβλημα είναι οτι εγω εχω πισω απο το zte  ενα USG Router το οποίο κάνει  και όλη την δουλειά σκεφτείτε οτι έχω AC PRO access Point και στο κινητό εχω 866mbs 5g band (αρα φτάνω τα όρια της σύνδεσης ακομη και στο κινητό) 

Το πρόβλημά μου είναι οτι το USG θέλω να βλέπει την εξωτερική IP του Modem γιατι μου χάνει το DDNS και το παίρνει σαν local ip .

Με το USG εχω καταφερει να κανω  Portforwading, μέχρι και τώρα κατάφερα να μεταφέρω και το ddns(noip) που είχα στο ISP modem στο USG router αλλα αυτό με προβλήματα γιατι καθε περίπου 24 ώρες γυρνάει στο Local IP με αποτέλεσμα το USG να βλεπει το IP που το δείνει το ISP Modem και οχι την Wan IP του ISP.

Έστειλα σε ubnt forum και μου είπαν οτι πρέπει αναγκαστικά να κάνω το Router bridge mode, η με καποιον τρόπο να στέλνει την wan ip απο την συγκεκριμενη εξοδο που τη στελνω στο USG Router.

Ακολούθησα μερικές οδηγίες για την αλλαγή σε Bridge mode άλλα πάλι παίρνει Local IP

Επίσης δοκίμασα και να βγάλω εντελώς ολα τα αλλα configuration και αφησα μονο το bridge mode αλλα δεν πήρα ποτε IP ενω το vlan ID μου ειναι 835 στην λειτουργική μου σύνδεση.

Κάποιοι είπανε ότι το κατάφεραν ,βοηθήστε παρακαλώ..

bridge all.jpg

bridge.jpg

Φαίνεται να έχεις κάνει καλά το Bridge στο ZTE, κι εγώ ακριβώς αυτό έχω κάνει. Αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις στο router σου (USG). Συγκεκριμένα θα πρέπει να πας στα WAN settings και να κάνεις το Wan Connection Type = PPPoE. Λογικά θα έχεις κάποια άλλη επιλογή εκεί, όπως Automatic IP ή κάτι τέτοιο, για αυτό και δεν σου δουλεύει. σίγουρα θα πρέπει να εισάγεις και τα Username & Password που σου έχει δώσει ο Internet Provider σου. Η εικόνα που παραθέτω παρακάτω είναι από το ASUS router μου, για να αντιληφθείς περίπου τι πρέπει να πειράξεις:

2020-02-05 18_37_39-ASUS Wireless Router RT-AC87U - Internet Connection.png

Επεξ/σία από christos060481
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 6:56 ΜΜ, alexcrx είπε

σαπιλα ολε με βλεπω γιατι ειναι στο phone1................

λογικα οταν δωσουν και 200αρα δε θα πρεπει να δωσουν και διαφορετικο ρουτερ?????????γιατι εχω διαβασει οτι το zte ειναι μεχρι 100.........

Εφοσον εχεις root κωδικους, στο σημειο που λεει VoIP στο μενου, πρεπει να βρεις καποιες ρυθμισεις.

Δειξε μας μια σκρινσοτ απο τις επιλογες που εχει στα αριστερα (αφου πατησεις VoIP στη μπαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...