Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Κυρίως φρούτα και λαχανικά, όπως κάνω και εγώ. 

Tα οποία είναι γεμάτα φυτοφάρμακα...

Δυστυχώς, το θέμα του φαγητού αν το ψάξεις, δε βγάζεις άκρη.

Ακόμα και τα βιολογικά προϊόντα έχουν κατηγορηθεί.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/9/2019 στις 7:42 ΜΜ, christakos07 είπε

Έχει πέσει αρκετά η Δωδώνη τα τελευταία χρόνια, ειδικά για εμάς που είμαστε μεγαλωμένοι με τα προιόντα της(τοπ σοκολατούχα).

H φέτα της συνεχίζεις βέβαια να είναι απλά τρομερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

H φέτα της συνεχίζεις βέβαια να είναι απλά τρομερή.

Προτιμώ φέτα Καράλης.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γάλατα με τις αυστηρότερες προδιαγραφές είναι τα γάλατα υψηλής παστερίωσης και τα γάλατα που απευθύνονται σε μωρά/παιδιά. Αν είναι και εμπλουτισμένα όπως το ADVANCE της ΔΕΛΤΑ είναι και το καλύτερο, με ένα ποτήρι παίρνουμε σημαντικό ποσοστό από εύρος βιταμινών και ιχνοστοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, djcat said:

Tα οποία είναι γεμάτα φυτοφάρμακα...

Δυστυχώς, το θέμα του φαγητού αν το ψάξεις, δε βγάζεις άκρη.

Ακόμα και τα βιολογικά προϊόντα έχουν κατηγορηθεί.

Σύμφωνα με την θεωρία της βιοσυσσωρευσης τα φυτοφάρμακα στα φρούτα και τα λαχανικά έχουν υποπολαπλασιες επιπτώσεις στον ανθρώπινο οργανισμό σε σχέση με τα ζωικά προϊόντα. Επιπλέον έχουν αρκετές αποτοξινωτικες ουσίες οι οποίες καταπολεμούν ακομα και αυτά τα ελάχιστα φυτοφάρμακα. Σπάνια ο άνθρωπος θα νοσησει από τα φρούτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμής εχω δοκιμάσει το φρέσκο πλήρες γάλα 3.5% του ΑΒ που λέει οτι το γάλα προέρχεται απο φάρμες της Β. Ελλάδας, το πλήρες γάλα απο την φάρμα Κουκάκη και σήμερα πήρα το Γάλπο απο το lidl στο πλαστικό μπουκάλι. Τα έβαλα σε γυαλινα ποτήρια, τα άφησα να πιάσουν θερμοκρασία δωματίου και τα δοκίμασα. Τεράστιες διαφορές δεν είδα πάντως. Λίγο καλύτερη γέυση είχε απο την φάρμα Κουκάκη ,αλλά όλα παρόμοια ήταν. Στην αρχη έλεγα οτι ήταν νερομένο του ΑΒ ,αλλά μαλλον υπέβαλα τον εαυτό μου να το πιστεύει αυτο. Δοκιμάζοντας τα διπλα διπλα δεν είδα τεράστιες διαφορές.

3 μέρες τώρα προσπαθώ να αγοράσω της Αμερικανικης Γεωργικης σχολής. Εχω παει Βασιλόπουλο, Σκλαβενίτη και My market και δεν υπάρχει πουθενά, τουλάχιστον στην περιοχή μου.

3 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Τα γάλατα με τις αυστηρότερες προδιαγραφές είναι τα γάλατα υψηλής παστερίωσης και τα γάλατα που απευθύνονται σε μωρά/παιδιά. Αν είναι και εμπλουτισμένα όπως το ADVANCE της ΔΕΛΤΑ είναι και το καλύτερο, με ένα ποτήρι παίρνουμε σημαντικό ποσοστό από εύρος βιταμινών και ιχνοστοιχείων.

 

Υψηλή παστερίωση είναι οτι χειρότερο ,γιατι καταστρέφει βιταμίνες. Της Αμερικανικής γεωργικης σχολής εχει ήπια παστερίωση ,αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενά. Σταματήστε να τα αγοράζετε ρε σεις μπας και παρω και εγω κανένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vairass είπε

Γιατί; 

Λόγω αντιβιοτικών και ορμονών που δίνουν στις αγελάδες για να τις κάνουν πιο παραγωγικές.Οποτε ότι είναι παράγωγο τις αγελάδας καλύτερα να αποφεύγεται.Ενταξει μερικοί θα σου πουν ότι δεν ισχύει αλλά και μόνο που συζητιέται έντονα εγώ θα τα απέφευγα.Καλυτερα κατσικίσια προϊόντα που είναι πιο καθαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Λόγω αντιβιοτικών και ορμονών που δίνουν στις αγελάδες για να τις κάνουν πιο παραγωγικές.Οποτε ότι είναι παράγωγο τις αγελάδας καλύτερα να αποφεύγεται.Ενταξει μερικοί θα σου πουν ότι δεν ισχύει αλλά και μόνο που συζητιέται έντονα εγώ θα τα απέφευγα.Καλυτερα κατσικίσια προϊόντα που είναι πιο καθαρά.

Ποιος σου είπε ότι είναι καλύτερα τα κατσικίσια ή πρόβεια προϊόντα;Ποιος σου είπε ότι δεν τρώνε ορμόνες και μεταλλαγμένο σογιάλευρο με τις τροφές;Γιατί νομίζεις το μιγμα που τα ταΐζουν το λένε γαλακτοπαραγωγής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...