Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωτικά και μόνο, το γάλα είναι ίδιο, η επεξεργασία είναι αυτή που προσδίδει γεύση (λιπαρά, ομογενοποίηση κλπ). Μιας και δούλευα σε μεγάλη γαλ/κη εταιρία, ενώ υπάρχουν σχόλια νερουλό κλπ, η ίδια εταιρία προμήθευε αντίστοιχη με σχόλια διθυραμβικά για ποιότητα γεύση κλπ.... 

 

Αν δοκιμάσετε γάλα ΜΕΒΓΑΛ στην Αθήνα και το ίδιο Θεσσαλονίκη, θα βρείτε τρομερές διαφορές στην γεύση όπως και ΔΕΛΤΑ... Η ΜΕΒΓΑΛ στην Αθήνα είναι πιο γευστικό για να τραβήξει πελατεία και αντίστοιχα η ΔΕΛΤΑ στην Β. Ελλάδα..

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Για να απαντήσω στο θέμα του νήματος το καλύτερο σε γεύση γάλα ήταν το cotteswold από το Gloucester στην Αγγλία ,πραγματικά άψογο.Το μόνο που πλησιάζει στην γεύση απο αυτά που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα είναι το Κουκάκη.Γενικά δεν πίνω γάλα πάντως.Τώρα σ αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω το πιο εύκολο πράγμα να κάνει κάποιος στο σπίτι του είναι να φτιάξει ψωμί και από την δεύτερη φορά κιόλας μπορεί να φτιάξει και με προζύμι.Είναι τόσο απλή διαδικασία (σε χρόνο ενασχόλησης) που ακόμα και τα 70 λεπτά που κοστίζει πλέον το ψωμί στον φούρνο είναι πολλά αν συγκρίνεις την ποιόητα μεταξύ του σπιτικού και του φούρνου.Και με απλό αλεύρι για ζυμωτό από το σουπερ μαρκετ,αν κάποιος έχει πρόσβαση σε αλεύρι από μύλο χωριού ακόμα καλύτερα.Δυστυχώς όλα είναι θέμα διάθεσης και μόνο.Εννοείται χωρίς αρτοπαρασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, cabdik είπε

κι εγω δεν δαιμονοποιησα κανεναν.  

απλα απο την μια λεω, οτι την ιδια εμπιστοσυνη που εχω/δεν εχω στα τυποποιημενα, την ιδια εχω και στους παγκους των λαικων αγορων που επονομαζονται παραγωγοι οι περισσοτεροι...!!   

ενω απο την αλλη λεω πως ΑΝ μπορουμε καποια προιοντα, να τα παραγουμε μονοι μας, να το προσπαθησουμε..! μην αφηνουμε τα παντα στο ελεος των τυποπιημενων.....!  στο μετρο του δυνατου. 

επειδη ειμαι πολλα χρονια στον πρωτογενη τομεα και σαν παραγωγος, αλλα και λογω επαγγελματικης ενασχολησης στο γεωπονικο κλαδο...,  καταλαβαινω καποια πραγματα...........!!!   κι εσυ φανταζομαι σαν χημικος μηχανικος στον τομεα σου θα εχεις μαθει πολλα περι συσκευασιας, τυποποιησης, συντηρητικων, χρωστικων και αρωματικων υλων.....κλπ κλπ ....! για να μην επεκτεινομαι σε λεπτομερειες....! 

κοιτα... μερικες αληθειες λεγονται σαν αστειο,  αλλα παραμενουν αληθειες...!   

διαβασα πιο πισω ενα σχολιο-ποστ, που ελεγε οτι το μονο ζωο στο πλανητη που πινει γαλα ακομα και οταν ενηλικιωθει, ειναι ο ανθρωπος. 

 αυτο με κανει και αναρωτιεμαι.... τελικα ποιος ξερει καλυτερα? η φυση ή ο ανθρωπος..? 

 

Η φύση ξέρει. Σου έδωσε πριν 10.000 χρόνια μια μετάλλαξη ώστε να χωνεύεις το γάλα σαν ενήλικας.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παίρνω από θεςγαλα.

Είναι το μόνο που έχω δει να ξινίζει μια μέρα μετά την ημερομηνία λήξεις. Όλα τα άλλα τα έπινα χωρίς πρόβλημα και 3/4 μέρες μετά.
Το ίδιο και σε μια κρέμα που είχα ξεχάσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

36 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Η φύση ξέρει. Σου έδωσε πριν 10.000 χρόνια μια μετάλλαξη ώστε να χωνεύεις το γάλα σαν ενήλικας.

γιατι αν δωσεις γαλα σε μεγαλα ζωα, σκυλια γατες κλπ δεν το τρωνε?  δεν το χωνευουν?  δεν ειδα κανενα απο τα δικα μου να μην το ρουφαει.......................!!!!!!:D

 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, cabdik said:

γιατι αν δωσεις γαλα σε μεγαλα ζωα, σκυλια γατες κλπ δεν το τρωνε?  δεν το χωνευουν?  δεν ειδα κανενα απο τα δικα μου να μην το ρουφαει.......................!!!!!!:D

Στις γάτες φέρνει κόψιμο πάντως. Γι' αυτό στα μικρά δίνουμε ειδικό από σκόνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Στις γάτες φέρνει κόψιμο πάντως. Γι' αυτό στα μικρά δίνουμε ειδικό από σκόνη...

δεν ξερω....... εγω παντως εχω κανα 3αρι γατες που αμα μυριστουν γαλα, δεν λενε οχι..! και δεν τις ειδα ,να εχουν ουτε εμετους ουτε κοψιμο.  εχουν πιει γαλα και απο κουτια, αλλα και φυσικο...!! ισως αν αν φανε πολυ.... να τις πιασει....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Στις γάτες φέρνει κόψιμο πάντως. Γι' αυτό στα μικρά δίνουμε ειδικό από σκόνη...

Στα μικρά ,στις μεγάλες δεν εχω καταλάβει κάτι,όπως και στα σκυλιά.

 

Και αφού λετε για ντοπια γάλατα κλπ αν βρεθείτε Αρκαδια,Αργολίδα ψάξτε για https://www.togalatoumoria.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όταν ακούω ότι είναι επικίνδυνα όλα τα τρόφιμα σήμερα γιατί είναι βιομηχανοποιημένα και άρα πρέπει να τα αποφεύγουμε, αναρωτιέμαι αυτοί που τα λένε αυτά τί τρώνε?

Δεν αμφισβητώ ότι όσο πιο επεξεργασμένο είναι κάτι τόσο λιγότερα θρεπτικά στοιχεία έχει, αλλά ότι είναι επικίνδυνα με ξεπερνάει!

Το γεγονός ότι η κάθε γενιά ζει περισσότερα χρόνια από την προηγούμενη και ότι οι περισσότερες ασθένειες θεραπεύονται, σε σύγκριση με τις προηγούμενες δεκαετίες είναι λεπτομέρεια!

Δυστυχώς δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη αυτό που θα μας κάνει αθάνατους και απρόσβλητους από ασθένειες και γεράματα, ούτε αυτό που θα μας κάνει να μη χρειάζεται να τρώμε τίποτε!

Όσο για το γάλα, όπως ήδη ειπώθηκε, αν δεν σε πειράζει το πίνεις χωρίς πρόβλημα και για το ποιο είναι το καλύτερο δοκιμάζεις και διαλέγεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Άλλωστε αυτό ισχύει για όλα και όχι μόνο για το γάλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι το γαλατακι. και γευστικο ειναι και θρεπτικη αξια εχει, ποσο μαλλον οταν ειναι φρεσκο (χωριο κλπ). φυσικα καποιοι οργανισμοι δε το δεχονται και μπορουν να παρουν τα θρεπτικα συστατικα του απο αλλες τροφες, κανεις δεν ειπε οτι ειναι υποχρεωτικο να πινεις γαλα. αλλα ελεος με τα hoaxes του καθε ψεκασμενου σαιτ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, SB_1957 said:

Καλά όταν ακούω ότι είναι επικίνδυνα όλα τα τρόφιμα σήμερα γιατί είναι βιομηχανοποιημένα και άρα πρέπει να τα αποφεύγουμε, αναρωτιέμαι αυτοί που τα λένε αυτά τί τρώνε?

Δεν αμφισβητώ ότι όσο πιο επεξεργασμένο είναι κάτι τόσο λιγότερα θρεπτικά στοιχεία έχει, αλλά ότι είναι επικίνδυνα με ξεπερνάει!

Το γεγονός ότι η κάθε γενιά ζει περισσότερα χρόνια από την προηγούμενη και ότι οι περισσότερες ασθένειες θεραπεύονται, σε σύγκριση με τις προηγούμενες δεκαετίες είναι λεπτομέρεια!

Δυστυχώς δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη αυτό που θα μας κάνει αθάνατους και απρόσβλητους από ασθένειες και γεράματα, ούτε αυτό που θα μας κάνει να μη χρειάζεται να τρώμε τίποτε!

Όσο για το γάλα, όπως ήδη ειπώθηκε, αν δεν σε πειράζει το πίνεις χωρίς πρόβλημα και για το ποιο είναι το καλύτερο δοκιμάζεις και διαλέγεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Άλλωστε αυτό ισχύει για όλα και όχι μόνο για το γάλα.

Κυρίως φρούτα και λαχανικά, όπως κάνω και εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Snoob είπε

Σαν το σοκολατούχο του Κουκάκη δεν έχει.

Είναι, ας πούμε, η Χαλκιδική των σοκολατούχων.

ποια Χαλκιδική? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, margaritagr είπε

Έχεις περάσει από γαλακτοβιομηχανιες, έχεις κάνει τα ανάλογα τεστ στα γάλατα και έχεις δει ότι "Φυσικά και έχουν αντιβιοτικα" ε;;; 

Κι εσύ κι οι άλλοι που πατάνε like 

20 ώρες πριν, margaritagr είπε

Αν ήσουν επιστήμονας δε θα έγραφες αυτά που γράφεις, κι ο παππούς μου στο χωριο έβλεπε να σφάζουν κατσίκες , επιστήμονας τροφίμων δεν έγινε ποτέ. 

Εσυ φάε φυτρες απο το έδαφος που δε βγαίνουν απο εργοστάσιο 

Παμ παρακάτω 

Εργοστάσιο ο μπαμπάς ε;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...